Jump to content
alicjon

Zakładanie firmy w USA, Delaware

Recommended Posts

Wypada się przy okazji zastanowić dlaczego stan w USA może się utrzymywać biorąć od firm 250 dolców rocznie, a Polska musi brać 18% dochodowego, 23% ZUS, 1000 zlotych zusu, a i tak mamy łajno ;/

Niestety nie jest tak jak piszesz :) Delaware się z tego nie utrzymuje. Te 250$ to tylko opłata franczyzowa za udostępnienie swojego systemu prawnego i zarejestrowanie firmy w ich jurysdykcji. Taka spółka nie może operować z terenu USA bez dodatkowych rejestracji na działalność w wybranym stanie (nie musi być Delaware). Jest to proces tzw Foreign Qualification. Więcej o nim tutaj:

http://blog.delawareinc.com/clarification-of-foreign-qualification/

http://blog.delawareinc.com/q-a-what-is-foreign-about-foreign-qualification/

Poza tym rejestracja na działalność w którymś ze stanów USA, jeżeli spółka płaci podatek dochodowy na poziomie spółki, czyli bez reguły pass-thru taxation, prowadzi do podlegania tym federalnym podatkom dochodowy (od 5 do 35%): http://en.wikipedia.org/wiki/Corporate_tax_in_the_United_States

Do tego trzeba doliczyć koszty księgowości zgodne z US GAAP, koszty bankowe itp itp

Widzimy że wyrosło tutaj wiele niejasności i wręcz bajek na ten temat, więc przygotujemy niedługo jakiś artykuł na ten temat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Polecamy jeszcze dokładnie zapoznać się z tym tekstem - nie czytać po nagłówkach tylko mocno wczytać się w sens.

http://firmadelaware.com/korzysci/

Wrzucamy linka bo może to wykorzeni chociaż część wypowiedzi w stylu : "mam spółkę w Delaware = nie muszę płacić podatków" co jest ewidentną bzdurą. Najgorzej że jest często powtarzaną bzdurą. Także przez osoby, które mają rzekomo pomagać ludziom w założeniu spółek z USA -mamy tu na myśli inne "firmy", najczęściej jednoosobowe, które pojawiają się w google na frazy związane z tą tematyką a których działalność prowadzi do tego że ich klienci natychmiast popadają w konflikt z prawem, nie tylko polskim ale i jednocześnie amerykańskim. I to z najpoważniejszymi konsekwencjami, bo karno-skarbowymi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

odświeżę temat gdyż opierając się o obserwacje praktyczne wyczuwam iż poczyniły się znaczące zmiany w kwestii podatkowej firm otwieranych w rajach podatkowych. Wcześniej mówiliście iż mieszkając w Polsce i stąd handlując np na Allegro to nawet jeśli konto Allegro będzie na firmę za granicą urząd skarbowy może upomnieć się o podatek. Czy coś się zmieniło? Widzę bowiem że wiele firm (osóB) handlujących towarem którego nie trzeba wysyłać jak np. doładowania, kody do gier online itp. posiada w danych firmy Allegro rózne kraje Seszele, Wyspy Marshala, Cypr i kilka innych. Jeden z nich mówił mi że właśnie tym sposobem nie płacą podatku w Polsce i mogą mieć niskie marże. Czy to prawda czy jest w błędzie i jak skontroluje go urząd to zapłaci podatek? Czy coś się pozmieniało? A może po prostu wszystko trzeba robić niejako anonimowo nigdzie nie podając swoich prawdziwych danych, czytałem że jest to możliwe. Ewentualnie Seszele, Wyspy Marshalla czy Cypr mają inne umowy z Polską, czytałem o umowach zakazujących podwójne opodatkowanie.

 

Gdyby ktoś miał chwilę to będę wdzięczny za odpowiedzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W Twoim zapytaniu można łącznie naliczyć kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt pytań i różnych zagadnień :)

Prawo podatkowe zmienia się cały czas. Musiałbyś spytać konkretnie to wtedy możemy spróbować coś odpowiedzieć.

