Jump to content
FlashT

Kupujacy prosi o fakture lub rachunek

Recommended Posts

Witam,

 

Czy jako osoba prywatna moge w ogole sprzedac domene na sedo? Jak ja mam wystawic rachunek?

 

Pozdrawiam,

FlashT

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy jako osoba prywatna moge w ogole sprzedac domene na sedo? Jak ja mam wystawic rachunek?

Jako osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej nie możesz wystawić faktury i nikt nie może tego od Ciebie wymagać. W takich wypadkach możesz podpisać umowę przekazania praw do domeny.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

...a kupujący zapłaci PCC (w przypadku domen - 1%) i po sprawie. Ale to już oczywiście obowiązek kupującego.

 

edit:

Wystarczy odpowiednio zmodyfikować umowę sprzedaży samochodu.

Edited by sqr86

Share this post


Link to post
Share on other sites
...a kupujący zapłaci PCC (w przypadku domen - 1%) i po sprawie. Ale to już oczywiście obowiązek kupującego.

 

A ja?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak ja mam wystawic rachunek?

 

Rachunek (nie mylić z fakturą) wystawić możesz tak jak każda osoba niebędąca czynnym płatnikiem VAT! Nie jest określona jego forma a jedynie zawartość, wiec równie dobrze możesz napisać w edytorze tekstów, arkuszu kalkulacyjnym albo nawet odręcznie.

 

Pogooglaj, m.in:

http://www.vat.pl/zasady_wystawiania_rachunki_938.php

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rachunek (nie mylić z fakturą) wystawić możesz tak jak każda osoba niebędąca czynnym płatnikiem VAT! Nie jest określona jego forma a jedynie zawartość, wiec równie dobrze możesz napisać w edytorze tekstów, arkuszu kalkulacyjnym albo nawet odręcznie.

 

Pogooglaj, m.in:

http://www.vat.pl/zasady_wystawiania_rachunki_938.php

 

Jest tu "prowadzacy dzialalnosc gospodarcza" a ja nie jestem prowadzacym dzialalnosci gospodarczej... czy to ma znaczenie? Co na takim rachunku powinno byc?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma to znaczenie, w każdym razie pierwszy raz w życiu słyszę aby osoba prywatna (nieprowadząca działalności gospodarczej) mogła wystawić fakturę.

Jeśli kupujący się upiera, to możesz mu sprzedać przez Dropped (gdzieś było napisane, że Dropped zawsze wystawia fakturę, więc pewnie przy transakcji Escrow również) lub postąpić tak jak już ktoś napisał, kupujący wypełnia PCC, a ty w rozliczeniu rocznym uwzględniasz otrzymaną kwotę w dochodach (a więc de facto płacisz podatek). Tylko z PCC też były chyba jakieś zależności, że trzeba je wypełniać >1000 zł czy jakoś tak.

 

Edycja:

I wszystko jest już wyjaśnione poniżej. Dziękuję za wyprostowanie nieścisłości :rolleyes:

Edited by jamiko

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tylko z PCC też były chyba jakieś zależności, że trzeba je wypełniać >1000 zł czy jakoś tak.

 

W przypadku sprzedaży praw majątkowych (m. in. domen), ulga podatkowa (<1000 zł) nie obowiązuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ma to znaczenie, w każdym razie pierwszy raz w życiu słyszę aby osoba prywatna (nieprowadząca działalności gospodarczej) mogła wystawić fakturę.

 

1. Rachunek a faktura to dwie różne rzeczy.

2. Fakturę (VAT) może wystawić głównie czynny podatnik VAT, z nielicznymi wyjątkami kiedy to moją ją wystawić podmioty niebędące podatnikiem VAT.

3. Rachunek może wystawić osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej ale także obligatoryjnie jest wystawiany przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą podmiotowo zwolnione z podatku VAT.

 

Rachunek nie musi mieć pieczątek ani mieć żadnej określonej formy (być na określonych blankietach, itp). Może być nawet na kartce z zeszytu napisany odręcznie.

