Jump to content
swoj-chlop

IDN czy warto?

Recommended Posts

Proszę o wypowiedzi za i przeciw w temacie:

1.IDN w innych końcówkach niż PL (com,eu,net,org,info)

2.Mamy dobra domene warta XXXXX bez idn, niestety wlascicielowi idn w glowie sie pomieszalo i chce tyle samo za non-idn - warto targowac sie i odkupic?

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. a gdzie można zarejestrować z IDN domeny com, org info...??

2. to raczej zależy od serwisu jaki jest pod non-idn

Share this post


Link to post
Share on other sites
1. a gdzie można zarejestrować z IDN domeny com, org info...??

 

Wszędzie gdzie można zarejestrować domen com, org, info...

Share this post


Link to post
Share on other sites
1. a gdzie można zarejestrować z IDN domeny com, org info...??

 

.com w OBI, org info w Biedronce .

 

Jesteś od wczoraj użytkownikiem tego forum . Zamiast hurtowo generować posty, zadaj sobie odrobinę trudu i przeczytaj co nieco z tego, to co już zostało na tym forum napisane .

Share this post


Link to post
Share on other sites
niestety wlascicielowi idn w glowie sie pomieszalo i chce tyle samo za non-idn - warto targowac sie i odkupic?

 

Ja bym go olał.

Osobiście odkupiłem tylko 2 IDN.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2.Mamy dobra domene warta XXXXX bez idn, niestety wlascicielowi idn w glowie sie pomieszalo i chce tyle samo za non-idn - warto targowac sie i odkupic?

 

>>niestety wlascicielowi idn w glowie sie pomieszalo

 

To efekt dziwnego ale skutecznego lobbingu zreszta bardzo jaskrawego rowniez na forum .

Jak tylko pojawi sie do wyceny/oceny domena ktora na nieszczęście ma odpowiednik w ogonku to zaraz churał spiewa "bez idna to nic nie warta , albo jak nie masz idna to katastrofa" itd

Ludzie, wypijcie szklanke zimnej wody ! W najbardziej rozwininietych domenowo spoleczenstwach gdzie wystepuja krzaki idny to zledwie 3 do 6% wszystki domen ! Przyrownywanie wartosci idna do non-idn jest zwyczajnym chciejstwem i maniera ! OK inaczej kto zna transakcje (udokumentowana) na np. polskim idnie powyzej 5-7 tys zl ? Bo ja nie znam ale moze wynika to z mojej niewiedzy ! Co do trafficu na idn to nawet w okolicznosciach istnienia dobrego serwisu pod non-idnem ruch na tych tworach z ogonkami to niecale pol no w porywach do 2 %

Idny to proteza i dopychanie kasy rejestratora ale czas pokaze kto ma racje ! Jednak gdyby ta zawrotna kariera idnow miala sie spelnic to czy ich swietnosc nie powinna sie juz zaczac min 2 lata temu ? :rolleyes:) Poki co ich abonenci tylko nie ustaja w zachwalaniu swoich perel i codziennie wróżą im świetlaną przyszlosc ktora mam nadzieje nigdy nie nadejdzie :D

Edited by kilofek

Share this post


Link to post
Share on other sites
OK inaczej kto zna transakcje (udokumentowana) na np. polskim idnie powyzej 5-7 tys zl ? Bo ja nie znam ale moze wynika to z mojej niewiedzy !

 

hm..zły przykład :rolleyes:

Edited by domainer

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak tylko pojawi sie do wyceny/oceny domena ktora na nieszczęście ma odpowiednik w ogonku to zaraz churał spiewa "bez idna to nic nie warta , albo jak nie masz idna to katastrofa" itd

 

Dałem kiedyś do wyceny domenę jakosc.pl. Wg mnie bardzo fajna i ciekawa domena. Niestety od części osób posypały się gromy własnie za brak IDN. Tak jakby sama jakosc.pl była g... warta :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dałem kiedyś do wyceny domenę jakosc.pl. Wg mnie bardzo fajna i ciekawa domena. Niestety od części osób posypały się gromy własnie za brak IDN. Tak jakby sama jakosc.pl była g... warta :rolleyes:

 

 

Oczywiscie sa idny ktore w wersji non-idn brzmią zwyczajnie niezrozumiale i tu czasmi taki manewr jest OK przykladem moze byc np. lacznosc.pl ale w przeważającej ilosci przypadkow tak nie jest .

Jest jeszcze jeden maly aspekt czysto prawny niestety .W sytuacji kiedy non-idny funkcjonowaly jako serwisy czytaj "firmy" i prowadzily swa dzialalnosc gospodarcza przed powstaniem/rejestracja idnow to abonenci idnow maja malo ciekawa sytuacje jesli beda tam miec lub maja dzialalnosc identyczna do non-idena i przykro to mowic ale w wiekszosci przypadkow te sprawy jesli do nich dojdzie sa skazane na orzecznia korzystne dla powodow . I nie ma koniecznosci psiadania TM w wypadku non-idnow bowiem wtorne nabycie ochorny jest rownie mocne ! Ale to temat na inna bajke !

Edited by kilofek

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ludzie, wypijcie szklanke zimnej wody ! W najbardziej rozwininietych domenowo spoleczenstwach gdzie wystepuja krzaki idny to zledwie 3 do 6% wszystki domen ! Przyrownywanie wartosci idna do non-idn jest zwyczajnym chciejstwem i maniera

 

IDN-y i polskojęzyczne DotComy są moim zdaniem największym mitem polskiego dombiznesu .

Obserwuję od kilku lat postępy (może należało by lepiej napisać ich brak), jakie robią polskie i niemieckie IDN-y i sytuację mogę określić w dwóch słowach : klapa i nieporozumienie :rolleyes: .

