Jump to content
pinac

Jak zacząć? (sprzedaż domen globalnych)

Recommended Posts

Witam wszystkich! Obecnie posiadam kilka domen globalnych (.com) zarejestrowanych poprzez serwis domeny.pl/domeny.com. Z wielu powodów zależałoby mi na tym, żeby je sprzedać na rynku zagranicznym. Nie mam jednak pojęcia, w jaki sposób się za to zabrać, gdyż nie posiadam doświadczenia, które wykraczałoby poza kreowanie nazw i rejestrowanie. Mam w związku z tym kilka prostych pytań do doświadczonych użytkowników:

 

1) Domyślam się, że sprzedawana przeze mnie domena musi być zarejestrowana w serwisie, w którym jest wystawiana na sprzedaż - jak wygląda przeniesienie jej z polskiego serwisu na np. Sedo?

2) Jak w przybliżeniu wygląda sam proces wystawienia na sprzedaż oraz samej sprzedaży w przypadku Sedo?

3) Czy po sprzedaży kwota trafia na moje konto bankowe, czy jest to skonstruowane w inny sposób?

4) Czy korzystanie z Sedo jest darmowe (utrzymywanie konta, wprowadzanie domen na sprzedaż, sama transakcja)?

5) Na co warto uważać?

 

Jeśli ktoś miałby jakiekolwiek uwagi, dodatkowe porady i informacje, które mogłyby mi się przydać, to będę niezmiernie wdzięczny.

 

Dziękuję i pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 minut temu, pinac napisał:

1) Domyślam się, że sprzedawana przeze mnie domena musi być zarejestrowana w serwisie, w którym jest wystawiana na sprzedaż - jak wygląda przeniesienie jej z polskiego serwisu na np. Sedo?

 

Nie musisz tam przenosić domeny. Sedo to platforma sprzedażowa.

 

13 minut temu, pinac napisał:

2) Jak w przybliżeniu wygląda sam proces wystawienia na sprzedaż oraz samej sprzedaży w przypadku Sedo?

 

Bardzo dawno nie sprzedałem domeny przez sedo więc jeśli coś pomyliłem proszę o sprostowanie, któregoś z kolegów.

Zakładasz konto na Sedo. Zmieniasz dnsy u rejestratora i dodajesz domenę do swojego konta w Sedo. Ustalasz czy chcesz aby domena była wystawiona z opcją kup teraz czy też z ceną do negocjacji. I tyle.

 

13 minut temu, pinac napisał:

3) Czy po sprzedaży kwota trafia na moje konto bankowe, czy jest to skonstruowane w inny sposób?

 

Tak, kwota wpływa na Twoje konto bankowe  (nr podjaesz po rejestracji) bądź Paypal.

 

 

13 minut temu, pinac napisał:

4) Czy korzystanie z Sedo jest darmowe (utrzymywanie konta, wprowadzanie domen na sprzedaż, sama transakcja)?

 

Wystawienie domeny na sprzedaż jest darmowe, ale w przypadku sfinalizowania sprzedaży pobierana jest prowizja (minimum to o ile się nie mylę 50 euro).

13 minut temu, pinac napisał:

5) Na co warto uważać?

 

Czasem domena była już dodana do konta innego użytkownika Sedo i wtedy weryfikacja potwierdzająca, że to Ty jesteś jej abonentem potrafi trwać (w skrajnych przypadkach nawet tydzień).  Zwykle co najmniej 7 dni trwa cały proces sprzedaży. Gdy dojdziesz do porozumienia z nabywcą, wpłaca on $ do Sedo, następnie Ty przekazujesz kody do domen do Sedo, nabywca potwierdza, że wszystko OK, Sedo wysyła Ci kasę na konto. Zdarzało mi się, że transakcję zamykałem cały miesiąc, bo klient gdzieś wyjechał, bo account w Sedo się zmienił itd. 

 

13 minut temu, pinac napisał:

 

Jeśli ktoś miałby jakiekolwiek uwagi, dodatkowe porady i informacje, które mogłyby mi się przydać, to będę niezmiernie wdzięczny.

 

Dziękuję i pozdrawiam!

 

Nie wiem jak to wygląda aktualnie ale swego czasu domeny.pl nie było odpowiednim miejscem na rejestrację domen ze względu na skomplikowane procedury dotyczące przeniesienia od nich domen. Być może coś się zmieniło. Ja globalne trzymam w AM, ew Dynadot.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

rok1987,

 

Po pierwsze bardzo dziękuję za kompleksową odpowiedź. W mojej głowie pojawia się jednak pytanie: "Zmieniasz dnsy u rejestratora" - co to tak naprawdę znaczy i w jaki sposób powinienem tego dokonać? Muszę się w tej sprawie skontaktować z serwisem domeny.pl, gdzie moje domeny zostały zarejestrowane, czy zrobię to samodzielnie z poziomu panelu klienta? To pewnie bardzo prosta sprawa, która ukazuje mój brak wiedzy i doświadczenia, ale bardzo bym Cię prosił, żebyś powiedział coś więcej na ten temat. Od wielu lat zajmuję się branżą reklamową i kreatywną - tworzę nazwy (naming) dla firm, usług i produktów, ale nigdy nie miałem do czynienia ze sprzedażą domen.

 

PS

Napisałem do konsultanta z domeny.pl, który odpowiedział: "Po sfinalizowanej transakcji trzeba pamiętać o zmianie abonenta, aby dane w rejestrze zostały także zmienione - wniosek o zmianę abonenta można złożyć poprzez panel klienta, a sama zmiana kosztuje 99,95 PLN netto za każdą domenę. Zmiana abonenta domeny globalnej wiąże się też z koniecznością potwierdzenia linków, które kierowane są na adres email nabywcy i zbywcy, wymagane jest obustronne potwierdzenie." Chyba to jest bardziej zawiłe niż wcześniej sądziłem. :-)

Edited by pinac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×