Skocz do zawartości

Wzór umowy Kupna/Sprzedaży

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
97 odpowiedzi w tym temacie

amfre

amfre

Dyskutant

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 418 postów
Domeny nie stracisz o ile cesja jest kompletna i zgodna z formularzem i procedurą rejestratora.

Ekspert

Ekspert
  • Advert

Mark

Mark

Praktyk

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 179 postów
No skoro rejestrator zmienił dane w whois to chyba jest zgodna?

Ja już dawno kupiłem tak domenę i się tylko pytam na wszelki wypadek.

endrju

endrju

Praktyk

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 154 postów

Witam, poniżej przedstawiam prostą propozycję umowy Kupna/Sprzedaży. Jeżel ktoś skorzysta to zachęcam do dodania swoich punktów w zależności od transakcji.

Koledzy/koleżanki,

Sugerowałbym nieco przemyśleć treść umów... domena nie jest rzeczą - jest USŁUGĄ i w związku z tym to nie sprzedaż czyli umowa kupna / sprzedaży ale CESJA PRAW I OBOWIĄZKÓW z UMOWY zawartej z NASK o utrzymanie nazwy domeny XXXX.pl

Innymi słowy: nie da się SPRZEDAĆ domeny a CESJA to nie to samo co SPRZEDAŻ

W języku potocznym mówimy o kupnie domen, sprzedaży itd - ale w językach umowy nie jest to poprawne. Nie wiem jacy prawnicy robili te wzory ale ja bym im nie zapłacił....

Oczywiście nam (NASK) nic do tego bo my widzimy tylko komendy EPP w systemie i generalnie dokumentów nie sprawdzamy, chyba że ktos zlozy reklamacje... stąd też gdybym mógł to bym sugerował jeszcze raz przemyśleć temat...

DLA JASNOŚCI: Mój post nie jest opinią prawną ani oficjalnym stanowiskiem NASK

No skoro rejestrator zmienił dane w whois to chyba jest zgodna?

Ja już dawno kupiłem tak domenę i się tylko pytam na wszelki wypadek.

Nie kolego, to ze cos jest w WHOIS nie znaczy ze zostalo zrobione zgodnie z prawem i jak nie zostalo to mozna to podwazyc np. w sądzie (taka sytuacja hipotetyczna, bardzo hipotetyczna)...

NASK na podstawie umowy z Partnerem zaklada ze Partner wykonuje dzialania zgodnie z prawem i w imieniu Abonenta.

A Partner zwykle zaklada ze to Ty zrobiles zgodnie z prawem i regulaminami...

Reasumujac, za wszystko odpowiedzialny jestes Ty jako Abonent i ewentualna odpowiedzialnosc generalnie spoczywa na Tobie jako Abonencie.

Taka przykra prawda :rolleyes:

apze

apze

Uzależniony

• Administrator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4324 postów
W umowie jest o przejęciu praw do domeny. A i tak do każdej takiej umowy cesja jest obowiązkowa.

pb

pb

konto nieaktywne

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 11606 postów

W umowie jest o przejęciu praw do domeny.

No więc właśnie nie występują tu żadne prawa. Zawsze na fakturze pisałem "przekazanie praw do domeny", ale niedawno zwróciła mi na to uwagę księgowa pewnej dużej firmy – odmówiła przyjęcia takiej faktury. Od tej pory piszę „cesja usługi utrzymywania domeny”, co jest zresztą spójne z interpretacja mojego US, który stwierdził, że domena nie podlega prawu autorskiemu, ponieważ nie nosi wystarczających znamion utworu. Wcześniej po prostu nie zdawałem sobie sprawy z tego, że sformułowanie „przeniesienie praw” może się pojawić tylko w kontekście prawa autorskiego (tak przynajmniej twierdzi owa księgowa). Co innego jeśli sprzedaje się domenę razem z logo czy znakiem towarowym, ale to raczej rzadkość. Tak że *cesja usługi utrzymania domeny*, pamiętajcie. ;-)

endrju

endrju

Praktyk

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 154 postów

W umowie jest o przejęciu praw do domeny. A i tak do każdej takiej umowy cesja jest obowiązkowa.

Tak i stąd też wzór tej umowy jest błędny - ona nie ma żadnego sensu... Proszę zrozumcie - nie da się SPRZEDAĆ ani KUPIĆ domeny. To są pojęcia czysto biznesowe a nie prawne. Można tak pisać na reklamach ale nie w umowach.

