Jump to content
Saint

Oferty kupna i ich nie opłacanie

Recommended Posts

Coraz częściej dochodzi do sytuacji kiedy osoba składa ofertę na domenę, a jak przychodzi co do czego to się wycofuje. Zaczyna to wszystko być męczące i chodź prosiłem Michała wiele razy o to aby coś z tym zrobił nie widzę efektów. Nie pomaga już danie minimum pewnej kwoty bo taki "klient" i tak wyklika sobie kwotę jaką sobie za domenę życzy sprzedawca i wpisuje tą kwotę oraz pisze w wiadomości, że np. "moge dac 50 zl", a chyba nie o to chodzi więc po raz któryś proszę o uregulowanie tego zarówno w AfterMarket.pl jak i Dropped.pl, a można to zrobić przez dodanie informacji np. takiej treści: Składając ofertę, którą sprzedawca zaakceptuje zawierasz umowę cywilną w rozumieniu kodeksu cywilnego obowiązującego w Polsce ze wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z tego tytułu. Poza tym umocowanie regulaminowe też by było wskazane!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Coraz częściej dochodzi do sytuacji kiedy osoba składa ofertę na domenę, a jak przychodzi co do czego to się wycofuje. Zaczyna to wszystko być męczące i chodź prosiłem Michała wiele razy o to aby coś z tym zrobił nie widzę efektów. Nie pomaga już danie minimum pewnej kwoty bo taki "klient" i tak wyklika sobie kwotę jaką sobie za domenę życzy sprzedawca i wpisuje tą kwotę oraz pisze w wiadomości, że np. "moge dac 50 zl", a chyba nie o to chodzi więc po raz któryś proszę o uregulowanie tego zarówno w AfterMarket.pl jak i Dropped.pl, a można to zrobić przez dodanie informacji np. takiej treści: Składając ofertę, którą sprzedawca zaakceptuje zawierasz umowę cywilną w rozumieniu kodeksu cywilnego obowiązującego w Polsce ze wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z tego tytułu. Poza tym umocowanie regulaminowe też by było wskazane!

 

Dodatkowo jednak proponuję banować i blokować takich użytkowników.

Chwilowo może dropped na tym straci ale docelowo na pewno zyska.

1 czy 2 nagłośnione sprawy sądowe również trochę by "naprostowało" co poniektórych.

Generalnie dropped powinien w takiej sytuacji na poczet należności blokować całe konto takiego użytkowika włacznie z domenami, które posiada.

:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Generalnie dropped powinien w takiej sytuacji na poczet należności blokować całe konto takiego użytkowika włacznie z domenami, które posiada.

A środki z konta przelewać odrazu na konto sprzedawcy, a jak nie to zrobic "klienta" dłużnika i do rejestru go albo do Kruka, który go zaspamuje listami.

Share this post


Link to post
Share on other sites
... można to zrobić przez dodanie informacji np. takiej treści: Składając ofertę, którą sprzedawca zaakceptuje zawierasz umowę cywilną w rozumieniu kodeksu cywilnego obowiązującego w Polsce ze wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z tego tytułu...

Nawet jeśli nie ma takiego zapisu, to warunki wynikające z zawarcia umowy są prawnie wiążące.

Nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności lub jak kto woli szkodzi ( ignorantia iuris nocet )

Problemem jest raczej szybka i skuteczna egzekucja takiej umowy.

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites
Generalnie dropped powinien w takiej sytuacji na poczet należności blokować całe konto takiego użytkowika włacznie z domenami, które posiada.

To chyba nie takie proste. Co innego należności klienta wobec innego klienta, a co innego wobec NASKu.

Wydaje mi się, że blokowanie konta wraz z domenami to nie jest dobry pomysł :rolleyes:

 

Ale faktycznie należy pomyśleć nad innymi, skutecznymi sposobami egzekwowania należnosci.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wydaje mi się, że blokowanie konta wraz z domenami to nie jest dobry pomysł :rolleyes:

 

Pewnie wystarczy dodać w regulaminie jakiś zapis o możliwości ceji domen na dropped w przypadku powstania zobowiązań :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nawet jeśli nie ma takiego zapisu, to warunki wynikające z zawarcia umowy są prawnie obowiązujące.

Nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności lub jak kto woli szkodzi ( ignorantia iurius nocet )

Problemem jest raczej szybka i skuteczna egzekucja takiej umowy.

