Jump to content
Sign in to follow this  
krejzi

Jak zostać rejestratorem domen???

Recommended Posts

Witam wszystkich,

 

Nie znalazłem na forum odpowiedzi na jedno pytanie, które mnie od jakiegoś czasu dręczy.

 

Jak można rozpocząć działalność jako rejestrator domen?

 

Z mojego dotychczasowego rozpoznania możliwe są następujące opcje:

 

- programy partnerskie takich portali jak domeny.tv lub domainmaker.pl - problem w tym, że mają dość wysokie ceny w porównaniu z NASK.

- współpraca bezpośrednio z nask w kwestii domen polskich (kaucja 10 000 plus gwarancja bakowa 40 000) plus napisanie oprogramowania - protokół EPP plus wszyskie panele obsługi etc. (moze istnieje juz takie oprogramowanie open source, ktos wie?)

- co w kwestii domen globalnych - jak najlepiej rozpocząć ich rejestrację - żeby mieć dobre ceny?

 

Na tym forum zapewne jest mnóstwo ludzi, którzy są specjalistami w kwestii domen - byłbym wdzięczny za wszystkie podpowiedzi (liki do ciekawych stron o takiej tematyce, artykułów itp). Jak najłatwiej rozpocząć działalność jako rejestrator?

 

Pozdrawiam i mam nadzieję, że ktoś w tej kwestii się wypowie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jaki rodzaj działalności cię interesuje ?

 

Chcesz być registrarem i sprzedawać domeny innym (pośrednikiem w rejstracji) ?

Czy dropcatcherem czyli łapaczem domen ?

 

Na czym chcesz zarabiać ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za pierwsze odpowiedzi.

 

Uściślam:

Chciałbym rejestrować domeny i sprzedawać je innym (czyli pośredniczyć w rejestracj).

 

Stronę dns.pl (należy do nasku) i warunki jakie trzeba spełnić, żeby zostać rejestratorem w NASK, poznałem już bardzo dobrze.

 

Można nawiązać z nimi współpracę - ale wiąże się to z stworzeniem własnego oprogramowania (to jest kosztowne)

Szukam gotowych rozwiązań, oprogramowania, żeby rozpocząć taką działalność najmniejszym możliwym nakładem.

 

Zupełnie nie wiem jak to wygląda w kwestii domen globalnych.

Odpowiednikiem nasku dla domen globalnych jest VariSign - ale tylko jedna polska firma jest ich partnerem - a prawie wszyscy oferują domeny globalne.

 

O co tu chodzi?

 

 

 

Na pierwszy rzut oka rynek rejestracji domen w Polsce jest już bardzo zatłoczony (główni gracze mają ugruntowaną pozycję) - moim zdaniem zawsze jest jednak miejsce dla innowacyjnych/ niszowych firm.

 

Pozdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dzięki za pierwsze odpowiedzi.

 

Uściślam:

Chciałbym rejestrować domeny i sprzedawać je innym (czyli pośredniczyć w rejestracj).

 

Stronę dns.pl (należy do nasku) i warunki jakie trzeba spełnić, żeby zostać rejestratorem w NASK, poznałem już bardzo dobrze.

 

Można nawiązać z nimi współpracę - ale wiąże się to z stworzeniem własnego oprogramowania (to jest kosztowne)

Szukam gotowych rozwiązań, oprogramowania, żeby rozpocząć taką działalność najmniejszym możliwym nakładem.

 

O open-source nie słyszałem, ale każdy registrar musi coś takiego mieć. Oprogramowanie do komunikacji z epp to jedno, druga sprawa jakiś panel dla samego registrara, a trzeca "sklep" i panel kliencki. Myślę, że zrobienie takiego oprogramowania o możliwościach takich jak np. nazwa.pl nie będzie tanie i troche potrwa.

 

Możesz poszukać kogoś kto mógłby coś takiego ci napisać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
O open-source nie słyszałem, ale każdy registrar musi coś takiego mieć. Oprogramowanie do komunikacji z epp to jedno, druga sprawa jakiś panel dla samego registrara, a trzeca "sklep" i panel kliencki. Myślę, że zrobienie takiego oprogramowania o możliwościach takich jak np. nazwa.pl nie będzie tanie i troche potrwa.

 

Możesz poszukać kogoś kto mógłby coś takiego ci napisać.

 

 

No wiadomo, że można zainwestować w to dużo pieniędzy i napisać oprogramowanie.

 

Zastanawiam się czy są jakieś prostsze sposoby, żeby być konkurencyjnym i jednocześnie nie inwestować ogromnych pieniędzy (nie wliczając w to kaucji dla NASK, bo to można przecież odzyskać - prawdopodbnie)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zastanawiam się czy są jakieś prostsze sposoby, żeby być konkurencyjnym i jednocześnie nie inwestować ogromnych pieniędzy (nie wliczając w to kaucji dla NASK, bo to można przecież odzyskać - prawdopodbnie)

Nie ma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozesz zostac resselerem takich firm jak np. Consulting Service - HRD.pl itd - dostaniesz gotowy skrypt (do modyfikacji) i dostep do komend itd mozesz dzialac pod swoja marka chociaz i tak domeny fizycznie beda zarejestrowane w w/w firmach - nie licz na to ze ktoras z takich firm da Ci duze limity :blink:

Edited by Noname

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niestety, jak chcesz zarabiać to musisz zainwestować. A chesz uruchomić serwis internetowy do rejstracji domen (automatycznej, nie chcesz robić tego ręcznie). Więc to czego potrzebujesz to software oraz serwer. Ten drugi to tania sprawa, ale oprogramowanie kosztuje. Możesz poszukać studentów którzy ci to tanio napiszą, ale jakość będzie... średnia.

