Jump to content
domenator

bardzo mnie to zastanawia...

Recommended Posts

nie wiem czy to nie zbyt daleko idąca teoria spiskowa, czy może mam rację, ciekawe co Wy o tym sądzicie.

ale do rzeczy. otóż szukając domen i sprawdzając czy jakaś jest wolna korzystam np. z nazwa.pl.

no i wpisuję sobie "costam", wynik: pl i com zajęte, net wolna..

następnego dnia sprawdzam tą samą nazwę - net zajęta :-) miałem tak już kilka razy, że co sprawdzę dostępność domeny, to tego samego dnia net jest zajmowana i parkowana gdzieś :-) czasami są to beznadziejne nindże, a mimo to ktoś to rejestruje. tak jakby ten ktoś wiedział jakie domeny są sprawdzane i szybko je rejestrował..

zwariowałem? albo to jednak możliwe..?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest to oczywiście możliwe. Nie wiem czy ktoś w nazwie tak robi, ale niektóre darmowe whoisy są znane z tego. Oczywiście skupiają się na domenach globalnych. Dlatego najlepiej stosować whois z linii komend, bez pośredników.

Share this post


Link to post
Share on other sites

wymyśl codziennie przez jakiś czas jakieś wybitne nindze i zobacz jaki będzie efekt, bo teraz to pewności nie masz, choć podejrzenia tego typu mają swoje uzasdnienie

Share this post


Link to post
Share on other sites
wymyśl codziennie przez jakiś czas jakieś wybitne nindze i zobacz jaki będzie efekt, bo teraz to pewności nie masz, choć podejrzenia tego typu mają swoje uzasdnienie

 

Kiedyś zrobiłem taki test, wpisując jakieś maksymalnie głupie domeny, i oczywiście nie zostały zarejestrowane. Oczywiste jest, że (o ile to w ogóle ma miejsce) selekcji dokonuje człowiek przeglądający logi. Gdyby dokonywało się to automatycznie, firma szybko poszłaby z torbami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pewnie Was to nie zdziwi ale miałem podobną sytuację...

Czekałem na pewna domene i raz na jakis czas sprawdzałem logi... gdy sie zwolniła ktoś kilkanascie chwil pozniej zarejestrował ta sama nazwe tylko z innym rozszerzeniem.

Miałem szczescie że moja domena jednak została....

Moim zdaniem jest to nie fair.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też mam podobne doświadczenia. Na początku myślałem, że mam manię. Kilka ciekawych domen zostało zarejestrowanych zaraz na drugi dzień jak je wyszukałem i sobie dumałem. Teraz sprawdzam w innych miejscach i rezerwuję. Z drugiej strony nie chce mi się wierzyć, że taki proceder mógłby mieć miejsce u największych polskich rejestratorów. Już sobie tłumaczyłem, że mnie sąsiad podgląda, krasnoludki, że to Ci sami ludzie co zajmują mi miejsce w autobusie albo w pubie w sobotę. Skoro więcej osób to zaobserwowało to może być coś na rzeczy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pewnie Was to nie zdziwi ale miałem podobną sytuację...

Czekałem na pewna domene i raz na jakis czas sprawdzałem logi... gdy sie zwolniła ktoś kilkanascie chwil pozniej zarejestrował ta sama nazwe tylko z innym rozszerzeniem.

Miałem szczescie że moja domena jednak została....

Moim zdaniem jest to nie fair.

 

Co do nazwy.pl to z lenistwa czesto tam sprawdzam dostepnosc bo sprawdza kilka najwazniejszych rozszerzen naraz. Nie zauwazylem zeby nazwa podbierala domeny ktore sprawdzam, choc czasem sa to b.fajne nazwy.

 

Nie fair to jest wtedy, kiedy rejestrator trudni się łapaniem spadających domen, pisałem o tym.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Co do nazwy.pl to z lenistwa czesto tam sprawdzam dostepnosc bo sprawdza kilka najwazniejszych rozszerzen naraz.

