Jump to content
pb

Aukcje użytkowników

Recommended Posts

Chciałbym pilotażowo wystawić kilka aukcji domen należących do użytkowników serwisu (chociaż niekoniecznie, w każdym razie nie swoich). Nie ma jeszcze nowego regulaminu itp., więc wszystkie potrzebne informacje znajdą się w treści aukcji. Proszę chętnych o zgłoszenie 1-3 domen wraz z oczekiwaną ceną startową na mail (info@zlapane.pl). Tylko z authinfo (tzn. z możliwością bezpłatnego wydania), zarejestrowane min. 21 dni temu, raczej tylko złapane. Nie muszą być najwyższych lotów (na razie bym nie ryzykował z drogocennymi domenami, poza tym chciałbym wystawić od w miarę niskiej kwoty). Jako że to 'pilot', to na razie będzie bez prowizji. :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę, że w stosunku do tych domen cena wywoławcza też powinna pozostać na poziomie 10zł. W przeciwnym razie będzie to samo co na dropped i allegro. A tak charakter aukcji zostanie zachowany i na pewno przyczyni się to do rozwoju serwisu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Myślę, że w stosunku do tych domen cena wywoławcza też powinna pozostać na poziomie 10zł. W przeciwnym razie będzie to samo co na dropped i allegro. A tak charakter aukcji zostanie zachowany i na pewno przyczyni się to do rozwoju serwisu.

 

Obecna cena wywoławcza 10 zł nie jest stała, to tylko „promocja”. ;-) Pierwotnie aukcje miały startować od 50 zł, obecny plan jest taki, żeby startowały od 20 oraz 50 (patrz wątek z ogłoszeniami). Dla aukcji użytkowników jeszcze nie wiem czy i jaki model przyjmę, dlatego na razie nie ustalam żadnych ograniczeń co do ceny. Aczkolwiek myślę, że 50 zł byłoby optymalne, a niższe oczekiwane ceny startowe są oczywiście mile widziane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę, że jak domeny są wyselekcjonowane, i takich aukcji nie ma za dużo, to każda cena startowa jest dobra, i patrząc od strony kupującego i sprzedającego, bo jakby była ciekawa domena na sprzedaż, to mi by nie przeszkadzała cena startowa np. 500 zł, byle cena miała powiązanie z wartością domeny.

Edited by Andro

Share this post


Link to post
Share on other sites

No tak ale cena może być zaporowa jak moja aukcja za 100000000. Jeżeli złapane.pl miało by authinfo domeny, a cena wywoławcza była by niska, to było by gwarantem, że domena musi zostać sprzedana. Takie aukcje codziennie przyciągały by wielu klientów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pojawiło się pytanie: czy właściciel domeny powinien być jawnie podany na stronie aukcji. Moim zdaniem tak, myślę że potencjalni kupcy chcą wiedzieć z kim mają do czynienia, tym bardziej że finalizacja transakcji odbędzie się poza serwisem. Ale dotarła do mnie opinia, że właściciel nie powinien być jawny i że ?wielu innych będzie uważało podobnie?.

 

Co do cen: domeny będą sprawdzane i analizowane, domeny z nierealną moim zdaniem ceną startową po prostu nie przejdą sita selekcji. A czytelnicy działu z wycenami wiedzą, że jestem raczej powściągliwy w wycenach. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro kupujący mają być ukryci, to tym bardziej sprzedający, ale ja zawsze jestem za wyborem, ktoś chce podać to ok, ktoś chce sprzedać anonimowo, też ok, rynek zdecyduje, biznes lubi spokój, więc na sedo sprzedaż jest anonimowa. W przypadku Escrow na dropped transakcja jest anonimowa, do transakcji wystarczy adres mailowy kupującego. Także wystarczy, że właściciel serwisu, wie kto sprzedaje. Poza tym sprzedający może się narazić, na to, że kupujący poda cenę domeny na forum , z jakimś komentarzem, pozostawiając anonimowość unikamy podobnych problemów, więc powinno być prawo wyboru przez sprzedającego zasad sprzedazy, zweryfikuje rynek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pierwsze trzy aukcje tego typu ruszą dziś o 21:00, od 50 zł.

Wszystkie uwagi proszę zgłaszać tutaj lub na mail. :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

poza tym widać, że najważniejsza jest konkurencja, jeżeli chodzi o wysokość cen, przy 1 kupującym nawet najlepsza domena, będzie miała niską cenę, także najbardziej potrzebna jest reklama, z punktu widzenia sprzedających.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[...] raczej tylko złapane [...]

A po co to ograniczenie? :blush:

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
A po co to ograniczenie? :blush:

 

A tak żeby do nazwy serwisu pasowało. :-P A tak serio, tym stwierdzeniem chciałem ograniczyć napływ tzw. „twórczości własnej”, która rozpasała się m.in. na allegro. Oczywiście jeśli ktoś zechce wystawić wartościową domenę, którą zarejestrował jako pierwszy (obojętne w którym roku), to nie będę robił problemów. :-)

 

@Andro: ależ jak najbardziej, nikomu nie bronię reklamować swoich aukcji. :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli złapane.pl nie będą wymagały od użytkowników transferu domen do złapane.pl przy wystawianiu na aukcje (jeśli dobrze zrozumiałem), a jedynie będzie wymagane wydanie kodu authinfo dla domeny zaraz po zakończeniu aukcji, to może warto byłoby się zastanowić nad umożliwieniem wystawiania także domen innych niż pl (np. globalne). Oczywiście, jak już to było wcześniej wspomniane, moderator czuwałby żeby pojawiały się tylko sensowne domeny a nie np. same ninje .info. Myślę, że takie połączenie sprzedaży dobrych domen polskich i globalnych/zagranicznych miałoby szansę się przyjąć, a z pewnością byłoby to coś nowego, bo póki co mówi się (dropped.pl, złapane.pl) tylko o giełdach domen polskich.

