Jump to content
kristo

czy z domen mozna sie utrzymac??

Recommended Posts

Witam, jestem tu dzis pierwszy raz, wiec na poczatku chcialem sie przywitac

 

Jesli chodzi o domeny to jestem zupelnie "zielony", praktycznie nie wiem nic, albo bardzo malo. Bede mial kilka pytan do fachowcow jakimi zapewne Wy jestescie. Bede wdzieczny jesli pomozecie mi. Szukalem na forum wiadomosci,ktore by mnie zainteresowaly, ale nie na wszystkie znalazlem odpowiedz, stad mam kilka pytan:

 

1) Czy ze sprzedazy domen mozna sie utrzymac, czy jest to dochodowy interes, czy moze bardziej forma dorobienia do pensji? Bardzo jestem ciekaw czy jest to Wasza jedyna forma dochodu? Interesuje mnie tu glownie wykupienie domeny i jej sprzedaz dalej?

2) Czy sa jakies publikacje, ksiazki odnosnie tworzenia domen? wiadomo ze trzeba miec pomysl, ale co dalej?

3) Jaka firme proponujecie przy rejestracji swojej domeny?

4) Jakie domeny najlepiej tworzyc? i gdzie je sprzedawac?

5) Czy mozna zarezerwowac domene ha jakis czas, bez oplacania jej od razu, jak to wyglada?

6) Np. wymysle ciekawa domene i czy jest mozliwosc sprawdzenia czy bedzie kogos interesowala, czy ktos bedzie chcial ja kupic?

7) o co chcodzi z literowkami?

 

Ogolnie to chyba wszystko o co chcialem zapytac, jak nie zostane zlinczowany za tak blache pytania dla Was, to bede bardzo wdzieczny. Powiem szczerze ze zainteresowal mnie temat domen dlatego chcialbym dowiedziec sie jak najwiecej na ww. temat. Dziekuje bardzo i Pozdrawiam Wszystkich

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witaj na forum. Zapoznaj sie szczegolowo z zawartoscia forum, znajdziesz tam odpowiedzi na swoje wszystkie pytania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. tak/nie/nie wiem - niepotrzebne skreślić.

każdy traktuje ten interes różnie. poczytaj tu: http://www.di.pl/index.php?showtopic=1454

niektórzy z tego żyją, inni tylko dorabiają, a dla innych jest to tylko hobby.

2. książki? nie słyszałem, najlepszym źródłem informacji o domenach jest to forum :-)

3. jest wiele firm, w których możesz zarejestrować domenę, najpopularniejsze to az.pl, nazwa.pl, rejestracjadomen.pl.. jest ich cała masa, wpisz w google "domeny", porównaj ceny rejestracji/przedłużeń domen i wybierz.

4. zbyt ogólne pytanie... zbyt ogólna odpowiedź: dochodowe. gdzie sprzedawać? np. allegro.pl, to forum...

5. nie. tzn. zarezerwować możesz (tylko .pl), ale do momentu opłacenia nic z nią nie możesz zrobić (zaparkować, sprzedać, postawić strony itd.)

6. wykup domenę, daj do wyceny (np. na tym forum), wystaw np. na allegro to się dowiesz :-)

7. chodzi o to, że internauci często mylą się podczas wpisywania adresów stron. np. zamiast allegro.pl wpisują allegor.pl, zamiast google.pl gogle.pl itd. rejestrujesz taką domenę, parkujesz np. w NameDrive.com. na Twojej stronie wyświetlają się linki sponsorowane, w które jeśli ktoś kliknie to zarabiasz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od razu wspomnę że wtopienie pewnej kwoty pieniędzy w początkowej fazie inwestowania w domeny jest nieodłączną częścią tego biznesu. ;]

Share this post


Link to post
Share on other sites

1) Można się utrzymać, mając duże i ciekawe portfolio :rolleyes: Jednak na samym początku przygody z domenami pieniądze z których wyjdziesz na plus stykną na jakieś dobre piwko.

2) Najwięcej informacji po polsku znajdziesz oczywiście tutaj. Jeżeli jesteś zainteresowany anglojęzycznymi publikacjami to google.com -> "domains forum" :]

3) Poszukaj na forum, powinieneś znaleść coś dla siebie.

