Jump to content
apze

Wzór umowy Kupna/Sprzedaży

Recommended Posts

W umowie jest o przejęciu praw do domeny. A i tak do każdej takiej umowy cesja jest obowiązkowa.

 

Tak i stąd też wzór tej umowy jest błędny - ona nie ma żadnego sensu... Proszę zrozumcie - nie da się SPRZEDAĆ ani KUPIĆ domeny. To są pojęcia czysto biznesowe a nie prawne. Można tak pisać na reklamach ale nie w umowach.

 

Nie ma też potrzeby zawierania dwóch umów: jednej o sprzedaż "praw" drugiej cesji praw i obowiązków... Wystarczy jedna, tj. cesja PRAW I OBOWIĄZKÓW z umowy z NASK...

 

dla jasności: dokonuje się cesji umowy ale nie tej umowy między Partnerem a Abonentem (chociaż też można, chociaż nie wiem po co) ale umowy między NASK a Abonentem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

> UMOWA KUPNA/SPRZEDAŻY

 

AB: błąd - to nie jest umowa kupna / sprzedazy

 

> § 1

Sprzedawca sprzedaje, a Kupujący kupuje prawa do dysponowania domeną „di.pl” (zwana dalej Domeną). Sprzedawca oświadcza, że Domena stanowi jego własność i nie jest obciążona prawami na rzecz osób trzecich.

AB: błąd - nie ma czegoś takiego jak sprzedaż praw do domeny

 

> § 2

Organem utrzymującym zarejestrowaną Domenę (registrarem) jest firma rejestrator0.pl s.c,

Kupujący oświadcza, że zapoznał się z „Zasadami rejestracji i utrzymywania domen” obowiązującymi w rejestrator0.pl s.c oraz w NASK.

AB: błąd - nie ma pojęcia "Organ", błędne określenie że Registrar utrzymuje domenę - jest ona "utrzymywana" w NASK; Registrar jedynie REPREZENTUJE abonenta względem NASK.

 

AB: jak piszecie NASK to należy napisać pełną nazwę i dodać "jbr" czyli jednostka badawczo-rozwojowa. zawsze tez pisze się ADRES podmiotu czyli tutaj NASK....

 

 

> § 3

Kupujący zapłaci Sprzedawcy za prawo do dysponowania Domeną cenę w wysokości 00,000zł (słownie zero złotych).

Zapłata ceny nastąpi w terminie do 7 dni od dnia podpisania Umowy przelewem na rachunek bankowy Sprzedawcy w Banku: TwojBank, nr rachunku 00 0000 0000 0000 0000 0000 0000.

 

AB: uwagi jak wyżej, to nie sprzedaż...

 

>§ 4

W dniu otrzymania informacji o dokonaniu zapłaty przez Kupującego, Sprzedawca dokona cesji praw do Domeny na Kupującego.

AB: błąd, Sprzedawca nie może dokonać CESJI - cesja jest umową między dwoma stronami z których KAŻDA ze stron się zgadza, nie można zrobić cesji JEDNOSTRONNIE - jak w powyższym przykładzie - a wynika to z tego że cesja dotyczy ZARÓWNO praw jak i obowiązków - stąd też zgoda obu stron jest niezbędna

 

według mnie "CESJA" dokonana na podstawie takiej umowy, nawet jeśli przyjmie ją Registrar (Partner NASK) to jest ona nieważna. Uważajcie na to!!!

 

> § 5

Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.

Niniejsza umowa została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego.

 

paragraf 5 jest poprawny - ostatnie zdanie nie jest jednak potrzebne, bo to wynika z naszego prawa - ale rozumiem że to już taka Polska tradycja pisać że PRAWO OBOWIĄZUJE W NINIEJSZEJ UMOWIE :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andrzej, w takim razie jak należy nazwać taką umowę?

