Jump to content
DD

Spotkanie Właścicieli Domen Internetowych

Recommended Posts

Guest Lateralus
Teraz, Alexis napisał:

O czym wy wogole dywagujecie? Rynek domen spada od lat i kazdy to widzi. Zarowno ilosc transakcji i jak i ich wysokosc idzie w dol. Sprzedawcy celebruja sprzedaze wysokosci X.XXX tak jak kiedys to robili przy kwotach rzedu XX.XXX. To jest chyba oczywiste. A moze ktos to chce kwestionowac?

 

Bańka pękła. Rynek się normuje teraz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja to ogólnie najwięcej znam takich klientów, którzy dali mniej jak 1000 zł i idzie przeżyć do ostatniego :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Option said:

 

A ja znam ludzi, którzy zapłaciliby dużo nawet bardzo dużo gdyby dało się odkupić daną domenę.

 

Ja znam tez mnostwo takich ludzi, ktorzy BY cos zrobili. Tylko ze 99% z nich tego nie robi, jak przyjdzie co do czego :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osobiście podoba mi się taka dyskusja, czy ktoś z Was lub jakaś organizacja idzie o krok dalej i opisuje to w oparciu o konkretne domeny i podsumowuje rocznie te zmiany na rynku domen?

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 minut temu, Czyzis napisał:

... czy ktoś z Was lub jakaś organizacja idzie o krok dalej i opisuje to w oparciu o konkretne domeny i podsumowuje rocznie te zmiany na rynku domen?

Obawiam się, że nie będzie to takie proste. Obecnie coraz mniej osób publikuje dane o sfinalizowanych transakcjach, a opieranie się na szczątkowych, dostępnych danych, wypacza taki obraz.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Just now, Kangur said:

Obawiam się, że nie będzie to takie proste. Obecnie coraz mniej osób publikuje dane o sfinalizowanych transakcjach, a opieranie się na szczątkowych, dostępnych danych, wypacza taki obraz.

 

Kangur, to starta spiewka :) Ta plyta sie juz zdarla... ;) "Wszystkie dane, ktore mamy do dyspozycji, mowia ze jest zle, ale rzeczywistosc jest calkiem inna, bo napewno istnieja dane, ktore mowia ze jest dobrze, choc nikt ich nie widzial." Co to ma wspolnego z racjonalnoscia?

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, pb napisał:

Wchodzę na listę najdrożej sprzedanych w poprzednim roku i na niektórych sprzedanych/kupionych za 5-6-cyfrowe kwoty stoją już serwisy. Nie wiem tylko, czy patrzymy na tę samą listę. ;-)

Ja patrzę na oficjalną listę, którą możesz znaleźć chociażby na dns.biz.pl. Jak znasz inne listy, to proszę się podziel nimi i wtedy będę mógł uznać to za jakiś kontrargument, bo tak to każdy sobie może wszystko napisać. Zresztą bardzo dobrze napisał o tym w poprzednim poście @Alexis w odpowiedzi do @kangur.

 

Najlepiej byłoby po prostu wziąć top50 sprzedaży z roku 2018 i sprawdzić ile z tych domen jest zagospodarowanych. Według tego co sobie dziś pobieżnie spojrzałem to z takiego top50 zagospodarowanych może byłoby około 10 domen, a i tak niekoniecznie byłyby to nowe serwisy.

 

2 godziny temu, Lateralus napisał:

No skoro tak to znaczy że nie ma w Polsce już innych ludzi który by mogli mieć inne zdanie. Zdanie ludzi z którymi Ty współpracujesz jest ostateczne i nikt w Polsce już nie jest w stanie wydać na domenę więcej jak 1000 złotych. Dobrze że nam dałeś znać. Panowie, czas zwijać manatki i się przebranżowić bo nikt już nie zapłaci za domeny więcej jak 1000 złotych.