4) Domen można szukać według wielu czynników... aktualne wydarzenia (np. wybór Polski i Ukrainy na gospodarza ME 2012) wydarzenia które są zawsze na czasie (sport, polityka, muzyka, plotki), literówki (np. omet.pl zamiast onet.pl - takie domeny nadają się na parking i zarabiają dla Ciebie $ z reklam) lub domeny krótkie (teraz jest chyba ostatnia szansa żeby kupić jakąś w miarę brzmiącą i wyglądającą 3literówkę). Sprzedać możesz np. na serwisach aukcyjnych (np. Allegro, eBay, Świstak) serwisach internetowych (np. DI.PL, webhelp) lub serwisach zajmujących się sprzedażą domen (np. Gido.pl)

5) Domenę można zarezerwować na określony czas (14 dni), w ciągu tego okresu albo ją opłacasz, albo domena idzie na listę wolnych. Nie radziłbym Ci praktykować sprzedawania zarezerwowanych domen, dobrze na tym nie wyjdziesz.

6) Jak już kupisz domenę, to pokaż ją tu i ówdzie, zobaczysz co ludzie powiedzą, puść na allegro z jakimś dobrym opisem...

7) O literówkach już pisać nie będę, bardzo dobrze ten temat ujął to w swoim poście domenator

Share this post


Link to post
Share on other sites
1) Można się utrzymać, mając duże i ciekawe portfolio ;) Jednak na samym początku przygody z domenami pieniądze z których wyjdziesz na plus stykną na jakieś dobre piwko.

Oczywiście zakładając, że sie wyjdzie na plus, wg mnie juz spory sukces jak tylko dobre piwko jesteś do tyłu :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest anglik
Od razu wspomnę że wtopienie pewnej kwoty pieniędzy w początkowej fazie inwestowania w domeny jest nieodłączną częścią tego biznesu. ;]

Dokładnie, nigdy nie ma nic za darmo.

Z domenami jest jak z seksem ( z innymi biznesami też) najpierw trzeba włożyc żeby potem wyciągnąc.

 

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Od razu wspomnę że wtopienie pewnej kwoty pieniędzy w początkowej fazie inwestowania w domeny jest nieodłączną częścią tego biznesu. ;]

Zgdze sie w 100proc.

 

 

Poza tym nie liczac drugieo pytania doslownie cala reszta jest na forum. Jezeli bedziesz podchozil do tego tak jak do opcji szukaj na tym forum to nie widze rozowo Twojej przygody z domenami hehe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tym wkładaniem duzych sum na poczatek domenowego biznesu to bywa róznie, trik z domenami polega na wartości adresu czyli nazwy - mamy wolne 29.99 otwieramy gazetkę i czytamy że z Polsce odbędzie się Euro2012 a więc myk do internetu i rejestrujemy Euro2012.pl i w ten sposób wydając 29 zł zarobilismy wlasnie na dobry samochod( no chyba że UEFA nam tę nazwe odbierze :rolleyes: ) tyle ze na takie nazwy czycha w Polsce mnostwo ludzi ale to nie znaczy ze nie mamy szans jako nowi. Nikt nie jest doskonały i wiele cennych nazw jeszcze jest wolnych np. mam domenkę PomocPubliczna.pl nikt nie chciał tej domeny a ja spokojnie sprawdziłem inne końcówki i sprawdziłem program pomocy społecznej jaki przyjeła Polska na długie lata a który wspiera unia europejska bo to ważne zwłaszcza dla firm i myślę że nie stracę na tym interesie ;)

Albo inny przykład, w niusach pojawiła się wiadomość że Ministerstwo Budownictwa przygotowuje projekt leasingu mieszkań, czytając to forum człowiek nabiera szacunku bo większość tu ludzi to najlepsi spece na rynku domenowym a mimo to nikt się nie zainteresował się domeną leasingmieszkan.pl a ja myślę że warto mieć taką domenę bo jeśli projekt wejdzie to ktoś kto zarejestruje taką domenę zarobi powiedzmy delikatne "sporo" ponieważ tym projektem interesują się największe firmy min. Commerzbank, ING, Europejski Fundusz Leasingowy itd. A jeśli to nie przejdzie no cóz, nikt nie zbiednieje od jednej domeny.

Także wejśc w ten biznes można w każdej chwili ludzie sa tylko ludzmi a domeny to duża kasa. Jestem ciekawe kiedy powstaną markety domen, sklepy gdzie można wejść i wrzucić do koszyka konkretną domenę. Tak np. ma Seles.

W ogóle domeny to fajna sprawa bo masz coś swojego - inwestujesz w coś, uczysz się i zazwyczaj pomnażasz swoje pieniądze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli masz do zainwestowania kilka tysięcy na początek (jak w każdym biznesie im więcej tym lepiej, ale handel domenami nie jest aż tak wymagający jak założenie własnej gazety na przykład - myślę, że na początku wystarczy kilka tys miesięcznie powiedzmy przez pół roku) i potraktujesz to jak pracę - tzn 8 godzin dziennie pięć dni w tygodniu to przez pierwszy rok zwrócą Ci się wydatki a potem czysty zysk. Pozdrowienia...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jestem ciekawe kiedy powstaną markety domen, sklepy gdzie można wejść i wrzucić do koszyka konkretną domenę. Tak np. ma Seles.