Przede wszystkim podstawowe zagadnienie to takie z jakiej jurysdykcji operuje firma. Każdy przypadek będzie inny. Druga kwestia - Delaware nie jest rajem podatkowym, jak Seszele. Wyspy Marshala czy Cypr też nie są.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bym chętnie przeczytał porównanie LLC i Corporation (obie w Delaware, oczywiście), szczególnie od strony podatkowej.

Edited by pb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chcę prowadzić handel online, towar jest dostarczany drogą internetową, nie wymaga wysyłek. Przychód roczny to ~300 tys.zl z czego kilka procent to marża. Gdyby założyć firmę w Polsce w sposób normalny nie byłoby to opłacalne gdyż większość zysku pożarłby ZUS. Czytam więc sieć i spisałem kilka opcji:

 

1. Założenie działalności gospodarczej w Polsce oraz zatrudnienie siebie w firmie brytyjskiej, obniżyłoby to wydatki na ZUS a dodatkowo dało emeryturę brytyjską po 8 latach. Ale to chyba tyle zalet, podatki będą wciąż w Polsce, VAT również, do tego dojdzie ubezpieczenie zdrowotne?

 

2. Założenie firmy LTD Limited w UK. Czy w tym przypadku mogę być rezydentem w Polsce i prowadzić handel z Polski płacąc podatek w UK?

Czy moja siedziba musi być w Wielkiej Brytanii i fizyczna obecność również? Przypomnę że to sklep wirtualny. Jak na to zapatruje się urząd skarbowy i jakie przepisy mają tu zastosowanie?

 

3. Założenie spółki w raju podatkowym typu Seszele, Wyspy Marshalla czy Cypr. Tutaj jednak prawdopodobnie podatki i tak płacić będzie trzeba ze względu na miejsce pobytu? Czy któryś z tych rajów znacząco się różni i można prowadzić działalność będąc "podatnikiem" tego kraju a będąc w Polsce? Czy istotnym jest tutaj że to handel online który nie wymaga siedziby?

Edited by Stefano

Share this post


Link to post
Share on other sites

Temat INC vs LLC jest dość szeroki, bo INC to spółka kapitałowa (forma "akcyjnej"), a LLC to takie combo pomiędzy kapitałową a osobową. LLC może być opodatkowana na różne sposoby, także podobnie jako INC.

Generalnie temat często poruszany w anglojęzycznych mediach i wpisanie w wujka google "inc vs llc" poda mnóstwo treści na ten temat. W razie czego możemy tutaj odpowiedzieć na jakieś konkretne pytania, a nie podejmiemy się wałkować po raz kolejny po kimś kompletnej analizy na 100 stron :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Temat INC vs LLC jest dość szeroki, bo INC to spółka kapitałowa (forma "akcyjnej"), a LLC to takie combo pomiędzy kapitałową a osobową. LLC może być opodatkowana na różne sposoby, także podobnie jako INC.

Generalnie temat często poruszany w anglojęzycznych mediach i wpisanie w wujka google "inc vs llc" poda mnóstwo treści na ten temat. W razie czego możemy tutaj odpowiedzieć na jakieś konkretne pytania, a nie podejmiemy się wałkować po raz kolejny po kimś kompletnej analizy na 100 stron :)

 

To może takie proste pytanie naprowadzające na to co mam na myśli: czy w Inc. przy normalnej działalności (bez prowadzenia działalności na terenie USA) płaci się tylko franchise tax, zaś podatek dochodowy udziałowcy płacą dopiero od wypłaconej dywidendy? Bo z tego co zrozumiałem tutaj: http://firmadelaware.com/korzysci/ - to w LLC tak nie jest, tylko dochody spółki są na bieżąco opodatkowane w miejscu rezydencji udziałowców? Ten artykuł, przyznam, niewiele mi wyjaśnia w kwestiach podatkowych, ale może o to chodzi. ;-) I jeszcze jedno pytanie do artykułu: co jest rozumiane jako prowadzenie działalności na terenie USA (co ma wpływ na konieczność rejestracji w IRS itd.) - czy np. zakup usług (online) od firmy zlokalizowanej w USA? Czy sprzedaż usług dla takiej firmy? Czy sprzedaż dla osób fizycznych w USA? Czy każda z tych czynności oznacza prowadzenie działalności na terenie USA?

