Jump to content
Sign in to follow this  
manat

Prawa i obowiązki przejęte wraz z domeną.

Recommended Posts

Pisząc pierwszy post na tym forum pragnę przywitać wszystkich forumowiczów.

Jako początkujący w temacie handlu domenami mam wątpliwości dotyczące zakupu domen wcześniej zarejestrowanych i używanych przez sprzedającego. Mianowicie, czy kupując taką używaną domenę istnieje ryzyko przejęcia wraz z nią jakiś zobowiązań - np. dotyczących promocji, w której została pierwotnie zakupiona? Pytanie zrodziło się, kiedy sprawdzając domenę, którą chcę kupić, stwierdziłem że jej posiadacz udostępniał możliwość wykupienia w niej subdomen. Czy nie ma niebezpieczeństwa, że będę zobowiązany do świadczenia np. usług hostingu dla klientów posiadających umowę z obecnym właścicielem domeny?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pisząc pierwszy post na tym forum pragnę przywitać wszystkich forumowiczów.

Jako początkujący w temacie handlu domenami mam wątpliwości dotyczące zakupu domen wcześniej zarejestrowanych i używanych przez sprzedającego.

 

Dla dalszych rozważań ważne jest, że tzw. „kupno domeny” to nic innego jak cesja usługi jej utrzymania. A więc...

 

Mianowicie, czy kupując taką używaną domenę istnieje ryzyko przejęcia wraz z nią jakiś zobowiązań - np. dotyczących promocji, w której została pierwotnie zakupiona?

 

...jako nowy abonent domeny masz te same zobowiązania wobec jej rejestratora, jakie miał poprzedni abonent, w tym np. konieczność przedłużenia po określonej cenie lub utrzymywania domeny przez określony czas. Na szczęście tylko niektórzy rejestratorzy stosują takie chwyty, najlepiej przed cesją zapoznaj się z regulaminem danego rejestratora i wypytaj sprzedającego o szczegóły.

 

Pytanie zrodziło się, kiedy sprawdzając domenę, którą chcę kupić, stwierdziłem że jej posiadacz udostępniał możliwość wykupienia w niej subdomen. Czy nie ma niebezpieczeństwa, że będę zobowiązany do świadczenia np. usług hostingu dla klientów posiadających umowę z obecnym właścicielem domeny?

 

Wszystko zależy od regulaminu jaki akceptowali użytkownicy zakładający aliasy. Najczęściej regulamin jest ogólnikowy i nie nakłada na właściciela serwisu żadnych obowiązków wobec użytkowników. Ale zawsze dobrze jest ustalić ze sprzedającym czy przejmujesz domenę wraz z serwisem, czy tylko domenę. Jeśli to drugie, wtedy (o ile istniało jakieś regulaminowe zobowiązanie) sprzedawca nadal będzie miał obowiązek świadczenia danych usług i od niego użytkownicy będą mogli dochodzić wywiązania się z nich i/lub odszkodowań.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×