 

i ja :rolleyes:

fakt, że półki świecą jeszcze pustkami. ale to się będzie zmieniać z czasem, mam nadzieję :-)

 

poza tym zgadzam się z Tobą.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z tym wkładaniem duzych sum na poczatek domenowego biznesu to bywa róznie, trik z domenami polega na wartości adresu czyli nazwy - mamy wolne 29.99 otwieramy gazetkę i czytamy że z Polsce odbędzie się Euro2012 a więc myk do internetu i rejestrujemy Euro2012.pl i w ten sposób wydając 29 zł zarobilismy wlasnie na dobry samochod( no chyba że UEFA nam tę nazwe odbierze :rolleyes: ) tyle ze na takie nazwy czycha w Polsce mnostwo ludzi ale to nie znaczy ze nie mamy szans jako nowi. Nikt nie jest doskonały i wiele cennych nazw jeszcze jest wolnych np. mam domenkę PomocPubliczna.pl nikt nie chciał tej domeny a ja spokojnie sprawdziłem inne końcówki i sprawdziłem program pomocy społecznej jaki przyjeła Polska na długie lata a który wspiera unia europejska bo to ważne zwłaszcza dla firm i myślę że nie stracę na tym interesie ;)

Albo inny przykład, w niusach pojawiła się wiadomość że Ministerstwo Budownictwa przygotowuje projekt leasingu mieszkań, czytając to forum człowiek nabiera szacunku bo większość tu ludzi to najlepsi spece na rynku domenowym a mimo to nikt się nie zainteresował się domeną leasingmieszkan.pl a ja myślę że warto mieć taką domenę bo jeśli projekt wejdzie to ktoś kto zarejestruje taką domenę zarobi powiedzmy delikatne "sporo" ponieważ tym projektem interesują się największe firmy min. Commerzbank, ING, Europejski Fundusz Leasingowy itd. A jeśli to nie przejdzie no cóz, nikt nie zbiednieje od jednej domeny.

Także wejśc w ten biznes można w każdej chwili ludzie sa tylko ludzmi a domeny to duża kasa. Jestem ciekawe kiedy powstaną markety domen, sklepy gdzie można wejść i wrzucić do koszyka konkretną domenę. Tak np. ma Seles.

W ogóle domeny to fajna sprawa bo masz coś swojego - inwestujesz w coś, uczysz się i zazwyczaj pomnażasz swoje pieniądze.

Bardzo dobry posting.

Podoba mi sie to z leasingiem. Gratuluję.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[...]

Albo inny przykład, w niusach pojawiła się wiadomość że Ministerstwo Budownictwa przygotowuje projekt leasingu mieszkań, czytając to forum człowiek nabiera szacunku bo większość tu ludzi to najlepsi spece na rynku domenowym a mimo to nikt się nie zainteresował się domeną leasingmieszkan.pl a ja myślę że warto mieć taką domenę bo jeśli projekt wejdzie to ktoś kto zarejestruje taką domenę zarobi powiedzmy delikatne "sporo" ponieważ tym projektem interesują się największe firmy min. Commerzbank, ING, Europejski Fundusz Leasingowy itd. A jeśli to nie przejdzie no cóz, nikt nie zbiednieje od jednej domeny.

Także wejśc w ten biznes można w każdej chwili ludzie sa tylko ludzmi a domeny to duża kasa. Jestem ciekawe kiedy powstaną markety domen, sklepy gdzie można wejść i wrzucić do koszyka konkretną domenę. Tak np. ma Seles.

W ogóle domeny to fajna sprawa bo masz coś swojego - inwestujesz w coś, uczysz się i zazwyczaj pomnażasz swoje pieniądze.

