Jump to content
przemowild

Gminno-Piątkowy Przekręt Domenowy

Recommended Posts

Gminno-Piątkowy Przekręt Domenowy, czyli skok na gminną domenę.

 

Od dłuższego czasu drażniła mnie ta domena. Stała niezagospodarowana a jej rejestracja w NASK była niemożliwa, ze względu na to, iż stanowi nazwę gminy.

Pewnego razu coś mnie natchnęło i nie wiedzieć czemu napisałem maila do urzędu gminy Piatek, do wójta i gminnego informatyka, z informacją, żeby wzięli w końcu zarejestrowali Piatek.pl bo, aż grzech żeby taki dobry i ciekawy adres leżał odłogiem, tym bardziej, iż jako gmina są jedynym podmiotem w Polsce uprawnionym do rejestracji tej domeny.

 

 

Na drugi dzień rano dostałem maila z podziękowaniem od informatyka:

 

witam

dzieki za info na pewno skorzystamy, swojego czasu domena była zarezerwowana dlatego skorzystaliśmy z gminapiatek.pl

pozdrawiam

Jacek X.XXXXXX

_________________________

Promocja Gminy

Urząd Gminy Piątek

99-120 Piatek

tel. 024 722 11 58

fax 024 722 19 09

No to fajnie, nie wiedzieli, że mogą tę domenę zarejestrować, ale ważne, że już wiedzą i domena trafi w odpowiednie ręce. Sprawdziłem WHOIS, 15 minut po wysłaniu tego maila do mnie, domena została zarezerwowana w NASK. Skorzystali.

 

Nie wiem co mnie tknęło, po kilkunastu dniach postanowiłem zajrzeć na stronę aby zobaczyć czy strona gminy jest już przekierowana na nowy adres. Jakież było moje zdumienie

gdy zamiast witryny Urzędu Gminy Piątek zobaczyłem białą planszę z linkiem kierującym na blog prywatnej osoby o nazwisku Łukasz Piątek??

 

Zaraz zaraz... co jest grane? Dlaczego domena zarejestrowana jest na prywatne nazwisko zamiast na gminę? Co to za Łukasz Piątek i jakim cudem wszedł w posiadanie tego adresu?

Link na stronie kierował pod adres: blog.lukaszpiatek.com. Taka domena nie istnieje. Sprawdziłem inne rozszerzenia, okazało się, iż dwa dni po rejestracji domeny Piatek.pl, została zarejestrowana domena LukaszPiatek.pl. Ona również świeci pustką. Pic na wodę, fotomontaż :P

 

Ponieważ sprawa wydała mi się skandaliczna, pozwoliłem sobie osobiście zadzwonić do wójta aby zadać mu kilka pytań na ten temat. Moje podejrzenia okazały sie prawdziwe. Wójt gminy Piatek, pierwsze co zrobił po otrzymaniu informacji ode mnie, to zrzekł się praw do domeny, a domena zarejestrwana została na osobę o nazwisku Piątek. (tak w każdym razie twierdzi wójt, nie chciało mi się sprawdzać tych danych w NASK. Może się okazać, iż domena zarejestrowana jest na zupełnie inną osobę).

Podczas mojej rozmowy telefonicznej ( rozmawiałem głownie z informatykiem, to na niego spadł cały ciężar rozmowy) starałem się uzyskać odpowiedzi na pytania:

Czy zdajecie sobie Państwo, że domena może być warta sporo pieniędzy?

Na jakiej podstawie zrzekliście się praw do domeny?

Dlaczego domena nie została wystawiona na publicznej aukcji a pieniądze z jej sprzedaży nie trafiły do gminnej kasy?

 

W odpowiedzi usłyszałem garść chaotycznych i naciaganych tłumaczeń. Nie udzielono mi sensownej odpowiedzi. Informatyk zdawał się nie wiedzieć, że witrynę można w każdej chwili przenieść na dowolny adres i przekierować inne domeny. Z jednej strony twierdził, iż domeny nie dało się wcześniej zarejestrować a z drugiej że Pan Piątek był już wcześniej u nich i chodził w tej sprawie. Z jednej strony adres się przyda i staraliśmy się wcześniej o niego a z drugiej po co nam on, skoro już mamy.

