Jump to content
dariush

Może ktoś zdradzi ? & Dyskusja o DNT

Recommended Posts

To uchyl nieco rąbka tajemnicy bartol, wszyscy są żądni wiedzy na ten temat :D

 

Zaraz wszyscy na mieście będą o tym trąbić ;-) LOL

 

Chodzi o usługę Domain Name Tasting, czyli nowej usług dla domen .pl, która pozwoli zamówić domenę na kilka dni i sprawdzić na przykład czy domena posiada jakiś ruch. Usługa nie będzie bezpłatna ;)

 

--

Daniel Dryzek

http://www.active24.pl

http://www.domenytanio.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
Myślę że to nie jest dobra opcja. Strasznie psuje rynek.

 

Pewnie u nas - tak samo jak na świecie - będą głosy za i przeciw ;) Sam Domain King - Rick Schwartz - umieścił ostatnio na swoim blogu http://www.ricksblog.com/ krytyczną opinię na temat tej usługi - w kontekście pomysłu, żeby wprowadzić ją dla domen .com (chociaż tak naprawdę to już działa tylko w trochę inny sposó;). Wszystko chyba zależy od tego jak będzie ta usługa wykorzystywana.

 

Ale jeśli już piszesz o psuciu rynku, to napisz chociaż jak konkretnie to psucie miałoby się odbywać? :D Bo ja oczywiście rozumiem, że złe byłoby łamanie TM, ale to już podpada pod paragrafy, więc oczywiste jest, że takie wykorzystanie byłoby złe. Ale co złego będzie w testowaniu domen typu generic - słów i całych fraz - żeby sprawdzić czy ktoś wpisuje daną domenę czy nie? Będzie to znacznie lepsze i pewniejsze narzędzie od KD.

 

Już nie wspomnę o spadach..

 

--

Daniel Dryzek

http://www.active24.pl

http://www.domenytanio.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po krótkim okrzyku radości, jednak nastał smutek, ponieważ tacy mali zbieracze domen, jak np. ja wyginą śmiercią tragiczną, no ale jak napisał bartol "wszystko wyjdzie w praniu"

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Po krótkim okrzyku radości, jednak nastał smutek, ponieważ tacy mali zbieracze domen, jak np. ja wyginą śmiercią tragiczną, no ale jak napisał bartol "wszystko wyjdzie w praniu"

 

Pozdrawiam

 

A to niby dlaczego? Nie rozumiem :D Moim zdaniem będzie właśnie odwrotnie. Dzięki tej usłudze każdy - niezależnie od wielkości i możliwości będzie mógł bardzo niskim kosztem wyszukać dobre domeny i je dla siebie zarejestrować.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ekhm. Aż mnie ciarki przechodzą co się stanie z rynkiem domen i co się stanie z ludzmi którzy rejestrują domeny tylko pod ruch.

 

Oczywiście będzie to wyglądać tak. Odpowiednie osoby będą wiedziały kiedy ta usługa zostanie wprowadzona. Dalej tylko ciach - lista top 10k .pl Alexy. Generator wszystkich mozliwych ekstremalnych literowek i na tasting. Kto pierwszy ten lepszy. Z pewnością w tym boju nie wygrają osoby które nie mają kapitału. Zazwyczaj są to osoby które startują. Wygrają Ci co ich stać na rejestracje kilku tysięcy domen dziennie.W taki sposób od razu po wprowadzeniu tej usługi rynek domen z ruchem będzie zmieciony przez kilka osób, a dalej przez nie monitorowany.

 

Jest też wiele innych wniosków na ten temat. Wystarczy przypomnieć sobie wprowadzenie tej usługi dla domen globalnych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko to pociąga za sobą koszty, o których wspominałeś. Jeszcze bez konkretnych kwot, ale chciałbym mniej więcej wiedzieć czy byłoby to podwójne płacenie ( za tą usługę, a potem za rejestrację ), czy np. potem kwota wydana na tą usługę pomniejszałaby kwotę rejestracji ? Czy w inny sposób będzie to rozwiązane? Jeśli tak, to w jaki.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ekhm. Aż mnie ciarki przechodzą co się stanie z rynkiem domen i co się stanie z ludzmi którzy rejestrują domeny tylko pod ruch.