 

Pozdrawiam

 

Michał

 

stawiałbym na "przyrzeczenie cesji" - ale nie jestem prawnikiem :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Podłączam się. Trzeba będzie napisać coś nowego :)

 

tzn nową umowę? A od czego jest organizacja zrzeszająca właścicieli domen internetowych? ;-P Zrzutka na prawnika i niech przygotuje prawidłową umowę bez której ludzie nie chcą wpłacać pieniążków na konto ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal
tzn nową umowę? A od czego jest organizacja zrzeszająca właścicieli domen internetowych? ;-P Zrzutka na prawnika i niech przygotuje prawidłową umowę bez której ludzie nie chcą wpłacać pieniążków na konto ;-)

A może dział prawny NASK udostępni taką umowę? :)

 

Michał

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tzn. chodzi wam o to, żeby ktoś usiadł, wziął wzór cesji udostępniany przez NASK i go przepisał, tylko trochę innymi słowami? Pytanie: po co?

Share this post


Link to post
Share on other sites
według mnie "CESJA" dokonana na podstawie takiej umowy, nawet jeśli przyjmie ją Registrar (Partner NASK) to jest ona nieważna. Uważajcie na to!!!

ale przecież tej umowy nie masz naskowi pokazywać tylko sędziemu jak kupujący/sprzedający będzie chciał cie w balona zrobić

Share this post


Link to post
Share on other sites
ale przecież tej umowy nie masz naskowi pokazywać tylko sędziemu jak kupujący/sprzedający będzie chciał cie w balona zrobić

 

 

Czy zamiast pisac ze kazdy paragraf zaproponowanej umowy jest bledny ktos (z bardziej doswiadczonych) moglby zaproponowac cos poprawnego?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mam inny problem.

Jestem osobą fizyczną, nie mam firmy itd. Czyli robie 2 umowy + cesje.

No i wszystko gra, ale zastanawia mnie taka sytuacja. Klient mieszka na drugim końcu polski więc nie przyjedzie osobiście podpisać, czyli robie 2 umowy i wypełniam je, robiąc luki tam gdzie musi kupujący wypełnić. Wysyłam piorytetem do kupującego, który wypełnia te dwie umowy swoimi danymi i podpisem i odsyła mi 1 egzemplarz. A potem robi sie cesje domeny, i po frytkach ;). Dobrze rozumuje, czy jakoś inaczej to wygląda ?.

 

A jeśli np. wysłałbym mu 2 egzemplarze aby je wypełnił, a wypełniłby tylko 1 egzemplarz który by mi odesłał, czy wtedy umowa jest nieważna ?. Czy koniecznie 2 strony muszą mieć wypełniony papierek ?.

 

Sorry za laickie pytania, ale chcę wiedzieć w jaki sposób rozegrać taką sytuację.

Edited by ebook

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja mam inny problem.

Jestem osobą fizyczną, nie mam firmy itd. Czyli robie 2 umowy + cesje.

No i wszystko gra, ale zastanawia mnie taka sytuacja. Klient mieszka na drugim końcu polski więc nie przyjedzie osobiście podpisać, czyli robie 2 umowy i wypełniam je, robiąc luki tam gdzie musi kupujący wypełnić. Wysyłam piorytetem do kupującego, który wypełnia te dwie umowy swoimi danymi i podpisem i odsyła mi 1 egzemplarz. A potem robi sie cesje domeny, i po frytkach ;) . Dobrze rozumuje, czy jakoś inaczej to wygląda ?.

 

A jeśli np. wysłałbym mu 2 egzemplarze aby je wypełnił, a wypełniłby tylko 1 egzemplarz który by mi odesłał, czy wtedy umowa jest nieważna ?. Czy koniecznie 2 strony muszą mieć wypełniony papierek ?.

 

Sorry za laickie pytania, ale chcę wiedzieć w jaki sposób rozegrać taką sytuację.

 

Co do pierwszego pytania tak dokładnie wygląda cesja, obydwie strony muszą jeszcze dołączyć jakieś ksero dowód tożsamości.

 

Dwie strony muszą podpisać papierek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha czyli jak ja i firma x mamy już "papierki" ;). To firma jako pierwsza wysyła mi kasę taką jaka była na umowie. Potem ja wysyłam do biura Netart (nazwa.pl) dokumenty, by udostępnić zmianę danych. I potem zmieniam dane swoje na dane firmy i tyle bajki ?.

Jak coś źle to proszę mnie poprawić

 

Ps. Wiem że kogoś mogę zdenerwować tymi pytaniami. Ale każdy kiedyś robi pierwszy krok, a ja chce go zrobić dobrze. By potem nie tłumaczyć się w sądzie ;).