 

Też prawda i sadze, ze dobrze by było gdyby firma Michau "zasponsorowała" ładną ekspertyzę prawną w równie ładnej kancelarii prawnej, o jeszcze ładniejszej reputacji, która wyraźnie by stwierdziła, że takie, a takie działanie powoduje zawarcie umowy w rozumieniu kodeksu cywilnego tak aby nie było, żadnych wątpliwości wbo teraz, każdy cywilny zaczynał by się od udowadniania zawarcia w przypadku sprzedającego i podważania zawarcia oraz sprowadzania raczej do zabawy oferenta. Tak czy inaczej jeśli coś jest nie jasne na tyle, że można w to wątpić to znaczy, że ciężko się to udowadnia i to jest teza poparta sporym doświadczeniem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
a moze oprocz przycisku KUP TERAZ i ZLOZ OFERTE dac taki sam gzuik dla nie widomych "ZADAJ PYTANIE"

 

Wkluczone. Dochodzilo by coraz czesciej do a. spamowania, b. sprzedaży z pominięciem serwisu.

Edited by Saint

Share this post


Link to post
Share on other sites
a moze oprocz przycisku KUP TERAZ i ZLOZ OFERTE dac taki sam gzuik dla nie widomych "ZADAJ PYTANIE"

 

Po co? Niby jakie pytanie?

To jest giełda domen a nie jakaś zabawka. Są dwie mozliwości albo "kup teraz" albo "złóż ofertę". Skoro nie chcę kupić ani złożyć oferty to po co?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Po co? Niby jakie pytanie?

To jest giełda domen a nie jakaś zabawka. Są dwie mozliwości albo "kup teraz" albo "złóż ofertę". Skoro nie chcę kupić ani złożyć oferty to po co?

 

 

troszke sie mylisz;)

 

czesto mi sie zdarza ze chce zlozyc oferte , i klepie 100zl.., wpisuje kod i wypisuje zbyt niska kwota, wpisuje 300 i znow to samo....600zl i znow zbyt niska

 

jest oczywiscie obok link "kontakt" ale chyba niektorzy go nie widza;)

 

poza tym na sedo np. jest tak ze po pierwszej zlozonej ofercie (jelsi podasz za malo) pojawia sie info...uzytkownik spodziewa sie XXX euro i jest wszytsko jasne,

 

a na aftermarket tzeba probkowac;))))))))))

Share this post


Link to post
Share on other sites
poza tym na sedo np. jest tak ze po pierwszej zlozonej ofercie (jelsi podasz za malo) pojawia sie info...uzytkownik spodziewa sie XXX euro i jest wszytsko jasne,

 

a na aftermarket tzeba probkowac;))))))))))

 

opcja podająca minimum dla danej domeny to byłoby jak najbardziej dobre rozwiązanie

Share this post


Link to post
Share on other sites
troszke sie mylisz;)

 

Może jestem przewrażliwiony.

Na allegro opcja "zadaj pytanie sprzedającemu" służy głównie spamowaniu.

 

Ostatnio np. dostałem maila o treści (z pamięci):

 

Jestem inwestorem domen. Zauważyłem, że bierze Pan udział w licytacji domeny hotelarz.pl. Tak się składa, że mam dużo lepsze domeny do sprzedania bla bla bla....

 

e-taniehotele.pl

europejskie-wakacje.pl

 

I osobiście szlag mnie trafia jak otrzymuję takie maile. :rolleyes: Dlatego uważam, że nie powinno być opcji "kontakt" ani tym podobnych.

Edited by heden.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na allegro opcja "zadaj pytanie sprzedającemu" służy głównie spamowaniu.

Ostatnio np. dostałem maila o treści:...

Klasyk gatunku :rolleyes:

Widać wszyscy muszą tego doświadczyć zanim ... przestaną wystawiać domenki na allegrową ulicę :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
I osobiście szlag mnie trafia jak otrzymuję takie maile. :rolleyes: Dlatego uważam, że nie powinno być opcji "kontakt" ani tym podobnych.

 

 

ale i tak teraz jest "kontakt"

 

poza tym do mnie czesto pisza firmy czy po zakupie dostana fakture!!!

 

i pisze im wtedy ze po oplaceniu domeny w afermarket, w ciagu 24 godz pojawi sie faktura w panelu klienta.....wiec tej informacji tez brakuje w sposob widoczny na stronie oferty (nie pisze ze bedzie to faktura usa;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Klasyk gatunku :rolleyes:

Widać wszyscy muszą tego doświadczyć zanim ... przestaną wystawiać domenki na allegrową ulicę ;)

 

Ja brałem udział w licytacji a nie wystawiłem swoją :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja brałem udział w licytacji a nie wystawiłem swoją :rolleyes:

Nie ważne czy ktoś bije czy jest bity - tak czy inaczej jest uczestnikiem bójki :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
I osobiście szlag mnie trafia jak otrzymuję takie maile. :rolleyes: Dlatego uważam, że nie powinno być opcji "kontakt" ani tym podobnych.

Zgadzam się w całej rozciągłości z kolegą. Po przemyśleniu całości mam do zaproponowania jedno, konkretne rozwiązanie:

1. Aby złożyć ofertę na domenę klient musi posiadać konto lub podać swoje pełne dane z weryfikacją sms/e-mail.

2. W przypadku kiedy jest klientem i złożył ofertę jego konto jest obciążane daną kwotą i musi ją spłacić w ciągu np. 5 dni.

