Jump to content
Sign in to follow this  
ramirez

założenie firmy w trakcie posiadania już domen jako os. fiz.

Recommended Posts

Kłaniam się siarciście :-)

 

i proszę o pomoc licząc że takową jakiś miłosierny domeniarz mi udzieli ;-)

 

Sytuacja jakich wiele zapewne i może nie tylko mnie odpowiedzi na poniższe pytania pomogą, mianowicie:

 

kupuję kilka domen, jestem ich właścicielem jako os. fizyczna. Chcę je sprzedać, lecz uświadamiam sobie że sprzedaż tych domen ode mnie ale już jako od firmy, mogła by nieść za sobą pewne profity (możliwość wystawienia f-ry, spokojny błogi sen każdej nocy bez obaw przez fiskusem itd.)

 

Pytanie brzmi...:

 

1. czy gdy założe już działalność gospodarczą, to ja te domeny mam "sobie" sprzedać u rejestratora u którego je zakupiłem czyli zrobić cesję na siebie, czy są inne opcje?

 

2. Rejestratorzy to az.pl i nazwa.pl. Czy mam wtedy założyć nowy panel klienta i dokonać cesji domeny ale już na siebie-Firmę?

Może wystarczy jedynie jakoś w swoim panelu zmienić swoje dane...?

 

3. Czy zapłacę za taką operację znając "ciężkie obyczaje" rejestratorów... i ile może wiecie?

 

4. Czy mogę mieć część domen u rejestratora dajmy na to jednego, powiedzmy w az.pl jako os. fizyczna a część jako firma? Powiedzmy ze te domeny które chce sprzedawać chcę mieć na firmę, ale domeny prywatne np. imięnazwiskomoje.pl itp. chcę mieć na siebie bo nie będą wykorzystywane komercyjnie. Może można mieć dwa panele klienta u danego rejestratora... jeden os. fizyczna a drugi firma...?

 

zadzwonił bym do nich i zapytał ale dziś weekend i to nie możliwe, po drugie wole to najpierw przedyskutować z bracią nomen omen domen domeniarską :-)

 

wyrażając przekonanie że wasze odpowiedzi będą światłem na oświecenie i przyczynią się do tego i owego

 

pozostaję w bardzo głebokim poważanku

 

ramirez

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sprawa rozbija sie o jedna podstawowa rzecz, jaki rodzaj dzialalnosci chcesz zalozyc ? Jesli to bedzie dzialalnosc jednoosobowa na podstawie wpisu do rejestru to masz temat rozwiazany bo nic z domenami nie musisz robic bowiem domeny sa na ciebie jako na osobe fiz i masz je prwao sprzedac na fak prowadzac jednosobowa dzialalnosc .Ale jesli to bedzie spolka prawa handlowego to musisz zmienic abonneta na firme.Czyli zakladasz nowy profil na dane firmy i robisz w obrebie tego samego registra zmiany abonenta.Oczywiscie nie ponoscisz tu zadnych kosztow u rejestratora bowiem w cene rocznego utrzymania domeny sa wliczone tego typu dzialania i mozesz je robic codzienie i za free:)

Tak wiec jesli to bedzie dzialalnosc jednosobowa ( a tak chyba bedzie ?) na podstwie wpsiu do ewidencji to ustwa sobie 19% podatek liniowy i sprzedawaj domeny na fak VAT

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sprawa rozbija sie o jedna podstawowa rzecz, jaki rodzaj dzialalnosci chcesz zalozyc ? Jesli to bedzie dzialalnosc jednoosobowa na podstawie wpisu do rejestru to masz temat rozwiazany bo nic z domenami nie musisz robic bowiem domeny sa na ciebie jako na osobe fiz i masz je prwao sprzedac na fak prowadzac jednosobowa dzialalnosc .Ale jesli to bedzie spolka prawa handlowego to musisz zmienic abonneta na firme.Czyli zakladasz nowy profil na dane firmy i robisz w obrebie tego samego registra zmiany abonenta.Oczywiscie nie ponoscisz tu zadnych kosztow u rejestratora bowiem w cene rocznego utrzymania domeny sa wliczone tego typu dzialania i mozesz je robic codzienie i za free:)

Tak wiec jesli to bedzie dzialalnosc jednosobowa ( a tak chyba bedzie ?) na podstwie wpsiu do ewidencji to ustwa sobie 19% podatek liniowy i sprzedawaj domeny na fak VAT

 

dzięki za odpowiedź, o to mi chodziło.