 

Rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi zawiera co najmniej:

* imiona i nazwiska (nazwę albo firmę) oraz adresy sprzedawcy i kupującego badź wykonawcy i odbiorcy usługi;

* datę wystawienia i numer kolejny rachunku;

* odpowiednio wyraz "ORYGINAŁ" albo "KOPIA";

* określenie rodzaju i ilości towarów lub wykonanych usług oraz ich ceny jednostkowe;

* ogólną sumę należności wyrażoną liczbowo i słownie;

* czytelny podpis wystawcy rachunku oraz odcisk pieczęci wystawcy rachunku, jeżeli się nią posługuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wystaw rachunek za przeniesienie praw do domeny, o ile się nie mylę to taki rachunek mógłby wyglądać tak:

 

 

RACHUNEK

Dla xxxxxxx Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

 

 

 

Do umowy o przeniesienie praw do domeny z dnia 12 grudnia 2012 roku

 

Tytuł: Usługa związana z przeniesieniem praw do domeny xxxxx.pl na rzecz xxxxxx

 

Stosownie do w/w umowy proszę o wypłacenie kwoty netto:

 

Złotych xxxxxx / słownie: xxxxxxx

 

tytułem wykonania prac określonych w umowie.

 

Pracę wykonałem osobiście

Edited by domainer

Share this post


Link to post
Share on other sites
przeniesienie praw do domeny

 

Cesja usługi utrzymania domeny!

 

Z domeną nie są związane żadne prawa, ani autorskie, ani żadne inne które można by przenosić. Chyba że ktoś ma opcję, to ma prawo pierwokupu. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
3. Rachunek może wystawić osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej

Bardzo ciekawa informacja, dziękuję za wyjaśnienie :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cesja usługi utrzymania domeny!

 

Z domeną nie są związane żadne prawa, ani autorskie, ani żadne inne które można by przenosić. Chyba że ktoś ma opcję, to ma prawo pierwokupu. ;-)

Rzeczywiście endriu już to tłumaczył...

Edited by domainer

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rzeczywiście endriu już to tłumaczył...

 

 

Odpowiadam na część posta którą przed chwilą skasowałeś... :-P

 

Tu nie chodzi o to że NASK chce to nazywać tak, a nie inaczej, tylko o to czy firma (księgowość firmy) przyjmie fakturę/rachunek z takim tytułem. Jeśli księgowa jest w temacie, to nie przyjmie. Wiem z doświadczenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Odpowiadam na część posta którą przed chwilą skasowałeś... :-P

Skasowałem, bo moja odpowiedz nie była w zbyt przyjaznym tonie :-P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podepnę się pod ten temat

 

Mam domenę, którą zainteresowana jest firma. Firma ta spytala sie mnie czy mogę wystawiac fakturę vat. Ja niestety, ze wzgledu na to, ze nie mam założone działalności gospodarczej nie mam możliwości wystawienia faktury vat.

 

W związku z tym pomyślałem, że mógłbym zaproponować im wystawienie rachunku. Jednak tutaj pojawiają się moje wątpliwości.

 

Czy na podstawie umowy kupna/sprzedaży mogę wystawić rachunek?

 

Czy po prostu tak jak wyżej było opisane. Spisujemy umowę, wystawiam rachunek, rozliczam sie z niego na koniec roku?

 

Czy już ktoś miał podobną sytuację to prosiłbym o jakieś wskazówki.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Podepnę się pod ten temat

 

Mam domenę, którą zainteresowana jest firma. Firma ta spytala sie mnie czy mogę wystawiac fakturę vat. Ja niestety, ze wzgledu na to, ze nie mam założone działalności gospodarczej nie mam możliwości wystawienia faktury vat.

 

Czy po prostu tak jak wyżej było opisane. Spisujemy umowę, wystawiam rachunek, rozliczam sie z niego na koniec roku?

 

Niestety do dzisiaj trafiają sie firmy, które bez faktury nie chcę nic kupić. Albo faktura albo nici z kupna.

Jeśli ktoś sie upiera, to dobrym rozwiązaniem pośrednik, jak ktoś wcześniej napisał.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przez aftermarket dostaną fakturę z tego co się orientuję.

 

 

A czy taka faktura jest wstanie zadowolic firmę?

 

Czy ktoś może już próbował sprzedać firmie przez AM domenę, która chciała fakturę?

Share this post


Link to post
Share on other sites
W przypadku sprzedaży praw majątkowych (m. in. domen), ulga podatkowa (<1000 zł) nie obowiązuje.

 

Obowiązuje w końcu ta zasada w przypadku domen zakupionych poniżej 1000zł czy nie?

 

Bo w jednym wątku można znaleźć że tak a w drugim że nie, to jak to w końcu jest?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba nie jest tak że jak kupie domene za 100 czy 200zł a nawet 50zł to będe musiał 1 % PCC odprowadzic do US?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×