 

Jak dla mnie oczywistym jest, że jest to wielka ściema i ktoś postanowił zrobić dobry biznes na gminnym adresie. Wczoraj wieczorem wysłałem maila z pytaniem dotyczącym tej domeny, żeby dowiedzieć się o co chodzi. Rano zniknęła strona z linkiem do nieistniejącego bloga, domena została przekierowana na inny serwer. Wieczorem przekierowana została na Schneier.com.

Z jednej strony śmierdzi mi to zarzutem o niegospodarność, bo posiadając wiedzę na temat wartości tego adresu powinni go wystawić na publicznej aukcji a z drugiej jest to kolejny przykład na to jak korupcjogenne sa przepisy NASK dotyczące nazw miejscowości. Skoro już NASK wymyślił sobie, iż prawa do nazw miejscowości są zarezerwowane wyłącznie dla jednostek administracyjnych, to prawa te powinny być NIEZBYWALNE. W innym przypadku, domeny powinny zostać wystawione na publiczną aukcję, zamiast być przedmiotem kupczenia i poza kulisowych przekrętów. W chwili obecnej aby móc zarejestrować domenę Orly.pl lub Ropa.pl, należy przedstawić dokument zrzeczenia się praw danej gminy na rzecz osoby wnioskującej. Taki papierek zdaje się najlepiej załatwić sobie w zamkniętym gabinecie wójta przy buteleczce czystej i słoiku kiszonych ogórków.

Edited by przemowild

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za info, spóźniłem się z trawiniki.pl, to przynajmniej po ropa.pl się przejadę. :P

 

 

(żartuję, nie dzwońcie do cba ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też uważam, że te domeny powinny mieć jakiś specjalny status, żeby nie można było z nimi nic zrobić. W zdumienie wprawiło mnie wczorajsze szperanie na liście spadów, kiedy zobaczyłem (teraz nie mogę znaleźć, ale na pewno było)... Rawicz.pl (miasto powiatowe). Domena jest zarejestrowana w Home.pl (niby jakim cudem? nie powinna być w NASK?). Takie domeny powinny być przekierowane na stronę główną NASK!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dzięki za info, spóźniłem się z trawiniki.pl, to przynajmniej po ropa.pl się przejadę. :P

 

ropa.pl appears to be available

Register ropa.pl at Name.com!

 

Brak informacji o domenie ropa.pl w bazie Registry NASK.

 

cwaniaki...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na "piatek.pl" i "ropa.pl" też naiwnie "polowałem".

 

Mam jeszcze jedną na oku, która to niby jest nazwą regionalną a znalazłem kilka wiosek o tej nazwie gdzie największa ma "aż" nieco ponad 700 mieszkańców! :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Też uważam, że te domeny powinny mieć jakiś specjalny status, żeby nie można było z nimi nic zrobić. W zdumienie wprawiło mnie wczorajsze szperanie na liście spadów, kiedy zobaczyłem (teraz nie mogę znaleźć, ale na pewno było)... Rawicz.pl (miasto powiatowe). Domena jest zarejestrowana w Home.pl (niby jakim cudem? nie powinna być w NASK?). Takie domeny powinny być przekierowane na stronę główną NASK!

zdecydowanie :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem, czy gmina nie jest w stanie w każdym momencie odzyskać prawnie domeny z powrotem. Tak jak pisał przemowild, publiczny majątek można nabyć jedynie drogą przetargu. Nazwa piątek jest o tyle ciekawa, że bardziej kojarzy się z weekendem, imprezami, dniem tygodnia a w dalszej kolejności z nazwą miejscowości. Więc ktoś kto ubił ten interes doskonale wiedział, jaką (skuteczną) linię obrony obrać w przypadku afery, a gmina (pojedynczy człowiek) sprzedaży na papierze pewnie nie ma.. :P

 

Pytanie tylko, ile kosztowała ta "przysługa"

Share this post


Link to post
Share on other sites
a jak jest z

nazwamiejscowości.net .com itp ?

 

mozna czy nie?

 

Można.

 

@novitz: myślę że ta „przysługa” nic nie kosztowała. Gdyby ktoś przyszedł do wójta i zaproponował kasę za domenę, pewnie wójt by zaczął się nad tym zastanawiać i może ewentualnie by oddał za mercedesa full wypas. Jeśli gość był rozgarnięty, to sprawa pewnie wyglądała mniej więcej tak:

– przepraszam, czy zamierzają państwo używać domeny piatek.pl?

