Jump to content
Kangur

Mundial 2010

Recommended Posts

Tym samym, władze kastylijskie zamiast wykorzystać pozytywną atmosferę stworzoną przez futbol, spaskudziły ją w tym pięknym okresie euforii piłkarskiej.

 

Jeśli chodzi o futbol, to Katalonia chociaż posiada swoją oficjalną reprezentację piłkarską, ma prawo jedynie wystawiać ją do spotkań towarzyskich.

Na stadionie po meczu finałowym tych MŚ widać było trzech katalończyków z Barcy biegających z flagą Katalonii [oko "niewprawne" mogło tę flagę odebrać jako hiszpańską]. Jest to rzecz dla nich nieobojętna.

 

Formuła brytyjska jest widać "na dziś" nieosiągalna w Hiszpanii [nie mówiąc już o niepodległości niektórych niekastylijskich części składowych obecnego Królestwa Hiszpanii].

 

Jak ktoś ma za dobrze, to chciałby jeszcze lepiej. Ale czasem może przedobrzyć i skończy się to klęską. Katalonia jest integralną częscią Hiszpanii i mam nadzieję, że nigdy nie uzyska statusu niepodległościowego. Jak takie państewko miałoby się utrzymać? Tylko nie podsuwać przykładów Andory, Luksemburga czy San Marino ani Monako.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chyba w dniu kiedy Hiszpania święciła sukces, ponad milion katalończyków wyszło na ulicę w tylko jednym mieście, Barcelonie. Bynajmniej nie z powodu zwycięstwa Hiszpanii. Władze, coby nie powiedzieć okupacyjne przykręciły ostatnio jeszcze bardziej sznur na szyi Katalonii, dokonując zmian w Statucie tego Kraju i stąd taka manifestacja antyhiszpańska w momencie tryumfu Hiszpanii.

[Oczywiście trochę inaczej słowo "okupacja" brzmi a sytuacja wygląda w Katalonii, inaczej w hiszpańskiej części Kraju Basków inaczej we francuskiej części a inaczej w ogóle we Francji okresu Vichy i w Polsce w odniesieniu do Zaborów i ostatnio czasów (po)wojennych].

 

Z tego co słyszałem z pierwszej ręki (w Barcelonie mieszka kilku moich przyjaciół) Katalończycy bardzo cieszyli się z sukcesu reprezentacji i mnóstwo ludzi wyszło na ulice go świętować. Reprezentacja Hiszpanii to praktycznie FC Barcelona z kilkoma zaledwie rodzynkami z innych klubów. W finale zagrało w pierwszym składzie 7 Barcelończyków, a bramki dla Hiszpanów w trakcie całych Mistrzostw nie strzelił dla Hiszpanów bramki nikt z poza Barcy, także w Katalonii mieli się z czego cieszyć :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z tego co słyszałem z pierwszej ręki (w Barcelonie mieszka kilku moich przyjaciół) Katalończycy bardzo cieszyli się z sukcesu reprezentacji i mnóstwo ludzi wyszło na ulice go świętować. Reprezentacja Hiszpanii to praktycznie FC Barcelona z kilkoma zaledwie rodzynkami z innych klubów. W finale zagrało w pierwszym składzie 7 Barcelończyków, a bramki dla Hiszpanów w trakcie całych Mistrzostw nie strzelił dla Hiszpanów bramki nikt z poza Barcy, także w Katalonii mieli się z czego cieszyć :)

 

 

Na pewno się cieszyli. To ich sukces. Natomiast Ci ludzie [mówię ogólnie, nie wypowiadam się broń Boże w imieniu Twoich przyjaciół], którzy wyszli świętować, do "Viva Espana" z tego co do mnie wtedy docierało dodawali natychmiast "Visca Catalunya" a ja się im nie dziwię.

 

 

Właściwie, tylko nieco upraszczając można powiedzieć, że ich Katalonia została Mistrzem Świata w pilce nożnej.

 

 

--------------------------------------------

 

http://www.tvn24.pl/-1,1664463,0,1,katalon...,wiadomosc.html

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak ktoś ma za dobrze, to chciałby jeszcze lepiej. Ale czasem może przedobrzyć i skończy się to klęską. Katalonia jest integralną częscią Hiszpanii i mam nadzieję, że nigdy nie uzyska statusu niepodległościowego. Jak takie państewko miałoby się utrzymać? Tylko nie podsuwać przykładów Andory, Luksemburga czy San Marino ani Monako.

 

 

Mam nadzieje przeciwne :)

 

Zamiast Andory i Luksemburga, podam przykład Czech , Słowacji, Węgier, Litwy.

Zresztą, niepodległość to nie jest kwestia wielkości terytorialnej Państwa czy liczby obywateli.

Niektórzy, skoro jesteśmy przy Kastylii może uważają, że tak jest.

 

 

Jak się utrzyma? To najbogatszy Kraj należący do Hiszpanii [i z premedytacją piszę Kraj]. Jakoś sobie poradzi ;)

Nota bene, obecna Aragonia, Walencja i Majorka tworzyły wraz z Katalonią dawną Katalonię tzn. historyczną Aragonię.

Dzisiaj, kastylijczyków w Kastylii jest ok. 2,5 mln a katalończyków w tylko samej Katalonii ok. 7 mln to kto ma a kto nie ma prawa do samostanowienia jeśliby przyjąć kryterium liczby?

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak się utrzyma? To najbogatszy Kraj należący do Hiszpanii [i z premedytacją piszę Kraj]. Jakoś sobie poradzi :)

 

Dokładnie, poradzili by sobie świetnie bez Zapatero, i innych hiszpańskich problemów. W dłuższym czasie nie da się zatrzymać zwiększenia autonomii regionów, jeżeli UE będzie się integrować, za silne jest tam poczucie odrębności. A najlepiej, gdyby mogli utworzyć samodzielne państwo i na mistrzostwach odbył się mecz Hiszpania-Katalonia. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
... a wracając do ośmiornicy:

Dzisiaj w radio usłyszałem, że nieszczęsną ośmiorniczkę zaangażowano w rosyjską politykę.

Zaproponowano jej wybór kolejnego prezydenta Rosji.

Rzekomo już "wybrała" a wyniki utajniono do 2012 roku.

 

Ale co to za wybór skoro miała dwie możliwości: Putin lub Miedwiediew ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ale co to za wybór skoro miała dwie możliwości: Putin lub Miedwiediew ;)

 

Nie tylko. Słyszałem, że wybierała jeszcze między tym, czy powiedzie się operacja zastopowania wycieku ropy czy nie.

 

7587_60d3_480.jpeg

 

:P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dzisiaj w radio usłyszałem, że nieszczęsną ośmiorniczkę zaangażowano w rosyjską politykę.

Zaproponowano jej wybór kolejnego prezydenta Rosji.

Rzekomo już "wybrała" a wyniki utajniono do 2012 roku.

NIestety, zwierzątko zabrało tajemnicę do grobu :)

 

Ośmiornica Paul nie żyje

 

PS I na tym sie właściwie kończy wątek Mundial 2010 ;)

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×