Jump to content
alicjon

Zakładanie firmy w USA, Delaware

Recommended Posts

Jeśli jesteś płatnikiem VAT, to doliczasz i jednocześnie odliczasz VAT w deklaracji VAT7. Jeśli nie jesteś płatnikiem VAT, tylko np. osoba fizyczną, to musisz ten VAT samodzielnie naliczyć i odprowadzić do urzędu skarbowego (nie odliczasz). Tak jest przy usługach niematerialnych, a skoro pytasz o towary to jeszcze dochodzi cło - zakładam że pytasz o towary, które zaimportowałeś. Bo jeśli kupiłeś w Polsce, wtedy cło i VAT powinien zapłacić ten, kto sprowadził towar do kraju - nie wiem czy w ogóle legalne jest sprzedawanie towarów z terenu Polski i wystawianie faktury jako firma zagraniczna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cło na towar niematerialny też?

 

Towar niematerialny czyli co - ektoplazma? Przypomniał mi się obrazek z lat '80, grupa punków siedząca na schodach, wdmuchująca dym tytoniowy do słoika i próbująca opchnąć słoik jako "Oddech Lenina". Przepraszam za dygresję. :P

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Towar niematerialny np. kody do gry Metin. Mam towar i fakture 0%, jak to zaksięgować?

 

Kod do gry to nie "towar niematerialny" tylko usługa internetowa (niematerialna), ale tylko pod warunkiem, że taki kod będzie przesłany mailem czy udostępniony na stronie - jeśli będzie przesłany do klienta np. w pudełku to będzie on już towarem i będzie podlegał ocleniu, podobnie jak np. gra komputerowa czy program. Usługi nie podlegają cłu.

 

Jeśli faktura za usługę jest z zagranicy, a firmę masz w Polsce to księgujesz to jako import usług:

http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat-akcyza/137067,Jak-rozliczac-import-uslug-.html

 

EDIT: zaznaczam tylko, że powyższy artykuł nie jest do końca aktualny, bo od 1 stycznia 2013 roku zmieniły się trochę przepisy i nie obowiązują już faktury wewnętrzne, ale pewnie będzie to podobnie jakoś się księgować - jeszcze nie księgowałem importu usług w tym roku, będę dopiero teraz w lutym to jeszcze do końca nie wiem.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm, tak przesyłane przez email. Otrzymam FV na kwotę 500zl, przychód ze sprzedaży to też 500zł więc jak to rozliczyć? Czytałem że ten VAT się nalicza i odlicza i wychodzi 0 stawka.

Edited by Stefano

Share this post


Link to post
Share on other sites

Otrzymam FV na kwotę 500zl, przychód ze sprzedaży to też 500zł więc jak to rozliczyć?

 

Jeśli księgujesz fakturę zakupową to nie znasz jeszcze przychodu z dalszej sprzedaży - nawet nie możesz mieć pewności czy kiedykolwiek coś sprzedasz, to jest kompletnie bez znaczenia.

VAT wyzeruje się już przy samym księgowaniu faktury zakupowej usług (import usług), ale tylko jak sam będziesz płatnikiem VAT - tak jak napisał pb:

 

Jeśli jesteś płatnikiem VAT, to doliczasz i jednocześnie odliczasz VAT w deklaracji VAT7.

 

Dlatego, że doliczasz i odliczasz to VAT już przy samym zakupie usług wychodzi na zero.

 

Gorzej jest ze sprzedażą dalej takiej usługi (klucza) i byciem płatnikiem VAT - np. jeśli kupisz 100 kluczy po 5 zł za kwotę 500 zł to nie możesz ich odsprzedać dalej (w Polsce) po 5 zł, bo okaże się, że będziesz na tym masę kasy w plecy. Do każdego sprzedanego klucza musisz dla klienta doliczyć VAT 23% czyli minimalna kwota, za którą możesz odsprzedać dalej jeden klucz to 6,15 zł + Twoja marża, jeżeli sprzedasz taniej to VAT zapłacisz z własnej kieszeni (bo będzie on większy od marży). I wtedy rzeczywiście konkurencja z kraju, w którym VAT nie obowiązuje np. z USA w stanie Delaware może odsprzedawać te klucze po 5 zł (bez VAT, którego w USA nie ma) + marża, a Ty w Polsce musisz doliczyć VAT 23% i w branży, gdzie marże są tak małe (rzędu 5%) to mając firmę w Polsce nie będziesz mógł niestety nigdy zaproponować tak dobrej ceny jak firmy z Delaware czy na Seszelach.