Nie ma też potrzeby zawierania dwóch umów: jednej o sprzedaż "praw" drugiej cesji praw i obowiązków... Wystarczy jedna, tj. cesja PRAW I OBOWIĄZKÓW z umowy z NASK...

dla jasności: dokonuje się cesji umowy ale nie tej umowy między Partnerem a Abonentem (chociaż też można, chociaż nie wiem po co) ale umowy między NASK a Abonentem.

endrju

endrju

Praktyk

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 154 postów
> UMOWA KUPNA/SPRZEDAŻY

AB: błąd - to nie jest umowa kupna / sprzedazy

> § 1
Sprzedawca sprzedaje, a Kupujący kupuje prawa do dysponowania domeną „di.pl” (zwana dalej Domeną). Sprzedawca oświadcza, że Domena stanowi jego własność i nie jest obciążona prawami na rzecz osób trzecich.

AB: błąd - nie ma czegoś takiego jak sprzedaż praw do domeny

> § 2
Organem utrzymującym zarejestrowaną Domenę (registrarem) jest firma rejestrator0.pl s.c,
Kupujący oświadcza, że zapoznał się z „Zasadami rejestracji i utrzymywania domen” obowiązującymi w rejestrator0.pl s.c oraz w NASK.

AB: błąd - nie ma pojęcia "Organ", błędne określenie że Registrar utrzymuje domenę - jest ona "utrzymywana" w NASK; Registrar jedynie REPREZENTUJE abonenta względem NASK.

AB: jak piszecie NASK to należy napisać pełną nazwę i dodać "jbr" czyli jednostka badawczo-rozwojowa. zawsze tez pisze się ADRES podmiotu czyli tutaj NASK....

> § 3
Kupujący zapłaci Sprzedawcy za prawo do dysponowania Domeną cenę w wysokości 00,000zł (słownie zero złotych).
Zapłata ceny nastąpi w terminie do 7 dni od dnia podpisania Umowy przelewem na rachunek bankowy Sprzedawcy w Banku: TwojBank, nr rachunku 00 0000 0000 0000 0000 0000 0000.

AB: uwagi jak wyżej, to nie sprzedaż...

>§ 4
W dniu otrzymania informacji o dokonaniu zapłaty przez Kupującego, Sprzedawca dokona cesji praw do Domeny na Kupującego.

AB: błąd, Sprzedawca nie może dokonać CESJI - cesja jest umową między dwoma stronami z których KAŻDA ze stron się zgadza, nie można zrobić cesji JEDNOSTRONNIE - jak w powyższym przykładzie - a wynika to z tego że cesja dotyczy ZARÓWNO praw jak i obowiązków - stąd też zgoda obu stron jest niezbędna

według mnie "CESJA" dokonana na podstawie takiej umowy, nawet jeśli przyjmie ją Registrar (Partner NASK) to jest ona nieważna. Uważajcie na to!!!

> § 5
Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
Niniejsza umowa została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego.

paragraf 5 jest poprawny - ostatnie zdanie nie jest jednak potrzebne, bo to wynika z naszego prawa - ale rozumiem że to już taka Polska tradycja pisać że PRAWO OBOWIĄZUJE W NINIEJSZEJ UMOWIE :)

endrju

endrju

Praktyk

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 154 postów

Andrzej, w takim razie jak należy nazwać taką umowę?

Pozdrawiam

Michał

stawiałbym na "przyrzeczenie cesji" - ale nie jestem prawnikiem :)

Gość_Michal_*

Gość_Michal_*
  • Gość
.

Użytkownik Michal edytował ten post 30 July 2008 - 22:24

apze

apze

Uzależniony

• Administrator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4324 postów
Dzięki endrju za uwagi.

p0zer

p0zer

Nowy

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1164 postów

Dzięki endrju za uwagi.

Podłączam się. Trzeba będzie napisać coś nowego :)
tattoo & tatuaże, piercing, body art. Dodaj tatuaż i oceniaj tatuaże innych! Forum oraz galeria wzorów tatuaży.

otoBANK Centrum Finansowe to wygoda, bezpieczeństwo oraz oszczędność czasu i pieniędzy. Najkorzystniejsza oferta na rynku. otoBANK godny zaufania.

domainer

domainer

error

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4150 postów

Podłączam się. Trzeba będzie napisać coś nowego :)

tzn nową umowę? A od czego jest organizacja zrzeszająca właścicieli domen internetowych? ;-P Zrzutka na prawnika i niech przygotuje prawidłową umowę bez której ludzie nie chcą wpłacać pieniążków na konto ;-)

Gość_Michal_*

Gość_Michal_*
  • Gość

tzn nową umowę? A od czego jest organizacja zrzeszająca właścicieli domen internetowych? ;-P Zrzutka na prawnika i niech przygotuje prawidłową umowę bez której ludzie nie chcą wpłacać pieniążków na konto ;-)

A może dział prawny NASK udostępni taką umowę? :)

Michał

p0zer

p0zer

Nowy

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1164 postów

A może dział prawny NASK udostępni taką umowę? :)