 

Hmm - może się mylę, ale rynek domen opiera się na dwóch filarach - na dobrych domenach, które mają dobre nazwy - i to jest raz. Oraz na domenach, które mają ruch - te znów dzielą się na domeny generic typu kredyty.pl, banki.pl itd. oraz tzw. literówkach np. kredty.pl - najmniej wartościowe z tych wszystkich domen są te ostatnie. W stosunku do pierwszych dwóch kategorii wartość tych domen spada i tak będzie zawsze. Rynek sam się przed tym broni.

 

Oczywiście będzie to wyglądać tak. Odpowiednie osoby będą wiedziały kiedy ta usługa zostanie wprowadzona. Dalej tylko ciach - lista top 10k .pl Alexy. Generator wszystkich mozliwych ekstremalnych literowek i na tasting. Kto pierwszy ten lepszy. Z pewnością w tym boju nie wygrają osoby które nie mają kapitału. Zazwyczaj są to osoby które startują. Wygrają Ci co ich stać na rejestracje kilku tysięcy domen dziennie.W taki sposób od razu po wprowadzeniu tej usługi rynek domen z ruchem będzie zmieciony przez kilka osób, a dalej przez nie monitorowany.

 

Jest też wiele innych wniosków na ten temat. Wystarczy przypomnieć sobie wprowadzenie tej usługi dla domen globalnych.

 

Zaraz staniesz się "odpowiednią osobą" - jak to nazywasz :D Otóż jeśli zainteresowani tą usługą rejestratorzy zdążą z przygotowaniem oferty dla swoich Klientów, to będzie można z DNT skorzystać od 1 września. ACTIVE 24 wprowadzi tą usługę z dniem 1 września. Nie widzę przeszkód, żebyś sam skorzystał z tej usługi. Możliwe, że będzie to możliwe nawet w kilku firmach. Nie martwiłbym się, że przyjdzie jedna osoba / firma i zdmuchnie wszystkie literówki - usługa nie jest bezpłatna, co przemawia w tym konkretnym przypadku na jej korzyść.

 

Poza tym tak jak napisałem - nie samymi literówkami człowiek żyje ;)

 

P.S Czasami się zastanawiam - czemu w naszym kochanym narodzie tyle marudzenia - to źle, tego się nie da.. ;)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tylko to pociąga za sobą koszty, o których wspominałeś. Jeszcze bez konkretnych kwot, ale chciałbym mniej więcej wiedzieć czy byłoby to podwójne płacenie ( za tą usługę, a potem za rejestrację ), czy np. potem kwota wydana na tą usługę pomniejszałaby kwotę rejestracji ? Czy w inny sposób będzie to rozwiązane? Jeśli tak, to w jaki.

 

Koszt "przetestowania" jednej domeny w ACTIVE 24 wyniesie 1-2 PLN netto. Nie będzie on wliczany do ceny późniejszej rejestracji. To znaczy - opłata za tasting swoją drogą, opłata za domenę swoją.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z mojej strony dyskusja bez sensu bo nie mam takich wpływów żeby takie usługi znosić lub wprowadzać.

 

Chciałem jeszcze powiedzieć że w niektórych serwisach jest tak że gdy bierze się domene na tasting to domena ma super ruch. Jednak gdy ją już wykupimy na rok ruch znika. Oczywiście wiadomo o co chodzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chciałem jeszcze powiedzieć że w niektórych serwisach jest tak że gdy bierze się domene na tasting to domena ma super ruch. Jednak gdy ją już wykupimy na rok ruch znika. Oczywiście wiadomo o co chodzi.