Edited by ebook

Share this post


Link to post
Share on other sites
Aha czyli jak ja i firma x mamy już "papierki" ;) . To firma jako pierwsza wysyła mi kasę taką jaka była na umowie. Potem ja wysyłam do biura Netart (nazwa.pl) dokumenty, by udostępnić zmianę danych. I potem zmieniam dane swoje na dane firmy i tyle bajki ?.

Jak coś źle to proszę mnie poprawić

 

Ps. Wiem że kogoś mogę zdenerwować tymi pytaniami. Ale każdy kiedyś robi pierwszy krok, a ja chce go zrobić dobrze. By potem nie tłumaczyć się w sądzie ;) .

 

Najpierw pieniądze, potem wykonanie cesji. Jak wyslesz dokumenty do NetArt, to nie musisz zmieniać żadnych danych od tego jest cesja.

Dwa zawsze możesz skorzystać z pomocy Online w Netart na stronie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Najpierw pieniądze, potem wykonanie cesji. Jak wyslesz dokumenty do NetArt, to nie musisz zmieniać żadnych danych od tego jest cesja.

Dwa zawsze możesz skorzystać z pomocy Online w Netart na stronie.

 

Podpiszę się pod tym. Najlepszy moment na przelew jest pomiędzy podpisaniem umowy, a faktycznym wykonaniem samej cesji. Umowa kupna-sprzedaży gwarantuje na mocy prawa zmianę właściciela czyli, że musisz przetransferować domenę, a klient przelać pieniądze i jeśli jedna strona coś będzie kręcić to można ją zmusić sądownie do spełnienia warunków umowy. Za to samej cesji już wrócić nie sposób (bo te podpisy). ;)

 

Dlatego umowa kupna-sprzedaży->przelew pieniędzy->wysłanie cesji - na takim wariancie zawsze wszystko jest do przodu. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najlepszym wyjściem byłoby:

1. Wysłanie 2 egz. umowy z podpisem do kupującego.

2. Odesłanie przez kupującego jednego egz. umowy + wypełniony przez siebie formularz cesji w 2 egz.

3. Po otrzymaniu pieniędzy, wysyłasz 1 cesję ze swoim podpisem do kupującego, a drugą wysyłasz faksem do rejestratora i oryginał zostaje u Ciebie.

 

Sprawa załatwiona.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie znalazłem w tym wątku albo przeoczyłem:p wiec zapytam

 

a co jeśli sprzedałem domene poprostu dając wygenerwany kod authinfo, a domene sprzedałem na allegro

 

czy sprzedaz domen na allegro to = wiążaca umowa ??

Share this post


Link to post
Share on other sites
czyli wystarczy aukcja allegro i nei musze sporzadzac umow , cesji itp? wystarczy jak przesle kupujacemu kod authinfo?

 

Zależy czy kupujący będzie coś dodatkowo chciał np. rachunek, umowę. Jeśli nie będzie chciał to Allegro starczy. ;) Przeważnie nie chcą. ;)

 

Jeśli chodzi o samą kwestię cesji / authinfo to samo authinfo nie zawsze wystarczy. U wielu rejestratorów, a także zgodnie z przeznaczeniem, authinfo przenosi domenę i zmienia rejestratora, ale nie zmienia właściciela domeny. Np. jeśli nabywca domeny wytransferuje domenę przy pomocy authinfo do nazwa.pl to nie będzie jeszcze jej właścicielem i i tak będziecie musieli sporządzić cesję, żeby zmienić dane. ;) A jeśli do dropped.pl to zmienią się dane na jego. :P Wszystko zależy, gdzie będzie transferowana domena, jest bardzo wielu rejestratorów i zależy to od indywidualnych przypadków, ale dobrym sposobem jest namówienie nabywcy do transferu do dropped.pl lub przeniesienia wewnątrz dropped.pl, argumentując to o połowę niższymi odnowieniami niż np. w nazwa.pl :) wtedy cesji nie trzeba sporządzać lub do dowolnego rejestratora, który także umożliwia szybką zmianę danych np. Active24.pl, u innych się nie orientuję, ale na pewno wielu z nich umożliwia szybką zmianę danych właściciela lub zmienia je przy transferze.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×