 

Podatek dochodowy nie będzie aż tak dokuczliwy, bo zapłacisz go tylko od marży, ale podatek VAT w przypadku takiego handlu na małych marżach i zakupów za granicą będzie i to bardzo.

Najbardziej dokuczliwy będzie jednak ZUS, bo zarówno VAT i dochodowy zapłacisz tylko, jeśli zarobisz (jeśli nie zarabiasz to VAT-u nie płacisz, dochodowego nie płacisz, a ZUS zawsze). ;)

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzieki thomaso za to co napisałeś, i właśnie dlatego chcę założyć firmę w Delaware albo gdziekolwiek gdzie Vat jest zerowy, jednak w tym temacie jest już tyle sprzeczności że już nic nie wiem. Gdy będę miał firmę w Delaware to mogę te kody odsprzedawać normalnie za 5zł bez VATu?

 

A gdyby mi wystawił fakturę na kwotę 500zł-23%? To chyba jedynie powiększy przychód i podatek więc nijak tego VATu nie obejdę? Czyli zostaje ukrywanie się? To średnio mi się podoba.

Edited by Stefano

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzieki thomaso za to co napisałeś, i właśnie dlatego chcę założyć firmę w Delaware albo gdziekolwiek gdzie Vat jest zerowy, jednak w tym temacie jest już tyle sprzeczności że już nic nie wiem. Gdy będę miał firmę w Delaware to mogę te kody odsprzedawać normalnie za 5zł bez VATu?

 

Tak.

 

Ale popatrz jeszcze na ten przykład:

 

A gdyby mi wystawił fakturę na kwotę 500zł-23%? To chyba jedynie powiększy przychód i podatek więc nijak tego VATu nie obejdę?

 

Jeżeli będzie to faktura VAT 23% to ona wtedy pomniejszy i podatek dochodowy, ale pomniejszy też VAT do zapłaty.

 

Jeżeli masz fakturę na kwotę 500 zł netto (615 zł brutto) to zapłaciłeś od niej 115 zł podatku VAT.

Jeżeli masz fakturę na kwotę 500 zł bez VAT to nie zapłaciłeś od niej podatku VAT.

 

To jest zasadnicza różnica kupowania czegokolwiek w Polsce i za granicą czy z VAT / bez VAT i wrzucania tego w koszty. :)

Faktury bez VAT pomniejszają tylko podatek dochodowy, a faktury z VAT pomniejszają i VAT i podatek dochodowy do zapłaty.

 

Zauważ, że jeśli teraz sprzedasz to co kupiłeś to podatek VAT będzie pomniejszony o te 115 zł (bo już je zapłaciłeś) i bezpośrednio naliczasz marżę do tych 615 zł i już zarabiasz, ale tylko jeśli posiadasz fakturę z VAT-em jako dowód zakupu.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Właśnie to firma spoza UE i będzie invoice bez vatu. A jak Urząd sprawdza faktury? Dzwoni do firmy która wystawiła?

Edited by Stefano

Share this post


Link to post
Share on other sites

Właśnie to firma spoza UE i będzie invoice bez vatu. A jak Urząd sprawdza faktury? Dzwoni do firmy która wystawiła?

 

To jeżeli będzie to invoice bez VAT-u to sytuacja tak jak wyżej napisałem - czyli w Polsce do swoich usług doliczasz VAT i automatycznie musisz mieć wyższe o co najmniej 23% ceny niż firmy, które działają bez VAT czy w "szarej strefie" czyli np. osoby, które w ogóle nie mają założonych firm i handlują, bo takie też są.

