Jump to content
Alex

NASK strzela sobie sam w kolano?

Recommended Posts

Misiek zakłądając opcję na domeny NASKU świadomie decydujesz się na to, wiedząc że domena może być przedłużana w nieskończoność i sam ryzykujesz także nie wiem skąd takie wylewne żale.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Misiek zakłądając opcję na domeny NASKU świadomie decydujesz się na to, wiedząc że domena może być przedłużana w nieskończoność i sam ryzykujesz także nie wiem skąd takie wylewne żale.

 

Ja Go rozumiem.

Sądzę, że oprócz tych kilku domen ważne są jasne zasady i trzymanie się regulaminu.

Jaki sens ma umożliwianie zakładania opcji na domeny, które mogą być sztucznie "trzymane" w nieskończoność? Tylko jeden wyciągnięcie kasy za opcje :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Misiek zakłądając opcję na domeny NASKU świadomie decydujesz się na to, wiedząc że domena może być przedłużana w nieskończoność i sam ryzykujesz także nie wiem skąd takie wylewne żale.

 

Przepraszam , ale czy możemy porozmawiać o faktach czy zamierzasz pisać posty tylko żeby coś napisać?

Proszę cię pokaż mi w regulaminie w którym punkcie jest mowa że świadomie decyduje sie na założenie opcji na domenmę która może być przedłużana w nieskończoność.

Oto regulamin NASK na zakładanie opcji:

 

Regulamin opcji na rejestrację nazwy domeny

 

1. Opcja na rejestrację nazwy domeny (dalej "opcja") polega na uzyskaniu, zgodnie z niniejszym Regulaminem, przez podmiot, który zawarł z NASK umowę o opcję na nazwę domeny (dalej "Umowa") możliwości rejestracji tej nazwy domeny.

 

2. Umowa zostaje zawarta na trzy lata, po których upływie opcja wygasa. Opcja wygasa również w przypadku rozwiązania Umowy.

 

3. Umowa zostaje zawarta przy udziale podmiotu, który jest stroną porozumienia z NASK o obsłudze rejestracji i utrzymywania nazw domen internetowych oraz udostępnienia opcji na rejestrację nazwy domeny (lista takich podmiotów jest dostępna w witrynie internetowej: http://www.dns.pl), zwany dalej "Usługobiorcą", z dniem uzyskania przez NASK, za pośrednictwem Usługobiorcy, danych niezbędnych do udzielenia opcji osobie zainteresowanej jej uzyskaniem. Usługobiorca działa w imieniu i na rzecz uzyskującego opcję.

 

4. Opcja jest możliwa wyłącznie w stosunku do nazwy domeny, która w dacie zawarcia Umowy jest utrzymywana na rzecz osoby trzeciej (abonenta). Opcji nie stosuje się do nazwy domeny, jeżeli trwa w stosunku do niej spór w rozumieniu Regulaminu nazw domeny z dnia 18 grudnia 2006r. opublikowanego w witrynie internetowej http://www.dns.pl/.

 

5. Uzyskujący opcję może zarejestrować nazwę domeny wyłącznie po:

a. rezygnacji abonenta z dalszego jej utrzymywania;

b. usunięciu nazwy domeny z uwagi na niewniesienie należnej NASK opłaty, chyba że postanowienia Regulaminu stanowią inaczej.

 

6. Informacja o uzyskaniu opcji zostaje ujawniona w publicznie dostępnej witrynie internetowej http://www.dns.pl, przy czym dane uzyskującego opcję mogą zostać ujawnione wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych.

 

7. Uzyskujący opcję jest obowiązany do bieżącego sprawdzania w witrynie internetowej http://www.dns.pl czy nazwa domeny, co do której uzyskał opcję, jest dostępna do rejestracji na jego rzecz.

 

8. Informacje niezbędne do dokonania rejestracji nazwy domeny, odpowiadające informacjom wymaganym w ofercie, opisanej w Regulaminie o którym mowa w pkt 4 powyżej, powinny zostać przekazane NASK nie później niż w terminie 14 dni od opublikowania przez NASK informacji o udostępnieniu do rejestracji nazwy domeny, co do której uzyskano opcje.

 

9. Czynności uzyskania opcji, zmiany Usługobiorcy, przeniesienia opcji na osobę trzecią, a następnie rejestracji nazwy domeny dokonywane są w sposób zautomatyzowany, wyłącznie za pośrednictwem Usługobiorców.

 

10. Umowa ulega rozwiązaniu w momencie zarejestrowania nazwy domeny przez uzyskującego opcję albo po bezskutecznym upływie terminu, o którym mowa w punkcie 8.

