Jump to content
polmajk

Dziwna sytuacja

Recommended Posts

Witam

 

Jestem ciekawy, czy przytrafila się Wam podobna sytuacja. Mianowice:

 

Wczoraj hurtowo przeglądałem wolne nazwy domen na eurodns.pl

Znalazłem jedną fajna , więc z ciekawości sprawdziłem na az.pl ( z poziomu gościa) , jakie rozszerzenia są wolne.

.pl (również IDN) było wolne.

 

Jakoś 2 godziny później, gdy chciałem zarejestrować daną domenę w dropped, pojawił się komunikat, iż domena jest niedostępna.

Sprawdziełem w innym serwisie, rzeczywiście - zarezerwowana przez AZ.

 

Napisałem do obsługi, okazało się, żę dana nazwa (+ IDN) są już zarezerwowane przez inną osobę fizyczną. We whois widnieje wpis, iż miało to miejsce jakąś godzinę po tym , jak sprawdzałem dostępność domen.

 

Zbieg okoliczności... Może ktoś miał podobnie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A co myślałeś, że fajne domeny siedzą i czekają aż się ktoś namyśli? Trzeba było od razu rezerwować, tak jak pewnie zrobił to ktoś inny, przeglądając domeny tak samo jak wcześniej ty. Napisz nazwę to może ci jeszcze podziękuje. :)

 

To działa też w drugą stronę, czasem przyjdzie mi do głowy fajna nazwa, ale widzę że jest w rezerwacji (mimo że nigdy nie była zarejestrowana) – o prostu ktoś wpadł na to samo chwilę wcześniej. Wtedy spokojnie czekam sobie czy rezerwacja spadnie, dziękując przy okazji opatrzności że domena nie była zarezerwowana u mnie i uda się uniknąć bezpodstawnych oskarżeń (bo takie prawie zawsze są tego typu oskarżenia).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie ma w tym nic dziwnego. Po prostu ktoś był szybszy.

 

Nie jesteś jedynym, który sobie rezerwuje nazwy. Są setki innych.

 

NIe szukaj konspiracji w tym, było takich przypadków już parę na forum.

 

Poza tym nie piszesz, co to za domena: .pl?

 

Poza tym w EuroDNS są czasem luki, więc tam nie ma sensu sprawdz\ać dostepność domen. Najlepiej w Dropped.pl lub we whois na dns.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiedyś sprawdzałem domeny zw z wynajmem i zacząłem od idn'ów bo uznałem że nonidn już dawno zajęte i ku mojemu zdziwieniu trafiłem na wynajmę.pl wolną z czego com.pl była zajęta, wtedy jeszcze nie wiedziałem czy to dobra, bardzo dobra a może średnia domena i będąc w pracy wróciłem do swoich obowiązków (nie będę całymi dniami sprawdzać domen w robocie bo mnie wyrzucą :)), no i nawet nie zarezerwowałem tylko wpisałem na listę no a za 2,3 patrzę już zarejestrowana :), więc takie rzeszy się zdarzają :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
no i nawet nie zarezerwowałem tylko wpisałem na listę no a za 2,3 patrzę już zarejestrowana

 

Tak mi się przypomniało, że jak na początku 2005 zerknąłem że 81.pl jest wolna (83.pl też była wolna, ale szkoda było kasy na dwie, po 70 zł), to nie wiedziałem że jest coś takiego jak rezerwacja, tylko wpłaciłem kasę, szła ze dwa dni, a potem zalogowałem się i zarejestrowałem domenę. To były czasy. Chociaż mniej szczęścia miałem np. z sxe.pl, która nie była łaskawa poczekać aż kasa dojdzie. ;-) Na szczęście niedługo potem jakoś rozgryzłem że rezerwacja jest darmowa i warto jej używać (jak widać nadal nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę :)) – choć i tak nie uchroniło mnie to przed utratą m.in. kakao.pl, gdzie z powodu pilnego wyjazdu nie upilnowałem terminu końca rezerwacji (no właśnie – była wolna, zarezerwowałem, nie opłaciłem i zaraz potem się komuś przydała – ale jakoś nie przeszło mi przez myśl że ktoś z AZ wykorzystał informację i ją złapał – przy tak atrakcyjnej domenie nic dziwnego że inne osoby też miały na nią chrapkę).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rozumiem o co Wam chodzi. Dziwi mnie tylko fakt, iż domena nie była jeszcze nigdy zarejestrowana, a tu nagle godzinę po moich wysiłkach, ktoś ją rezerwuje. Nie chcę podawać nazwy domeny, gdyż mam nadzieję, że za 2 tygodnie będzie wolna :) Mogę tylko dodać, iż jest to zlepek 2 słów, więc cieżko aby akurat godzinę po mnie ktoś wpisał taką nazwę. Chociaż cuda się zdarzają.

