Jump to content
brownpoint

Nask

Recommended Posts

Trzeba przejrzeć cały raport, w raporcie są podane dokładne dane za każdy kwartał, na podstawie tych danych wyliczyłem liczbę nowych rejestracji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Trzeba przejrzeć cały raport, w raporcie są podane dokładne dane za każdy kwartał, na podstawie tych danych wyliczyłem liczbę nowych rejestracji.

Masz rację, już widzę, jest błąd na początku raportu, rejestracji było trochę mniej w 2009 roku.

 

choć nie zgadza się to z informacją z raportu NASK, tu jest podane:

Q1 2009 - 66,06%

Q2 2009 - 61,85%

Q3 2009 - 60,17%

Q4 2009 - 58,12%

To chyba wynika z metodologii NASK podawania danych "kwartał do kwartału". Stąd te różnice.

 

DD

Edited by Daniel Dryzek

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Łeee, a myślałem że będzie o tym jak NASK odmówił Poczcie Polskiej rejestracji poczta.pl „bo jest zbyt ogólna”, a potem zarejestrował ją na rzecz swojego (chyba już wtedy byłego) pracownika. :P

 

 

[edit] jakby ktoś przegapił: http://www.di.pl/index.php?s=&showtopi...st&p=292965

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prezentacja NASK ze spotkania CENTR w Warszawie:

 

http://www.bartosiewicz.pl/2010_01_31_WAW.pdf

 

Dwa ciekawe fakty:

 

- w NASK pracuje 350+ osób, z czego 24 w dziale domen (miło wiedzieć, że domena .pl utrzymuje 350 osób ;)

- grupą docelową dla opcji są top domainers ;)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
conferences for domainers (2008, 2009)

Chyba dla tych co całują w tyłek. ;)

Plans for 2010

NASK.TV

– new channel to communicate with industry – presentation of new services (DNSSEC

educational series, Registry Lock service). – more background (basic) presentations

A na forum to nie łaska odpisać? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
P.S Właśnie zauważyłem, że Andrzej Bartosiewicz właśnie zablokował mi możliwość "śledzenia" jego konta na Twitterze - ktoś tu chyba nie lubi konstruktywnej krytyki :D No cóż - będę musiał z tym żyć. Przynajmniej wiem, że czyta moje wpisy i komentarze i mu na nich zależy :):D

O, Andrzej się od-obraził :P

abtwitter.png

 

W myśl zasady zgoda buduje, niezgoda rujnuje :P

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

To dobre rozwiązanie. Czas sprowadzić niektórych rejestratorów na ziemię. Skończą się promocje za 0 zł, ale może też niektórzy obudzą się, że czas już urealnić cenniki przedłużeń i że czas dojenia konsumentów minął. W życiu przedłużyłem tylko raz domenę w Home.pl za ponad stówę, gdyż wtedy jeszcze miałem nikłe pojęcie o domenach, a nie było jeszcze tych opcji po 30-50 zł. A tak to dziękuję Nazwa.pl i Home.pl, że dali mi tę możliwość zapłacić kilka razy za domenę w porywach do 1,22 zł za sztukę :rolleyes:

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zakładając hipotetycznie, że wydanie AuthInfo będzie kosztowało 20 zł + VAT...

Czyżby to kolejny sposób na poprawę wyników finansowych NASK ?

Ile jest rocznie wydawanych kodów authinfo ?

 

edit: Widzę, że na blogu już wcześniej zostało to napisane.

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Komentarz daję tutaj oraz w blogu P. Andrzeja.

 

Fakt jest taki, że nawet najwięksi gracze łamią zapisu z umowy z NASK która ich wiąże. Przykładowo home.pl nie wyda kodu bez przedłużenia domeny zakupionej w promocji. Nie wiem dlaczego NASK nie interweniuje w tej sytuacji - największy partner który JAWNIE łamie prawa Abonenta. Nazwa.pl przykładowo już tego nie robi i kody wydaje jednocześnie informując o konieczności przedłużenia usługi. Az.pl jeśli nie dopłacisz do kodu również go nie wyda, więc znów JAWNE łamanie zasad NASK.