Tak jak napisał kilofek . Jedynymi beneficjentami tego "ogonkowego hypu" są registrarzy .

Share this post


Link to post
Share on other sites
OK inaczej kto zna transakcje (udokumentowana) na np. polskim idnie powyzej 5-7 tys zl ? Bo ja nie znam ale moze wynika to z mojej niewiedzy !

dziełasztuki.pl - ~10k PLN.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W Polsce od wczesnych lat Internetu należało się przezwyczaić do pisowni "polskawej". Spowodowane to było zarówno wygodą jak i wojnami formatów. Najpierw Mazovia czy Cyfromat? Później ISO-8859-2 czy Windows CP1250? Teraz mamy Unicode, ale kto wpisuje domeny z polskimi znakami? Tylko najnowsi użytkownicy Internetu, którzy wypłyneli na fali n-k i którzy prawdopodobnie dobrze się konwertują (bo nie rozumieją, że trafili na stronę parkingu), ale po pewnym czasie te nawyki im się wykorzenią.

 

Od wprowadzenia IDNów, zarejestrowałem tylko 1 domenę IDN do kompletu z domeną bez IDN. Tylko dlatego, że pod domeną będzie serwis. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dałem kiedyś do wyceny domenę jakosc.pl. Wg mnie bardzo fajna i ciekawa domena. Niestety od części osób posypały się gromy własnie za brak IDN. Tak jakby sama jakosc.pl była g... warta :rolleyes:

 

I pare razy dales sie na to nabrac, z tego co widzialem. I sam chyba dosyc czesto pisales "a masz IDN" ?

 

Ja od pol roku (ponad) powtarzam niektorym to samo, co napisal kilofek i keywoord.

Share this post


Link to post
Share on other sites

IDN są uzupełnieniem domen bez ogonków i lepiej je mieć niż nie mieć. Nie wiem jakiej rewolucji się spodziewaliście, ale IDN prawdopodobnie nigdy nie będą tak popularne jak nIDN ani ich nie zastąpią. Mam kilka IDN na stanie i wcale się nie zabijam aby tę liczbę zwiększyć, co nie oznacza że nie zarejestruje czegoś co wyda mi się ciekawe. Tych kilka IDN mają i ruch i zarobek, więc nie narzekam a jeśli przyjdzie mi sprzedać IDN za kilka tysięcy to będę się cieszył i chyba dlatego nie jestem negatywnie nastawiony do IDN, zwłaszcza że w puli wolnych, dostępnych domen wcale nie jest tak różowo. Nigdy jednak nie uważałem że brak IDN przy nIDN powoduje spadek wartości tego drugiego, bo chyba już zawsze ludzie będą przyzwyczajeni do wpisywania adresów bez ogonków. I na koniec taka myśl - jeśli trafisz na ciekawą i wartościową frazę IDN w .pl (inne końcówki odpadają) to nie zastanawiaj się z rejestracją takiej domeny, bo możesz sprzedać ją za dobrą kasę a oto przecież chodzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
I na koniec taka myśl - jeśli trafisz na ciekawą i wartościową frazę IDN w .pl (inne końcówki odpadają) to nie zastanawiaj się z rejestracją takiej domeny, bo możesz sprzedać ją za dobrą kasę a oto przecież chodzi.

raczej nie trafisz, wszystkie wykupil juz Daniel Dryzek i Michal :rolleyes:

 

Czy trzeba dokupic IDNa?

Nie trzeba, tak samo jak nie trzeba odkupic np. domeny naszaklasa.pl jak sie ma nasza-klasa.pl czy kredyty.pl, kiedy mozna

zrobic strone na kredyty.az.pl. Wszystko zalezy od ceny i formy reklamy strony, przeciez zawsze mozna powiedziec: odwiedz nasza strone www.malyglod.pl

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites
Już paru użytkowników forum zauważyło, że IDN-y potrafią mieć większy ruch. Lepiej się przyzwyczajcie, bo odejdziecie do lamusa. :rolleyes:

Jakieś przykłady?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sam jestem przeciwny ogonkom dlatego ciekawi mnie wlasnie czy to jest to pół procenta o czym pisze kilofek, czy jednak większy ruch niż nonidn jak pisze sylyx ( chyba kompletna bzdura? )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na przykładzie:

twarzawtwarz.pl - 833 odsłony

twarząwtwarz.pl - 88 odsłon

Powyższy wynik to liczba wyświetleń strony w dniu emisji serialu (wtorek). Wynika z tego że sylyx chyba trochę przesadza :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy napisałem jaki ruch i że większy od nieIDN-a? Ale i tak się zdarza. Znam to z autopsji i niespecjalnie mi zależy, żeby wszyscy w to wierzyli. :rolleyes:

Edited by sylyx.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wypowiadam się w tym wątku, bo jeszcze zostanę posądzony o reklamowanie IDNów - a mnie to wcale nie na rękę, po co mam sobie konkurencję robić? Każdy ma inne przewidywania na przyszłość, ja mam swoje - ktoś inny może mieć inne :rolleyes: To jak będzie nie wie nikt - czasem warto zaryzykować. Jedno jest pewne - domeny IDN, które posiadam zarabiają na swoje utrzymanie (dzięki znacznie niższej cenie przedłużenia), więc mogę je sobie trzymać do końca świata, bo koszty ich utrzymania wynoszą 0 zł, a mam ich trochę :D

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

IDN jest moim zdaniem niezbędny jeśli mamy serwis i chcemy go reklamować w prasie, radiu i telewizji.

Najciekawsze jest to, że wiele serwisów nie posiadających IDNa, w swoim logo używa pisowni z ogonkami.

Jako przykład mogę podać eOstrołęka.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×