Teraz jak zobaczę wolną domenę, to natychmiast ją rezerwuję. Człowiek uczy się na błędach... Oby było mniej takich "incydentów".

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba każdy miał ciekawe historie (czasami frustracje) w trakcie poznawania domenowego świata, ale za to jest o czym opowiadać :)

Polmajk skąd wiesz że nie była nigdy zarejestrowana ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja tak miałem z domeną wiewiórka.pl -co prawda IDN ale ładny generyk :) Wtedy sprawdzałem wolne domeny w home, po tygodniu była już zarejestrowana, a wystarczyło zarezerwować. Można to czyjaś domena z forum? przyznać się :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chyba każdy miał ciekawe historie (czasami frustracje) w trakcie poznawania domenowego świata, ale za to jest o czym opowiadać :)

Polmajk skąd wiesz że nie była nigdy zarejestrowana ?

 

Czasem może być też tak, że domena była już zarejestrowana, po czym spadła, nikt nie przygarnął, no to po jakimś czasie trafiła na wolność. Ale potem ktoś "przetrzepał" listę ostatnich spadów i trafił na nią i mu się spodobała.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czasem może być też tak, że domena była już zarejestrowana, po czym spadła, nikt nie przygarnął, no to po jakimś czasie trafiła na wolność. Ale potem ktoś "przetrzepał" listę ostatnich spadów i trafił na nią i mu się spodobała.

 

Oczywiście, nie każdy ma czas przekopywać się codziennie przez aktualne listy. Z takiej "akcji" mam np. ufoludki.pl, którą zarejestrowałem miesiąc po wygaśnięciu gdy leżała wolna.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kiedyś sprawdzałem domeny zw z wynajmem i zacząłem od idn'ów bo uznałem że nonidn już dawno zajęte i ku mojemu zdziwieniu trafiłem na wynajmę.pl wolną z czego com.pl była zajęta, wtedy jeszcze nie wiedziałem czy to dobra, bardzo dobra a może średnia domena i będąc w pracy wróciłem do swoich obowiązków (nie będę całymi dniami sprawdzać domen w robocie bo mnie wyrzucą :)), no i nawet nie zarezerwowałem tylko wpisałem na listę no a za 2,3 patrzę już zarejestrowana :), więc takie rzeszy się zdarzają :)

W roku 2009 ta domena spadła, została złapana, następnie została zarejestrowana, gdy wygasała rezerwacja. Nie można było jej zarezerwować, ani nie była wolna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

przepraszam bardzo, to są jakieś publiczne pomówienia, że niby nie mogłem zarejestrować takiej domeny :) ?

Domena zaczęła wygasać : 31.01.2009, a zarejestrowana została 26.03.2009, co w tym czasie robiła - podejrzewam że była rezerwowana ale między czasie i tak była wolna bo różnica między datami to 55 dni

 

15 dni czas wygasania

 

40 : 14 (rezerwacja) to nie liczba całkowita

 

co potwierdza że domena była wolna !

 

screen z datą wygasania

 

Mogłem ją zarejestrować, ale pomyślałem ze zostawię Tobie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Los Rozrabiakaneros: Pamietaj ze domena rezerwowana tez wygasa 5dni do czasu kiedy ponownie bedzie mogla zostac zarezerwowana ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Domena zaczęła wygasać : 31.01.2009, a zarejestrowana została 26.03.2009, co w tym czasie robiła - podejrzewam że była rezerwowana ale między czasie i tak była wolna bo różnica między datami to 55 dni

Nie nie... żadne pomówienie. :) Byłem przekonany, że wziąłem ją od razu po pierwszym spadzie, a tu prosze - niespodzianka. :)

 

Mogłem ją zarejestrować, ale pomyślałem ze zostawię Tobie :)

Dzięki, dzięki. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

no fakt :) jednak w tym przypadku w tych 40 dniach max 2 razy została zarezerwowana, bo 14 * 3 = 42, czyli nawet (14 + 5) *2 = 38, więc był czas kiedy była wolna :)

 

Dzięki, dzięki. :)
wiesz jak chcesz to teraz mógłbyś ją oddać :)

 

ups chyba sobie podbiłem, szanownych Panów administratorów proszę o nie dodawanie mi procentów, to było przypadkowe

Edited by pb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mialam jeszcze "lepsza" i dziwniejsza sytuacje.Rejestrowalam na home.pl domene glowna pod siec portali-slowo bazowe + przedrostek "uni"-ogolnie wymyslona,unikalna,fajna nazwa.W trakcie rejestracji padl mi komp,kiedy uruchomilam go doslownie po kilku godzinach i rozpoczelam rejestracje od nowa,okazalo sie,ze domena zostala juz zarejestrowana-a whois.pl pokazalo,ze ktos to zrobil przez az.pl chwile po tym,jak padl mi komp.Fajnie prawda?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja mialam jeszcze "lepsza" i dziwniejsza sytuacje.Rejestrowalam na home.pl domene glowna pod siec portali-slowo bazowe + przedrostek "uni"-ogolnie wymyslona,unikalna,fajna nazwa.W trakcie rejestracji padl mi komp,kiedy uruchomilam go doslownie po kilku godzinach i rozpoczelam rejestracje od nowa,okazalo sie,ze domena zostala juz zarejestrowana-a whois.pl pokazalo,ze ktos to zrobil przez az.pl chwile po tym,jak padl mi komp.Fajnie prawda?