Edited by pb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chcę prowadzić handel online, towar jest dostarczany drogą internetową, nie wymaga wysyłek. Przychód roczny to ~300 tys.zl z czego kilka procent to marża. Gdyby założyć firmę w Polsce w sposób normalny nie byłoby to opłacalne gdyż większość zysku pożarłby ZUS. Czytam więc sieć i spisałem kilka opcji:

 

1. Założenie działalności gospodarczej w Polsce oraz zatrudnienie siebie w firmie brytyjskiej, obniżyłoby to wydatki na ZUS a dodatkowo dało emeryturę brytyjską po 8 latach. Ale to chyba tyle zalet, podatki będą wciąż w Polsce, VAT również, do tego dojdzie ubezpieczenie zdrowotne?

 

2. Założenie firmy LTD Limited w UK. Czy w tym przypadku mogę być rezydentem w Polsce i prowadzić handel z Polski płacąc podatek w UK?

Czy moja siedziba musi być w Wielkiej Brytanii i fizyczna obecność również? Przypomnę że to sklep wirtualny. Jak na to zapatruje się urząd skarbowy i jakie przepisy mają tu zastosowanie?

 

3. Założenie spółki w raju podatkowym typu Seszele, Wyspy Marshalla czy Cypr. Tutaj jednak prawdopodobnie podatki i tak płacić będzie trzeba ze względu na miejsce pobytu? Czy któryś z tych rajów znacząco się różni i można prowadzić działalność będąc "podatnikiem" tego kraju a będąc w Polsce? Czy istotnym jest tutaj że to handel online który nie wymaga siedziby?

1. jest to nielegalne jeżeli przebywasz fizycznie w Polsce i nie możesz udowodnić przed polskim sądem że wykonywałeś pracę na miejscu. ZUS hoduje w ten sposób odsetki, zaczęły się pierwsze podchody prokuratury + ZUSu do ściągnięcia tych odsetek od takich kombinatorów.

 

2. możesz tak zrobić, nie musisz mieć fizycznej obecności w UK, wszystko załatwisz przez internet poza kontem bankowym - tutaj musisz się pofatygować. Spółka będzie płaciła podatek dochodowy w UK. Spółka powinna działać wtedy tak żeby nie powstał wymóg istnienia zakładu na terenie PL - bo wtedy będzie trzeba tutaj otworzyć oddział. Można to też realizować za pomocą spółki z Delaware, działającej z terenu USA.

 

3. prawo dewizowe zabrania Polakom posiadania udziałów w spółkach w rajach podatkowych - jest to przestępstwo skarbowe, aby mieć udziały w spółce np. na Seszelach wyrazić zgodę musi NBP. Co nie zmienia faktu że niektórzy to ignorują i tak zakładają. Posiadanie udziałów w spółkach spoza EU i OECD bez zezwolenia NBP/ministerstwa jest karane grzywną do 720 stawek dziennych. Sąd może nadzwyczajnie obostrzyć karę do roku pozbawienia wolności albo karę ograniczenia wolności. Wystarczy jedno słówko "życzliwego".

 

PRIMO : Stefano - przede wszystkim musisz rozróżniać prowadzenie działalności jako jednoosobowa DG a jako spółka. To dwa różne światy. Od tego zależy czy to Ty płacisz podatki czy spółka i co się dzieje z podatkami jeżeli chcesz sam wykorzystać zarobione przez firmę środki.

