Jump to content
sz3kla

Magia wygasających domen

Recommended Posts

Witam.

 

Od kilku(nastu) dni obserwuję różne spadające domeny. Narazie nie po to by je zdobyć, tylko w celach zapoznawczych, by poznać jak to wszystko działa.

Dzisiaj zaobserwowałem sytuację, której logicznie w oparciu o swoją widzę wytłumaczyć nie potrafię.

Dlatego też zwracam się z tym do Was, fachowców. :)

Otóż obserwowałem wczoraj domenę xxx.pl. Domena ta wygasała. Wczoraj o godzinie 22:15:24 wygasła. Na domenę nie było założonej opcji, a mimo to, została przechwycona w tej samej sekundzie, w której się zwalniała.

Przechwycona została przez:

Sixth Dropcatchers LLC

16192 Coastal Highway, Lewes, DE 19958, USA

tel.+1.302.4507070

e-mail:sixthdropcatchers@dropped.pl

 

I tu moje zakłopotanie. Skoro nie było opcji, która to przejełaby domenę w chwili jej spadania, to cóż w tak krótkim czasie, tak prezycyjnie ją przechwyciło?

 

Czy są jakieś metody przechwytywania domen, poza opcjiami, o których ja nie wiem?

 

Bardzo prosze o pomoc. :)

 

Pozdrawiam.

Edited by sz3kla

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli rozumiem że rejestratorzy, z uwagi na to że są partnerami NASKu mają pierwszeństwo w przechwytywaniu domen?

Manualnie, nawet gdyby kliknąć "zarejestruj" w tej samej sekundzie w której domena się zwalnia, i tak nie mamy szansz ich automatami tak?

 

A jakie działanie ma większą siłę. Przechwytywanie domeny przez rejestratora, czy opcja osoby prywatnej? Tzn, jeśli założymy opcje, to raczej nie ma szans, aby rejestrator zajmujący się przechwyceniem domeny nam ją zwinął?

 

A czy są jakieś inne sposoby, poza opcją, aby przechwycić wygasającądomenę?

 

PB w wątku podanym przez kolegę wyżej, napisał że wystarczy napisać do NASK informację o tym, że chce się tą domenę kupić, a NASK o ile to była pierwsze prośba, nam ją rezerwuje. Czy to prawda? A jeśli tak, to czy musimy podawać jakiś konkretny powód chęci przejęcia domeny?

 

Pozdrawiam. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opcja daje 100% gwarancję że domena po wygaśnięciu będzie zarezerwowana na dane abonenta opcji.

Wszystko poza tym to czysta loteria.

Share this post


Link to post
Share on other sites
PB w wątku podanym przez kolegę wyżej, napisał że wystarczy napisać do NASK informację o tym, że chce się tą domenę kupić, a NASK o ile to była pierwsze prośba, nam ją rezerwuje. Czy to prawda? A jeśli tak, to czy musimy podawać jakiś konkretny powód chęci przejęcia domeny?

 

pb tam napisał:

 

Żadna filozofia, wysyła się do NASK informację, że jest się zainteresowanym daną domeną - i jeśli jest się pierwszym który przesłał taką informację licząc od czasu kiedy domena stała się dostępna, to zyskuje się rezerwację danej domeny. ;-)

 

Jakby nie patrzeć ma rację ;) To, że niektórzy wysyłają takie info kilka razy na sekundę to już inna sprawa :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rozumiem.

A czy zdarzały się przypadki, by człowiek, manualnie przechwycił domenę, na którą już czaił się któryś z rejestratorów?

Mówiąc "manualnie" mam tu na myśli, zwykłym kliknięciem "zarejestruj" w panelu.

 

Podsumowując. Chcąc być dobrym domainierem, najlepiej być rejestratorem? ;)

 

@edit

A czy taką prośbę należy jakoś odpowiednio uargumentować? Czy wystarczy napisać prośbę, bez uzasadnienia dlaczego chcemy domenę?