Jak wyżej, czysty przypadek.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Widać, że Twój komputer również nie wytrzymał emocji jakie towarzyszyły Ci przy rejestracji tej domeny, to musiała być naprawdę ciekawa nazwa ;)

 

 

Nazwa byla fajna i wpadajaca w ucho,a poniewaz byla moim wlasnym wymyslem,jest to wyjatkowo dziwny przypadek,ze nagle ktos wpadl na dokladnie taka sama i zarejestrowal ja 10 minut po przerwaniu mojej rejestracji. W kazdym razie zainspirowalo mnie to w koncu do kupna nowego kompa.Jeden plus sytuacji

Share this post


Link to post
Share on other sites
– choć i tak nie uchroniło mnie to przed utratą m.in. kakao.pl, gdzie z powodu pilnego wyjazdu nie upilnowałem terminu końca rezerwacji (no właśnie – była wolna, zarezerwowałem, nie opłaciłem i zaraz potem się komuś przydała – ale jakoś nie przeszło mi przez myśl że ktoś z AZ wykorzystał informację i ją złapał – przy tak atrakcyjnej domenie nic dziwnego że inne osoby też miały na nią chrapkę).

 

 

Z kakao.pl sytuacja była zgoła inna . Na początku listopada 2006 zadzwonił do mnie pracownik AZ z pytaniem, czy nie chcę odkupić, będącej właśnie rezerwacji, domeny kakao.pl ? Odpowiedziałem twierdząco i w ten oto sposób stałem się jej abonentem .

AZ postawiła mi tylko jeden warunek : pod żadnym pozorem nie wolno mi było przekierowywać kakao.pl na radiomaryja.pl ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z kakao.pl sytuacja była zgoła inna . Na początku listopada 2006 zadzwonił do mnie pracownik AZ z pytaniem, czy nie chcę odkupić, będącej właśnie rezerwacji, domeny kakao.pl ? Odpowiedziałem twierdząco i w ten oto sposób stałem się jej abonentem .

AZ postawiła mi tylko jeden warunek : pod żadnym pozorem nie wolno mi było przekierowywać kakao.pl na radiomaryja.pl :P

 

Już Ci kiedyś pisałem, że Ty ją "dostałeś" rok później – ja ją miałem w rezerwacji pod koniec 2005 roku, a osoba która ją potem złapała wystawiła ją na allegro i sprzedała za 102,50 zł ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zacytuję to co już kiedyś napisałem na GL:

 

Kiedyś też nie wierzyłem w takie przypadki ale okazuje się, że przy rejestracji ciekawej domeny nawet sekundy wcale nie muszą być długim okresem czasowym.

 

Jesienią 2007 postanowiłem sprawdzić frazę 'diveinegypt' dla rozszerzeń globalnych.

Ku mojemu ogromnemu zdziwieniu wolna była zarówno .com jak i net.

Natychmiast sprawdziłem divinginegypt.com - była zajęta.

 

Ponownie wpisałem diveinegypt i ... nie mogłem uwierzyć własnym oczom bo diveinegypt.com należała już do kogoś z Emiratów Arabskich !

Zresztą krótko po tym zostały zajęte też .net oraz .org

 

Nic tylko siąść i płakać ;)

Albo wyciągnąć wnioski i zarejestrować od razu gdy pojawia się pomysł.

Dzisiaj rejestracja domeny .pl w pierwszym roku to nie więcej niż kilkanaście pln.

Dlatego można zarejestrować ich więcej i mieć cały rok do namysłu.

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites
Już Ci kiedyś pisałem, że Ty ją "dostałeś" rok później – ja ją miałem w rezerwacji pod koniec 2005 roku, a osoba która ją potem złapała wystawiła ją na allegro i sprzedała za 102,50 zł ;)

 

Nie rozumiem dlaczego ich kryjesz ? ;) (mam na myśli tych ludzi z AZ, którzy polmajk'owi podwinęli domenę) .

To są z cała pewnością ci sami, którzy mi sprzedali kakao.pl .

Pamiętam jak dzisiaj, jeden miał taki gruby głos, a drugi był taki baaardzo wysoki . Jak wrzucał list do skrzynki to kucał :P .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×