 

SECUNDO : w 99% każdy handel to działalność gospodarcza - CZYLI WYMAGA SIEDZIBY! (w polskiej terminologii "zakładu"). Od tego gdzie ma siedzibę zależy gdzie prowadzi księgowość i gdzie płaci podatki. Dlatego wciąż walczymy z urban legend że mając w Delaware zarejestrowaną spółkę można handlować (np. na allegro) i nie prowadzić księgowości. Bzdura piramidalna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pb: co do podatków jest odwrotnie niż napisałeś :)

zajrzyj tutaj

http://www.obserwatorfinansowy.pl/2012/02/26/amerykanskie-firmy-znalazly-sposob-na-raj-podatkowy-w-usa/

LLC domyślnie podlegają regule pass-thru taxation (ale można wybrać inną)

INC jest spółką kapitałową, podlega podwójnemu opodatkowaniu

 

.. żadne z wymienionych na Twojej liście zdarzeń nie powoduje prowadzanie działalności na terenie USA.

Ale jeżeli prowadzisz działalność i wystawiasz faktury to przecież Z JAKIEGOŚ TERYTORIUM!

Jeżeli wystawisz fakturę i na fakturze umieścisz adres na terenie USA (np. wynajęte wirtualne biuro za 50$ rocznie) TO JUŻ PROWADZISZ działalność z terenu USA! Ale nie zarejestrowałeś się w danym stanie na działalność (foreign qualification) i za to możesz ponieść konsekwencje.

Jeżeli chcesz prowadzić działalność jako spółka zarejestrowana w Delaware to najpierw przecież SAM musisz określić z jakiego terytorium działasz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przeczytałem cały temat i rzeczywiście mam już mętlik. Wiele firm pośredników przekonuje mnie że za 999$ będę mieć w pełni legalną firmę na Seszelach, Wyspach Marshalla czy Deleware i będę mógł spokojnie handlować w sieci. W tym temacie jednak nie wygląda to tak różowo i szczerze mówiąc nie wiem co zrobić, przenosić bym się nie chciał, ewentualnie mógłbym się wymeldować o ile to możliwe.

 

Pozwolisz że odniosę się do Twojej wypowiedzi.

 

Ad.1. Pośrednicy w tym procederze twierdzą, że można przebywać za granicą gdyż zewalają na to przepisy UE w przypadku pracy zdalnej, np administrator witryny Internetowej. Dlaczego mówisz że to przestępstwo?

 

Ad.2. Co do spółki to rzeczywiście zagalopowałem się, z tego co czytam wgłębiając się w temat spółka ta musiałaby mieć udziałowców oraz Dyrektora. Więc jedyną możliwą firmą jaką mógłbym założyć jest jednoosobowa działalność. Piszesz że można to zrobić również z Deleware, ale wcześniej w tym temacie były głosy że firma w Deleware nie uchroni od podatków jeśli jestem fizycznie w Polsce. Chcę tu zapytać o istotną rzecz. Co to znaczy fizyczne miejsce pobytu? Mój meldunek? Czy można się wymeldować i np. twierdzić że mieszka się gdzieś indziej? Handel który chcę prowadzić nie wymaga siedziby jako takiej, tzn. może być wykonywany z każdego miejsca.

 

Ad.3 Tego nie rozumiem, skoro prawo zabrania to dlaczego jest mnóstwo firm które pośredniczą w zakładaniu firmy na Seszelach i widzę też kilka firm na Allegro które mają tam zarejestrowane konta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.obserwatorfinansowy.pl/2012/02/26/amerykanskie-firmy-znalazly-sposob-na-raj-podatkowy-w-usa/

LLC domyślnie podlegają regule pass-thru taxation (ale można wybrać inną)

INC jest spółką kapitałową, podlega podwójnemu opodatkowaniu

 

Czyli, porównując do Polski, LLC płaci podatki tak jak spółka cywilna (każdy z udziałowców na bieżąco rozlicza się ze "swojej części" dochodu spółki, a INC płaci podatki jak sp. z o.o. (spółka płaci CIT jako osoba prawna, a przy wypłacie dywidendy, każdy z udziałowców płaci podatek dochodowy od swojej części) - zgadza się?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli, porównując do Polski, LLC płaci podatki tak jak spółka cywilna (każdy z udziałowców na bieżąco rozlicza się ze "swojej części" dochodu spółki, a INC płaci podatki jak sp. z o.o. (spółka płaci CIT jako osoba prawna, a przy wypłacie dywidendy, każdy z udziałowców płaci podatek dochodowy od swojej części) - zgadza się?

