Jump to content
Darki

Archiwum WHOIS dla domen

Recommended Posts

Witam,

 

Złapałem troszkę czasu i rozpocząłem pracę nad moim starym pomysłem.

 

Na stronie jednoliterowe.pl oraz jednocyfrowe.pl zrobiłem listę domen wraz z danymi z WHOIS. Dla każdej domeny informacje będą pobierane co 30 dni i będzie tworzone archiwum.

Za kilka lat bedzie można popatrzeć co się z nią działo.

 

Chciałbym skatalogować domeny do trzech znaków oraz domeny słownikowe, dodawane przez użytkowników, ale nie wiem, na ile Wam się takie informacje przydadzą? Może do pilnowania spadów opcji?

 

Pozdrawiam i czekam na Wasze opinie.

Dariusz Chojnacki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie chcę psuć zabawy, ale czy skonsultowałeś swoje działanie z właścicielem bazy danych której część skopiowałeś, i czy wyraził zgodę na publiczne udostępnienie tej części w takiej formie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem bardzo fajny pomysł, sam od pewnego czasu pracuję nad podobnym projektem.

 

Również chętnie dowiem się, czy taki projekt znalazłby zainteresowanie wśród domainerów.

 

Myślę, że mozna wprowadzić drobne opłaty za dostęp do archiwalnych wpisów whois.

Usługa taka oferowana pod adresem http://whois.domaintools.com jest moim zdaniem za droga jak na polskie realia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie chcę psuć zabawy, ale czy skonsultowałeś swoje działanie z właścicielem bazy danych której część skopiowałeś, i czy wyraził zgodę na publiczne udostępnienie tej części w takiej formie?

 

Art. 7. pt. 1 Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych stanowi:

 

Producent bazy danych udostępnionej publicznie w jakikolwiek sposób nie może

zabronić użytkownikowi korzystającemu zgodnie z prawem z takiej bazy danych,

pobierania lub wtórnego wykorzystania w jakimkolwiek celu nieistotnej,

co do jakości lub ilości, części jej zawartości.

 

Myśłę, że nie jest to niezgodne z prawem. Whois jest przecież bazą publicznie dostępną.

Dla świętego spokoju sprawdzę to dokładniej.

 

 

Pozdrawiam

Dariusz Chojnacki

Share this post


Link to post
Share on other sites
Art. 7. pt. 1 Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych stanowi:

 

Producent bazy danych udostępnionej publicznie w jakikolwiek sposób nie może

zabronić użytkownikowi korzystającemu zgodnie z prawem z takiej bazy danych,

pobierania lub wtórnego wykorzystania w jakimkolwiek celu nieistotnej,

co do jakości lub ilości, części jej zawartości.

 

Myśłę, że nie jest to niezgodne z prawem. Whois jest przecież bazą publicznie dostępną.

Dla świętego spokoju sprawdzę to dokładniej.

 

Najlepiej zapytaj u źródła, bo ja się kiedyś dowiadywałem i powiedziano mi że kopiowanie i udostępnianie jakiejkolwiek części tej bazy jest naruszeniem praw ochronnych.

Bo tak naprawdę kto uzna jaka część jest nieistotna, szczególnie co do jakości? Chyba sąd dopiero? A jak zapytać, to może akurat się zgodzą...

 

Wydaje mi się też że baza whois nie jest tak do końca udostępniona publicznie, bo nie ma nigdzie publicznego spisu rekordów, no ale to już kruczki, nie moja dziedzina.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Najlepiej zapytaj u źródła, bo ja się kiedyś dowiadywałem i powiedziano mi że kopiowanie i udostępnianie jakiejkolwiek części tej bazy jest naruszeniem praw ochronnych.

Bo tak naprawdę kto uzna jaka część jest nieistotna, szczególnie co do jakości? Chyba sąd dopiero? A jak zapytać, to może akurat się zgodzą...

 

Wydaje mi się też że baza whois nie jest tak do końca udostępniona publicznie, bo nie ma nigdzie publicznego spisu rekordów, no ale to już kruczki, nie moja dziedzina.

 

Wg mojej wiedzy baza jest dostępna publicznie, bo każdy może ją odpytać, zresztą ustawodawca to przewidział i baza może być udostepniona w jakikolwiek sposób.

 

Troszkę źle zrozumiałeś ten zapis, jest tam napisane, że jest nieistotne jaką część bazy co do ilości i jakości użytkownik wykorzysta.

 

 

Pozdrawiam

Dariusz Chojnacki

Share this post


Link to post
Share on other sites
Troszkę źle zrozumiałeś ten zapis, jest tam napisane, że jest nieistotne jaką część bazy co do ilości i jakości użytkownik wykorzysta.

 

Dobrze zrozumiałem*, to jest zapis typowy dla polskich ustaw – pozostawiający interpretację zainteresowanym stronom. Wg Ciebie pół whois to może być nieistotna część, a wg NASK-u i jego prawników 10 rekordów skopiowanych i udostępnionych w jednym miejscu to już może być część istotna. Tak czy siak najlepiej zapytać w NASK i miejmy nadzieję że się zgodzą, bo na pewno wielu osobom taka lista będzie przydatna, zwłaszcza trzyliterówek. ;-)

 

(*) mylące mogą tu być przecinki wydzielające zdanie wtrącone: „nie może zabronić użytkownikowi (...) wykorzystania w jakimkolwiek celu nieistotnej,

co do jakości lub ilości, części jej zawartości.”, ale wystarczy je usunąć i jest pełna jasność: „nieistotnej części jej zawartości”. No i bądź „użytkowniku” mądry i korzystaj, byle nie ponad limit istotności. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites
Już raz zepsułeś coponiektórym zabawę link :(

a.

 

 

Ciekawy temat z tego linku.

Przemyślałem sprawę i postanowiłem usunąć z listy domen informację o id abonenta.

Wieczorem postaram się uruchomić listę domen dwuliterowych.

 

 

Pozdrawiam

Dariusz Chojnacki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tych id w sumie to może nie być, bardziej ciekawe są te daty utworzenia i opcje (mam nadzieję, że NASK nie będzie robił problemów, bo pomysł jest super, a jak będą wolne opcje to zostaną założone to i NASK zarobi). Już można zresztą się ciekawych rzeczy dowiedzieć (co ma opcje pozakładane) :( , bo jak dla mnie to ktoś kto zakłada opcje na:

 

q.com.pl

0.com.pl

3.com.pl

 

ma bardzo wysoki pas w nindżitsu, bo chyba nawet jak opcja "wejdzie" to się wiele nie wzbogaci. :)

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rozumiem że wyjaśniłeś i wyszło że nie można? No to powinieneś podziękować a nie marudzić. :) ;-)[/url]

Zniechęciło mnie to i nie wyjaśniałem. Przecież nie marudzę :(

a.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na stronie jednoliterowe.pl oraz jednocyfrowe.pl zrobiłem listę domen wraz z danymi z WHOIS. Dla każdej domeny informacje będą pobierane co 30 dni i będzie tworzone archiwum.

Za kilka lat bedzie można popatrzeć co się z nią działo.

 

Jednoliterowe.pl i Jednocyfrowe.pl spadają. Czas opłacić ;) Szkoda by było je stracić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×