Jump to content
Sign in to follow this  
wyli

TM ? Problem

Recommended Posts

Witam

 

kupilem domene www.iPhone-*****.pl oraz chcialbym kupic jeszcze pare innych jak np. www.iPhoneJava.pl lecz slyszalem ze to jest znak towarowy czy cos ... i ze mozna miec przez to problemy z prawem ... jak tak to jakie ? moge odsprzedac tą domene czy prawadzic na niej serwis o iPhonie przykladem takiego serwisu jest iPhoneBlog.pl lub czy moge odsprzedać te domeny ktore kupilem ?

 

prosze o rady i opinie czy warto rejestrowac te domeny co maja w nazwie np. iPhoneJava.pl czy mam to odpuscic ... ;]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odpusc sobie lepiej, chyba ze....

 

po prostu zapytasz sie u np autoryzowanego przedstawiciela Apple w Polsce o mozliwosc poslugiwania sie domena z nazwa iPhone z uzasadnieniem, ze serwis (blog, serwis informacyjny, strona hobbystyczna) bedzie prowadzony w celu promocji iPhone'a a nawet mozesz pokusic sie o jakas forme umowy (w koncu iPhone to znak towarowy i teoretycznie zawsze, gdy chce sie go wykorzystywac, a juz na pewno w dzialalnosci komercyjnej, nalezy miec odpowiednia licencje czy upowaznienie, aby zapobiec ewentualnym roszczeniom w przyszlosci, z ktorych sie najprawdopodobniej nie bedziesz w stanie wyplacic). Warto wiec zapytac u Apple PL o taka mozliwosc ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

a co bedzie jeśli mam kupioną tą domene i nic nie bede na niej prowadził ... lub co moge na niej prowadzic bez ryzyka ?

a jeśli odsprzedam ja komus innemu to co wtedy ? kto bedzie mial problemy on czy i ja ?;/

Share this post


Link to post
Share on other sites
a co bedzie jeśli mam kupioną tą domene i nic nie bede na niej prowadził ... lub co moge na niej prowadzic bez ryzyka ?

a jeśli odsprzedam ja komus innemu to co wtedy ? kto bedzie mial problemy on czy i ja ?;/

 

Nie wiem, jesli nikt nie zauwazy lub nie zglosi zastrzezen, to twoje szczescie.

 

Ale zastanow sie logicznie: Chciałbyś, aby ktoś handlował czyms, co nalezy się wyłącznie tobie (vide: ochrona znakiem towarowym) bez twojej zgody i poza twoja kontrola?

 

"Rób swoje ryzyko jest twoje" - chce się rzec cytatem z pewnego filmu (o takim tytule) ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

jedna domene juz kupilem ... moze znajdzie sie ktos kto ja kupi ... ;] ale pozniej gdy iPhone bedzie bardziej znany ...

a tymczasem nic na niej nie bedzie lub przekierowanie do apple.com ... ;]

 

Mam także pytanko jeśli serwis nie bedzie szkodzil marce iPhone a bedzie mu pomagał gdyż to bedzie Polski portal o iPhone z nowosciami itp... to tez jest przestępstwo ? co moge miec na takiej domenie www.iPhone-*****.pl przykladem jest iPhoneBlog.pl a ja posiadam pare wartosciowych napewno domen z iPhone w nazwie ... ;]

 

pzdr.

Edited by wyli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z autopsji wiem że rejestrowanie TM to stąpanie po cienkim lodzie, w moim przypadku rozeszło się po kościach - wyrejestrowałem domenę, a właściciel (a raczej jego przedstawiciel prawny ) nie rościł względem mnie dalszych uwag... ale pewnie miałem szczęście,

ps. witam po kilkutygodniowej przerwie

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mam także pytanko jeśli serwis nie bedzie szkodzil marce iPhone a bedzie mu pomagał gdyż to bedzie Polski portal o iPhone z nowosciami itp... to tez jest przestępstwo ? co moge miec na takiej domenie www.iPhone-*****.pl przykladem jest iPhoneBlog.pl a ja posiadam pare wartosciowych napewno domen z iPhone w nazwie .