 

Tylko teraz... nie wiem jak mam się "ofirmować" co było by dla mnie lepsze?

 

Czym się różni spółka prawa handlowego od Jednoosobowej dzialalności wpisanej do rejestru...?

Jak to sie różni w opodatkowaniu?

 

Kiedy się rozliczać z każdej faktury, od razu każdego miesiąca trzeba jakiś Pit wypełnić czy w inny sposób, poprostu trzymac faktury i kiedyś zbiorczo? Mógłbym spytać księgowej, ale prawda jest taka że jak Ona to podliczy/rozliczy źle to i tak ja beknę i tak i to słono bo księgowi nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za swoje błedy, i tak odpowiada podatnik. Ponoć można się ubezpieczyć od takich błędów księgowych ale to już inna bajka.

 

Generalnie plan jest taki że na poczatek dochody będą jedynie z domen, może coś z parkowania i ze sprzedaży, ale później planuję może stworzyć jakiś serwis/serwisy internetowe które będą zarabiać, w takim wypadku czy jeśli zacznę jako "jednoosobową dzialalność gospodarcza" to później z jakichś przyczyn będę musiał zalożyć spółkę prawa handlowego? Są mi te pojecia obce niestety, a tu na forum nie poruszane jeszcze, próbuje się wczytać w necie ale jeśli chodzi o temat domen to jednak mało jest wiedzy w necie na ten temat... Może fajnie by było zrobić dział - Prawo/handel domenami a dzialalność gospodarcza. Każdy się opodatkuje i więcej wpłynie kasy do budżetu, będzie więcej na szpitale i milicję i na posłów ;-). Podejrzewam że wiele osób chcialo by może to zrobić ale nie wie jak za to się zabrac, bo to jest moloch do przebrnięcia.

 

Zakres działalności rozumiem trzeba by wpisać moze "informatyka i pochodne" czy jakoś tak aby później nie musieć poszerzać zakresu dzialanosci czy tak?

 

I jeszcze w sumie taka sprawa... czy ja musze mieć jakis kapitał poczatkowy...? Kapitał za który zakupuję domeny, wtedy koszt zakupu wliczam w koszty uzyskania przychodu. Bo powiedzmy ze sprzedaję te domeny które zarejestrowałem jako os. fizyczna a trochę już ich jest... i przepisałem w Panelu klienta na siebie-firmę ale sprzedaję je już prowadząc dzialalność... czy wtedy US nie spyta mi się ale skąd je Pan miales te domeny?Za co je żeś pan kupił? Skądeś Pan wziun pieniądze na nie? Tak płynnie się przechodzi do działalności? Poprostu można wnieść jakiś majątek? No ale jak to księgować...? Pojęcia nie mam jak to jest, kiedy jakieś dobro staje się własnościa firmy? Powiedzmy mam samochód kupiony będąc os. fizyczną, kiedy stanie się wlasnością firmy, czy komputer cokolwiek abym mógł go sprzedać a dochód z tego już będzie stanowił dochód firmy...? Czy to wszystko nie musi być zakupione za jakiś kapitał poczatkowy, który trzeba zgłosić? Bo skąd to " dobro" stało się własnością mojej firmy...? Są aktywa i pasywa jest początkowe 100 zł i wtedy zaczynam, kupuję za tą stówkę kilka domen, to jest ksiegowane, później sprzedaję i znów ooeracja księgowa, a ja nakupiłem juz sporą liczbę domen i jak je tu teraz zalegalizować? :-) wyprać w sensie :-)

 

jeszcze raz proszę o odpowiedź

 

thank You from montain, dziękuję z góry ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×