 

Rozwiązanie proponowane przez Andrzeja. Wszystko OK ale Partnerzy musieliby mieć zablokowaną możliwość edycji kodu (bo co z tego że NASK wyda kod jak partner może go zmienić). Druga kwestia kluczowa dla tematu to wysyłka. E-mail moim zdaniem absolutnie odpada ze względów bezpieczeństwa (pamiętajcie o catch-all'ach oraz możliwościach podsłuchu wiadomości). Wysyłka pocztą to byłoby dla NASK ogromne obciążenie czasowe i personalne w związku z tym opłaty są praktycznie konieczne i pytanie czy te właśnie opłaty nie uśmiercą tematu i sensu całej akcji.

 

@DomeNBrokeR.pl - rozwiązania abstrakcyjne. Weź pod uwagę, że część partnerów to fikcyjne konta na własne potrzeby lub do łapania domen, które mają jedynie strone informacyjną z cennikiem. Chcesz na nich wymusić interfejs do pobierania kodów zgodnych z kodami NASK? Życzę szczerze powodzenia.

 

Kolejna kwestia - kody na SMS - absolutnie odpada ze względów wymienionych wcześniej (nie są to dane obowiązkowe a co za tym idzie musiałaby być poza SMS alternatywa więc po co w ogóle mieszać SMS'ami?). Poza tym pamiętajcie, że numery telefonów wracają z czasem do puli wolnych i mogą należeć całkiem do kogoś innego. Kto z Was nie otrzymywał na jakiś numer telefonów kierowanych do poprzedniego Abonenta (dotyczy szczególnie atrakcyjnych numerów telefonów)?

 

Panel dla "end-usera" ma już EurID i powiem Wam, że to może i dobre rozwiązanie ale trochę nie fair wobec Partnerów. Po to jest Partner żeby całkowita obsługa odbywała się u niego. Tymczasem obecnie Abonent domeny .eu może namieszać przez "End-user extranet", a w razie czego EurID umywa ręce i zaleca kontakt z Partnerem. Wóz albo przewóz Panowie, a nie takie rozdrabnianie.

 

Może gdyby NASK wyciągał stanowczo konsekwencje wobec Partnerów to tematu by w ogóle nie było?

Edited by amfre

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naświetliłeś sprawę, dziękuję:

Czyli reasumując...

zdyscyplinowanie partnerów, wymuszenie obsługi AuthInfo w ich panelach i pełna, najlepiej automatyczna obsługa domeny.

Domena powinna należeć do abonenta a nie do rejestratora a kwestie finansowe uregulują się same, gdy jeśli klienci kilka razy zapłacą za wydanie kodów w nazwa czy home.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawe dane na blogu Andrzeja Bartosiewicza: w miniony tydzień zarejestrowano w sumie 22.080 domen .pl, liderem był NetArt. Co ciekawe - było aż 6.194 transferów między rejestratorami. Gdyby taka średnia się utrzymała to w tym roku mielibyśmy 300 tysięcy transferów (w zeszłym roku 100 tysięcy).

 

http://abartosiewicz.blogspot.com/2010/03/...erow-domen.html

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

cytat z bloga http://andrzej.mobi/

PISZCIE REKLAMACJE NA PIŚMIE DO NASK - INACZEJ

NIE BĘDZIECIE MOGLI DOCHODZIĆ SKUTECZNIE SWOICH PRAW!

 

zamiast wylewać żale na forach ;)

Nie ma dokumentu/dowodu - nie ma łamania zapisów umowy z NASK...

 

Problem jest jeszcze taki, że wielu klientów nie zdaje sobie sprawy z "rozdzielności" usług tj.: utrzymanie nazwy domeny i hosting - vide jaskrawy przykład domeny o orkach.

Edited by maryuse

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×