 

11. Opłata za uzyskanie opcji zostanie ustalona przez Usługobiorcę, przy czym niezależnie od jej wysokości, Usługobiorca przekazuje NASK kwotę wskazaną w publicznie dostępnej witrynie internetowej http://www.dns.pl.

 

12. Opłata wniesiona z tytułu uzyskania opcji nie podlega zwrotowi, również w przypadku rozwiązania Umowy, ani zaliczeniu na poczet opłaty za rejestrację i utrzymywanie nazwy domeny.

 

13. W wyniku uzyskania opcji nie powstaje jakiekolwiek prawo do nazwy domeny. W przypadku poinformowania NASK przez osobę trzecią o możliwości naruszenia jej praw przez uzyskującego opcję, rejestracja nazwy domeny zostanie wstrzymana do czasu rozstrzygnięcia sporu, chyba że osoba trzecia nie wystąpiła do właściwego sądu przeciwko uzyskującemu opcję lub nie przystąpiła do polubownego zakończenia sporu w terminie miesiąca od daty poinformowania NASK o zaistnieniu sporu.

 

14. Umowa o opcję ulega rozwiązaniu bez prawa do zwrotu opłaty z dniem uzyskania przez NASK informacji o sporze w rozumieniu Regulaminu, o którym mowa w pkt. 4 powyżej. O uzyskaniu informacji NASK zawiadamia tylko Usługobiorcę.

 

15. W przypadku doręczenia NASK orzeczenia wydanego przez właściwy sąd powszechny bądź polubowny lub ugody, z których treści wynika, iż opcja narusza prawa osoby trzeciej, Umowa ulega rozwiązaniu.

 

16. Opcji nie można uzyskać na nazwe domeny regionalnej, w rozumieniu Regulaminu, o którym mowa w punkcie 4 powyżej.

 

17. Regulamin obowiązuje od dnia 1 czerwca 2004 r.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja tylko nie wiem czy zawsze nie mogą tego tłumaczyć:

 

5. Uzyskujący opcję może zarejestrować nazwę domeny wyłącznie po:

a. rezygnacji abonenta z dalszego jej utrzymywania;

 

W końcu to, że abonent nie płaci za utrzymanie domeny nie znaczy, że z niej zrezygnował. I to by była taka mała furteczka. Ja bym na Twoim miejscu pisemnie poinformował NASK, jeśli wiesz, że dana firma nie istnieje, poprosił o sprawdzenie tego (w przypadku spółek prawa handlowego nie jest to raczej trudne) i poprosił o zwolnienie domeny :) Wg mnie jedyne wyjście. Trzeba im napisać, że abonent nie może zrezygnować z utrzymania nazwy domeny bo już nie istnieje ;) a dalsze utrzymywnie nazwy domeny na rzecz obecnego abonenta to tylko generowanie straty i działanie na niekorzyść NASK.

Edited by heden.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja tylko nie wiem czy zawsze nie mogą tego tłumaczyć:

 

 

 

W końcu to, że abonent nie płaci za utrzymanie domeny nie znaczy, że z niej zrezygnował. I to by była taka mała furteczka. Ja bym na Twoim miejscu pisemnie poinformował NASK, jeśli wiesz, że dana firma nie istnieje, poprosił o sprawdzenie tego (w przypadku spółek prawa handlowego nie jest to raczej trudne) i poprosił o zwolnienie domeny :) Wg mnie jedyne wyjście. Trzeba im napisać, że abonent nie może zrezygnować z utrzymania nazwy domeny bo już nie istnieje ;) a dalsze utrzymywnie nazwy domeny na rzecz obecnego abonenta to tylko generowanie straty i działanie na niekorzyść NASK.

 

Problem w tym że z prawnego punktu widzenia jako osoba trzecia nie mam prawa ingerować w postanowienia umowy zawartej pomiędzy usługodawcą a abonentem. Prościej mówiąc, kazdy może przyjść i powiedzieć NASKowi że abonent nie istnieje więc zwolnijcie domenę. Nie tedy droga.... schematy które są już w uzyciu zdają egzamin bo zrozumiałe ze te dodatkowe 15 (czy 20) dni po wygaśnieciu umowy, daje poprzedniemu abonentowi szansęna przedłużenie. Ale jak abonent pomimo tego extra czasu nie wnosi opłaty to sprawa jest jasna, przynajmniej jest jasna dla wiekszosci serwisów domenowych w cywilizowanym świecie. Domena np. .eu przechodzi w okres kwarantanny i jezeli abonent dalej nie ureguluje płatnosci to zostaje uwolniona do puli. I .eu to tylko przykład na standardy panujace w świecie.

 

Jeżeli abonent przedłuzy domenę w okresie kwarantanny, to trudno moja strata. Po to jest okres kwarantanny. Ale problem w tym że jak nie przedłuzy to też moja strata (pieniedzy i czasu).