 

Nie :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z mojej strony dyskusja bez sensu bo nie mam takich wpływów żeby takie usługi znosić lub wprowadzać.

 

Chciałem jeszcze powiedzieć że w niektórych serwisach jest tak że gdy bierze się domene na tasting to domena ma super ruch. Jednak gdy ją już wykupimy na rok ruch znika. Oczywiście wiadomo o co chodzi.

 

A to ciekawe ;) Nie wiedziałem o takich praktykach ;) Tylko kto miałby niby generować sztuczny ruch - NASK? :D Rejestratorzy? Przecież taka gra jest dobra na 1 miesiąc - a co potem?

 

Ale jak zwykle rynek oceni jak się usługa sprawdzi.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem kolejne nietrafione posuniecie NASKu...

 

Domena to towar troche jak plyty CD czy gazety - nie testuje sie ich, tylko sie kupuje (rejestruje) i ma. Szczegolnie biorac pod uwage ceny rejestracji nowych domen (poza promocja ok. 60-70zl netto) nie jest to duzy wydatek i mozna sobie na niego pozwolic...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tym tastingiem zgadzam się z tmi – w pierwszych dniach września zostanie przetrawionych tysiące, może dziesiątki tysięcy literówek i tym samym rynek literówek w Polsce zniknie (tzn. zostanie pożarty przez rekiny), tak samo jak w przypadku domen globalnych. No ale tak to już jest – kto pierwszy, ten lepszy (i nie ma tu co mamić tym, że „każdy będzie mógł to robić”, bo przecież wiadomo, że 90% literówek, które jeszcze nie są wzięte, zostanie zarejestrowanych na tasting w ciągu paru sekund po uruchomieniu usługi). No ale mnie to specjalnie nie przeszkadza, bo i tak nie lubię literówek. ;-) Chociaż pewnie będzie podobnie w przypadku domen z jakichś tam list – OVT, KD, Alexa czy co tam jeszcze. No nic, byle zostało jeszcze parę domenek do wzięcia na pocieszenie. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla zwyklego zjadacza chleba, ktory bedzie chcial przetastowac jedna albo dwie domeny to bedzie to kwota symboliczna. A jezeli chcesz sie tym zajac hurtowo to musisz sie liczyc z tym, ze koszty beda odpowiednio wyzsze

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z tym tastingiem zgadzam się z tmi

Tez chcialbym się z nim zgodzic, ale to pozostaje w sferze zyczeniowej.

Jednoczesnie apeluje: nie dramatyzujmy, a tym bardziej nie demonizujmy zaistnialej sytuacji.

Doskonale pamiętamy casus .COM'ow wyssanych przez hurtowych "testowaczy", ale...

Z drugiej strony w przypadku znaczacego wzrostu zarejestrowanych domen .PL istnieje szansa, ze wiecej inwestorow zainteresuje sie polskimi domenami (co spowoduje wzrost wartosci naszych portfolios ;-). Zobaczcie na obecne statystyki, gdzie daleko nam nawet do Holandii. Swoja droga juz dzis spotyka sie na zagranicznych forach osoby nie znajaca jednego polskiego slowa, a handlujace typos-ami .PL z calkiem niezlym traffic. Sadze, ze po przekroczeniu 1mln zarejestrowanych .PL-ek ten proceder jeszcze sie rozszerzy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
przecież wiadomo, że 90% literówek, które jeszcze nie są wzięte, zostanie zarejestrowanych na tasting w ciągu paru sekund po uruchomieniu usługi).

NASK nie pozwoli zarejestrować dziesiątków tysięcy domen w ciągu paru sekund, są limity na serwerze.

Share this post


Link to post
Share on other sites
NASK nie pozwoli zarejestrować dziesiątków tysięcy domen w ciągu paru sekund, są limity na serwerze.

 

No to zmieniam: przecież wiadomo, ze serwer NASK padnie w ciągu paru sekund po uruchomieniu usługi. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×