Jump to content
dariush

Może ktoś zdradzi ? & Dyskusja o DNT

Recommended Posts

Podobno jest jakaś komenda którą można zarezerwować domenę która jeszcze jest w postępowaniu (o ile sie nie mylę)

 

Może któryś z forumowiczów napisałby co to za komenda (może być na PW jeśli nie chce pisać publicznie)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie ma takiej komendy.

 

Rejestrator (mając dostęp do EPP) może zarejestrować domenę, która jest zablokowana po wygaśnięciu rezerwacji – zanim zostanie ona uwolniona do rejestracji. Niestety, niektórzy rejestratorzy (tudzież ich pracownicy) korzystają z tego. Moim zdaniem to jest błąd w implementacji EPP po stronie NASK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

... a czy rejestrator mając dostęp do EPP może zarezerwować domenę która jest w postępowaniu wyjaśniającym poprzez nieopłacenie jej ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
... a czy rejestrator mając dostęp do EPP może zarezerwować domenę która jest w postępowaniu wyjaśniającym poprzez nieopłacenie jej ?

 

Nie. Domena po nieopłaceniu jest przez 30 dni zablokowana i *tylko* właściciel może ją przedłużyć. W praktyce oczywiście robi to rejestrator w jego imieniu, ale dane właściciela nie ulegają zmianie, więc żeby w ten sposób „przechwycić” domenę, musiałby jeszcze załatwić cesję...

Natomiast nie może zarezerwować domeny dopóki nie zostanie ona zwolniona do rejestracji – a to się dzieje po stronie NASK, więc każdy ma „równe” szanse.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Podobno jest jakaś komenda którą można zarezerwować domenę która jeszcze jest w postępowaniu (o ile sie nie mylę)
Nie ma takiej (za proste by to było).

 

Rejestrator (mając dostęp do EPP) może zarejestrować domenę, która jest zablokowana po wygaśnięciu rezerwacji – zanim zostanie ona uwolniona do rejestracji. Niestety, niektórzy rejestratorzy (tudzież ich pracownicy) korzystają z tego. Moim zdaniem to jest błąd w implementacji EPP po stronie NASK.

 

Tylko ten rejestrator, który rezerwował wcześniej tę domenę, inny nie może. Czy to błąd to kwestia dyskusyjna, ale faktycznie lepiej by było gdyby coś takiego nie mogło mieć miejsca.

 

Nie. Domena po nieopłaceniu jest przez 30 dni zablokowana i *tylko* właściciel może ją przedłużyć. W praktyce oczywiście robi to rejestrator w jego imieniu, ale dane właściciela nie ulegają zmianie, więc żeby w ten sposób „przechwycić” domenę, musiałby jeszcze załatwić cesję...

 

Rejestrator nie musi robić żadnej cesji, zmieni sobie tylko poprzez EPP właściciela domeny itd. Natomiast wydaje mi się, że taka kombinacja bez porozumienia z właścicielem to mogłoby być naruszenie porozumienia rejestratora z NASK. No chyba że rejestrator przedłuży domenę we własnym zakresie, w ciągu 30 dni nie dostanie kasy od właściciela, więc wtedy mu ją odbiera.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tylko ten rejestrator, który rezerwował wcześniej tę domenę, inny nie może. Czy to błąd to kwestia dyskusyjna, ale faktycznie lepiej by było gdyby coś takiego nie mogło mieć miejsca.

 

Nie tylko. Chyba że AZ i Active24 to ten sam rejestrator. ;-)

Gdyby było tak jak piszesz, problem byłby nikły.

 

Rejestrator nie musi robić żadnej cesji, zmieni sobie tylko poprzez EPP właściciela domeny itd. Natomiast wydaje mi się, że taka kombinacja bez porozumienia z właścicielem to mogłoby być naruszenie porozumienia rejestratora z NASK. No chyba że rejestrator przedłuży domenę we własnym zakresie, w ciągu 30 dni nie dostanie kasy od właściciela, więc wtedy mu ją odbiera.