Nic nie przesądzam jeszcze ..... odczekam 20 dni od daty wygaśnięcia, tyle ile mówi regulamin. Pomimo tego że nie widać żadnej zmiany w statusie domeny, łudzę się że problem lezy w bałaganie i starym systemie obsługi informacji domen NASK.

Edited by MisUszatek

Share this post


Link to post
Share on other sites
Misiek zakłądając opcję na domeny NASKU świadomie decydujesz się na to, wiedząc że domena może być przedłużana w nieskończoność i sam ryzykujesz także nie wiem skąd takie wylewne żale.

Tyle postów masz "nabitych" możnaby pomyslec - doświadczony domeniarz - a takie brednie wypisujesz w tym wątku.

Ja także popieram Miśka. Nask w tej sytuacji celowo wprowadza klienta w błąd i wyłudza przy tym pieniądze za opcje.

To czy takie domeny nie czekaja na kolesi tez wcale nie jest wykluczone i Pan Grzegorz nie powinien dawac na forum sobie reki uciac za uczciwosc pracowników w Nask.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nask traktuje te domeny inaczej, to jest jawne - tzn przedluza na swoj koszt i potem domaga sie splaty, dopiero gdy jasno wynika, ze abonent juz nie zaplaci - domena jest uwalniana (lub na jego prosbe) - kazdy o tym wie, a szczegolnie uszatek.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nask traktuje te domeny inaczej, to jest jawne - tzn przedluza na swoj koszt i potem domaga sie splaty, dopiero gdy jasno wynika, ze abonent juz nie zaplaci - domena jest uwalniana (lub na jego prosbe) - kazdy o tym wie, a szczegolnie uszatek.

Bzdura, traktowanie tych domen "inaczej" wcale nie jest jawne i oczywiste dla przecietnego Kowalskiego.

Masz na stronie www.dns.pl oficjalny opis traktowania domen Nask i innych partnerów? Bo ja nie.

 

Jesli istnieje inne traktowanie domen Naskowych i tych partnerów to nic sie nie zmieniło od lat - Nask dalej jest monopolistą.

Ja też bym chciał jako Rejestrator udostępniać swoim klientom usługę "domena na wieczne czasy". Baaa, nawet niech bedzie taka usługa, ale niech konkurencja będzie zdrowa a nie Nask ponad wszystkim nawet własnymi regulaminami.

"Domena na wieczne czasy" - co to ma być? Jakieś niejawne VID w standardzie?

 

I co dla Ciebie jest "jasnym wynikaniem, ze abonent juz nie zaplaci", bo co jak ktos przez miesiace nie placi to Nask naiwnie sadzi, ze abonent sie zreflektuje i za rok moze zaplaci? Albo zmarły ma wysłać swój akt zgonu do Nask lub rezygnacje. Pomyśl trzeźwo bo niektóre wypowiedzi Nask na tym forum zrobiły Ci mętlik w głowie.

Edited by jamesbond

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się że domeny w NASK są zwykle zwalniane po 3-4 latach od nieopłacenia (w przypadku braku pisemnej rezygnacji z utrzymywania domeny), z tej prostej przyczyny że po trzech latach przedawnia się dług i nie ma sensu jej dłużej utrzymywać. Był kiedyś proces (NASK vs jakiś były abonent), który miał rozstrzygnąć czy okres przedawnienia wynosi trzy czy dwa lata dla tej usługi - i chyba wyszło na to że jednak trzy. Czy ktoś z NASK może potwierdzić/zaprzeczyć? Może być anonimowo. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wydaje mi się że domeny w NASK są zwykle zwalniane po 3-4 latach od nieopłacenia (w przypadku braku pisemnej rezygnacji z utrzymywania domeny), z tej prostej przyczyny że po trzech latach przedawnia się dług i nie ma sensu jej dłużej utrzymywać. Był kiedyś proces (NASK vs jakiś były abonent), który miał rozstrzygnąć czy okres przedawnienia wynosi trzy czy dwa lata dla tej usługi - i chyba wyszło na to że jednak trzy. Czy ktoś z NASK może potwierdzić/zaprzeczyć? Może być anonimowo. ;-)

 

Dług się przedawnia po trzech latach od ostatniego ponaglenia/upomnienia dotyczącego zapłaty. Jeśli firma nie upomni się o swoje przez 3 lata - dług "spada".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dług się przedawnia po trzech latach od ostatniego ponaglenia/upomnienia dotyczącego zapłaty. Jeśli firma nie upomni się o swoje przez 3 lata - dług "spada".

Miało być anonimowo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nask traktuje te domeny inaczej, to jest jawne - tzn przedluza na swoj koszt i potem domaga sie splaty, dopiero gdy jasno wynika, ze abonent juz nie zaplaci - domena jest uwalniana (lub na jego prosbe) - kazdy o tym wie, a szczegolnie uszatek.