 

Zgadzam sie z tym co napisal 911, chyba zreszta nie po raz pierwszy. ;)

Trzeba byc czujnym obserwatorem rzeczywistosci. Czasami lapie sie na tym, ze sluchajac radia w samochodzie, slysze o czyms po raz pierwszy. Staje na poboczu, wyciagam laptopa i sprawdzam dostepnosc domeny z podana przed chwila nazwa. :rolleyes:

 

BTW, Sklepzdomenami.pl. ;) Niedawno zdecydowalem sie jej nie przedluzac, ale podtrzymaliscie mnie na duchu z tymi marketami :P, wiec moze ja zostawie. ;);)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziekuje wszystkim za pomoc, Wasze rady napewno przydadza mi sie. Mam jeszcze jedno pytanie, czesto piszecie przy wycenie reg fee. co to znaczy? Pozdrawiam :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mam jeszcze jedno pytanie, czesto piszecie przy wycenie reg fee. co to znaczy? Pozdrawiam

Reg Fee oznacza cenę rejestracji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, dzieki za informacje. Mam jeszcze pytanie, np. wymysle jaks domene, bedzie wydawalo mi sie ze jest super extra itd. zarezerwuje ja , a nastepnie wykupie. Jak mam sprawdzic czy ona bedzie miala ruch, czy nie bedzie miala, czy przed zakupem mozna to jakos sprawdzic, czy bedzie zarabiala dla mnie, bardzo prosze o pomoc, bo mam dylemat :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ok, dzieki za informacje. Mam jeszcze pytanie, np. wymysle jaks domene, bedzie wydawalo mi sie ze jest super extra itd. zarezerwuje ja , a nastepnie wykupie. Jak mam sprawdzic czy ona bedzie miala ruch, czy nie bedzie miala, czy przed zakupem mozna to jakos sprawdzic, czy bedzie zarabiala dla mnie, bardzo prosze o pomoc, bo mam dylemat :rolleyes:

 

Przed kupnem można zrobić wiele rzeczy: sprawdzić KD i overture (ale nie radzę na tym za bardzo polegać), historię domeny (archive.org, google) i jej obecność w wyszukiwarkach (ale to tylko na początku ma wpływ na ruch, domena szybko wylatuje np. z google po zmianie zawartości). Po wykupieniu można ją wrzucić na sedo czy ND, albo postawić statystyki na własnym serwerze (przy czym w tym ostatnim przypadku raczej nic się nie zarobi).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mam jeszcze pytanie, np. wymysle jaks domene, bedzie wydawalo mi sie ze jest super extra itd. zarezerwuje ja , a nastepnie wykupie. Jak mam sprawdzic czy ona bedzie miala ruch, czy nie bedzie miala, czy przed zakupem mozna to jakos sprawdzic, czy bedzie zarabiala dla mnie, bardzo prosze o pomoc, bo mam dylemat

Są firmy u których występuje tzw. Domain Tasting, tzn. rejestrujesz domenę na 4 dni, w tym czasie możesz ją zaparkować, sprawdzić ruch, jak Ci się spodoba to przedłużasz, a jak nie to rejestrator zwraca cenę rejestracji odejmując od tego 0,25$

Opisywałem to na przykładzie serwisu moniker.com, jednak nie jestem za bardzo obeznany w tym, i może ktoś inny wypowie się szerzej na ten temat.

PS. Takie coś można robić na domenach globalnych, na naszych pl'kach raczej nie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W monikerze to się teraz nazywa "96 hours glory peroid" czy coś w tym stylu. W ciągu tych 96 godzin można domenę usunąć i "doładować" sobie w ten sposób konto na monikerze o reg fee - $1. Tyle wynosi teraz cena testów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
gdzies jeszcze mozna taki myk zrobic?

Dynadot.com

Netfirms.com

Głowy sobie uciąć nie dam, ale te firmy chyba na to pozwalają.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rozumiem, ze przed zakupem wymyslonej przez siebie domeny (zupełnie nowej), której po wpisaniu w google, alexa, nichte itd. nic sie nie wyswietla, to nie jestem w stanie sprawdzic czy ona bedzie oplacalna, czy nie, dobrze to wszystko rozumiem??? CZy można to sprawdzic w jakis inny sposób??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domeny są trochę jak totolotek – kupujesz, kupujesz, kupujesz, aż los się do ciebie uśmiechnie. Ale – inaczej niż w lotto, tutaj *można* opracować skuteczny system. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

system...hmmm... a mozesz napisac cos wiecej, jakiego systemu Ty uzywasz, albo napisz na czym bazujesz, ucze sie dopiero dlatego kazda informacja intersuje mnie. Z gory dziekuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
system...hmmm... a mozesz napisac cos wiecej, jakiego systemu Ty uzywasz, albo napisz na czym bazujesz, ucze sie dopiero dlatego kazda informacja intersuje mnie. Z gory dziekuje.

 

Chodziło mi o „system” w znaczeniu dojścia do wprawy, tak by z daleka rozpoznawać wartościowe domeny i odróżniać od nich knoty. Do tego używa się rozsądku i doświadczenia, wyłącznie w zestawie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×