 

To, że rejestrator może zmienić dane właściciela dowolnej domeny w dowolnej chwili – to wiadomo. Ale jeśli nie ma na to cesji, to może mieć problem. Wprawdzie NASK przezornie ukrył datę rejestracji, ale i tak sprawa w sądzie byłaby nie do wygrania. A co do samowolnego przedłużania domeny „na swoją rzecz”, byłoby to chyba naruszeniem umowy z NASK. Jedynym legalnym wyjściem jest więc zarezerwowanie domeny po jej wygaśnięciu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie tylko. Chyba że AZ i Active24 to ten sam rejestrator. ;-)

Gdyby było tak jak piszesz, problem byłby nikły.

 

Tak wyczytałem w dokumentacji EPP. Ale w takim razie zwrócę się z tym pytaniem do mojego partnera w NASK, być może się mylę.

 

To, że rejestrator może zmienić dane właściciela dowolnej domeny w dowolnej chwili – to wiadomo. Ale jeśli nie ma na to cesji, to może mieć problem. Wprawdzie NASK przezornie ukrył datę rejestracji, ale i tak sprawa w sądzie byłaby nie do wygrania. A co do samowolnego przedłużania domeny „na swoją rzecz”, byłoby to chyba naruszeniem umowy z NASK. Jedynym legalnym wyjściem jest więc zarezerwowanie domeny po jej wygaśnięciu.

 

Rzeczywiście, samowolne przedłużenie mogłoby podpaść pod świadczenie usług dla samego siebie (bo przecież nie dla klienta przedłuża tę domenę). To trochę śliska sprawa, co NASK by zrobił w takim przypadku - nie wiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jednak się myliłem... domena po wygaśnięciu rezerwacji nie jest już przypisana do żadnego registarara i w związku z tym każdy ją może zarejestrować (ale nie zarezerwować).

 

Sprawdziłem empirycznie - rzeczywiście, da się :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sprawdziłem empirycznie - rzeczywiście, da się :unsure:

 

Czas na kolejną krucjatę „o równe szanse”, a DawidMExpert nam się gdzieś zapodział... ;-(

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czas na kolejną krucjatę „o równe szanse”, a DawidMExpert nam się gdzieś zapodział... ;-(

 

Ech - co Wy z tymi krucjatami? :( Przecież ta opcja już od dawna jest dostępna wszystkim registrarom - a to, że nikomu nie chciało się jej wprowadzić, bo nikt nie widział w tym sensu rok temu? Dopiero niedawno okazało się, że taka usługa może się spodobać - np. czytlenikom tego forum. ACTIVE 24 też chce to wprowadzić dla swoich Klientów, ale to wymaga czasu a w toku są też inne projekty.

 

Tak czy inaczej - są już Klienci z tego forum, którzy z tej usługi korzystają w wersji beta - jeśli ktoś jeszcze chce potestować - nie ma najmniejszego problemu. Niestety obecnie działa to tak, że trzeba przesłać do mnie emaila na adres daniel.dryzek@active24.pl z nazwą domeny i numerem konta Klienta w http://www.active24.pl lub http://www.domenytanio.pl - na koncie klienckim muszą być środki, bo domeny ze statusem po wygaśnięciu rezerwacji nie można już zabookować.

 

Ot cała filozofia tej usługi.. wkrótce będzie w panelu w obu serwisach dla każdego Klienta. Cena rejestracji takiej domeny będzie identyczna jak w przypadku zwykłej rejestracji.

 

Jakieś uwagi, pomysły? ;)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak czy inaczej - są już Klienci z tego forum, którzy z tej usługi korzystają w wersji beta - jeśli ktoś jeszcze chce potestować - nie ma najmniejszego problemu. Niestety obecnie działa to tak, że trzeba przesłać do mnie emaila na adres daniel.dryzek@active24.pl z nazwą domeny i numerem konta Klienta w http://www.active24.pl lub http://www.domenytanio.pl - na koncie klienckim muszą być środki, bo domeny ze statusem po wygaśnięciu rezerwacji nie można już zabookować.