 

Nie, nie wiem. Przez ostatnie parę dni przeczytałem regulaminy NASKu parokrotnie.

Ale bardzo chętnie przeczytam punkt w którym jast taki zapis.

 

Według mojej logiki "jasno wynika, ze abonent juz nie zaplaci" ...(jak to ująłeś) po upływie czasu kwarantanny.

Czyli:

1. mija termin wygaśnięcia rejestracji - klient nie płaci

2. mija nastepny termin tym razem wygasnięci akwarantanny - klient nie płaci

 

...to chyba wystarczajaco "jasny" znak że klient nie zapłacił za przedłużenie

 

 

 

 

 

Wydaje mi się że domeny w NASK są zwykle zwalniane po 3-4 latach od nieopłacenia (w przypadku braku pisemnej rezygnacji z utrzymywania domeny), z tej prostej przyczyny że po trzech latach przedawnia się dług i nie ma sensu jej dłużej utrzymywać. Był kiedyś proces (NASK vs jakiś były abonent), który miał rozstrzygnąć czy okres przedawnienia wynosi trzy czy dwa lata dla tej usługi - i chyba wyszło na to że jednak trzy. Czy ktoś z NASK może potwierdzić/zaprzeczyć? Może być anonimowo. ;-)

 

O widzisz, w końcu do czegos dochodzimy... :)

Teraz nalezy się zastanowić dlaczego NASK stawia w sprzeczności interes byłego abonenta z nowym klientem od którego pobrał pieniądze na opcje, skoro zwalnia domeny po 3-4 latach (zakładajac że to jest prawda oczywiście).

Jeżeli NASK pobiera opłatę za opcję w 2007 i domena załóżmy dziś powinna spaść, a NASK ją potrzyma 3 lata. to znaczy że w takim przypadku zostały wyłudzone pieniądze od klienta za opcję, ponieważ ta opcja wygaśnie zanim NASK wypuści domenę. Pomijam sam fakt dlaczego wogóle NASK miałby tą domenę trzymać. Jest to po prostu niezrozumiałe.

 

Najdłuższy okres kwarantanny z jakim się spotkałem w "cywilizowanym" świecie domen to 40~50 dni. Jakbym powiedział amerykańskim domeniarzom o 3 latach to by się popukali w czoło. ;)

 

 

 

 

 

 

 

No ale wracajac do tego rzekomego 3-4 letniego okresu "przetrzymywania" to regulamin NASKu tego nie potwierdza:

 

regulamin opcji mówi:

5. Uzyskujący opcję może zarejestrować nazwę domeny wyłącznie po:

a. rezygnacji abonenta z dalszego jej utrzymywania;

b. usunięciu nazwy domeny z uwagi na niewniesienie należnej NASK opłaty, chyba że postanowienia Regulaminu stanowią inaczej.

 

...co sugeruje że umowa z poprzdnim abonentem powinna być rozwiazana w wyniku niewniesienia opłaty (przedłużenia)

 

 

 

 

dalej,....regulamin rejestracji domeny:

pkt 10.

Jeżeli Umowa zostanie rozwiązana w wyniku nieuiszczenia przez Abonenta opłaty, ponowne zawarcie Umowy dotyczącej tej samej Nazwy Domeny będzie możliwe po uiszczeniu zaległej opłaty wraz z odsetkami oraz złożeniu nowej Oferty, z zastrzeżeniem punktu 6 Regulaminu.

 

...czyli NASK sam zakłada rozwiazanie umowy z abonentem ktory nie płaci za utrzymanie domeny.

 

 

no i najwazniejszy punkt regulaminu:

Niezależnie od przyczyn wskazanych w innych postanowieniach Regulaminu, NASK może wypowiedzieć Umowę bez zachowania terminu wypowiedzenia w przypadku:

 

a. nieuiszczenia opłaty określonej w Cenniku w terminie wyznaczonym na jego podstawie ; zaprzestanie przez NASK Utrzymywania Nazwy Domeny jest równoznaczne z rozwiązaniem Umowy, przy czym zaprzestanie Utrzymywania Nazwy Domeny może poprzedzić wstrzymanie jej Utrzymywania;

 

b. naruszenia przez Abonenta postanowień Regulaminu.

 

ad. a.) Ten termin to okres rejestracji domeny jak domniemam.

ad. b.) nieuiszczajac opłaty w terminie Abonent własnie narusza regulamin.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wszystko świetnie Grzegorz... tylko wytłumacz jedną rzecz (jako ponoć człowiek zorientowany w temacie).... po cholerę NASK w takim razie zbiera opłaty za opcje skoro może jak to napisałeś trzymać sobie domeny podpierając się regulaminowym punktem o rejestracji na czas "NIEOZNACZONY"? Jaki jest sens przedłużania przez NASK domeny - jak to napisałeś - .... automatycznie na kolejny okres rozliczeniowy .... w przypadku gdy zostały pobrane opłaty za opcję i jest nastepny abonent który domeną jest zainteresowany?