Tak to jest model podstawowy. Ale jak napisaliśmy - można wybrać inny model, np. LLC opodatkowana jak INC.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak to jest model podstawowy. Ale jak napisaliśmy - można wybrać inny model, np. LLC opodatkowana jak INC.

 

Ok, dziękuję za odpowiedź. Czyli jednak jest tak jak napisałem, tylko może nieprecyzyjnie/niefachowo to wyraziłem. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stefano - wybacz że to tak wprost napiszę ale mamy wrażenie w Twoich pytaniach przebijają dwie rzeczy :

- nie rozróżniasz spółki (odrębnej osoby prawnej) od jednoosobowej DG

- nie rozróżniasz faktu rejestracji spółki w urzędowym rejestrze firm od faktu prowadzenia działalność gospodarczej(!) - a to dwie różne rzeczy, owszem najczęściej za 999$ zarejestrujesz spółkę ale nie wystarczy Ci to do prowadzenia działalności (poza UK, gdzie zarejestrujesz spółkę sam za 37 funtów i możesz prowadzić działalność jako ta spółka)

 

pomyśl o fakcie rejestracji jak o rejestracji firmy w polskim urzędzie miejskim - masz papier że firma ma numer, ale NIE MOŻE prowadzić działalności bo nie ma nadanego NIPu (nie zarejestrowała działalności w US) ani nie ma numeru z ZUS (obowiązkowego) itp itd

 

Twoje miejsce pobytu a adres działalności spółki mają się NIJAK do siebie - BO TO DWIE RÓŻNE osoby pod kątem prawa.

 

ad. 2. - właśnie przecież napisaliśmy że TO JEST legalne w przypadku spółki Ltd z UK

 

ad.3. tutaj nie mamy odpowiedzi bo nie znamy struktury takiej spółki, może ona być tak skonstruowana że jej udziałowcy nie łamią prawa lub oficjalnie nie są udziałowcami, wystarczą do tego dwie spółki jako podmioty powiązane..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy mógłby mi Pan więc powiedzieć co dla mnie będzie najkorzystniejsze?

 

1. Założenie firmy w Deleware pozwoli mi prowadzić handel Internetowy nie wymagający siedziby z Polski, w taki sposób aby być objęty jedynie podatkiem 250$ rocznie w USA?

 

2. Założenie firmy w UK pozwoli mi prowadzić handel Internetowy j.w z podatkiem w UK?

 

Co do kwestii nierozróżniania form prawnych to ma Pan trochę racji gdyż na stronach pośredników jest najczęściej mowa o spółkach zakładanych w rajach podatkowych, przyjąłem że tam nie istnieją jednoosobowe działalności i wszystko odbywa się jako spółka. Czyli jednoosobowa działalność - płaci się podatek wg miejsca pobytu, spółka - wg. miejsca rejestracji?

Edited by Stefano

Share this post


Link to post
Share on other sites

ad.1. założenie firmy w DE w przypadku pewnych branż (np. usługi niematerialne) pozwala na sprzedaż tych usług na cały świat, np. do Polski, bez potrzeby rejestrowania oddziału w Polsce. Wymaga to rejestracji na działalność w wybranym stanie USA (foreign qualification), prowadzenia księgowości zgodnej ze standardami GAAP, rejestracji do IRS (EIN) oraz składania rocznych raportów spółki do IRS.

Jeżeli jedynym udziałowcem jest Polak a spółka (domyślnie) podlega pod regułę pass-thru taxation -> to co zarobiła spółka jest dochodem jej udziałowca w Polsce i tutaj raz w roku należy się z tego rozliczyć (PIT).