 

Nie wiem czy to ma większy sens w tej postaci, bo 95% domen, których rezerwacja wygasa – z tych które mnie interesują – zgarnia niejaki DD. :-P

Ale ok, spróbuję przy najbliższej okazji. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ech - co Wy z tymi krucjatami? ;) Przecież ta opcja już od dawna jest dostępna wszystkim registrarom - a to, że nikomu nie chciało się jej wprowadzić, bo nikt nie widział w tym sensu rok temu? Dopiero niedawno okazało się, że taka usługa może się spodobać - np. czytlenikom tego forum. ACTIVE 24 też chce to wprowadzić dla swoich Klientów, ale to wymaga czasu a w toku są też inne projekty.

 

Tak czy inaczej - są już Klienci z tego forum, którzy z tej usługi korzystają w wersji beta - jeśli ktoś jeszcze chce potestować - nie ma najmniejszego problemu. Niestety obecnie działa to tak, że trzeba przesłać do mnie emaila na adres daniel.dryzek@active24.pl z nazwą domeny i numerem konta Klienta w http://www.active24.pl lub http://www.domenytanio.pl - na koncie klienckim muszą być środki, bo domeny ze statusem po wygaśnięciu rezerwacji nie można już zabookować.

 

Ot cała filozofia tej usługi.. wkrótce będzie w panelu w obu serwisach dla każdego Klienta. Cena rejestracji takiej domeny będzie identyczna jak w przypadku zwykłej rejestracji.

 

Jakieś uwagi, pomysły? :P

 

DD

A co jeżeli domena, którą podam jako tester zainteresuje i Ciebie. Lub w wersji alpha kilka osób? Na pewno mamy podobne gusta :(

Share this post


Link to post
Share on other sites
A co jeżeli domena, którą podam jako tester zainteresuje i Ciebie. Lub w wersji alpha kilka osób? Na pewno mamy podobne gusta :(

 

Każdy kto mnie zna wie, że jak prześle mi takiego emaila, to domena jest jego - jeśli oczywiście w międzyczasie jej nie zarejestruje. Gdybym chociaż raz zrobił inaczej i zarejestrował dla siebie taką domenę mógłbym pakować walizki i wyjeżdżać do Afryki ;)

 

Mam też często pytania o wycenę domen - czasami nawet nie są zarezerwowane i jeśli są dobre, to mówię to osobie, która mnie pyta, że np. warto zarejestrować. Czasami są to naprawdę dobre domeny. Ale co ja się będę rozwodził - spróbować nie zaszkodzi - prawda? :P

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

W sumie to zauważyłem dzisiaj kilka niejagorszych domen w tym statusie, którymi ktoś mógłby być zainteresowany... może też wprowadzę taką usługę :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Już kilka osób testuje rejestrację domen po wygaśnięciu rezerwacji i chyba jak na razie wszyscy zadowoleni ;) Wkrótce narzędzie do sprawdzania i rejestracji takich domen będzie dostępne w panelach administracyjnych naszych serwisów (adresy w stopce).

 

Zapraszam kolejnych "Testerów" - szczególnie tych, którzy tak bardzo chcieli skorzystać z takiej funkcjonalności a jak funkcjonalność jest to nie korzystają :(

 

--

Daniel Dryzek

http://www.active24.pl

http://www.domenytanio.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wkrótce narzędzie do sprawdzania i rejestracji takich domen będzie dostępne w panelach administracyjnych naszych serwisów (adresy w stopce).

 

Nie mogę się doczekać. :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
A to nie koniec nowości - nowe BARDZO ciekawe i przydatne narzędzia dla "domeniarzy" już wkrótce.. :)

Czyżby DNT? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
A z polskiego na polski? :)

 

Przygotowuję pełną informację na ten temat - umieszczę na forum dziś lub jutro :P

Czuję się w pełni uprawniony do przekazania wszelkich informacji na ten temat, bo sam zaproponowałem NASKowi wprowadzenie tej usługi :-) I naprawdę cieszę się, że NASK podchwycił pomysł :)

 

--

Daniel Dryzek

http://www.active24.pl

http://www.domenytanio.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, juz sie dowiedzialem wszystkiego :) Swoja droga to z tego co pamietam to chyba ICAAN sie tez do tego przymierzal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×