 

Po co i dlaczego automatycznie domena jest przedluzana w NASK na kolejny okres? To glownie wynika z tego, ze umowa zawarta jest na czas nieokreslony oraz z tego, ze NASK pobiera oplate dopiero PO rozpoczeciu kolejnego okresu rozliczeniowego czyli po <renew>. Dopiero wtedy jest wystawiana i wysylana f-ra do abonenta i jesli jej nie oplaci rozpoczyna sie procedura windykacyjna, ktora moze (i jak dobrze wiesz jest to stosowane) zakonczyc sie najpierw "zawieszeniem" domeny a pozniej jej usunieciem.

 

Rozumiem ...poprzedni abonent nie zapłacił ....NASK trzyma domenę te 15~20 dni aby dać poprzedniemu abonentowi szanse na dopełnienie płatności, ....ale nie mogę tego pojąć jaką logiką kieruje sie NASK utrzymując tę domenę dalej, gdy poprzedni abonent najwyraźniej, nie jest zainteresowany, nie płaci, nie żyje, ma w d...., czy cokolwiek innego .... a potencjalnemu abonentowi który czeka na jej zwolnienie pokazuje się - kolokwialnie mówiąc - środkowy palec?

 

Nie wiem jak jest teraz, ale za czasow moje pracy w NASK nie bylo, jak pisalem wczesniej, sztywnych terminow windykacyjnych. Nie wiem po ilu dniach od uplyniecia terminu platnosci rozpoczyna sie procedura (30, 60, 90?) windykacyjna, ale na pewno takie dzialania sa podejmowane i przeciez domeny (takze te dobre i bardzo dobre) sa przez NASK usuwane.

 

Wystarczy spojrzeć co NASK wypisuje na swojej stronie a jaka jest rzeczywistość.

http://www.dns.pl/whois.html#6

 

...i gdzie są te "komunikaty" opisywane w punkie 6-stym?

 

A nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi, ze niby komunikaty te sie nie pojawiaja?

 

... to znaczy że NASK przedłuży mi moje opcje o ten okres rozliczeniowy o który sobie przedłuża trzymanie domeny?

... czy może skoro jest to czas NIEOZNACZONY .....mogę sobie czekać te 3 lata aż opcja wygasnie i ktoś sobie tą domenę zarejestruje, albo będę musiał zapłacić za opcję jeszcze raz?

 

Proszę......możesz mi to wytłumaczyć?

 

Oczywiscie, ze NASK nie przedluzy waznosi opcji (chociazby z tego powdu, ze umowa ta jest terminowa). Nie slyszalem o tak skrajnym przypadku i nie chce mi sie w to wierzyc, zeby NASK mialby to robic. bo niby po co? W tym czasie powstaja przeciez kolejne zobowiazania (za kolejny okres rozliczeniowy), ktore trzeba egzekwowac, windykowac i sie sadzic...

 

Grzesiek B.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po kilku miesiącach dalszego obserwowania domen zarejestrowanych w NASKU odświerzę trochę temat...

 

..ustosunkuje się do odpowiedzi Grzegorza......

 

Po co i dlaczego automatycznie domena jest przedluzana w NASK na kolejny okres? To glownie wynika z tego, ze umowa zawarta jest na czas nieokreslony oraz z tego, ze NASK pobiera oplate dopiero PO rozpoczeciu kolejnego okresu rozliczeniowego czyli po <renew>. Dopiero wtedy jest wystawiana i wysylana f-ra do abonenta i jesli jej nie oplaci rozpoczyna sie procedura windykacyjna, ktora moze (i jak dobrze wiesz jest to stosowane) zakonczyc sie najpierw "zawieszeniem" domeny a pozniej jej usunieciem.

 

Nie takie było moje pytanie... pytanie brzmiało po co domena jest przedłuzana skoro isnieje klient od którego zostały już pobrane opłaty czyli jest zainteresowany utrzymywaniem tej domeny. Dodatkowo zapytam.....skoro czas "przetrzymywania" takiej domeny przez NASK jest nieokreślony to na jakiej podstawie pobierana jest opłata okreslajaca czas wykonywanej usługi (w tym przypadku opcji) skoro jasne jest że w interesie usługodawcy leży aby czas nieokreslony przekroczył termin założonej opcji?

 

Czy uwazasz że pobieranie opłat i oferowanie opcji (okreslonych czasowo) na domeny które można sobie "przetrzymywać" po ich wygasnięciu przez czas nieokreslony jest logiczne?