A czy ja mówię, że moje zdanie jest jedyne i ostateczne? Chłopie, to jest forum. Miejsce do dyskusji, a nie klepania się po plecach. Mam swój obraz, to o nim mówię. Co więcej, swój obraz dokumentuję argumentami do których każdy ma dostęp, bo listę największych sprzedaży możesz sobie przejrzeć na wspomnianej przeze mnie stronie i w ten sposób zweryfikujesz czy mam rację, czy nie. Jak masz inne zdanie to zamiast być szyderczym użyj konkretnych argumentów. Poza tym nie powiedziałem, że nikt nie zapłaci za domeny więcej jak 1000zł, tylko że jest cała masa osób, które są w stanie wydać dużo, ale na domenę nie wydadzą. Nie wymyślaj więc czegoś tylko po to, by dopasować sobie teorię ;)

 

3 godziny temu, Option napisał:

A ja znam ludzi, którzy zapłaciliby dużo nawet bardzo dużo gdyby dało się odkupić daną domenę.

Co to znaczy "gdyby się dało"? Jak domena jest wolna i ktoś chce zapłacić bardzo dużo, to chyba nie ma problemu? Jak coś pod domeną stoi, to znaczy że ktoś chce prawdopodobnie odkupić nie tyle samą domenę, tylko to co się pod nią znajduje (może poza jakimiś wyjątkami związanymi ze zbieżnością nazw). Czyli to jest dokładnie to, o czym pisałem wcześniej (czyli że są ludzie, którzy zapłacą nawet bardzo duże pieniądze, ale za jakieś wartości dodatkowe). Tak więc bardziej ten Twój post potwierdza to, co napisałem kilka godzin temu ;)

Edited by Rerek

Share this post


Link to post
Share on other sites
23 minuty temu, Alexis napisał:

"Wszystkie dane, ktore mamy do dyspozycji, mowia ze jest zle, ale rzeczywistosc jest calkiem inna, bo napewno istnieja dane, ktore mowia ze jest dobrze, choc nikt ich nie widzial." Co to ma wspolnego z racjonalnoscia?

A jakimi danymi dysponujesz? Nie dostajesz już zapytań, ani ofert na swoje domeny? Chyba nie są aż tak niedopasowane do oczekiwań klientów? ;) Z iloma osobami w Polsce miałeś okazję rozmawiać ostatnio nieoficjalnie o transakcjach? Podaj więcej szczegółów, na jakich opierasz swoje zdanie, a wtedy zobaczymy o jakiej racjonalności piszesz? ;)

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minute ago, Kangur said:

A jakie masz dane? Nie dostajesz już zapytań, ani ofert na swoje domeny? Chyba nie są aż tak niedopasowane do oczekiwań klientów? ;) Z iloma osobami w Polsce miałeś okazję rozmawiać ostatnio nieoficjalnie o transakcjach? Podaj więcej szczegółów, na jakich opierasz swoje zdanie, a wtedy zobaczymy o jakiej racjonalności piszesz? ;)

 

Ja opieram swoje zdanie na comiesiecznych listach sprzedaży domen .pl, które są coraz skromniejsze. To są dane rynkowe. Wszystko inne to subjektywne opinie, a nie dane.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Teraz, Alexis napisał:

 

Ja opieram swoje zdanie na comiesiecznych listach sprzedaży domen .pl, które są coraz skromniejsze. To są dane rynkowe. Wszystko inne to subjektywne opinie, a nie dane.

Trochę mi to przypomniało publikowanie danych w PRL o oficjalnym kursie walut. Ale rzeczywistość je wyraźnie weryfikowała ;) Przy okazji - skoro jest tak źle, to po co jeszcze masz domeny? Liczysz na cud? ;)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minute ago, Kangur said:

Trochę mi to przypomniało publikowanie danych w PRL o oficjalnym kursie walut. Ale rzeczywistość je wyraźnie weryfikowała ;) Przy okazji - skoro jest tak źle, to po co jeszcze masz domeny? Liczysz na cud? ;)

 

Mam te ktorych jeszcze nie sprzedalem, dlatego bo nie dalem rady ich sprzedac ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 minutes ago, Kangur said:

Trochę mi to przypomniało publikowanie danych w PRL o oficjalnym kursie walut. Ale rzeczywistość je wyraźnie weryfikowała ;)

 

Podaj jakies pozytywne dane o "rzeczywistosci" na rynku domen .pl, bo ja takowych nie znam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Teraz, Alexis napisał:

 