– nie, mamy już inną.

– w takim razie czy mógłby pan tu podpisać?

– oczywiście, proszę bardzo.

I załatwione.

 

Dużo lepiej ma się sprawa z IDN-ami, np. piątek.pl jest zarejestrowany na NASK, jeśli zgłosi się chętna gmina lub firma upoważniona przez jednostkę administracyjną której domena przysługuje (tak było przy kraków.pl), NASK domenę kasuje, a następnie rezerwuje na tego kto się zgłosił. W przyszłości jeśli domena nie jest przedłużona, normalnie spada i jest bez ograniczeń dostępna (idn-y nie są zablokowane systemowo, można to łatwo sprawdzić, bo opcja na piątek.pl jest dostępna – a na piatek.pl nie).

Share this post


Link to post
Share on other sites
eśli gość był rozgarnięty, to sprawa pewnie wyglądała mniej więcej tak:

– przepraszam, czy zamierzają państwo używać domeny piatek.pl?

– nie, mamy już inną.

– w takim razie czy mógłby pan tu podpisać?

– oczywiście, proszę bardzo.

I załatwione.

 

No ta sprawa na pewno nie była tak załatwiona.

Obstawiam, że albo wójt sam zarejestrowął te domenę na podstawioną osobę albo miał już z kimś wcześniej ubity deal.

Jak wiesz, tego typu domeny wchodzą co jakiś czas w tryb systemowej rezerwacji, im się wydawało, że ta domena jest już zarezerwowana bo chcieli ja wcześniej zarejestrować.

Share this post


Link to post
Share on other sites
No ta sprawa na pewno nie była tak załatwiona.

Obstawiam, że albo wójt sam zarejestrowął te domenę na podstawioną osobę albo miał już z kimś wcześniej ubity deal.

Jak wiesz, tego typu domeny wchodzą co jakiś czas w tryb systemowej rezerwacji, im się wydawało, że ta domena jest już zarezerwowana bo chcieli ja wcześniej zarejestrować.

 

Z tego co ktoś pisał na forum, każdy może zarezerwować taką domenę na stronie dns.pl, tyle że potem musi dostarczyć upoważnienie albo rezerwacja wygasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z tego co ktoś pisał na forum, każdy może zarezerwować taką domenę na stronie dns.pl, tyle że potem musi dostarczyć upoważnienie albo rezerwacja wygasa.

 

Nie może, spróbuj sam :P

 

UWAGA: Nazwa domeny orly.pl odpowiada nazwie jednostki administracyjnej! Patrz punkt 6c Regulaminu nazw domeny .pl

 

Za to widzę, że już ktoś pofatygował się do wójta po domenę ropa.pl :P

 

Domena ropa.pl oczekuje w kolejce na rejestrację!
Edited by przemowild

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie no z tą rezerwacją ropa.pl to wałek roku, chyba większy niż z tym piatek.pl. :P

 

Domena była zablokowana od wieków. ;-) I niech ktoś powie, że nie żyjemy w kraju korupcji, gdzie "załatwić idzie wszystko", a jest to tylko kwestia ilości znajomych królika i budżetu. :P

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie no z tą rezerwacją ropa.pl to wałek roku, chyba większy niż z tym piatek.pl. :P

 

Domena była zablokowana od wieków. ;-) I niech ktoś powie, że nie żyjemy w kraju korupcji, gdzie "załatwić idzie wszystko", a jest to tylko kwestia ilości znajomych królika i budżetu. :P

Nie dam sobie włosa uciąć, ale chyba kiedyś widziałem ropa.pl w rezerwacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No teraz jest w rezerwacji:

 

DOMENA: ropa.pl oczekuje w kolejce na rejestrację

 

utworzona: 2009.09.09 00:12:52

ostatnia modyfikacja: 2009.09.09 00:12:52

 

REJESTRATOR: NASK

ul. Wąwozowa 18

02-796 Warszawa

Polska/Poland

+48.22 3808300

info@dns.pl

 

Ale jeśli jest tak jak pisze pb, że to tylko fikcja to ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To mi wszystko przypomina aferę "z odrolnieniem gruntów" Leppera, gdzie najwięcej do powiedzenia w tej materii ma urząd lokalny. "Odpowiednie" podejście do wójta, prezydenta czy burmistrza i deal.

