Jump to content
tomekem

Przechwycenie domeny ze znakiem zastrzeżonym a prawo

Recommended Posts

Mam taką zagwozdkę: powiedzmy, że np. Coca-cola nie opłaciła na czas przedłużenia domeny i przechwyciłem domenę coca-cola.com i teraz jestem jej abonentem. Czy w takim przypadku też mają zastosowanie przepisy o rejestracji domen ze znakiem zastrzeżonym i koncern Coca-Cola może mi ją zabrać? (bo - o ile dobrze rozumiem - "przechwycenie" to w gruncie rzeczy szybka ponowna rejestracja natychmiast po wygaszeniu domeny)

 

Patrząc na tę sytuację logicznie, wydaje się, że nie powinno tak być, jednak wiem, że prawo ma czasami z logiką niewiele wspólnego, dlatego pomyślałem, że ktoś może wie coś o (albo już był w) takiej sytuacji.

 

Pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiesz, logika to jest taka pani która sypia z wieloma ;) i każdy jej używa na swój sposób. 

 

Z logicznego punktu widzenia, jeśli wiadomo mi, że nazwa jest zastrzeżona a jest to powszechnie znany znak towarowy, to nie ma znaczenia w jaki sposób taka domena wpadła mi w ręce. Jeśli to jest nazwa fantazyjna wyłącznie oznaczająca ten brand, to trudno to obronić.

 

Jeśli nie jest to nazwa fantazyjna, samo posiadanie takiej domeny nie musi oznaczać problemów. Zwykle chodzi o to jak adres jest wykorzystany, czy narusza prawa właściciela znaku, czy wprowadza innych w błąd co do potencjalnego związku ze znakiem itp.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, tomekem napisał:

(bo - o ile dobrze rozumiem - "przechwycenie" to w gruncie rzeczy szybka ponowna rejestracja natychmiast po wygaszeniu domeny)

Zawsze możesz ją równie szybko wykasować... i wróci do puli domen wolnych i po stresie ;-)  

np: am

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, tomekem napisał:

...bo - o ile dobrze rozumiem - "przechwycenie" to w gruncie rzeczy szybka ponowna rejestracja natychmiast po wygaszeniu domeny....

 

Źle rozumiesz...

Przechwycenie z rejestracją niewiele ma wspólnego. Bardziej z rezerwacją...

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 minutes ago, Bazyli said:

 

Źle rozumiesz...

Przechwycenie z rejestracją niewiele ma wspólnego. Bardziej z rezerwacją...

no chyba nie

 

https://www.aftermarket.pl/przechwytywanie.htm

 

Polecam punkt czwarty:
"Jeśli właściciel nie przywróci działania domeny w ciągu 15 dni, domena zostaje usunięta. W tym momencie błyskawicznie  rejestrujemy ją ponownie - na tym właśnie polega przechwycenia domeny."

 

EDIT: Zresztą to nieistotne, najważniejsze, jest to, że poprzedni abonent nie przedłuży, a my w jakiś sposób stajemy się kolejnymi właścicielami. Bo to trochę wygląda tak, że jeśli domena ma znak zastrzeżony, to abonent (i osoba/firma do której należy ten znak zastrzeżony) nie musi odnawiać takiej domeny wcale, wystarczy aż ktoś ją zarejestruje po wygaszeniu i wtedy prawnicy wchodzą do akcji i domena jest znowu w posiadaniu oryginalnego abonenta.

 

Wiem, że to raczej mało prawdopodobne by poważna firma tak robiła, ale jednak, wygląda chyba to na możliwe.

Edited by tomekem
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
29 minutes ago, tomekem said:

Bo to trochę wygląda tak, że jeśli domena ma znak zastrzeżony, to abonent (i osoba/firma do której należy ten znak zastrzeżony) nie musi odnawiać takiej domeny wcale, wystarczy aż ktoś ją zarejestruje po wygaszeniu i wtedy prawnicy wchodzą do akcji i domena jest znowu w posiadaniu oryginalnego abonenta.

 

Wiem, że to raczej mało prawdopodobne by poważna firma tak robiła, ale jednak, wygląda chyba to na możliwe.

 

koszt przedłużenia domeny to kilkadziesiąt pln, wynagrodzenie dla prawników to tysiące pln, tak więc to absurd

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

W sumie to nie ma znaczenia jak szybko została przechwycona, zarezerwowana czy złapana na opcję... i tak rejestracja trwa tyle samo u każdej domeny (chyba mniej niż milisekundę) :P Prawników to nie interesuje. 

 

Najważniejsze aby domena nie była "zarejestrowana w złej wierze". tzn np: jeśli była to domena firmowa i były na niej adresy emailowe a nowy abonent ustawi sobie owe adresy, po to aby przechwytywać korespondencję kierowaną do tej firmy. I inne różne tam takie niecne praktyki. 