Mam te ktorych jeszcze nie sprzedalem, dlatego bo nie dalem rady ich sprzedac ;)

 

Wystaw je od złotówki - szkoda na nie czasu. Alexis pisał, że jest źle. Jemu możesz zaufać ;)

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Just now, Kangur said:

 

Wystaw je od złotówki - szkoda na nie czasu. Alexis pisał, że jest źle. Jemu możesz zaufać ;)

 

 

Kogo tam by zainteresowały takie domeny ;)

  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
29 minut temu, Alexis napisał:

 

Podaj jakies pozytywne dane o "rzeczywistosci" na rynku domen .pl, bo ja takowych nie znam.

Jeżeli opierasz się na comiesiecznych listach sprzedaży domen, to pokaż mi proszę na której z list są podane oficjalne kwoty transakcjyjne chociażby takich domen jak budownictwo.pl, buty.pl, biznes.pl, kawa.pl, pogrzeb.pl,  pr.pl, r.pl ...

Edited by Kangur
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Całą dzisiejszą część wątku i biadolenie o cenach można podsumować jednym stwierdzeniem: domeny na aukcjach nie schodzą już za takie kwoty jak kiedyś. I z tym się zgodzę. Ale to nie chodzi tylko chodzi o domeny, za to z pewnością tylko o aukcje (np. allegro, kiedyś tętniące życiem, z emocjonującymi licytacjami - teraz jest już zwykłym sklepem z paroma aukcjami na doczepkę). Te tzw. "raporty sprzedaży" dotyczą w zasadzie tylko publicznych aukcji, miejscami są wzmacniane informacjami o jakichś drobnych sprzedażach z forum. Nie ma to wiele wspólnego z rzeczywistymi sprzedażami, ale owszem, mówi co nieco o rynku d2d. Domeny nie są już "cool", nie przyspieszają pulsu, teraz jest moda na krypto i tam są emocje. Nie ma już tylu fajnych aukcji spadów, bo wszystko jest obłożone opcjami. Domeny ostygły i stały się zwykłym biznesowym towarem. Nie ma już spotkań domainerów bo nie ma już o czym rozmawiać, wszystko zostało powiedziane, a i na aukcji jeden domainer nie kupi domeny od drugiego za tyle, żeby obie strony były zadowolone. Trochę może brakuje czasów, kiedy można było szybko sprzedać na aukcji trzyliterówkę za 1000 zł, ale z drugiej strony "klient końcowy" w międzyczasie dojrzał do płacenia uczciwych cen, więc nie jest to żadne załamanie ani pęknięcie bańki, a jedynie normalizacja. No i można sobie tanio kupić fajne domeny z wyprzedaży od tych, którzy zbierają kasę na inwestycje w "next best thing", więc nie ma co narzekać. ;-)

Edited by pb
  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Kangur napisał:

Jeżeli opierasz się na comiesiecznych listach sprzedaży domen, to pokaż mi proszę na której z list są podane oficjalne kwoty transakcjyjne chociażby takich domen jak budownictwo.pl, buty.pl, biznes.pl, kawa.pl, pogrzeb.pl,  pr.pl, r.pl ...

 

Z tej "wybłaganej" tajnej listy mamy:

buty.pl - strona nie działa

biznes.pl - przekierowanie

kawa.pl - domena, która spadła i ktoś ją przechwycił, dopiero potem była sprzedaż

pogrzeb.pl - domena przekierowuje na inną stronę

pr.pl - po wejściu na stronę piszą, że domena jest na sprzedaż

 

Ogólnie strony jako takie powstały na trzech z tych domen (budownictwo, kawa, r). Wielkie wow :D To raczej podkreśla to, o czym mówiłem - dzisiaj bardzo trudno jest wejść na rynek z czymś nowym i stąd też właśnie jest stagnacja na rynku domen.

