Jump to content
Sign in to follow this  
Konrad

Przechwytywanie domen - jak to konkretnie działa?

Recommended Posts

Sory jeżeli to proste pytania, ale nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi. Będę wdzięczny za podpowiedź.

 

Jest sobie lista domen na Dropped.pl . Wybieram domenę, klikam przechwyć, wpłacam 30zł. Rozumiem, że w tym momencie dzieje się dokładnie to samo co stałoby się gdybym kupił opcję na domenę np. w Active24.pl. Tylko z tą różnicą, że na Dropped widzę domeny, które nie zostały opłacone przez właściciela, a na Active24 wybieram dowolną z której ktoś zazwyczaj aktualnie korzysta. No i oczywiście tam zakładam opcję tylko dla siebie, a na Dropped ktoś inny również może założyć, co skutkuje później licytacją. Do tej pory wszystko kumam, ale dalej zaczynają się schody ;)

 

1. Czyli nie ma możliwości żeby "sprzątnął" taką domenę z powrotem właściciel?

2. Albo czy jest możliwość żeby w innym serwisie ktoś założył opcję i również w ten sposób mi ją "sprzątnął"?

 

Innymi słowy mówiąc nie rozumiem na czym polega tutaj ryzyko. Dlaczego ta domena miałaby nie spaść dla mnie lub na licytację z innymi?

 

Poza tym:

 

1. Ile czasu czekam na jakąś akcję lub informację, że domena spadła i mogę ją kupić lub licytować. Gdzieś na forum czytałem, że 2 tygodnie. Ale nie wiem czy jest to liczone od dnia kliknięcia "przechwyć" czy od dnia wygaśnięcia domeny?

2. W jakiej sytuacji mogę stracić te 30zł zainwestowane w przechwycenie? Czy tylko wtedy gdy ktoś mnie przelicytuje lub gdy nie opłacę domeny?

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Płacisz tylko po pomyślnym przechwyceniu, za samo dodanie domeny do listy nie płacisz.

2. Poprzedni właściciel nie musi "sprzątnąć" domeny, wystarczy, że ją odnowi, większość dobrych domen z listy dropped.pl jest odnawiana i w ogóle nie spada. Domena wygasa dokładnie 14 dni i może być odnowiona w każdym dowolnym momencie tego czasu.

3. Po pomyślnym przechwyceniu domeny dostajesz informację na e-mail i komórkę i wtedy dopiero masz 72 godziny na opłacenie domeny (o ile byłeś jedyną osobą, która dodała ją do przechwycenia).

4. Jeśli domenę doda do przechwycenia kilka osób jest aukcja, ale płaci za domenę tylko jej zwycięzca (wylicytowaną kwotę na aukcji).

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli nic nie płacąc mogę zaznaczyć od razu 100 domen i czekać aż któraś spadnie? ;)

 

Np. takie trzyliterówki, których na Dropped jest chyba kilkaset. Z tego co napisałeś, wynika że najlepiej zaznaczyć wszystkie i sobie czekać. Jak jakaś spadnie, to albo jest dla mnie do zakupienia albo wystawiona na licytację. Jak dla mnie to kupuję ją za 30zł i jestem "zarobiony". Jak na aukcję to licytuję z innymi i daję tyle ile jestem w stanie. Czyli też jestem zarobiony jak dobrze wylicytowałem, albo nic nie straciłem jeżeli nie udało mi się wylicytować.

 

 

;)

 

Dalej tego nie kumam, dlatego może rozpiszę w ten sposób:

1. Jest sobie domena www.abc.pl, której termin przedłużenia mija 10.10.2009r.

2. Czyli miesiąc wcześniej 10.09.2009r. właściciel dostaje od swojego rejestratora info z pytaniem czy przedłuża, a Dropped ją wyłapuje i wyświetla na swojej liście

3. Następnie mogę w Dropped kliknąć przechwycenie

4. Jeżeli właściciel ją opłaci, to domena nie spada i można się tylko oblizać ;)

5. Jeżeli nie opłaci, to po 14 dniach ja ją kupuję lub jest licytacja

 

A jeżeli ktoś założy opcję na tę domenę w innym serwisie? Czy pojawia się ona wtedy na liście Dropped do przechwycenia? Chyba tak, bo jest ikonka opcji na liście przy niektórych domenach. Ale w takim razie jaki sens przechwytywać takie domeny? Przecież jeżeli ktoś ma na tę domenę założoną opcję, to wiadomo że ona nie trafi w moje ręce. Nawet jeżeli nie opłaci jej właściciel, to opłaci ten co założył gdzieś tam opcję.

Edited by Konrad

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dalej tego nie kumam, dlatego może rozpiszę w ten sposób:

1. Jest sobie domena www.abc.pl, której termin przedłużenia mija 10.10.2009r.

2. Czyli miesiąc wcześniej 10.09.2009r. właściciel dostaje od swojego rejestratora info z pytaniem czy przedłuża, a Dropped ją wyłapuje i wyświetla na swojej liście

 

ad. 1. 2. Dropped.pl zacznie ją wyświetlać na swojej liście dopiero w okolicy 11.10.2009r. czyli jak już domena wejdzie w postępowanie wyjaśniające.

 

3. Następnie mogę w Dropped kliknąć przechwycenie

4. Jeżeli właściciel ją opłaci, to domena nie spada i można się tylko oblizać ;)

5. Jeżeli nie opłaci, to po 14 dniach ja ją kupuję lub jest licytacja

 

ad. 3. Tak możesz, to nic nie kosztuje, dopóki domena nie zostanie dla Ciebie przechwycona.

ad. 4. Tak.

ad. 5. Po 15 dniach od rozpoczęcia postępowania wyjaśniającego. Okres 14 dni jest na opłacenie domeny w przypadku nowej rejestracji.

 

A jeżeli ktoś założy opcję na tę domenę w innym serwisie? Czy pojawia się ona wtedy na liście Dropped do przechwycenia? Chyba tak, bo jest ikonka opcji na liście przy niektórych domenach. Ale w takim razie jaki sens przechwytywać takie domeny? Przecież jeżeli ktoś ma na tę domenę założoną opcję, to wiadomo że ona nie trafi w moje ręce. Nawet jeżeli nie opłaci jej właściciel, to opłaci ten co założył gdzieś tam opcję.

 

Jeżeli ktoś inny (niż Dropped.pl) założy na nią opcję, to wówczas będzie wyświetlana na liście w Dropped.pl z ikoną kłódki. Taka opcja wyświetla się na liście spadów, gdyż istnieje jeszcze ewentualność, że po realizacji opcji "nowy abonent" nie zapłaci opłaty rejestracyjnej za domenę (którą po realizacji należy jeszcze zapłacić) - wówczas ta domena może być jeszcze do przechwycenia - małe prawdopodobieństwo, ale jednak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×