 

...ale tak czy siak, złapałeś ją w celu późniejszej odsprzedaży a nie dla siebie i to będziesz musiał udowodnić :P Kiedyś miałem coś podobnego, ale już nie pamietam dokładnie jak to było. Po prostu "przepisałem" domenę firmie. Po wcześniejszym oczywiście polubownym dogadaniu się z ich prawnikiem. 

W sumie, nie ma co się w to bawić. Jeśli to słownikowa nazwa to raczej możesz spać spokojnie a jeśli jakiś wynalazek słowny to sobie odpuść.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, przemowild said:

 

koszt przedłużenia domeny to kilkadziesiąt pln, wynagrodzenie dla prawników to tysiące pln, tak więc to absurd

 

masz rację. Chodziło mi bardziej o samo wyrażenie roszczenia niż dosłowne angażowanie prawników.

 

1 hour ago, epson said:

...ale tak czy siak, złapałeś ją w celu późniejszej odsprzedaży a nie dla siebie i to będziesz musiał udowodnić :P Kiedyś miałem coś podobnego, ale już nie pamietam dokładnie jak to było. Po prostu "przepisałem" domenę firmie. Po wcześniejszym oczywiście polubownym dogadaniu się z ich prawnikiem. 

W sumie, nie ma co się w to bawić. Jeśli to słownikowa nazwa to raczej możesz spać spokojnie a jeśli jakiś wynalazek słowny to sobie odpuść.

dzięki, chyba rzeczywiście, nie ma sensu się z nimi szarpać

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, tomekem napisał:

no chyba nie

 

https://www.aftermarket.pl/przechwytywanie.htm

 

Polecam punkt czwarty:
"Jeśli właściciel nie przywróci działania domeny w ciągu 15 dni, domena zostaje usunięta. W tym momencie błyskawicznie  rejestrujemy ją ponownie - na tym właśnie polega przechwycenia domeny."

 

EDIT: Zresztą to nieistotne, najważniejsze, jest to, że poprzedni abonent nie przedłuży, a my w jakiś sposób stajemy się kolejnymi właścicielami. Bo to trochę wygląda tak, że jeśli domena ma znak zastrzeżony, to abonent (i osoba/firma do której należy ten znak zastrzeżony) nie musi odnawiać takiej domeny wcale, wystarczy aż ktoś ją zarejestruje po wygaszeniu i wtedy prawnicy wchodzą do akcji i domena jest znowu w posiadaniu oryginalnego abonenta.

 

Wiem, że to raczej mało prawdopodobne by poważna firma tak robiła, ale jednak, wygląda chyba to na możliwe.

 

Polecam przeczytać pkt 4 rqz jeszcze tylko ze zrozumieniem...

Jak rónież zapoznać się z innymi pkt regulaminów mówiącymi o przechwytywaniu domen.

 

Edited by Bazyli

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, Bazyli said:

 

Polecam przeczytać pkt 4 rqz jeszcze tylko ze zrozumieniem...

 

chyba będziesz musiał mnie oświecić. Przecież jest napisane: 
W tym momencie błyskawicznie  rejestrujemy ją ponownie...

 

to w jaki sposób to co napisałem wcześniej niby się nie zgadza?

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, tomekem napisał:

chyba będziesz musiał mnie oświecić. Przecież jest napisane: 
W tym momencie błyskawicznie  rejestrujemy ją ponownie...

 

to w jaki sposób to co napisałem wcześniej niby się nie zgadza?


To serwis AM ale działający na twoje zlecenie...Do moimentu wniesienia opłaty za przechwycenie nie ty jesteś jej abonentem. Domena jest dla ciebie TYLKO ZAREZERWOWANA !!!

Poza tym żaden przepis prawa nie daje posiadaczowi TM-a automatycznie prawa do domeny !!!
Czegoś jeszcze nie wiesz?

 

Edited by Bazyli
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Bazyli said:


To serwis AM ale działający na twoje zlecenie...Do moimentu wniesienia opłaty za przechwycenie nie ty jesteś jej abonentem. Domena jest dla ciebie TYLKO ZAREZERWOWANA !!!

Poza tym żaden przepis prawa nie daje posiadaczowi TM-a automatycznie prawa do domeny !!!
Czegoś jeszcze nie wiesz?

 

Człowieku, nie mam do Ciebie siły... a czy ja gdzieś napisałem, że to ja ją osobiście rejetruje? OCZYWIŚCIE!!! że to AM ją rejestruje na moje zlecenie, to tak jakby tłumaczyć, że jak odpiłujesz gałąź na której siedzisz to spadniesz.

 

A poza tym co to wnosi do dyskusji? Jak wejdziesz w  posiadanie takiej domeny jest mało istotne, grunt, że zostanie zarejestrowana ponownie po jej wygaszeniu. Nic merytorycznego w temacie nie napisałeś tylko się wymądrzasz przytaczając rzeczy oczywiste.

Share this post


Link to post
Share on other sites
30 minut temu, tomekem napisał:

Człowieku, nie mam do Ciebie siły... a czy ja gdzieś napisałem, że to ja ją osobiście rejetruje?

 

Nie, to ja pisałem:

... i przechwyciłem domenę coca-cola.com i teraz jestem jej abonentem...

 

Prawo to taka dziedzina że nawet przecnek ma znaczenie a ty masz pretensje do mnie że nie potrafisz formułować zdań?

Skoro pytasz o coś opisując sytuację ( nawet iluzoryczną ) nie możesz mieć pretensji że ktoś udziela ci odpowiedzi zgodnie z tym o co napisałeś.

Zatem raz jeszcze AM rejestruje domenę na twoje zlecenie ale nie na ciebie tylko na siebie. Dopiero jak opłacisz zlecenie stajesz się abonentem.

A wiesz czemu to drąże? I czemu jest to ważne?
Bo najpierw powinieneś zadać pytanie kto ponosi odpowiedzialność wobec firmy posiadającej TM w okresie pomiedzy przechwyceniem a rejestracją na ciebie...Przechwytujący czy zlecający ???

Ale że jesteś mądry to już sobie sam odpowiesz.

 

 

Edited by Bazyli
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Bazyli said:

 

Nie, to ja pisałem:

... i przechwyciłem domenę coca-cola.com i teraz jestem jej abonentem...

 

 

Rozumiem, że jak mówisz rzeczy w stylu "robię remont", albo "ostrzygłem się na <jakąś fryzurę>" - to wszystko zawsze robisz sam osobiście? Nie jesteśmy robotami, (może z wyjątkiem Zuckeberga :D) tak się po prostu mówi. 

 

1 hour ago, Bazyli said:

Prawo to taka dziedzina że nawet przecnek ma znaczenie a ty masz pretensje do mnie że nie potrafisz formułować zdań?

Skoro pytasz o coś opisując sytuację ( nawet iluzoryczną ) nie możesz mieć pretensji że ktoś udziela ci odpowiedzi zgodnie z tym o co napisałeś.

Zatem raz jeszcze AM rejestruje domenę na twoje zlecenie ale nie na ciebie tylko na siebie. Dopiero jak opłacisz zlecenie stajesz się abonentem.

A wiesz czemu to drąże? I czemu jest to ważne?
Bo najpierw powinieneś zadać pytanie kto ponosi odpowiedzialność wobec firmy posiadającej TM w okresie pomiedzy przechwyceniem a rejestracją na ciebie...Przechwytujący czy zlecający ???

Ale że jesteś mądry to już sobie sam odpowiesz.

I po raz kolejny, potok słów, z których nic nie wynika. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, tomekem napisał:

Rozumiem, że jak mówisz rzeczy w stylu "robię remont", albo "ostrzygłem się na <jakąś fryzurę>" - to wszystko zawsze robisz sam osobiście? Nie jesteśmy robotami, (może z wyjątkiem Zuckeberga :D) tak się po prostu mówi. 

 

I po raz kolejny, potok słów, z których nic nie wynika. 

 

Jeśli robię ten remont to mówie...robie, a jeśli ktoś go dla mnie wykonuje to mowie...Mam remont w domu.

Jak się ostrzygłem to mówie...byłem u fryzjera...

Żebyś ty tak wiedzę przyswajał jak nicki zmieniasz.

Szkoda mi już czasu dla ciebie skoro i tak nierozumiesz elementarnych spraw...

 

Edited by Bazyli
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Formalnie nie ma czegoś takiego jak "przechwycenie domeny". Dziękuję bardzo, można się rozejść.

P.S.
Nawet opcja daje jedynie pierwszeństwo do _zarejestrowania_ domeny (nie ma obowiązku z tego skorzystać).

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 hours ago, Bazyli said:

 

Jeśli robię ten remont to mówie...robie, a jeśli ktoś go dla mnie wykonuje to mowie...Mam remont w domu.

Jak się ostrzygłem to mówie...byłem u fryzjera...

 

Jakoś nikt inny nie ma problemu ze zrozumieniem o co mi chodziło. Najwyraźniej jesteś jakiś wyjątkowy.

19 hours ago, Bazyli said:

Żebyś ty tak wiedzę przyswajał jak nicki zmieniasz.

 

???

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×