 

z tego samego powodu czasem wykorzystuję ich stronkę, jak szukam ciekawych nazw. jak szukam literówek to korzystam z mojego whois z sygnaturki..

właśnie w piątek znalazłem fajnie brzmiącą .net (com i pl zajęte) i pomyślałem, że zarejestruję w poniedziałek, bo już nie miałem czasu. a to surprajs - właśnie w piątek ktoś ją wziął :-)

już wcześniej coś mi nie pasowało, bo kilka razy znajdowałem domeny, których wszystkie rozszerzenia były wolne, a dzień po .com'y już były zarejestrowane..

cieszę się, że macie podobne doświadczenia ;-)) bo trochę się uspokoiłem. myślałem, że mam jakąś manię prześladowczą i już się zastanawiałem czy nie zadzwonić na jakiś telefon zaufania.

przynajmniej teraz wiem, żeby w nazwie albo innych azetach nie sprawdzać..

Share this post


Link to post
Share on other sites

No ja często używam nazwa.pl do takiego 'hurtowego' sprawdzania, ale w takim razie chyba przestanę, choć nigdy takich przebojów nie miałem (może to dopiero ostatnio?). Az.pl też oferuje masowe sprawdzanie, choć trochę inne (bez .net.pl i .org.pl, ale za to z jakimiś niepotrzebnymi .cz i .lt) – ale nie gwarantuję, że też nie robią takich numerów. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
No ja często używam nazwa.pl do takiego 'hurtowego' sprawdzania, ale w takim razie chyba przestanę, choć nigdy takich przebojów nie miałem (może to dopiero ostatnio?).

 

na pewno nie ostatnio.. już grubo ponad rok temu "uciekły" mi tak dwie domeny .com. ale wtedy byłem pewien, że to po prostu zbieg okoliczności (taki baardzo duży :-))

zresztą po lekturze wątku, który podesłał mikołaj (dzięki za linka, btw, bardzo ciekawa dyskusja) widać, że problem nie jest nowy..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, takie sk...z zawsze beda. Ja tam sprawdzam domeny na jednej z niemieckich stron (to globalne TLD) a polskie polecam ncse.pl - jeszcze nikt mnie tam ne podkopal, zeby mi zarejestrowal domenke. W nazwa.pl moge co najwyzej zarejestrowac. Ale i tak tym najwiekszym nie ufam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja polecam napisanie własnego skryptu działającego bez pośredników. Ja sobie jednym poleceniem sprawdzam wszystkie najfajniejsze (wg mnie) TLD i mam z głowy. W ogóle do wielu rzeczy używam własnoręcznie napisanych skryptów, po co mam czekać aż się strona załaduje, potem się logować i co tam jeszcze... a w międzyczasie jeszcze mi ktoś domenę podprowadzi. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
A ja polecam napisanie własnego skryptu działającego bez pośredników.

 

pb, z całym szacunkiem... to tak jakbyś powiedział, żeby mieszkać i spać w samochodzie, żeby Ci nikt go nie ukradł. ok, może to nie najlepsze porównanie, ale chodzi o to, że ktoś postępuje nie fair. a nie każdy potrafi programować. działanie w biznesie domenowym wcale tego nie wymaga, chociaż na pewno pomaga.

 

aha. domenę, o której pisałem, zarejestrowała firma Red Register. napisałem do nich maila co o tym myślę (żeby mi przynajmniej ulżyło). a domena dzisiaj się zwolniła i ją zgarnąłem, ha!

Share this post


Link to post
Share on other sites
pb, z całym szacunkiem... to tak jakbyś powiedział, żeby mieszkać i spać w samochodzie, żeby Ci nikt go nie ukradł. ok, może to nie najlepsze porównanie, ale chodzi o to, że ktoś postępuje nie fair. a nie każdy potrafi programować. działanie w biznesie domenowym wcale tego nie wymaga, chociaż na pewno pomaga.

 

Nasuwa mi się własne porównanie: najlepiej pić wino z własnej piwnicy, a jeśli ktoś woli z cudzej, to musi się liczyć z posmakiem szczura w niektórych butelkach. ;-)

 

aha. domenę, o której pisałem, zarejestrowała firma Red Register. napisałem do nich maila co o tym myślę (żeby mi przynajmniej ulżyło). a domena dzisiaj się zwolniła i ją zgarnąłem, ha!