 

 

 

Nie wiem jak jest teraz, ale za czasow moje pracy w NASK nie bylo, jak pisalem wczesniej, sztywnych terminow windykacyjnych. Nie wiem po ilu dniach od uplyniecia terminu platnosci rozpoczyna sie procedura (30, 60, 90?) windykacyjna, ale na pewno takie dzialania sa podejmowane i przeciez domeny (takze te dobre i bardzo dobre) sa przez NASK usuwane.

 

Może tak, może nie. Ja osobiscie obserwuje już ponad kilkanaście domen i wiele z nich dawno przekroczyły 90 dni, a nawet wiele wiecej. Ciężko mi trochę uwierzyć że NASK nawet po 3 miesiacach nie wstrzyna procesu windykacyjnego.

 

Oczywiscie sprawa była by jasniejsza jakby NASK jasno i przejrzyście oferowałinformacjęw WHOIS że domena jest po zakończeniu procesu rozliczeniowego i oczekuje w kolejce na wygaśnięcie. Niestety z jakiegoś powodu jest to (wybacz mój sarkazm) "bardzo ścisle tajna informacja" :)

 

 

A nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi, ze niby komunikaty te sie nie pojawiaja?

 

Moim zdaniem nie. Pozwól że zacytuje..

 

Domena po zakończeniu okresu rozliczeniowego - zakończył się opłacony okres rozliczeniowy. W tym stanie nazwa domeny przebywa 15 dni.

 

Rozumiem że klient opłaca domenęna okres np. 3 lat ... tak wiec okres rozliczeniowy upływa po tych rzeczonych 3 latach. Po tym okresie powinna się pojawić ta informacja i pojawia sięale nei w przypadku domen utrzymywanych w NASK.

I odrazu nadmienie że okres rozliczeniowy to nei jest okres utrzymywania domeny, jak to w przypadku NASK'u może trwać nieskończenie. Jak sama nazwa wskazuje okres rozliczeniowy to jest okres w którym abonent rozlicza termin wykonywanej usługi. Jeżeli termin ten mija a abonent nie dokonuje przedłużenia / rozliczenia za kolejny okres, ...usługa wychodzi poza pierwotny okres rozliczenowy co z reguły wiąże siez zerwaniem kontraktu (+/- okres kwarantanny który według NASK wynosi co najmniej 15 dni).

 

Tak więc ...tak....uważam że ten komunikat się nie pokazuje i procedura stosowana przez NASK jest nieprzejrzysta.

 

 

 

Oczywiscie, ze NASK nie przedluzy waznosi opcji (chociazby z tego powdu, ze umowa ta jest terminowa). Nie slyszalem o tak skrajnym przypadku i nie chce mi sie w to wierzyc, zeby NASK mialby to robic. bo niby po co? W tym czasie powstaja przeciez kolejne zobowiazania (za kolejny okres rozliczeniowy), ktore trzeba egzekwowac, windykowac i sie sadzic...

 

hmm... za "okres rozliczeniowy" jak to napisałeś.... i rozumiem że ten okres w przypadku NASK jest nieokreślony tak?

Przypomnęci napredce geneze tego zwrotu. OKRES = czas trwania jednego cyklu, w tym przypadku cylku rozliczeniowego. Sama nazwa wskazuje że jest to czas określony i jezeli pobierana jest opłata za okres rozliczenowy powiedzmy 3 lata to jest to czas jak najbardziej określony.

 

Nie wiem dokładnie jak wygląda to od strony prawnej ale zakładajac że w świetle regulaminu abonentem domeny jest osoba utrzymująca daną domenę, a na przytoczonych przykładach te osoby nie przedłużyły abonamentu i domeny są teraz utrzymywane przez NASK.... pobieranie opłat za opcję byłoby nielegalne, ponieważ domena zmieniła abonenta (którym teraz jest NASK) w momencie gdy założona opcja powinna gwarantować objęcie abonentu osobie zakładajacej opcję.

 

Jest to co najmniej konflikt interesu, nie sądzisz?

 

 

Temat odświerzyłem bo zakładałem że NASK stosuje wydłuzone terminy kwarantanny, tak jak Grzegorz wspomniał nawet 90 dni. Ale tak niestety nie jest. Obserwowane domeny niejednokrotnie przekroczyły termin 120 i wiecej dni (dla przykładu kwarantanna domen .eu to 40 dni i okres wygasnięcia domeny jest jasno podany w WHOIS).

 

Dziwie się że osoby które posiadają opcje liczone w setkach (a wiem że tacy tu są) nie zainteresowali sie tematem na tyle aby rzadać przejrzystosci danych w WHOIS, w tym przypadku zakończenia okresu rozliczeniowego i okreslenia czasu kwarantanny.