 

Nie potrafię określić wszystkich dat sprzedaży tych domen, ale na pewno kilka z nich nie jest z 2018 roku. Domyślam się, że kwoty wokół tych domen oscylują w granicach kwot sześciocyfrowych i fajnie. Możemy więc powiedzieć, że w ciągu ostatnich kilku lat padło kilka rewelacyjnych kwot i tylko tyle. Zresztą tu też trzeba sobie powiedzieć, że mówimy o absolutnych perełkach, które były zarejestrowane w latach 90-tych. To tak jakby w trakcie rozmowy o słabnącej sprzedaży biżuterii walnąć tekstem: "Panowie, jaki regres, na aukcji w Londynie sprzedał się hiperdiament za hipermiliony dolarów" :D

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z domainerami jest jak z taksówkarzami, albo dziennikarzami - mało który pojmuje, że świat się zmienia i trzeba dostosować się do nowej rzeczywistości.

Edited by Pan_Grzegorz
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, Alexis napisał:

O czym wy wogole dywagujecie? Rynek domen .pl spada od lat i kazdy to widzi. Zarowno ilosc transakcji i jak i ich wysokosc idzie w dol. Sprzedawcy celebruja sprzedaze wysokosci X.XXX tak jak kiedys to robili przy kwotach rzedu XX.XXX. To jest chyba oczywiste. A moze ktos to chce kwestionowac?

To że u Ciebie tak jest to nie znaczy, że tak jest u każdego... a jeśli patrzysz tylko na ujawnione transakcje to powodzenia.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, Alexis napisał:

 

Ja opieram swoje zdanie na comiesiecznych listach sprzedaży domen .pl, które są coraz skromniejsze. To są dane rynkowe. Wszystko inne to subjektywne opinie, a nie dane.

A to są pełne dane sprzedażowe...? Czy tylko jakiś wycinek?

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, Alexis napisał:

 

Mam te ktorych jeszcze nie sprzedalem, dlatego bo nie dalem rady ich sprzedac ;)

 

Może masz ceny zaporowe i warto jest mocno zweryfikować w oparciu o dane jakimi dysponujesz...

  • Like 1
  • Haha 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, Rerek napisał:

...

Jeżeli chcesz mówić ludziom co powinni robić ze swoimi pieniędzmi i jak mają wykorzystywać zakupione domeny, to startuj do władzy i zacznij bawić się w politykę, a nie w domeny. Te, które podałem, to tylko wybrane przykłady ładnie brzmiących domen, a nie wszystkie, które znam. A przecież dla pełnego obrazu rynku nie wystarczą tylko zrealizowane transakcje, ale przydałyby się też zapytania i odrzucone oferty, które pokazałyby faktyczny obraz aktualnego zainteresowania domenami. Sam w ostatnich czasach odrzucałem lub sugerowałem innym odrzucić oferty na kilkadziesiąt tys. i wyższe.  A co dopiero powiedzieliby ci, którzy mają duże portfolia naprawdę dobrych domen? Zamiast szukać dziury w całym, spójrz krytycznie na to, czym dysponujesz. Bo jeśli nie masz naprawdę wartościowych zasobów, to nie spodziewaj się dobrych ofert. Ale nie oceniaj rynku na podstawie wyrywkowych danych.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Option said:

 

Może masz ceny zaporowe i warto jest mocno zweryfikować w oparciu o dane jakimi dysponujesz...

 

Dzieki za rade ;)

 

Wydaje mi sie ze nie zostalem do konca zrozumiany: Ja nie narzekam na sytuacje mojego portfolio, bo ona mnie satysfakcjonuje. Mysle, ze Kangur zrozumial ironie ;)

Ja jedynie stwierdzam fakty rynkowe. I nie do konca rozumiem jak mozna dzis jeszcze je kwestionowac.

Rozumiem ze w latach 2011-2014, kiedy ostrzegalem przed upadkiem rynku wtornego .pl ze wzgledu na tysiace nowych koncowek, to niektorzy mogli polemizowac, ale dzis, kiedy fakty leza na stole i kazdy je widzi? Nie chce naprawde nikogo z forumowiczow obrazac, ale dla mnie to wyglada tak, jakby niektorzy zamykali oczy na rzeczywistosc, probowali ja zneutralizowac werbalnymi argumentami i zyli nadzieja "zmartwychwstania".

Edited by Alexis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakbyś mógł podać jakieś przykłady polskich serwisów z "nowymi końcówkami" to chętnie się zapoznam, tak z czystej ciekawości.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×