 

Jeśli chodzi o US to na bieżąco nie sprawdza faktur, bo nie są w stanie tego zrobić - nie mają bezpośredniego dostępu do wszystkich Twoich faktur, wysyłasz im deklarację VAT i podatku dochodowego (przeważnie raz w miesiącu, ale można też płacić kwartalnie czy rocznie w przypadku jakiejś dużej firmy). W deklaracji jest informacja, ile płacisz VAT-u i ile płacisz podatku dochodowego (podlicza się VAT i podatek dochodowy z faktur zakupowych i sprzedażowych - jest pełno programów księgowych do tego lub można, a nawet lepiej zlecić księgowości), tyle przelewasz na konta US (dwa różne konta do VAT i podatku dochodowego) i to zamyka co miesiąc / kwartał / rok (zależy kto jak wybrał) sprawę do czasu ewentualnej... kontroli z US (specjalnie pogrubiłem, wygląda straszniej, bo tego się nawet najbardziej uczciwa osoba pod Słońcem boi), która może się zdarzyć, gdy coś się nie będzie mocno zgadzać lub tak po prostu - rutynowo.

 

Jeśli chodzi o kontrolę firmy z Urzędu Skarbowego to nie ma żadnych większych reguł co w trakcie kontroli mogą robić, nie ma też reguły kiedy i czy w ogóle zrobią (jedyne co to muszą zawiadomić wcześniej, że kontrola będzie). Na pewno mogą zapytać o każdą fakturę, każdą firmę, z którą handlujesz, dzwonić do innych firm też na pewno mogą, mogą też sprawdzać czy Twoje faktury są też u kontrahentów i odwrotnie i jeśli są jakieś kombinacje w firmie to w czasie kontroli na 100% to wyjdzie, dlatego najlepiej nic nie kombinować, nic nie zaniżać / zawyżać, wszystko płacić i można spać (w miarę) spokojnie. Ogólnie kontrole są właśnie po to, by sprawdzić czy nic się nie kombinuje i czy wszystko jest w firmie zgodnie z prawem.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...] Ogólnie kontrole są właśnie po to, by sprawdzić czy nic się nie kombinuje i czy wszystko jest w firmie zgodnie z prawem.

 

Abstrahując od tego represyjnego systemu, który swoimi buciorami zadeptuje zasadę domniemania niewinności,

to Stefano zostanie najprawdopodobniej nawiedzony przez urzędników US jak/jeśli tylko złoży stosowne dokumenty o zwrot VAT.

 

Zlecą się jak sępy.

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam nowe wiadomości prosiłbym żebyście je potwierdzili. Mój dostawca ma firme w raju podatkowym i mówi że jak też założe firmę np. w Delaware to odejdzie kwestia VATu. On będzie mi wystawiał invoice. Więc czy może być taki scenariusz:

 

1. Firma w Delaware, konto firmy w polskim banku. Wpłaty za towar od klientów trafiają na to polskie konto. Firma nie płaci VATu ani cła, natomiast płaci podatek wg polskiej skali podatkowej? Czy według amerykańskiej? Z tego co czytałem wraz z pakietem otwarcia firmy w Delaware otrzymuje się też siedzibę, więc jak to jest w praktyce? Czy może zamiast podatku płacić będę jakieś inne opłaty od dywidend? I co to właściwie znaczy.

 

Czy potrzebne będą te faktury invoice czy wystarczą potwierdzenia przelewów bankowe, dzieki.

 

 

Inną mozliwość jaką mi zaproponowali to umowa agencyjna, ale o tym jeszcze nic nie wiem więc muszę się podszkolić.

Edited by Stefano

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie dotyczy krajów EU oraz krajów stowarzyszonych poprzez OECD. USA są w OECD.

Lista członków:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Organizacja_Wsp%C3%B3%C5%82pracy_Gospodarczej_i_Rozwoju#Cz.C5.82onkowie_OECD

 

Zerknąłem sobie na wspomniane prawo dewizowe: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20021411178

i tam jest taki zapis:

Ograniczeniom podlega:

(...)

7) nabywanie przez rezydentów, zarówno bezpośrednio, jak i za pośrednictwem innych podmiotów:

(...)

b. udziałów i akcji w spółkach mających siedzibę w krajach trzecich, a także obejmowanie udziałów i akcji w takich spółkach,

 

przy czym "kraje trzecie" są zdefiniowane jako:

państwa niebędące państwami członkowskimi Unii Europejskiej, a także ich terytoria zależne, autonomiczne i stowarzyszone oraz terytoria zależne, autonomiczne i stowarzyszone państw członkowskich Unii Europejskiej;

 

W całej ustawie nie ma słowa o OECD, więc jak to z tym jest? Chyba że jest jakieś rozporządzenie to regulujące, jeśli tak, to będę wdzięczny za podanie sygnatury.

