Jump to content
Liwiusz

#SilniRazem

Recommended Posts

Wygląda na to, że mamy właśnie in vivo przykład tego, jakie rzeczy zastąpią domeny.

 

Oprócz niejako tradycyjnych już zastępników dla domen takich jak kanały facebookowe, kanały twitterowe, kanały youtube, powstał w powszechnej świadomości kolejny - hashtagi. Co jest o tyle ciekawe, że nie ma jednego właściciela hashtaga, może on być używany przez każdego. To tak, jakby na danej domenie każdy mógł dowolnie publikować swoją treść. Wydaje się absurdalne, ale w przypadku hashtagów tak właśnie działa.

 

Jak sądzicie, jakie inne technologie w przyszłości mogą zastąpić odnajdywanie się w internecie przez domeny?

Edited by Liwiusz
błąd
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale te hasztagi chyba nie istnieją w próżni, więc jest to po prostu część szeroko pojętych socjał mediów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczywiście.

Ale nie chodzi o to, co w czym istnieje,

tylko co należy przekazać internaucie / co internauta musi wpisać - aby trafić na interesujące go materiały lub osiągnąć określony skutek. Bo na tym polega(ła) siła domainingu, że domena była głównym memem przekazywanym internautom. Teraz po prostu doszła kolejna możliwość.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale w jaki sposób to w ogóle działa? "Poszukaj nas pod #HydraulikStefan"? Mam wrażenie, że te hashtagi są dobre do jakichś chwilowych akcji w socjał mediach, jak #metoo, a potem znikają. Plus w charakterze "normalnych" tagów - do grupowania wiadomości/wypowiedzi związanych z jakimś tematem czy miejscem, np. #domeny, #Wielkanoc czy #Szczecin. W szerokim Internecie poza paroma serwisami (twitter, facebook) w zasadzie nie istnieją. Poza tym, czy próbowałeś kiedyś realnie korzystać z hashtaga aby coś znaleźć? Czy tylko zapoznać się i ew. włączyć w "strumień świadomości" płynący wspólnym korytem? Raz czy dwa kliknąłem taki tag i widziałem jedynie bełkot. Jakieś spam-posty korzystające z popularności taga przeplatane z postami narzekającymi na spam-posty, żadnej wartościowej wypowiedzi. Nie wyobrażam sobie żadnego sensownego (a zwłaszcza biznesowego) zastosowania hashtagów "społecznościowych".

Edited by pb
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Liwiusz napisał:

Oczywiście.

Ale nie chodzi o to, co w czym istnieje,

tylko co należy przekazać internaucie / co internauta musi wpisać - aby trafić na interesujące go materiały lub osiągnąć określony skutek. Bo na tym polega(ła) siła domainingu, że domena była głównym memem przekazywanym internautom. Teraz po prostu doszła kolejna możliwość.

Przecież to nie są produkty konkurencyjne - hashtagi i domeny. Generalnie media społecznościowe, może częściowo poza FB zagospodarowują content, który wcześniej praktycznie nie istniał. Streemy z gier,  wygibasy z tiktoka,  sesje zdjęciowe jakichś instagirls - kto umieszczał takie coś pod domenami? Po prostu szersze możliwości publikowania treści przez każdego, ale z reguły nie jest to materiał wymagający własnej strony.

Odnośnie hashtagów to ta opcja się nie bardzo sprawdziła, a szkoda. Hashtagi są już wygaszane, np. na Instagramie, algorytm promuje już zupełnie inne działania.

Edited by Pan_Grzegorz
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
26 minut temu, pb napisał:

 Nie wyobrażam sobie żadnego sensownego (a zwłaszcza biznesowego) zastosowania hashtagów "społecznościowych".

Jeżeli ktoś buduje społeczność w takich serwisach i potrafi na tym zarabiać (zwiększać popularność marki / ilość followersów), to takie hasztagi mogą mu pomóc zwiększyć zasięg, oszczędzając trochę środków na kampaniach płatnych. Jest to więc raczej alternatywa dla takich kampanii, a nie dla domen.