Edited by sz3kla

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rozumiem.

A czy zdarzały się przypadki, by człowiek, manualnie przechwycił domenę, na którą już czaił się któryś z rejestratorów?

Mówiąc "manualnie" mam tu na myśli, zwykłym kliknięciem "zarejestruj" w panelu.

 

Podsumowując. Chcąc być dobrym domainierem, najlepiej być rejestratorem? ;)

 

Jeszcze z pół roku temu można było ręcznie "złapać" wiele domen, praktycznie wszystkie na które nikt nie złożył zamówienia w jednym z serwisów przechwytujących. Ale potem wszedł nowy, wredny model przechwytywania, polegający na chwytaniu wszystkiego co leci i trzymaniu przez 14 dni w nadziei że ktoś się zainteresuje. W praktyce, w większości przypadków to jedynie blokowanie domen ludziom którzy są nimi zainteresowani i muszą czekać kolejne 14 dni aż się zwolnią, no ale widocznie się to opłaca skoro niektórzy to robią...

 

 

@edit

A czy taką prośbę należy jakoś odpowiednio uargumentować? Czy wystarczy napisać prośbę, bez uzasadnienia dlaczego chcemy domenę?

 

Tak, zawsze trzeba podać powód rezerwacji domeny. Ale "prośbę" wysyła się przez protokół łączący rejestratora z rejestrem, nie na papierze czy mailem. To była raczej metafora, to co napisałem. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jeszcze z pół roku temu można było ręcznie "złapać" wiele domen, praktycznie wszystkie na które nikt nie złożył zamówienia w jednym z serwisów przechwytujących. Ale potem wszedł nowy, wredny model przechwytywania, polegający na chwytaniu wszystkiego co leci i trzymaniu przez 14 dni w nadziei że ktoś się zainteresuje. W praktyce, w większości przypadków to jedynie blokowanie domen ludziom którzy są nimi zainteresowani i muszą czekać kolejne 14 dni aż się zwolnią, no ale widocznie się to opłaca skoro niektórzy to robią...

Czyli działają wg. przysłowia o psie ogrodnika. "Sam nie zje, ale nikomu nie da". Szkoda, rzeczywiście trochę wredne i niesprawiedliwe...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czyli działają wg. przysłowia o psie ogrodnika. "Sam nie zje, ale nikomu nie da". Szkoda, rzeczywiście trochę wredne i niesprawiedliwe...

 

Ależ da, pewnie, że da, tylko, że nie za darmow ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czyli działają wg. przysłowia o psie ogrodnika. "Sam nie zje, ale nikomu nie da". Szkoda, rzeczywiście trochę wredne i niesprawiedliwe...

O ile się nie mylę to potem może ją złapać inny "przechwytywacz", a jeśli tak jest, to nie widzę problemu. Dla mnie, jako klienta chcącego kupić ciekawe domeny jest to dość wygodne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
a ja w ogóle nie jestem za chorą rezerwacją domen ;)

 

Kiedyś rezerwacja była dobra - obecnie jej zniesienie uzdrowiłoby w znacznym stopniu rynek domen, przynajmniej jeśli chodzi o domeny spadające. Rezerwacja powinna zostać tylko w przypadku realizacji opcji. Obecnie bezpośrednie płatności są już na tyle powszechne, że (główny) powód wprowadzenia rezerwacji ma niewielką rację bytu. Dla niezdecydowanych zawsze zostaje tasting. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A wyobrażasz sobie ogrom zmian wymaganych w systemach wszystkich rejestratorów, gdyby nagle zlikwidowano rezerwację?

Share this post


Link to post
Share on other sites
A wyobrażasz sobie ogrom zmian wymaganych w systemach wszystkich rejestratorów, gdyby nagle zlikwidowano rezerwację?

 

Tak. Gospodarka od razu by się rozruszała i kryzys by się skończył. ;-)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Każda zmiana ciągnie za sobą konsekwencje i inne zmiany, ale myślę że NASK jest za leniwy na tak drastyczną zmianę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zniesienie rezerwacji byłoby korzystne wyłącznie dla góra kilku podmiotów bezpośrednio konkurujących z dropped w łapaniu wygasających domen. Dla wszystkich innych byłoby to duże ograniczenie użyteczności.

Share this post


Link to post
Share on other sites
CYTAT(sz3kla @ śro, 11 mar 09)

Czyli działają wg. przysłowia o psie ogrodnika. "Sam nie zje, ale nikomu nie da". Szkoda, rzeczywiście trochę wredne i niesprawiedliwe...

 

O ile się nie mylę to potem może ją złapać inny "przechwytywacz", a jeśli tak jest, to nie widzę problemu. Dla mnie, jako klienta chcącego kupić ciekawe domeny jest to dość wygodne.

Czyli tak w zasadzie, można się bawić w kotka i myszkę w nieskończonośc. Bo generalnie ciągle dana domena może być przechwytywana przez kolejnyhch rejestratorów..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wcale nie. Właśnie temu służy możliwość rejestracji domeny wygasającej po rezerwacji. Inny łapacz nie może jej wtedy jeszcze zarezerwować, a Ty już możesz ją zarejestrować na 1 rok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli jeśli chodzi o tą domenę, na którą czataowałem, a która została przejęta przez jakiegoś rejestratora, mogę jeszcze przejąć tak?

 

Wystarczy ze poczekam aż skończy się jego rezerwacja (zakłądając że rejestrator nie znajdzie na nią kupca), tak?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak jest.

 

oczywiście jeśli nikt się nią nie zainteresuje w międzyczasie na otwartej aukcji ;) I to jest właśnie najgorsze, że tak sobie można by cichutko czekać, aż spadnie, ale niestety, wiele osób przegląda listy domen wystawionych na aukcje i przez to może komuś wpaśc taka domena w oko. to jest jedyny minus oczekiwania na cud spadku domeny z rezerwacji (której nie chcemy kupić za 20-30 PLN) :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
(której nie chcemy kupić za 20-30 PLN)

No ja za tą domenę bardzo chętnie dałbym nawet te 20/30zł, tylko problem w tym, że o ile się nie mylę,domeny te wystawione są na dropped czy też aftermarket tak? A z tego co zauważyłem, to serwisy przeznaczone wyłącznie dla firm. Ostatnio, gdy chciałem się na jednym z nich zarejestrować, nie udało się, ponieważ z oczywistych wzglęgów nie wypełniłem okienek dotyczących firmy,której nie posiadam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
A z tego co zauważyłem, to serwisy przeznaczone wyłącznie dla firm. Ostatnio, gdy chciałem się na jednym z nich zarejestrować, nie udało się, ponieważ z oczywistych wzglęgów nie wypełniłem okienek dotyczących firmy,której nie posiadam.

Spróbuj jeszcze raz, bo tak nie jest.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Spróbuj jeszcze raz, bo tak nie jest.

Cholera. No rzeczywiście. ;)

To ja nie wiem skąd mi się to wzięło, ale ostatnio jak probowałem się zarejestrować.. to były jakieś kompplikacje które właśnie zinterpretowałem tak jak napisałem w poście wyżej. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mam jeszcze takie pytanie.

Bo teraz zauważyłem w dropped dwie funkcje, opcja i przechwytywanie.

Zakładając opcję na domenę mamy pewność że jeśli nie zostanie ona przedłużona, to spadnie dla nas?

A zamawiając przechwycenie? Może się okazać że nie tylko my zamówilismy przechwycenie tej domeny, i potem dodatkowo trzeba będzie się licytować?

 

Co jest korzystniejsze, skuteczniejsze? Opcja, czy przechwycenie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×