Edited by pb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Są dodatkowe objaśnienia ("Przepisy ogólne") do ustawy które reguluje jej "słownik". Kto jest rezydentem, kto nie jest, co to są dewizy, kto to są kraje trzecie itp.

 

"2. Kraje trzecie należące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju traktuje się na równi z państwami członkowskimi Unii Europejskiej."

 

http://www.przepisy.gofin.pl/przepisy,3,25,25,810,62381,20120719,przepisy-ogolne.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam nowe wiadomości prosiłbym żebyście je potwierdzili. Mój dostawca ma firme w raju podatkowym i mówi że jak też założe firmę np. w Delaware to odejdzie kwestia VATu. On będzie mi wystawiał invoice. Więc czy może być taki scenariusz:

 

1. Firma w Delaware, konto firmy w polskim banku. Wpłaty za towar od klientów trafiają na to polskie konto. Firma nie płaci VATu ani cła, natomiast płaci podatek wg polskiej skali podatkowej? Czy według amerykańskiej? Z tego co czytałem wraz z pakietem otwarcia firmy w Delaware otrzymuje się też siedzibę, więc jak to jest w praktyce? Czy może zamiast podatku płacić będę jakieś inne opłaty od dywidend? I co to właściwie znaczy.

 

Czy potrzebne będą te faktury invoice czy wystarczą potwierdzenia przelewów bankowe, dzieki.

 

 

Inną mozliwość jaką mi zaproponowali to umowa agencyjna, ale o tym jeszcze nic nie wiem więc muszę się podszkolić.

 

odświeżę

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Firma w Delaware, konto firmy w polskim banku. Wpłaty za towar od klientów trafiają na to polskie konto. Firma nie płaci VATu ani cła, natomiast płaci podatek wg polskiej skali podatkowej? Czy według amerykańskiej? Z tego co czytałem wraz z pakietem otwarcia firmy w Delaware otrzymuje się też siedzibę, więc jak to jest w praktyce? Czy może zamiast podatku płacić będę jakieś inne opłaty od dywidend? I co to właściwie znaczy.

 

Czy potrzebne będą te faktury invoice czy wystarczą potwierdzenia przelewów bankowe, dzieki.

 

Mając firmę w Delaware możesz założyć konto w polskim banku i klienci mogą na nie wpłacać za towar - z tym nie będzie problemu. Nie każdy bank będzie chciał założyć, ale pośrednik zakładający Tobie firmę w Delaware na pewno podpowie jaki bank to zrobi. VAT-em też nie będziesz musiał się przejmować ani go płacić, bo w Delaware ani w całym USA nie ma w ogóle podatku VAT. Jeśli będą to tylko usługi elektroniczne / internetowe (np. klucze przesyłane mailem) to niezależnie od krajów pomiędzy jakimi będą przesyłane cła nie ma i nim się też nie przejmujesz. Cło to jest pobierane np. na granicy, na lotnisku itd. przeważnie od przysłanej z zagranicy pocztą lub kurierem paczki (musi być fizyczna paczka, żeby było od czego pobrać).

 

Jeśli chodzi o te podatki to odpowiedź jest taka, że dwa razy będzie płacony podatek dochodowy - w dwóch różnych państwach (spółka zapłaci do Delaware - w wysokości 250$ franchise tax rocznie, a Ty jako polski właściciel 18% od dochodu do polskiego Urzędu Skarbowego). Żadnych dodatkowych opłat od dywidend nie będzie, bo cały dochód spółki będzie automatycznie Twoim dochodem, oprócz tego jednego i drugiego podatku nie poniesiesz wtedy innych opłat przy prowadzeniu spółki - oczywiście poza zakupem towarów i usług, którymi potem będziesz chciał handlować (to i tak dość niewiele opłat, w porównaniu do liczby opłat przy prowadzeniu polskiej firmy, którymi są ZUS, podatek dochodowy i VAT).

 

Invoice jako dowód zakupu będzie raczej potrzebny (bo z reguły nie możesz sprzedawać czegoś, czego nie nabyłeś ani wrzucać w koszty zakupu czegoś bez żadnego konkretnego dowodu, że to kupiłeś).