3. Dane klienta powinny być widoczne dla sprzedającego w przypadku kiedy ten nie opłaci domeny ułatwi to ściąganie takiego długu.

4. Jeśli nie płaci sprzedawca np. w pdf upoważnia Michau do wpisania delikwenta do KRD (Krajowy Rejestr Długów), za jakąś opłatą, którą w przypadku spłacenia długu zostanie obciążony taki delikwent.

5. Jeśli nie da się zrobić w taki sposób jak wymieniony w punkcie 4. umożliwić sprzedawcy w jak najprostszy sposób wpisanie takiego delikwenta do KRD lub ściganie za pomocą "ściągaczy" najlepiej aby to była umowa pomiędzy Michau, a firmą ściągającą długi lub KRD.

 

Tak czy owak groźba czy też wpisanie do KRD myślę, że skutecznie odstraszy dowcipnisiów, a jak nie to dowcipy tego typu będą bardzo kosztowne.

Edited by Saint

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wkluczone. Dochodzilo by coraz czesciej do a. spamowania, b. sprzedaży z pominięciem serwisu.

 

 

Opcja zadaj pytanie jest jak najbardziej ok. Sprzedaz z pominieciem serwisu niesie mozliwosc oszukania kupujacego badz nie dotrzymania warunkow przez kupujacego. I obie strony raczej o tym wiedzą.

Kwoty za ktore wystawiane sa domeny sa czesto celowo zawyżone i w 90% przypadkow kazdy sprzedajacy po "wymianie maili" z potencjalnym kupujacym moglby sprzedac taniej, bez pominiecia serwisy (chocby o ten jeden procent).

 

A zadawanie pytan mozna przeciez umozliwic jedynie po rejestracji i wtedy gdy pojawia sie spam - blokowac. :rolleyes:

Edited by novitz

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak czy owak groźba czy też wpisanie do KRD myślę, że skutecznie odstraszy dowcipnisiów, a jak nie to dowcipy tego typu będą bardzo kosztowne.

Żeby kogoś wpisać do KRD trzeba spełnić formalne warunki wynikające z ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych oraz z Regulaminu zarządzania danych Krajowego Rejestru Długów :

Są one różne wobec konsumenta i przedsiębiorcy.

A propos tego drugiego muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

1) zobowiązanie albo zobowiązania powstały wobec przedsiębiorcy przekazującego informację gospodarczą z tytułu umowy związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej przez obydwu przedsiębiorców;

2) łączna kwota zobowiązań wobec przedsiębiorcy wynosi co najmniej 500 złotych;

3) świadczenie albo świadczenia są wymagalne od co najmniej 60 dni;

http://www.krd.pl/Infoservice/Index.aspx?u...ome/regulations

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites
Żeby kogoś wpisać do KRD trzeba spełnić formalne warunki wynikające z ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych oraz z Regulaminu zarządzania danych Krajowego Rejestru Długów :

Są one różne wobec konsumenta i przedsiębiorcy.

A propos tego drugiego muszę być spełnione następujące warunki:

1) zobowiązanie albo zobowiązania powstały wobec przedsiębiorcy przekazującego informację gospodarczą z tytułu umowy związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej przez obydwu przedsiębiorców;

2) łączna kwota zobowiązań wobec przedsiębiorcy wynosi co najmniej 500 złotych;

3) świadczenie albo świadczenia są wymagalne od co najmniej 60 dni;

http://www.krd.pl/Infoservice/Index.aspx?u...ome/regulations

 

No dokładnie. Wlasnie mialem o tym wspomniec :rolleyes: Zreszta niewiele osob - w tym małolatów wie co to i boi sie KRD. Najlepszy sposob to wspolpraca z kancelaria prawna, ktora wysyla w imieniu klienta (reprezentujac Dropped.pl) "list" ktory czesto odnosi skutek.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1) zobowiązanie albo zobowiązania powstały wobec przedsiębiorcy przekazującego informację gospodarczą z tytułu umowy związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej przez obydwu przedsiębiorców;

 

Czyli rozumiem, że żaden operator telefonii komórkowej ani żaden dostawca np. energii elektrycznej nie może mnie wpisać do krd jeśli mam umowy zawarte na osobę fizyczną a nie przedsiębiorstwo?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czyli rozumiem, że żaden operator telefonii komórkowej ani żaden dostawca np. energii elektrycznej nie może mnie wpisać do krd jeśli mam umowy zawarte na osobę fizyczną a nie przedsiębiorstwo?

Może.

Wobec osób nie prowadzących działalności gospodarczej stosowane są mniej rygorystyczne kryteria.

Polecam szczegółową lekturę § 5 w/w regulaminu KRD.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×