 

No ale nic... zobaczymy czy temat zostanie przemilczany czy NASK się do niego ustosunkuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
No ale nic... zobaczymy czy temat zostanie przemilczany czy NASK się do niego ustosunkuje.

 

może dałoby się sądownie uzysakć jakąś informację lub wyjaśnienie dlaczego OKRES ma formę nieOKREŚloną? Wiem, wiem, niektórzy to święte krowy :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

przy okazji sprawdzenia następnej domeny którą obseruje od ponad 2 lat, odświerzę temat

 

compact.pl

 

firma COMPACT z Białegostoku zaprzestała działalności (w internecie) około 2002 roku

Domena ostatni raz została przedłużona w 2005 r. (prawdopodobnie z założeniem reaktywacji strony - co nigdy nie doszło do skutku, lub przez abonenta) i zakładając że była opłacona na 1-4 lat, powinna już wrócić do puli co najmniej rok temu, ale nie stało się tak ani wtedy ani w tym roku.

 

compactpl.jpg

 

....a co ciekawsze, abonent tej domeny posiadał jeszcze 26 innych domen które za wyjątkiem tych na które była założona opcja, pospadały już jakiś czas temu (właśnie w okolicach 2002 roku / przed wprowadzeniem opcji i rozwojem rynku wtórnego domen).

 

Mowa tu o domenach takich jak :

komorka.pl

panie.pl

hej.pl

czytaj.pl

kawiarnia.pl

darmo.pl

raj.pl

kamery.pl

lunch.pl

zobacz.pl

zamawiaj.pl

graj.pl

rozmawiaj.pl

wig.pl

inwestuj.pl

ubezpieczaj.pl

pomagaj.pl

zdrowiej.pl

księgowa.pl

nowafirma.pl

wynajmuj.pl

zamieszkaj.pl

zadzwoń.pl

piosenka.pl

e1.pl

 

(wiele z nich jest utrzymywane teraz przez nazwa.pl)

 

Ten przypadek nie jest odosobniony ponieważ obserwuje co najmniej kilka innych domen różnych abonentów którzy od lat nei utrzymują już na nich żadnych stron, firmy się albo rozwiązały, (próbowałem się nawet kontaktować z kilkoma bez skutku) albo domeny nie zostały opłacone.

 

Głownie to domeny 2 literowe lub keywordy, na które są założone opcje.

 

Powiedzmy że jestem paranoikiem i szukam dziury w całym, ale nie zastanowiło was to przez chwile że dlaczego atrakcyjne domeny które od kilku lat nie są aktywne, (domniemam że nie są opłacane) i na które jest założona opcja, nie wracają spowrotem do puli, lub opcja nie jest wykonywana?

 

Przed wprowadzeniem opcji domeny wracały do puli bezproblemowo ale odkąd rozwiną się rynek wtórny, i atrakcyjne domeny sprzedają sie za dziesiatki / setki tysięcy, .... nagle ten proces sie zatrzymał i wygląda tak jakby ktoś specjalnie czekał aż opcja wygasnie. Oczywiście to tylko domysły bo NASK do tej pory nie pokwapił się aby uwzględniać daty wygasnięcia domen w WHOIS.

 

Chętnie wysłucham waszego zdania w tej sprawie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Powiedzmy że jestem paranoikiem i szukam dziury w całym, ale nie zastanowiło was to przez chwile że dlaczego atrakcyjne domeny które od kilku lat nie są aktywne, (domniemam że nie są opłacane) i na które jest założona opcja, nie wracają spowrotem do puli, lub opcja nie jest wykonywana?

 

Przed wprowadzeniem opcji domeny wracały do puli bezproblemowo ale odkąd rozwiną się rynek wtórny, i atrakcyjne domeny sprzedają sie za dziesiatki / setki tysięcy, .... nagle ten proces sie zatrzymał i wygląda tak jakby ktoś specjalnie czekał aż opcja wygasnie. Oczywiście to tylko domysły bo NASK do tej pory nie pokwapił się aby uwzględniać daty wygasnięcia domen w WHOIS.

 

Chętnie wysłucham waszego zdania w tej sprawie.

Kiedyś już zwracałem na to uwagę. To czy dokonano jakiś nadużyć, czy nie, ma tutaj drugorzędne znaczenie, najważniejsze jest to, że stworzono taką możliwość fałszując dane we WHO IS domen zarejestrowanych przez NASK.

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kiedyś już zwracałem na to uwagę. To czy dokonano jakiś nadużyć, czy nie, ma tutaj drugorzędne znaczenie, najważniejsze jest to, że stworzono taką możliwość.

Stworzono nie wszystkim jeśli już. I nie ma tu powiewu komunizmu w moim myśleniu.

