Jump to content
Sign in to follow this  
novitz

Domeny a kwestie spadkowe

Recommended Posts

Rozmyślając sobie o ostatnio o domenach ( ;) ) zacząłem się zastanawiać jak wygląda kwestia spadkowa.

Powiedzmy posiadam X domen, których wartość liczona w oparciu o analogiczne transakcje wynosi 200k (załóżmy, że są to jedno, dwu i trzyliterówki żeby nie było wątpliwości). Mam dwójkę dzieci i odchodzę z tego świata (odpukajcie!) I teraz case:

 

Dzieci nie wiedzą, że posiadam te domeny. Jeżeli nie zostawię informacji o tym, że posiadam taki bądź co bądź majątek - to portfolio w rok czasu zostanie rozdrapane przez właścicieli opcji. (nie można tego odnieść do zwykłych nieruchomości - gdzie prędzej czy później wyjdzie, że miałem kamienicę w Warszawie).

 

Wniosek jest taki, że trzeba na wypadek śmierci u notariusza pozostawić testament (z ilością i nazwami domen, hasła do paneli, etc.)

 

 

;) No chyba, że znane są już procedury na tego typu ewentualności..?

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Wszystkie domeny trzymać w jednym miejscu.

2. Hasło do panelu z domenami i do parkingu zapieczętować w kopercie.

3. W tej samej lub osobnej kopercie można też umieścić testament i dokument cesji in blanco. ;-)

4. Kopertę powierzyć notariuszowi lub schować w bezpiecznym (ale znanym rodzinie) miejscu.

 

W większości przypadków wystarczy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trzeba o tym poprostu wczesniej pomyślec i aktualizować przedmiot spadku (ew. nowe zakupy jak i sprzedaze)

 

Z nieruchomościami - jezeli nie zadbamy o kwestie spadkowe - to spadkobiercy będą mieli trochę problemów formalnych, ale w koncu ten spadek otrzymają. Z domenami - niestety już gorzej.. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To może najlepiej Sp. z o.o. i wszystkie domeny na firmę? W przypadku... po prostu dziedziczy się udziały wraz z domenami ;) Oczywiście ktoś musi mieć o tym pojęcia bo niezależnie od tego czy będą to cesje in blanco czy inne dokumenty to w przypadku gdy ktoś nie będzie świadomy domeny i tak po prostu spadną sobie i żaden papier tu nie pomoże ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kto jeszcze nie uświadomił współmałżonka i/lub dzieci w temacie domen, ręka do góry. :-P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przede wszystkim należałoby mieć bardzo zaufaną osobę i poprosić ja o kontrolę przedłużeń i zostawić mu przynajmniej zachowek.

Po drugie należy pamiętać, że masę spadkową należałoby wycenić a spadkobiercy musieliby zapłacić podatek.

Proponuję od razu w testamencie podać ten adres ;)

Poniżej kilka linków związanych z tą tematyką:

Obowiązki jakie należy dopełnić w przypadku firmy otrzymanej w spadku.

Oszacowanie wartości majątku firmy nabytego w drodze spadku.

Obowiązek podatkowy spadkobierców

Ok. 40 stron pytań dotyczących spadków.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proponuje zarejestrowac domeny w domeny.pl

Kiedy nas juz nie bedzie .

Ta firma napewno nie dopusci zeby domeny spadły :) (należycie ''zajmą sie'' naszą rodziną :) )

 

Przepraszam za OT

ale czy to nie jest dobre wyjscie? po naszym zejsciu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prawo do domeny jest dziedziczne. Przepraszam za lakoniczność ale nie mam czasu baardziej się na ten temat wywodzić. Co prawda to zdanie doktryny póki co bo nie słyszałem o sprawie w sądzie.

 

Tak czy inaczej trudno wywieść cokolwiek z tego prawa skoro przestaje ono istnieć po wygaśnięciu umowy o rejestrację.

 

Tak - należy przede wszystkim zadbać o to aby domeny nie wygasły. A o cesje się nie martwić bo jak mówię wejdą spadkobiercy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Novitz, rozpocząłeś niebezpieczny wątek ;)

 

Skoro w naszym kraju były już takie patologie jak np. "łowcy skór" w Łodzi, to ogłaszanie się, że masz 200k w domenach jest co najmniej niebezpieczne ;) Ktoś może wpaść na "genialny" pomysł założenia opcji na wszystkie twoje domeny i zlikwidowania ciebie żeby mu spadły ;) Lepiej napisz od razu, że ten testament już gotowy - to odstraszy wszystkich chętnych ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×