 

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 godzin temu, Kangur napisał:

Jest to więc raczej alternatywa dla takich kampanii, a nie dla domen.

 

Czyli uważasz, że 10 lat temu ten bus nie jeździłby z hasłem "silnirazem.pl"?

Edited by Liwiusz
błąd

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, Liwiusz napisał:

 

Czyli uważasz, że 10 lat temu ten bus nie jeździłby z hasłem "silnirazem.pl"?

Zacznę od tego, że nie oglądam tv prawie wcale i poza tym wątkiem nigdzie się z tym hasztagiem nie spotkałem. Wpisałem więc ten adres w przeglądarkę i w wyszukiwarkę na początek. To, że na tym adresie nie ma porządnej stronki, to już jest - wg mnie - błąd. Chyba, że chcą pomóc w ten sposób dzieciom pod podobnymi adresami z tą frazą.

 

Z Twittera nie korzystam. Na Instagramie i na FB nigdy się z nim nie spotkałem. ale w końcu go namierzyłem.
Zastanawiam się jednak do kogo chcą politycy z taką kampanią hasztagową dotrzeć i po co? Chcą w ten sposób wrzucać codzienne instrukcje dla swoich "żołnierzy" lub hejterów? Przecież hasztag może wpisać każdy, ale kto po nim będzie czegoś szukał? Poza tym może powstać jeden wielki szum informacyjny, bo również przeciwnicy mogą takie hasztagi wpisywać. Na hasztag nikt nie ma wyłączności.

W mojej wyobraźni zamiast trafnie skoncentrowanego przekazu kierowanego do konkretnej grupy docelowej, może zrobić się z takiej kampanii jeden wielki bałagan.

 

A odpowiadając na Twoje pytanie bardziej konkretnie. Na Wikimedii znalazłem informacje o kampanii reklamowej Platformy z 2011 roku. Oto ich autobus, a nim napisy:
"Platforma Obywatelska"
Adres www ich strony partyjnej oraz slogan wyborczy "Zrobimy więcej".
Nie ma adresu zrobimywiecej.pl

https://pl.wikipedia.org/wiki/Platforma_Obywatelska#/media/Plik:POL_Platformobus_01.jpg

 

Edited by Kangur
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy nazwa tematu oraz jego myśl przewodnia, dokładnie to obrazuje, co miałeś na myśli. Nowe technologie w przyszłości raczej nie zastąpią domen, ponieważ nie widzę technologii, która miałaby zastąpić DNS (choć latają hipotezy, że blockchain może zastąpić DNS) to wydaje mi się to raczej mało prawdopodobne. Przynajmniej nie do fragmentu naszego życia, w którym jeszcze domeny będą nas interesowały. Niemniej jednak nowe technologie z pewnością mogą przynieść alternatywę dla domen - w końcu już to się dzieje, aplikacje zamiast wpisywania adresu etc... Komercjalizacja takich adresów w aplikacjach, czy też serwisach wew. również już jest, znajomy nawet ostatnio sprzedał za kilka tysięcy dolarów samą nazwę konta na Instagramie. Rynek jest tak duży w porównaniu do naszego krajowego, że pewnie w jakieś prasówce taka sprzedaż by się ukazała, a tam to są grosze :-)

Edited by szogun

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, szogun napisał:

Niemniej jednak nowe technologie ...

Dosyć istotna jest rosnąca siła niektórych marek. Instagram, Facebook, Twitter, Booking, Zalando, etc. etc...
To tam ludzie spędzają coraz więcej czasu i często w pierwszej kolejności tam kierują swe kroki, aby zaspokoić swe potrzeby. Ja sam zauważyłem, że jeżeli szukam gdzieś indywidualnego noclegu, to już nie szukam go w wyszukiwarce, lecz od razu na Booking*com. Dopiero gdy tam nie trafię na nic odpowiedniego, jestem gotów rozważyć inne strony.


Mocną stroną hasztaga jest to, że można z niego bezpłatnie korzystać w różnych serwisach ze sporą ilością użytkowników. Ale nie jest on zamiennikiem domen. Hasztag może być wsparciem jakiejś akcji, ale marki się w oparciu o niego nie zbuduje.

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×