Jump to content
Sign in to follow this  
webtrax

zarejestrowany znak towarowy + coś.pl czy to cybersquatting

Recommended Posts

załóżmy sytuację, że chcę zarejestrować domenę xxxxxyyy.pl

xxxx - znak zastrzeżony

yyy - dodatkowy człon

 

Czy rejestrowanie takich domen to też cybersquatting? Czy firma, która posiada ten znak zastrzeżony może mi coś z tego powodu zrobić?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pewnie ten dodatkowy człon to .com czyli xxxxxcom.pl?

Edited by tlen

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie, nie chodzi mi o "com",

chodzi mi np. o coś takiego, załóżmy, że "kredyt" to zastrzeżony znak towarowy a ja chcę zarejestrować domenę KredytHipoteczny.pl czy wówczas też jest to naruszenie prawa, czy całkiem legalne działanie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mario1973 - wiem co to cybersquatting i chyba nie do końca jest to prawidłowe określenie w temacie, bo raczej nie zamierzam domeny odsprzedawać właścicielowi znaku towarowego, jednak chciałem się dowiedzieć jak wówczas prawo na to patrzy. Może z tym kredytem podałem zły przykład. Może przykład z nokią będzie lepszy a mianowicie nokia to TM a jakbym chciał zarejestrować domenę StrefaNokia.pl to czy Nokia może mi próbować tę domenę odebrać jeśli postawię na niej serwis dotyczący telefonów albo zaproponuję im zakup tej domeny? A co w przypadku, gdy na tej domenie powstanie serwis o rowerach?

 

@domainer - dzięki za link, nawet nie zauważyłem, że ten temat powstał, niestety nie rozwiewa on moich wątpliwości ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

jak zawsze - wszystko zależy od okoliczności. jeżeli pod tą domeną będziesz oferował towary lub usługi (np. prowadząc sklep internetowy) tożsame lub podobne z towarami lub usługami oferowanymi przez uprawnionego z tytułu rejestracji znaku towarowego to będzie on mógł się domagać ochrony. Samo użycie znaku towarowego w domenie nie jest jego naruszeniem, dopiero takie wykorzystanie znaku, które wchodzi w sferę ochronną uprawnionego jest jego naruszeniem, a w zasadzie naruszeniem tych praw z jego rejestracji. Troszkę inaczej wygląda sprawa jeśli chodzi o tzw. znaki renomowane - np. Coca-Cola, Pepsi - tutaj można dochodzić ochrony już na samej podstawie użycia znaku w sposób osłabiający moc odróżniającą znaku, w sposób deprecjonujący znak, czy tzw. "rozwadniający"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×