Jump to content
xxx

30-d termin możliwości odnowienia domeny - SKANDAL

Recommended Posts

Zastanawiam się na poważnie nad bojkotem lub nagłośnieniem sprawy NASK w mediach. Dlaczego NASK wpływa na rejestratorów tak, że np. dropped umożliwia odnowienia domen najwcześniej 30 dni przed wygaśnięciem domeny. Nie uważacie takich praktyk za skandaliczne? 30 dni to bardzo mało, tylko naiwny nie bierze pod uwagę np. wypadku i długiego pobytu w szpitalu. Żadne usługi rejestratorów typu "autorenew" nie dają prawdziwego rozwiązania sprawy, NASK powinien wprowadzić proste zasady i mozlwiość przedłużenia domeny nawet na 10 lat do przodu. Inne kraje nie robią takich problemów. Czy potrzeba w tej sprawie prawdziwej interwencji "rządowej"?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przecież domeny utrzymywane u partnerów NASKu można przedłużyć na 10 lat z góry.

Nie w dowolnym momencie i nie u wszystkich bo są równi i równiejsi partnerzy Nasku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie w dowolnym momencie i nie u wszystkich bo są równi i równiejsi partnerzy Nasku.

Mój błąd. Myślałem, że to na ile dni przed wygaśnięciem można domenę odnowić zależy od partnera, a nie jest z góry narzucane przez NASK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No zdecydowanie powinna być dowolność tego kiedy przedłuża się domenę. Wypadek, wyjazd czy inna 30 dniowa "nieobecność" i można pozbyć się swoich perełek :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites
No zdecydowanie powinna być dowolność tego kiedy przedłuża się domenę. Wypadek, wyjazd czy inna 30 dniowa "nieobecność" i można pozbyć się swoich perełek :blush:

Taka dowolność istnieje gdyż istnieje możliwość wyboru rejestratora.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Taka dowolność istnieje gdyż istnieje możliwość wyboru rejestratora.

 

Nie do końca, bo mało który rejestrator podaje w ofercie takie szczegóły.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie w dowolnym momencie i nie u wszystkich bo są równi i równiejsi partnerzy Nasku.

 

Saint ma racje

 

myślałem że szlag mnie trafi jak ktoś w nazwa.pl ptrzez telefon powiedział mi że moge zapłacić online dopiero jak zostanie wygenerowany rachunek na 30 dni przed wygasnięciem domeny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
myślałem że szlag mnie trafi jak ktoś w nazwa.pl ptrzez telefon powiedział mi że moge zapłacić online dopiero jak zostanie wygenerowany rachunek na 30 dni przed wygasnięciem domeny.

 

Taa, tyle że netart akurat jest jednym z tych trzech(?) rejestraorów, u których *można* odnawiać w dowolnym momencie.

No ale to już kwestia czasu. Bardzo krótkiego czasu. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Taa, tyle że netart akurat jest jednym z tych trzech(?) rejestraorów, u których *można* odnawiać w dowolnym momencie.

 

Netart a dwie pozostałe... to jakie?

:P

Edited by epson

Share this post


Link to post
Share on other sites
na pewno jeszcze domeny.tv

 

Nic mi nie wiadomo o domeny.tv i zdziwiłbym się gdyby ten rejestrator mógł, a innym, większym odmówiono.

Ja wiem o home, netart i az, na tamtą chwilę było tylko trzech (troje?), może potem coś doszło.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A u którego rejestratora można przedłużyć domenę w dowolnym momencie i na kilka lat (ale nie tak że rejestrator sam odnawia co roku)?

Share this post


Link to post
Share on other sites
A u którego rejestratora można przedłużyć domenę w dowolnym momencie i na kilka lat (ale nie tak że rejestrator sam odnawia co roku)?

 

Obecnie na pewno w AZ.pl, za dwa tygodnie także w PPD.pl.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nic mi nie wiadomo o domeny.tv i zdziwiłbym się gdyby ten rejestrator mógł, a innym, większym odmówiono.

Ja wiem o home, netart i az, na tamtą chwilę było tylko trzech (troje?), może potem coś doszło.

 

W Domeny.tv można aktualnie odnowić dowolną domenę .pl na 180 dni przed jej wygaśnięciem.

 

Michał

Edited by Swash

Share this post


Link to post
Share on other sites
W Domeny.tv można aktualnie odnowić dowolną domenę .pl na 180 dni przed jej wygaśnięciem.

 

Aha, no to nie wiedziałem. Dobre i to. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Aha, no to nie wiedziałem. Dobre i to. ;-)

 

Po przełączeniu na pre-paid i tak te ograniczenia zostaną zniesione dla wszystkich. Pytanie tylko czy rejestratorzy będą chcieli z tego skorzystać. Niektórzy z tych dużych do tej pory sprawdzają konfigurację DNS-ów przed zmianą delegacji pomimo że NASK od jakiegoś czasu już tego nie wymaga.

 

Michał

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×