Edited by maryuse

Share this post


Link to post
Share on other sites
@przemowild: ok, wyświetlił Ci się komunikat, ale to tylko informacja, nadal możesz wypełnić wniosek i przejść dalej...

 

Faktycznie, ja zrozumiałem ten komunikat tak, że się nie da, więc nie klikałem dalej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Fikcja, fikcja. Wlasnie regnalem sobie orly.pl :P

 

No właśnie, ciekawe ile jest jeszcze takich domen. ;)

 

Przyuważyłem jeszcze:

 

nur.pl

gzy.pl

 

z listy 3-literówek. :P

 

Jest w ogóle gdzieś publiczna lista takich domen istniejących i nieistniejących zarazem? ;)

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites
No właśnie, ciekawe ile jest jeszcze takich domen. ;)

 

Przyuważyłem jeszcze:

 

nur.pl

gzy.pl

 

z listy 3-literówek. :P

 

jeszcze gac.pl z trzyliterówek (od Gać).

 

Jest w ogóle gdzieś publiczna lista takich domen istniejących i nieistniejących zarazem? ;)

 

Na serwerze NASK gdzieś jest z pewnością, bo skąd by epp wiedział? ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
k...a, nawet Węgrzy potrafią opublikować oficjalną listę nazw "zakazanych" a w Wolsce burdel!

 

Czepiasz się. Na Wikipedii masz listę gmin, powiatów, województw – te nazwy (nie-IDN) są zablokwane (a IDN zarejestrowane przez NASK); jak masz wątpliwości to zawsze możesz sprawdzić u rejestratorów którzy wyświetlają poprawny status domeny (a nie tylko wolna/zajęta). I Polska nie ma nic do tego.

 

Aha, brakuje listy domen zablokowanych z innych powodów (jak ftp.pl, sip.pl, www.pl itd.).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Specjalnie dla di.pl poświęciłem pół wieczoru i teraz publikuję listę domen generycznych gmin, żeby ktoś mógł sobie przejrzeć.

 

Źródła własne, publicznie dostępna lista powiatów i whois, słownik języka polskiego, dane orientacyjne "na oko", żeby ktoś mnie nie posądził o publikację fragmentów bazy, bo takowej nie mam i nigdy nie miałem do niej dostępu, być może gminy, które "nie mają domen" nie mają ich we whois, a mają i tak nad nimi pieczę. ;)

 

Pozostałe zablokowane, a "wolne" generyczne domeny:

 

boleslaw.pl

ciasna.pl

gac.pl

gzy.pl

kaczory.pl

kamionka.pl

klonowa.pl

krzywda.pl

mlynarze.pl

nur.pl

orly.pl

panki.pl

przewoz.pl

ropa.pl

serniki.pl

sokoly.pl

starcza.pl

wilczeta.pl

wysokie.pl

zlota.pl

 

Gminy, które nie mają swoich domen (na podstawie whois):

 

biala.pl

buk.pl

dobra.pl

dobre.pl

gora.pl

hanna.pl

jastrzab.pl

kamien.pl

klucze.pl

konskie.pl

kowal.pl

kowale.pl

ksiazki.pl

myszki.pl

nowe.pl

piatek.pl

pielgrzymka.pl

pokoj.pl

skoki.pl

sroda.pl

trabki.pl

warta.pl

wilga.pl

winnica.pl

wola.pl

wysoka.pl

 

I gminy, które mają swoje domeny:

 

banie.pl

brody.pl

brzeg.pl

czarna.pl

herby.pl

jablon.pl

jednorozec.pl

kadzidlo.pl

kije.pl

kolo.pl

kozy.pl

krzyz.pl

markowa.pl

mikolajki.pl

mrozy.pl

nedza.pl

niedzwiedz.pl

osie.pl

piaski.pl

pionki.pl

ploty.pl

siedlisko.pl

skala.pl

strumien.pl

susz.pl

trawniki.pl

walce.pl

wapno.pl

wieprz.pl

wilczyce.pl

wisniowa.pl

zatory.pl

 

ale blokują rynek wtórny domen, bo mogłyby mieć np. gmina*.pl ;)

Edited by thomaso
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×