 

Pewnie wzięli na tasting i im nie posmakowała.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogę to tylko potwierdzić - nazwa.pl podkrada domeny. Nie dalej jak wczoraj zarejestrowałam dobrą dla mnie i mojej działalności domenę com (pl i com.pl mnie nie interesowały) - dziś cały komplecik PL już nagle jest zarezerwowany ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mogę to tylko potwierdzić - nazwa.pl podkrada domeny. Nie dalej jak wczoraj zarejestrowałam dobrą dla mnie i mojej działalności domenę com (pl i com.pl mnie nie interesowały) - dziś cały komplecik PL już nagle jest zarezerwowany ...

 

By oskarżać trzeba mieć dowody.

To ja Ci powiem, że też na GoDaddy sprawdzałem dobre comy i orgi i za kilka godzin już zarejestrowane. Spisek rejestratorów? A może po prostu nie tylko Ty/ja/my wpadamy na te same pomysły?

 

...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdarza się to niestety zbyt często, aby był to czysty przypadek. Jakoś od początku istnienia internetu nikt nie wpadł, żeby zarejestrować domenę jakaśtamnazwa.com - i nagle w kilka godzin po zaklepaniu COM wszystkie PeeLki są również zarezerwowane lub zarejestrowane ... Nie pierwszy raz zresztą .... A dowody ? Brak, są tylko przypuszczenia i powiązane fakty. Ja uważam na podstawie własnych obserwacji, że wyłapują co ciekawsze - ale każdy ma oczywiście prawo do swojego zdania. Jeśli korzysta się z (wygodnej zresztą) szukajki w nazwa.pl, to po znalezieniu czegoś interesującego trzeba działać od ręki, inaczej po ptokach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Narzekaliscie na NetArt (oczywiscie zauważyłem niepokojace zjawisko i potwierdzam, że coś nie tak jest) i teraz wyłączyli możliwość sprawdzenia w Whois, a jeszcze niedawno od razu można było sprawdzic kto i co. A może DLATEGO wyłaczyli !!!!!!!!!!!! :);)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest anglik

Drogi DawPi-ku, na Twoim forum userów bez liku?

Nie rób zamieszania, bo na kolację zaserwuje Ci ciepłe dania,

Userów bez liku, więc nastraszę Cie ekskomuniką,

Przeto uważaj, bo głupota zaraża.

 

Pozdrawiam wszytkie Domenyki na świecie.

 

 

Whois wyłączyli po pewnych postach na tym forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hehe nie wiem czy to rzeczywiście nazwa.pl podkrada ciekawe domenki, ale sam się spotkałem z takimi sytuacjami :/ I naprawdę ciekawe domeny zgarneli :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trochę nie rozumię tych lamentów:-)

Jak ja znajdę ciekawą domenę to ją od razu rejestruję.

Ciężko by było udowodnić takie niecne praktyki ,o których mówicie, co nie przeczy ich istnieniu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Trochę nie rozumię tych lamentów:-)

 

nie musisz wszystkiego rozumieć. nikt nie lamentuje - dyskutujemy tylko o pewnym procederze, który ma miejsce, skoro tyle osób to zauważyło.

rozumię, że Ty nigdy nie miałeś dylematów przy rejestracji domen, ok. są jednak tacy, którzy mimo wszystko lubią sobie podumać.. a to, że ktoś ich potem ubiega to ich strata, to chyba oczywiste. tylko sobie rozmawiamy :-)

idź idź, rejestruj...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zdarza się to niestety zbyt często, aby był to czysty przypadek. Jakoś od początku istnienia internetu nikt nie wpadł, żeby zarejestrować domenę jakaśtamnazwa.com - i nagle w kilka godzin po zaklepaniu COM wszystkie PeeLki są również zarezerwowane lub zarejestrowane ... Nie pierwszy raz zresztą .... A dowody ? Brak, są tylko przypuszczenia...

 

Nie zgodzę się z Tobą. Sprawdzam wiele superdomen w nazwie, nawet nie rezerwuje od razu a na drugi lub trzeci dzień i mi to się nie zdarzyło.

Od razu powiem, że nie jestem pracownikiem nazwy.pl ani nie mam powiązań... baa nawet nie lubie netarta ale to z innych powodów.

Krystyna, to że raz Ci się to zdarzyło nie znaczy że to nazwa.pl wzięła. Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×