Share this post


Link to post
Share on other sites
może warto byłoby się zastanowić nad umożliwieniem wystawiania także domen innych niż pl (np. globalne).

 

Myślałem już o tym, pomysł jest jak najbardziej wart rozważenia, jednak problem polega na tym, że jest dużo, dużo mniej dobrych domen z innymi końcówkami, szczególnie .com. Tym bardziej że one jeśli już trafiają na rynek wtórny, to zwykle lądują w serwisach aukcyjnych, więc podaż dobrych domen byłaby zapewne niewielka. W tym tygodniu rozpoczniemy przyjmowanie domen .pl na aukcje, niedługo można by też rozpocząć testy z innymi końcówkami, ale chciałbym najpierw poznać kilka propozycji. Jeśli ktoś chciałby coś wystawić, to proszę o przesłanie przykładów na mail.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy można poznać politykę co do cen minimalnych na aukcji użytkownika. Czy cena minimalna ma ścisłe ograniczenia. Jaka byłaby w ogóle optymalna ilość aukcji dziennie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Optymalna cena startowa wg mnie to 50 zł, ale dopuszczam wyjątki przy co lepszych domenach (subiektywnie!).

Ilość aukcji, na pewno nie więcej niż 3 dziennie od jednego użytkownika, a ogólnie staram się żeby w ciągu godziny kończyły się max 3 aukcje, więc co wieczór max 9-12. Ale chyba kilka w tę czy w tę nie zrobi różnicy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak po prawdzie to de facto nie masz jeszcze tak wielu userow, mowisz, ze testujesz aukcje, a od samego poczatku chcesz brac taka wysoka prowizje? Wydaje mi sie to troche zniechecajace do tego nie madre z punktu widzenia marketingowego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak po prawdzie to de facto nie masz jeszcze tak wielu userow, mowisz, ze testujesz aukcje, a od samego poczatku chcesz brac taka wysoka prowizje? Wydaje mi sie to troche zniechecajace do tego nie madre z punktu widzenia marketingowego.

 

 

Zauważ, że aukcje użytkowników są dodatkiem, który niekoniecznie planowałem, nie wiedziałem że będzie jakieś zainteresowanie tym tematem. I tak po prawdzie to jest niewielkie, więc nie opłaca się nawet pisać osobnego modułu do wystawiania aukcji (chociaż jest to pomysł który rozważam), a już na pewno nie opłaca mi się brać niskiej prowizji za czas poświęcony na wystawienie aukcji. Może jeśli jednak zdecyduję się na dopisanie tego modułu, to obniżę prowizję np. do 2% (tu przydałyby się jakieś głosy użytkowników za/przeciw/mam to gdzieś ;-).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzienna liczba domen: mieszcząca sie na stronie, czyli 20-30, do zaakceptowania, kwestia tylko jakby to wpłynęło na ceny, obniżyło, czy niekoniecznie, bo docelowo przyciągnęło więcej użytkowników.

Godzina zakończenia: przy niedużej liczbie aukcji, jak teraz, ta sama godzina nie zaszkodziłaby, szczególnie, że czas aukcji wydłuża się.

Minimalna cena: osobiście nie przywiązuje dużego znaczenia, jeżeli mogę wybrać to co mnie interesuje, czasem kontrast nie zaszkodzi, być może z tego powodu nie ma za dużo domen użytkowników, gdyż odstrasza cena minimalna, także patrząc z pozycji kupującego, jak i sprzedającego, byłbym za liberalizacją tej ceny, przynajmniej za stałym testowaniem górnych granic. Także lepiej byłoby więcej aukcji, nawet tych z wyższą ceną minimalną. Gdyby licytujących było dużo, tak naprawdę nie byłoby potrzeby wystawiania ceny minimalnej.

 

Prowizja: wg mnie nie jest za duża, i nie ona decyduje o chęci sprzedaży, a osiągane ceny, gdyby aukcje były reklamowane i ceny były wyższe, to i prowizja mogłaby być nawet wyższa, taką politykę stosuje Godaddy na swojej giełdzie, nie znam szczegółów, ale prowizja zależy od możliwej do uzyskania ceny, i bywa naprawdę wysoka.

Edited by Andro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od dziś wystawianie aukcji odbywa się za pomocą formularza na stronie:

 

http://zlapane.pl/useraddauction.php

 

Jest on tak skonstruowany, aby ułatwić szybkie wystawienie aukcji – pola są wypełnione najczęstszymi wartościami, a dodatkowo formularz sam pobiera dane o rejestratorze i dacie rejestracji oraz zgaduje do kiedy domena jest opłacona. Kwadraciki przy authinfo i oświadczeniu *trzeba* zaznaczyć, są one intencjonalnie puste, aby użytkownik z pełną świadomością zaznaczył je wystawiając aukcję.

 

Podgląd stanu obecnych i dawnych aukcji znajduje się na stronie: http://zlapane.pl/myauctions.php?all=1

 

Po zakończonej aukcji mail z danymi kontaktowymi będzie automatycznie wysłany do obu stron transakcji.

 

Mam nadzieję, że wszystko to znacząco usprawni obsługę aukcji użytkowników. Zapraszam do testowania. :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam małą sugestię/uwagę. Może umożliw użytkownikom powiększanie pierwszych liter w domenach 2 i więcej wyrazowych? Będzie łatwiej przeglądać je w serwisie i "północnych" mailach informacyjnych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×