 

Tak to już w życiu bywa, że jednym z podstawowych kosztów serwisu (a w gruncie rzeczy o to ci chodzi) jest jego napisanie/utrzymanie/rozbudowa, reszta to koszty reklamy/promocji.

Edited by Dem0n

Share this post


Link to post
Share on other sites
Możesz poszukać studentów którzy ci to tanio napiszą, ale jakość będzie... średnia.

To bardzo ciekawe co piszesz. Jakieś konkretne przykłady, realizacje i ocena jakości? Znam wielu studentów, których profesjonalizm i zaangażowanie wprawiły by Cię w zakłopotanie.

 

Ba - niektórzy to jeszcze nawet nie studenci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli twój pomysł polega na tym, że chciałbyś zostać rejestratorem i sprzedawać domeny, i to w zasadzie cały biznesplan, to radzę się jeszcze ze dwa razy zastanawiać. Pieniądze jakich potrzebujesz na start to 50k+ dla domen .pl lub .eu i 100k+ dla globalnych. Teraz sobie policz ile domen musisz sprzedać żeby ci się zwróciło i zastanów się kiedy uda ci się to zrobić przy obecnej konkurencji, która w dodatku z roku na rok jest coraz agresywniejsza.

 

PS. Nie zniechęcam cię dlatego że sam jestem rejestratorem, to tak z dobroci serca. ;-)

 

PS2. Dla .eu i globalnych istnieją gotowe aplikacje rejestratorskie, dla .pl na szczęście nie ma, chociaż jak się uprzeć to dałoby się przerobić tę do .eu. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
To bardzo ciekawe co piszesz. Jakieś konkretne przykłady, realizacje i ocena jakości? Znam wielu studentów, których profesjonalizm i zaangażowanie wprawiły by Cię w zakłopotanie.

 

Ba - niektórzy to jeszcze nawet nie studenci.

 

Możesz mi wierzyć, że pracowałem z wieloma studentami (sam nim byłem) i znam dobrze jakość tworzonego przez nich kodu (wyjątki się zdarzają ale potwierdzają regułe). Tak się składa że zajmuje się tworzeniem oprogramowania (nie chałupniczo :blink: ) i wiem o czym mówie.

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Więc jakieś rozwiązania są dostępne i na pewno da się coś zrobić po rozsądnych kosztach...

 

 

Może ktoś z was ma doświadczenie w tego typu kwestiach i wie jak uruchomić usługę rejestracji domen. Chodzi mi o kogoś, kto już wdrażał tego typu rzeczy, a nie tylko wydaje mu się, że wie o co chodzi. Może znacie kogoś takiego.

 

Jeżeli tak, to możecie pisać do mnie bezpośrednio.

 

Pozdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ba - niektórzy to jeszcze nawet nie studenci.

Znam takich, którzy dużo mówią jacy są wspaniali natomiast kiedy przychodzi co do czego już jest gorzej :blink:.

 

Chwalić to się mogą pytanie tylko czy zakup tego skryptu i jego dostosowanie nie wyniesie więcej niż jego napuisanie od nowa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chwalić to się mogą pytanie tylko czy zakup tego skryptu i jego dostosowanie nie wyniesie więcej niż jego napuisanie od nowa.

 

 

No właśnie się nie chwalą więc pytanie czy wogole oferuja coś dla PL.

Zgadza się że dostosowanie może być też kosztowne.

Inna sprawa, że firma jest z Ukrainy więc z support'em i update'ami może być ciężko.

Share this post


Link to post
Share on other sites
No właśnie się nie chwalą więc pytanie czy wogole oferuja coś dla PL.

Zgadza się że dostosowanie może być też kosztowne.

Inna sprawa, że firma jest z Ukrainy więc z support'em i update'ami może być ciężko.

Z czymkoliwek może być ciężko nawet po zapłaceniu zwłaszcza, że na stronie nie ma żadnych danych firmy, a inc. to raczej w USA sie rejstruje, a nie na Ukrainie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Więc jakieś rozwiązania są dostępne i na pewno da się coś zrobić po rozsądnych kosztach...

 

Jeśli myślisz że całość kosztów zamyka się w pozyskaniu akredytacji i napisaniu/dostosowaniu panelu, to ponownie gratuluję biznesplanu. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A słyszałem ze podobno coś od ilości utrzymywania domen jest czy coś takiego.. a podobno dawniej tego nie bylo czy coś.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jeśli myślisz że całość kosztów zamyka się w pozyskaniu akredytacji i napisaniu/dostosowaniu panelu, to ponownie gratuluję biznesplanu. ;-)

 

Z faktu, że o czymś nie piszę, nie wynika, że to nie istnieje lub, że nie biorę tego pod uwagę. Wiem do czego pijesz oczywiście, ale tu koncentrowałem się tylko i wyłącznie na stronie technicznej przedsięwzięcia...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×