Dla mnie kwestią kluczową jest to czy dokonano nadużyć. Bo jest to istotną kwestią dowodową w rozstrzyganiu tematu.

Misiek ciągnie kwestię w wielu tematachi rozumiem Jego podejście.

Share this post


Link to post
Share on other sites
nagle ten proces sie zatrzymał i wygląda tak jakby ktoś specjalnie czekał aż opcja wygasnie.

 

 

dlaczego tego (opłacania za kogoś domen celem przetrzymania opcji) nie może robić ktokolwiek ? Skoro Ty zgromadziłeś takie informacje, to mógł też ktoś je posiąść i opłaca w ciemno domeny czekając na wygaśnięcie opcji. Co w tym złego ?

 

NASK ma sprawdzać skąd pochodzą pieniądze za opłaconą domenę ?

 

 

M

Share this post


Link to post
Share on other sites
dlaczego tego (opłacania za kogoś domen celem przetrzymania opcji) nie może robić ktokolwiek ? Skoro Ty zgromadziłeś takie informacje, to mógł też ktoś je posiąść i opłaca w ciemno domeny czekając na wygaśnięcie opcji. Co w tym złego ?

 

NASK ma sprawdzać skąd pochodzą pieniądze za opłaconą domenę ?

 

 

M

 

Dlatego że procedury NASK nie dają takich mozliwosci, aby opłacać czyjeś domeny.

Dlatego ze jest to nielegalne.

 

:excl:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dlatego że procedury NASK nie dają takich mozliwosci, aby opłacać czyjeś domeny.

 

 

hm...czyli rejestrator nie może przyjąć wpłaty na przelewie od Ciebie za nie twoją domenę zatytułowaną :

 

od Jan Kowalski

 

za domenę jakas.pl ?

 

kwota taka i taka.

 

Czy rejestrator ma robić dochodzenie skąd te pieniądze ? a może Jan Kowalski był dłużnikiem właściciela domeny i dokonał płatności na jego polecenie ?

 

 

Wydaje mi się, że opisałeś bardzo fajną procedurę na którą nie ma silnych.

 

 

 

M

Share this post


Link to post
Share on other sites
hm...czyli rejestrator nie może przyjąć wpłaty na przelewie od Ciebie za nie twoją domenę zatytułowaną :

 

od Jan Kowalski

 

za domenę jakas.pl ?

 

kwota taka i taka.

 

Czy rejestrator ma robić dochodzenie skąd te pieniądze ? a może Jan Kowalski był dłużnikiem właściciela domeny i dokonał płatności na jego polecenie ?

 

 

Wydaje mi się, że opisałeś bardzo fajną procedurę na którą nie ma silnych.

 

 

 

M

 

A mnie się wydaje się że nie masz pojęcia jak wygląda wnoszenie opłaty w NASK :excl:

Nie możesz opłacić domeny należącej do obcej osoby ponieważ musisz podać numer faktury.

 

http://dns.pl/payFAQ.html#5

Share this post


Link to post
Share on other sites
A mnie się wydaje się że nie masz pojęcia jak wygląda wnoszenie opłaty w NASK :excl:

 

 

no, niezbyt mam pojęcie.

 

Nie możesz opłacić domeny należącej do obcej osoby ponieważ musisz podać numer faktury.

 

http://dns.pl/payFAQ.html#5

 

chcesz powiedzieć, że jeśli nie dostanę faktury, bo np. ktoś mi ją ukradł ze skrzynki i wpłacę w ciemno za daną domenę bo wiem, że mi się niebawem kończy, to nask jej nie przyjmie bo nie podałem numeru faktury ?

 

Dodam, że nie wiem jak jest naprawdę i po części tą dyskusją pytam o to jak jest.

 

 

M

Share this post


Link to post
Share on other sites
chcesz powiedzieć, że jeśli nie dostanę faktury, bo np. ktoś mi ją ukradł ze skrzynki i wpłacę w ciemno za daną domenę bo wiem, że mi się niebawem kończy, to nask jej nie przyjmie bo nie podałem numeru faktury ?

 

Prosisz o duplikat i po sprawie. Spokojnie poczekają, bo umowa utrzymania domen w NASK jest zawierana na czas nieoznaczony.

Share this post


Link to post
Share on other sites
A mnie się wydaje się że nie masz pojęcia jak wygląda wnoszenie opłaty w NASK :excl:

Nie możesz opłacić domeny należącej do obcej osoby ponieważ musisz podać numer faktury.

Bez nr faktury NASK nie powinnien akceptowac kasy?

To sklepy internetowe powinno odrzucic 5-10% platnosci (i obrotow), bo ludzi czesto nie daja tytul wplaty tak jak powinno byc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×