Brawo, Michał! To jest myśl :D
tattoo & tatuaże, piercing, body art. Dodaj tatuaż i oceniaj tatuaże innych! Forum oraz galeria wzorów tatuaży.

otoBANK Centrum Finansowe to wygoda, bezpieczeństwo oraz oszczędność czasu i pieniędzy. Najkorzystniejsza oferta na rynku. otoBANK godny zaufania.

pb

pb

konto nieaktywne

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 11606 postów
Tzn. chodzi wam o to, żeby ktoś usiadł, wziął wzór cesji udostępniany przez NASK i go przepisał, tylko trochę innymi słowami? Pytanie: po co?

lisz55

lisz55

wymiatacz

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 803 postów

według mnie "CESJA" dokonana na podstawie takiej umowy, nawet jeśli przyjmie ją Registrar (Partner NASK) to jest ona nieważna. Uważajcie na to!!!

ale przecież tej umowy nie masz naskowi pokazywać tylko sędziemu jak kupujący/sprzedający będzie chciał cie w balona zrobić

mag

mag

BrokerDI_pl

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1187 postów

ale przecież tej umowy nie masz naskowi pokazywać tylko sędziemu jak kupujący/sprzedający będzie chciał cie w balona zrobić

Czy zamiast pisac ze kazdy paragraf zaproponowanej umowy jest bledny ktos (z bardziej doswiadczonych) moglby zaproponowac cos poprawnego?

ebook

ebook

Praktyk

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 130 postów
Ja mam inny problem.
Jestem osobą fizyczną, nie mam firmy itd. Czyli robie 2 umowy + cesje.
No i wszystko gra, ale zastanawia mnie taka sytuacja. Klient mieszka na drugim końcu polski więc nie przyjedzie osobiście podpisać, czyli robie 2 umowy i wypełniam je, robiąc luki tam gdzie musi kupujący wypełnić. Wysyłam piorytetem do kupującego, który wypełnia te dwie umowy swoimi danymi i podpisem i odsyła mi 1 egzemplarz. A potem robi sie cesje domeny, i po frytkach ;). Dobrze rozumuje, czy jakoś inaczej to wygląda ?.

A jeśli np. wysłałbym mu 2 egzemplarze aby je wypełnił, a wypełniłby tylko 1 egzemplarz który by mi odesłał, czy wtedy umowa jest nieważna ?. Czy koniecznie 2 strony muszą mieć wypełniony papierek ?.

Sorry za laickie pytania, ale chcę wiedzieć w jaki sposób rozegrać taką sytuację.

Użytkownik ebook edytował ten post 22 June 2008 - 08:57

Kornel

Kornel

Dyskutant

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 335 postów

Ja mam inny problem.
Jestem osobą fizyczną, nie mam firmy itd. Czyli robie 2 umowy + cesje.
No i wszystko gra, ale zastanawia mnie taka sytuacja. Klient mieszka na drugim końcu polski więc nie przyjedzie osobiście podpisać, czyli robie 2 umowy i wypełniam je, robiąc luki tam gdzie musi kupujący wypełnić. Wysyłam piorytetem do kupującego, który wypełnia te dwie umowy swoimi danymi i podpisem i odsyła mi 1 egzemplarz. A potem robi sie cesje domeny, i po frytkach ;) . Dobrze rozumuje, czy jakoś inaczej to wygląda ?.

A jeśli np. wysłałbym mu 2 egzemplarze aby je wypełnił, a wypełniłby tylko 1 egzemplarz który by mi odesłał, czy wtedy umowa jest nieważna ?. Czy koniecznie 2 strony muszą mieć wypełniony papierek ?.

Sorry za laickie pytania, ale chcę wiedzieć w jaki sposób rozegrać taką sytuację.

Co do pierwszego pytania tak dokładnie wygląda cesja, obydwie strony muszą jeszcze dołączyć jakieś ksero dowód tożsamości.

Dwie strony muszą podpisać papierek.

Poradnik webmastera: http://szablony.freeware.info.pl

ebook

ebook

Praktyk

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 130 postów
Aha czyli jak ja i firma x mamy już "papierki" ;). To firma jako pierwsza wysyła mi kasę taką jaka była na umowie. Potem ja wysyłam do biura Netart (nazwa.pl) dokumenty, by udostępnić zmianę danych. I potem zmieniam dane swoje na dane firmy i tyle bajki ?.
Jak coś źle to proszę mnie poprawić

Ps. Wiem że kogoś mogę zdenerwować tymi pytaniami. Ale każdy kiedyś robi pierwszy krok, a ja chce go zrobić dobrze. By potem nie tłumaczyć się w sądzie ;).

Użytkownik ebook edytował ten post 22 June 2008 - 10:40

Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych