Jump to content
Tron

IDN-jednoliterowe

Recommended Posts

Witam.

 

Domyślam się, że temat IDN niejednokrotnie był na forum poruszany - niemniej, interesuje mnie czy rynek macie jakieś informacje dotyczące transakcji zawartych na jednoliterowe IDN. 

Z góry dziękuję za informacje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam nadzieję, że zestawienie aktualnych ofert zmotywuje uczestników rynku domen do komentarzy dot. jedno-literówek.

 

Poniżej zestawienie cen kupna domen IDN (źródło: SEDO, AM). 

Przeliczenia wg. aktualnego kusu.

 

Ł.pl                        kup teraz: 100.000 zł   (cena wyższa niż l.pl) (AM)

Ń.pl                       cena wywoławcza: 3.200 EU  (ok. 13.700 zł) (sedo);  oferta również na AM

 

Ą.com.pl             kup teraz: 3.500 zł (AM)

Ł.com.pl              kup teraz: 2.600 zł (AM)

Ś.com.pl              cena wywoławcza: 300 EU (sedo) (ok. 1290 zł);  oferta również na AM

 

Ą.com                  cena kup teraz: ???

Ś.com                   cena wywoławcza 10.000 USD (ok.37.500 zł)

 

Ę.net                     kup teraz: 10.000 zł (AM)

 

Ł.xyz                     cena wywoławcza: 1600 USD (sedo)  (ok. 6800 zł)   ; oferta również na AM

 

 

 

Edited by Tron

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jako abonent ę.pl mogę powiedzieć, że otrzymałem przez cały okres jej utrzymywania jedną ofertę od naszego forumowicza i była to oferta na 100zł - do transakcji nie doszło. Tak wygląda ten rynek. Swoją domenę wyceniam na kwotę kilku tysięcy złotych.

 

W archiwum email znalazłem korespondencję z 2005 roku. Wynika z niej, że byłem właścicielem ł.pl - jednak nie pamiętam kwoty, na pewno została wtedy sprzedana.

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję za informacje.

 

 

Mam nadzieję, że w kolejnych latach będzie lepiej - w szczególności, że coraz liczniejsza grupa użytkowników internetu korzysta z telefonów - a tam zdecydowanie łatwiej znaleźć znak IND  - o ile ma to wpływ na sprzedaż domen.

 

Podsumowując - mam nadzieję, że inwestorzy dostrzegą potencjał jednoliterowych IND.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
15 minutes ago, Tron said:

Mam nadzieję, że w kolejnych latach będzie lepiej - w szczególności, że coraz liczniejsza grupa użytkowników internetu korzysta z telefonów - a tam zdecydowanie łatwiej znaleźć znak IND  - o ile ma to wpływ na sprzedaż domen.

 

Podsumowując - mam nadzieję, że inwestorzy dostrzegą potencjał jednoliterowych IND.

 

 

 

Lepiej już było :)

Generalnie IDN'y tracą. Ktoś ostatnio wkleił statystyki rejestracji IDNów na podstawie danych NASK. W ciągu ostatnich lat liczba zarejestrowanych IDN'ów spadła w Polsce o połowę, z 65000 do 35000. Katastrofa to byłoby za mało powiedziane. To IDNowy armageddon :o

 

EDIT: znalazłem 

 

idn.png

Edited by przemowild

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla rynku wtórnego z pewnością trend niekorzystny.

W użyciu pozostaną tylko "wartościowe" domeny, których odpowiedniki bez IDN przynoszą dochód.

 

Niemniej "jednoliterówki", mam nadzieję, nie podlegają statystycznym prawom rynku. Co więcej chyba większość abonentów "jednoliterówek"  nie pozbywa się tych domen.

 

A rozszerzenie .com sprawia, że może mogą stać się znakiem rozpoznawczym jakichś przedsięwzięć.

 

 

 

Edited by Tron

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Jest to przykład domen, które nie sposób wykorzystać do żadnego dochodowego biznesu. 10 lat temu takie okazy, podobnie jak jakieś dziwne, niszowe generyki krążyły z konta na konto i zapisywały się na listach sprzedaży. Niestety kapitał do ich zakupu pochodził z przerzucania tych kartofli, a nie był zasilany przez klientów końcowych, gdyż zwyczajnie tego typu domeny nie nadają się do rozsądnego zagospodarowania.

 

IDN to para do już istniejącego non-IDNa, a nie samodzielna domena, jednoliterowy IDN nie jest parą z niczym.

Edited by Pan_Grzegorz
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na samym AM jest ok. 13,5 tys. domen IDN. Są wśród nich fajne, a także komplety. Ale mnóstwo jest - tak jak wyżej już napisano - kolekcjonerstwa, w tym niemało prób podszywania się innych znaków pod znaki polskiego alfabetu. Jeżeli są takie spadki jak wcześniej Alexis, a teraz Przemo pokazali to znaczy, że i tak było dużo więcej chłamu, który został porzucony.

Pan Grzegorz już napisał kiedy takie domeny mają sens biznesowy. Ale pisanie, że to niekorzystny trend dla rynku jest przesadą. To najprawdopodobniej zwykłe oczyszczenie rynku z części śmieciowych ofert.

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie sposób nie zgodzić się z przedmówcami. 

Nie rozumiem jak to się dzieje, że na rynku pierwotnym tak trudno zdobyć jednoliterową IDN  z rozszerzeniem krajowym lub globalnym.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystkie jednoliterowe idn'owe .plki są na parkingu lub na sprzedaż. Ani jedna nie jest w rękach end usera i zagospodarowana. Jak już wspomniał Kangur to wyłącznie chodzi tutaj o wartość kolekcjonerską. Takich osob jak ty, które oczekują że skoro jednoliterowe domeny są drogie to jednoliterowe idny także, jest więcej.

Zresztą jest grupa osób które kiedyś nawet twierdziły, że wartość nIDN = IDN, ale już chyba przeżyli swój reality check i już tak nie twierdzą.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×