 

ad.2. podobnie jak wyżej - w zależności od branży i tego czy to handel materialnymi produktami ale generalnie TAK. Jeżeli to spółka Limited to podatki płaci SPÓŁKA (bo to forma kapitałowa, a nie osobowo-kapitałowa jak LLC). Zarobione pieniądze zostają W SPÓŁCE. Teraz jeżeli wypłaci Pan to sobie jako rezydent Polski (np. jako zlecenie/umowa o pracę itp) to od zarobionych $ w Polsce płaci się PIT jak wyżej.

 

ad.end. w dużym uproszeniu : podatek dochodowy płaci się tam gdzie ma się rezydencję podatkową, spółka kapitałowa możę mieć tą rezydencję gdzie indziej niż Pana osoba

Share this post


Link to post
Share on other sites

3. prawo dewizowe zabrania Polakom posiadania udziałów w spółkach w rajach podatkowych - jest to przestępstwo skarbowe, aby mieć udziały w spółce np. na Seszelach wyrazić zgodę musi NBP. Co nie zmienia faktu że niektórzy to ignorują i tak zakładają. Posiadanie udziałów w spółkach spoza EU i OECD bez zezwolenia NBP/ministerstwa jest karane grzywną do 720 stawek dziennych. Sąd może nadzwyczajnie obostrzyć karę do roku pozbawienia wolności albo karę ograniczenia wolności. Wystarczy jedno słówko "życzliwego".

 

Czy to dotyczy także spółek w Delaware? :blink:

 

[edit] nie zauważyłem OECD, więc chyba USA też jest "ok" ;-)

Edited by pb

Share this post


Link to post
Share on other sites

w skrócie - aby prowadzić działalność handlową z terenu USA : http://firmadelaware.com/pakiet-black-vip.html

 

sama rejestracja spółki nie wystarczy, jak śmie twierdzić jeden Pan w internecie, rejestrując spółki za 999$ i wmawiając swoim klientom że mogą od ręki sprzedawać na allegro a $ przyjmować na koncie na Cyprze.. jesteśmy zresztą na etapie przygotowania produktu dla ludzi naciągniętych w ten sposób, taki pakiet ratunkowy mający na celu zabezpieczenie osób które dały się już nabrać i teraz są na celowniku amerykańskiego jak i polskiego urzędu skarbowego..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale nie widzę nigdzie optymalizacji podatku? Mimo ryczałtu w Delaware będzie trzeba płacić podatek w Polsce? Mając firmę w UK również? Poddaje to w wątpliwość sens zakładania firm w i samo określenie raj podatkowy a przecież wiele osób tak właśnie działa. Z tego co czytam w sieci jest to legalny i często wybierany sposób, jest Pan pewny tego co mówi? Proszę wybaczyć ale mało prawdopodobne aby całe mnóstwo ludzi się myliło i działało nielegalnie a samo określenie raj podatkowy też nie jest wyssany z palca.

Edited by Stefano

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stefano, nie wiemy ile razy mamy już o tym pisać :)

DELAWARE NIE JEST RAJEM PODATKOWYM. NIGDY NIM NIE BYŁO.

 

Podatek płaci albo spółka albo udziałowcy, wszystko zależy od formy prawnej i jurysdykcji spółki czy udziałowców. LLC z USA ma inną formę prawną niż Ltd z UK lub sp z o.o. z Polski.

Nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na Twoje pytania czy rozterki :) Wszystko zależy od konkretnego przypadku i celów osoby która zakłada firmę.

Przykładowo - chcesz działać z terenu USA i optymalizować obciążenia podatkowe? Potrzebujesz wehikułu http://firmadelaware.com/wehikuly-podatkowe.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chcę działać z całego świata bez konkretnego miejsca i mieć firmę w miejscu zwolnionym z podatku bądź przynajmniej z niskim podatkiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stefano - firmy są rejestrowane w Delaware nie dlatego że tam są niższe podatki (nie są, są takie same jak wszędzie w USA) - ale dlatego że jest tam przyjazne spółkom prawo i sądownictwo. Poza tym są inne powody - jak rozpoznawalność formy LLC na świecie, czy elastyczność takich spółek (fuzje, przejęcia, odsprzedaż udziałów, tworzenie wehikułów itp itd).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×