Jump to content
Sign in to follow this  
topmichael

kupiłem domene, nie otrzymałem jej i wygasła

Recommended Posts

witam serdecznie,

ponad rok temu kupiłem domen łącznie z serwisem - domena *.EU

aukcja poprzez serwis Allegro

wpłaciłem ładnie pieniążki, dane strony były na moim serwerze,

kilkunastokrotnie prosiłem Pana X o cesje, ponieważ wiadomo ze trzeba wysłać list itd.

 

domena wygasła w tym roku, 4-5 miesięcy temu, a cesji nie było,

i teraz moje pytanie, czy jeżeli podam sprzedającego do sądu to cokolwiek zyskam?

 

proszę o porady,

pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

W przypadku domen .eu nie ma papierowej cesji, tylko transfer, ktory inicjuje kupujacy. Trwa to chwile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miałem podobną sytuację już dawno, jak zaczynałem z domenami. Zakupiłem domenę .pl na aukcji widząc w niej potencjał ale sprzedający nie potrafił przeprowadzić prawidłowo całej procedury transferu w Az.pl mimo, że wysłałem mu kopię korespondencji z Działem Technicznym, wszystko było opisane krok po kroku. Darowałem sobie bo i kwota była stosunkowo niska. Takie działania psują trochę rynek, bo gdyby firma zakupiła domenę a byłyby takie utrudnienia w transferze domeny to następnym razem woleliby zakupić ninję na rynku pierwotnym niż trudzić się na rynku wtórnym.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W Pana przypadku mają zastosowanie następujące przepis kc:

 

Art. 535. Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

 

Umowa sprzedaży to umowa wzajemna w której nabywca zobowiązuje się uiścić cenę a sprzedawca przekazać rzecz. Przepis ten stosuje się odpowiednio do adresów domenowych, które rzeczami nie są.

 

Konsekwencją nie wywiązania się przez sprzedającego z umowy jest obowiązek zwrotu ceny i zapłata odszkodowania lub naprawienie szkody powstałej w wyniku nie wywiązania się z umowy.

 

Teraz musi Pan ocenić ile wydał Pan na domenę, ile poniósł Pan straty w wyniku nie dotrzymania przez sprzedawcę warunków umowy. I z taki roszczeniem powinien Pan wystąpić do sprzedawcy.

 

pozdrawiam

 

Rafał Sikora

rafal.sikora@people.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

oczywiscie roszczenie jak najbardziej mozna przedstawic drogą sądową, ale wiaze sie to z uruchamianiem calej machiny prawnej, pisaniem pozwu, dowodzeniem itd. , czekaniem....

 

radzę raczej najpierw próbę ugodowego załatwienia sprawy, jesli da się oczywiście skontektowac i porozumieć z panem x.

Edited by janusz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×