 

Musisz też pamiętać, że w związku z tym, że firma w Delaware nie będzie płaciła ZUS-u, podczas prowadzenia firmy w Delaware nie będziesz uzyskiwał:

- ubezpieczenia zdrowotnego (czyli jak poważnie zachowujesz i pójdziesz tu u nas do lekarza to będziesz musiał zapłacić każdy jeden koszt badania, dzień pobytu w szpitalu itd. z własnej kieszeni),

- ubezpieczenia społecznego i składek emerytalnych (czyli prowadzenie spółki w Delaware nie liczy się do emerytury ani nawet stażu pracy w Polsce).

 

To są dwie największe wady prowadzenia firmy offshore (za granicą), które mnie osobiście przekonały, by firmę jednak założyć w Polsce - piszę o tym, bo nie każdy pośrednik o tym powie.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

To pobocznie jeszcze, jak kupie powiedzmy 1000 sztuk kodow to moge te 1000 sztuk wrzucic jako koszt czy jedynie te ktore sie sprzedaly. Operujemy na malych marzach i mysle nad optymalizacja, co mozna jeszcze wrzucic w koszty takiej firmy zagranicznej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To pobocznie jeszcze, jak kupie powiedzmy 1000 sztuk kodow to moge te 1000 sztuk wrzucic jako koszt czy jedynie te ktore sie sprzedaly. Operujemy na malych marzach i mysle nad optymalizacja, co mozna jeszcze wrzucic w koszty takiej firmy zagranicznej.

 

Jeżeli kupisz 1000 sztuk kodów to od razu wrzucasz je w koszt - wszystkie, a nie dopiero po sprzedaży. Te, których nie sprzedasz są przecież też Twoim kosztem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy byłby ktoś chętny w pomocy przy zakładaniu firmy w Delaware? Wolałbym kogoś życzliwego wesprzeć finansowo niż płacić firmie trzeciej 1000$ gdyż czytzałem że koszty założenia niewielkie a formalności można samemu przebrnąć. Gdyby ktoś był chętny to proszę o email.

 

Mam narodzone przez inne forum i dyskusje tam wątpliwosci co do spółek w Delaware, otóz

 

1. Czy dochód takiej spółki będzie opodatkowany wg. stawki w Polsce tj. 18% i rozlicza się z niej właściciel? Czy więc wówczas koszty to wszelkie faktury wystawione na spółkę, w szczególności te zagraniczne z 0% VAT? Czy wystarczą potwierdzenia wydatków z konta? Czytałem różne opinie, co niektórzy twierdzą że wydatki muszą być fizycznie potwierdzone, nie wiem co to dokładnie oznacza.

 

2. Spotkałem się z opiniami iż można wykorzystać mechanizm aby nie opodatkować przychodu w ogóle, nie wiem jak to w praktyce, czy wiecie coś na ten temat? Przytoczono art. 27g updof.

 

Chciałbym też rozwiać swoje wątpliwości odnośnie księgowości takiej spółki. Otóż na innym forum co niektórzy mówią że sama spółka nie może wystawiać faktur, nie może sprzedawać towarów. Gdy to robi musi być spółką operacyjną, wybrać stan w USA i prowadzić tam księgowość oraz sporządzać raporty. Czy tak jest w istocie? Nawet w odniesieniu do handlu online?

Edited by Stefano

Share this post


Link to post
Share on other sites

Musisz też pamiętać, że w związku z tym, że firma w Delaware nie będzie płaciła ZUS-u, podczas prowadzenia firmy w Delaware nie będziesz uzyskiwał:

- ubezpieczenia zdrowotnego (czyli jak poważnie zachowujesz i pójdziesz tu u nas do lekarza to będziesz musiał zapłacić każdy jeden koszt badania, dzień pobytu w szpitalu itd. z własnej kieszeni),

Nie ma w tym jakiś haczyków? W sensie że stale przebywając w Polsce i prowadząc firmę np. w Delaware jednak będę musiał opłacać ZUS? Jeżeli nie ma haczyków, to bajka, bo dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne można w Polsce wykupić za około 350 zł miesięcznie, podatek dochodowy zapłacę 19% w Polsce, ale nie płacę jakieś 700 zł miesięcznie na ubezpieczenie społeczne i składki emerytalne oraz co ważne mam z głowy polskich urzędników (przynajmniej większość z nich).

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...] Czy wystarczą potwierdzenia wydatków z konta? [...]

 

Z czyjego konta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×