Jump to content
maxy

Wybór końcówki nTLD

Recommended Posts

Mam do Was prośbę. Na własny project o zasięgu międzynarodowym szukam odpowiedniej domeny. Kompletnie wypadłem z tematu domen dlatego pytam doświadczonych.

Czy te nowe końcówki są bezpieczne? Jak to w ogóle działa i kto tym zarządza? 

Na projekt związany z rynkiem terapii holistycznych mam zarezerwowane kilka domen narodowych jak uk, us, de, pl i kilka innych ale tak naprawdę nie chciał bym być kojarzony z konkretnym krajem chociaż zastanawia mnie dlaczego zoom.us używa końcówki us skoro ma com.

Co do mojej domeny to niestety com, net, org, info zajęte chciaż pod com nic nie ma a dnsy wskazują na sedoparking. Niestety na sedo nie ma domeny na sprzedaż. 

 

Moje pytanie jest następujące? Czy warto markę i długoletnią pracę opierać na nowej końcówce np space, life, site etc.

Dzięki z góry za mądre wskazówki i pozdrawiam.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bo zoom.us ładnie brzmi :)

Czy warto? No niby czuwa nad tym Bóg, ale w sumie to jak już ktoś sobie kupił własną końcówkę, to może zrobić z tym co chce. Później niby można to zgłosić do ICANN, ale oni w ogóle mają to gdzieś zazwyczaj. Nielegalne praktyki Nazwy jeśli chodzi o domeny .org już dawno zgłaszałem, a oni tylko odpisali, że to nie ich sprawa. Moim zdaniem nie warto, ale nie ze względu na to, że to jest ryzykowne, ale w ogóle te domeny są słabe. To moje prywatne zdanie(!!!).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z nowymi końcówkami mogą się dziać np. takie rzeczy:

https://news.gandi.net/en/2017/03/Significant-Price-Increase-on-16-TLDs/

 

Ale jeśli znajdziesz jakąś ładnie brzmiąca (słowo kluczowe tworzące całość z końcówką), to moim zdaniem watro.

Chyba że okaże się, że dany rejestr traktuje to słowo / zestawienie jako "premium" i wtedy już rzadko warto (niektóre kosztują np. $10000 rocznie, a są i droższe).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×