Jump to content
Kisialala

Rozliczenie na firmę bez VAT

Recommended Posts

Cześć.
Przeszukałem cały internet w odpowiedzi na pytanie, ale wszędzie była mowa o VAT, lub o sprzedaży domen jako osoba prywatna.

Posiadam firmę bez VAT. Nie posiadam NIP EU tylko krajowy. W jaki sposób będę się rozliczał ze sprzedanej domeny? W panelu after market mam zaznaczone pole, że nie jestem płatnikiem VATu.

Kupujący pobiera od after market fakturę VAT a ja wystawiam after marketowi fakturę bez VAT za sprzedaż? Nie mam pojęcia jak takie rozliczenie będzie wyglądać. Moja księgowa nie miała styczności z handlem domenami dlatego pytam tutaj bo najłatwiej będzie dowiedzieć się tego od osób, które mają firmę na takich samych zasadach, jak ja.

 

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ponieważ nie jesteś płatnikiem VAT, wystawiasz zwykły rachunek (na rzeczywistą, całkowitą kwotę za jaką sprzedałeś domenę).

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź.
Tę fakturę wystawiam Aftermarketowi czy kupcowi?
Pytam dlatego, że podobno kupiec może z AM pobrać fakturę VAT.

Jaki PKD macie wprowadzony do działalności pod sprzedaż domen?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dnia 17.04.2019 o 15:22, Kisialala napisał:

Kupujący pobiera od after market fakturę VAT a ja wystawiam after marketowi fakturę bez VAT za sprzedaż?

 

To jedna z możliwych form sprzedaży. W takim przypadku możesz skorzystać z faktur dla Aftermarket, które system AM sam generuje w Twoim imieniu dla siebie, zobacz Finanse -> Lista dokumentów sprzedaży (chociaż chyba (?) nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś sam wystawiał faktury za sprzedaż i dostarczał je do swojej księgowej).

Inne formy rozliczenia sprzedaży są opisane tutaj: https://www.aftermarket.pl/pomoc/pl/kupno/gielda/co_oznaczaja_rozne_rodzaje_rozliczenia_ze_sprzedajacym/

Nabywcą, przynajmniej w moim przypadku jest: Doman Aftermarket, LLC, 16192 Coastal Highway, DE 19958 Lewes, Stany Zjednoczone.

 

Kupując domeny na giełdzie AM (jest to nabycie usług), ostatniego dnia miesiąca otrzymasz fakturę od Michau Enterprises, Limited, Chytron 26, Office 21, 1075 Nicosia, Cyprus, CY10245422H. W związku z tym, że jest to transakcja unijna powinieneś zarejestrować NIP EU, jest to przystępnie opisane tutaj: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-rejestracja-przedsiebiorcy-na-potrzeby-vat-ue

"Obowiązek rejestracji na potrzeby VAT-UE ma przedsiębiorca, który zamierza dokonywać transakcji z kontrahentami zagranicznymi w obrębie państw członkowskich UE. Obowiązkiem tym objęte są również firmy korzystające ze zwolnienia VAT, które dokonywać będą transakcji wewnątrzwspólnotowych."

Po rozliczeniu Twoich zakupów przez księgową naliczy Ci ona podatek VAT należny do zapłaty (pomimo Twojego zwolnienia). Zapoznaj się z tym: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-import-uslug-a-podatnik-zwolniony-z-vat

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

PKD

63.11.Z Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×