 

Widzę, że lubisz fantazje i urojenia..."będzie mu pomagał" - tak, bedziesz wszystkie zarobione pieniadze oddawal pobożnie Apple - ale to bardzo częste mydlenie niedouczonych w prawie (a przynajmniej niezorientowanych) ludzi. Potem juz bedzie tylko placz i zgrzytanie zebow, gdy przyjdzie pierwsze wezwanie z kancelarii reprezentujacej wlasciciela znaku towarowego

 

Przeciez napisalem wczesniej - zadzwon, napisz do oficjalnego przedstawiciela Apple, a tak tylko trujesz i trujesz, nie wiem, mam ci moze potwierdzic w stylu: "TAK, korzystaj do woli z domeny!"? - A jak ci powiem,"przejdz po 0,5 cm lodzie, to tez przejdziesz sie po jeziorze? Włącz logike

 

Czy na prawde tak trudno skontaktowac sie z przedstawicielem Apple i otrzymac info z pierwszej reki?

 

PS a co zrobil iPhoneBlog.pl to nie wiem, i nie za bardzo mnie to interesuje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja ex domena nie jest przedmiotem tego wątku. Jeśłi zamierzasz prowadzić jakikolwiek serwis związany z branżą telekomunikacyjną to powiem Ci jak komu dobremu - odpuść. Nikogo nie będzie interesowało jakie miałeś intencje rejestrując domeny, właściciel będzie z żelazną konsekwencją dochodził swoich praw do posługiwania się znakiem towarowym. Jeśli z kolei pod domeną chcesz umieścić np. serwis o rafach koralowych to ... z resztą poczytaj trochę forum chociażby przykład gmail.pl ...

Edited by MariuszPN

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apple Trademark List

 

Rozumiem że zdajesz sobie sprawę że Apple i inne firmy nie wydają pieniędzy na prawników i TM po to aby powstawały projekty iPhone* coś tam etc.

Niektóre firmy są bardziej agresywne niż inne i Apple w porównaniu np. z BMW jest na prawdę mało skuteczny w ściganiu tego typu historii co nie znaczy że kiedyś tego nie nadrobią i co nie daje prawa do używania ich TM bez autoryzacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak naprawdę cała sprawa rozbija się o to, co będzie na tej stronie która kryje się pod domeną. Po pierwsze należy zaznaczyć, iż w Polsce nie mówimy o TM tylko znakach towarowych - ma to znaczenie o tyle, że trademark odnosi się do prawa amerykańskiego i umów międzynarodowych, lepiej posługiwać się w kraju nazwą z ustawy, wprowadza mniej zamieszania. Co do znaku iphone to jest to znak wspólnotowy, więc chroniony w Polsce. Musimy wyróżnić dwa rodzaju znaków towarowych - znaki towarowego zwykłe zarejestrowane oraz znaku towarowe znane. W pierwszym przypadku do naruszenia dojdzie jeśli pod domeną będą oferowane towary lub usługi tożsame z tymi spod znaku towarowego. W przypadku znaków znanych ochrona rozpościera się również na inne towary i nie ma tutaj konieczności wykazywania identyczności towarów lub usług. Można też opierać ochronę na takiej podstawie, że użycie znaku prowadzi do jego rozwodnienia, osłabienia renomy.

 

O wiele łatwiej moim zdaniem jest uzyskać ochronę na podstawię ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji - tutaj jednak musi dojść do użycia oznaczenia przedsiębiorcy w obrocie gospodarczym. Tak czy inaczej, sama rejestracja domeny znaktowarowy-jakiś_dodatek.pl nie powinno być uważane za naruszenie znaku towarowego, o ile oczywiście spełnione są powyższe warunki i szereg innych. Odpowiedź więc zależy od konkretnych okoliczności przypadku.

Edited by sinsin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×