Jump to content
korneliusz.com

Uwaga na literówki!

Recommended Posts

Sprzedający nie jest niczemu winien. Jasno i wyraźnie podkreślił, że to domena IDN, podał nawet nazwę w formacie punycode.

Niemniej AM powinno dużo wyraźniej zaznaczać, że domena posiada znaki narodowe lub jest literówką. Być może dobrym sposobem byłoby umieszczenie widocznej informacji na ekranie potwierdzenia złożenia oferty?

Ciekawy tylko czemu mu służyć taki opis aukcji?

 

Krótka domena IDN, skrót IT (Information Technology), świetna inwestycja dla branży informatycznej lub telekomunikacyjnej.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aby ta istotna informacja była widoczna również dla tych, którzy nie potrafią czytać. :)

 

Jesteś zabawny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aby ta istotna informacja była widoczna również dla tych, którzy nie potrafią czytać. :)

 

Potrafić czytać, a znać się na konkretnej rzeczy to co innego.

Opis wyraźnie jest mylący dla przeciętnego kowalskiego, ale skoro wy nie widzicie w tym nic złego to tylko współczuć Waszym klientom, bo sądzę, że byle gówno byście im sprzedali najlepiej za miliony monet ;)

Edited by zabaco

Share this post


Link to post
Share on other sites

celowe zagranie z opisem sugerujące nazwe IT.pl. Myśle, a nawet jestem w 99% przekonany że wygrywający myśli że licytuje właśnie it.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nierzadko kupujący(szczególnie zaczynający karierę domeniarza) działają pod wpływem impulsu i podniecenia.....Patrzy taki jeden z drugim na AM a tutaj taka gratka...IT.PL na aukcji i licytuje nie patrząc nawet co niżej napisane..Ja wiem że powinno się czytać wszystko i powinno się to zrozumieć to co się czyta.....no ale tak czy siak u mnie na wsi i w moim odczuciu taki sprzedający to zwyczajny frajer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesteś zabawny.

Przynajmniej nie trolluję.

 

 

Problem jest i trzeba go rozwiązać. Sprzedawca, taki jak ten od omawianej aukcji, dokładnie zaznaczył o jaką domenę chodzi, ale nie każdy tak robi.

 

Wpadłem na jeszcze inny pomysł, który nie uderzałby w sprzedawców "dobrych" IDN-ów. Może dałoby się wprowadzić specjalne oznaczenie dla domen IDN, które posiadają znaki spoza alfabetu polskiego, plus ewentualnie innych liczących się na polskich giełdach, np. niemieckiego?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem jest i trzeba go rozwiązać. Sprzedawca, taki jak ten od omawianej aukcji, dokładnie zaznaczył o jaką domenę chodzi, ale nie każdy tak robi.

 

bardzo dokładnie zaznaczył

skrót IT (Information Technology)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Generalnie trudno czepiać się AM w tej akurat kwestii...Jak ktoś kupi na Allegro jakiś gniot to też pisze żale do właściciela serwisu?

To kwestia uczciwości sprzedającego i jasnego opisu nie wprowadzającego w błąd potencjalnych kupujących.

A tutaj ewidentnie sprzedający wciska kit...świadomie wprowadzając w błąd opisem sprzedawanej domeny...

Share this post


Link to post
Share on other sites

To kwestia uczciwości sprzedającego i jasnego opisu nie wprowadzającego w błąd potencjalnych kupujących.

A tutaj ewidentnie sprzedający wciska kit...świadomie wprowadzając w błąd opisem sprzedawanej domeny...

Nieprawda:

 

Na takie postępowanie są paragrafy

 

Zakaz stosowania nazw produktów mogących wprowadzać w błąd wynika wprost z przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (DzU z 2003 r. nr 153, poz. 1503 ze zm.)

 

Art. 3. 1.Czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta.

2.Czynami nieuczciwej konkurencji są w szczególności:

- wprowadzające w błąd oznaczenie przedsiębiorstwa,

- fałszywe lub oszukańcze oznaczenie pochodzenia geograficznego towarów albo usług,

- wprowadzające w błąd oznaczenie towarów lub usług,

- naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa,

- nakłanianie do rozwiązania lub niewykonania umowy,

- naśladownictwo produktów,

- pomawianie lub nieuczciwe zachwalanie,

- utrudnianie dostępu do rynku,

- przekupstwo osoby pełniącej funkcję publiczną,

- a także nieuczciwa lub zakazana reklama oraz organizowanie systemu sprzedaży lawinowej.

 

 

Art. 10. 1.Czynem nieuczciwej konkurencji jest takie oznaczenie towarów lub usług albo jego brak, które może wprowadzić klientów w błąd co do pochodzenia, ilości, jakości, składników, sposobu wykonania, przydatności, możliwości zastosowania, naprawy, konserwacji lub innych istotnych cech towarów albo usług, a także zatajenie ryzyka, jakie wiąże się z korzystaniem z nich.

 

***

 

W przypadku gdy sprzedający jest przedsiębiorcą, polecam również zapoznac się z:

 

 

ustawą z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym (Dz. U. z dnia 20 września 2007 r.)

 

oraz z

 

ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów

 

 

DZIAŁ IV

Zakaz praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów

Rozdział 1

 

Praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów

Art. 24. 1. Zakazane jest stosowanie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

2. Przez praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów rozumie się godzące w nie bezprawne działanie przedsiębiorcy, w szczególności:

1) stosowanie postanowień wzorców umów, które zostały wpisane do rejestru postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone, o którym mowa w art. 47945 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296, z późn. zm.5));

2) naruszanie obowiązku udzielania konsumentom rzetelnej, prawdziwej i pełnej informacji;

3) nieuczciwą lub wprowadzającą w błąd reklamę i inne czyny nieuczciwej konkurencji godzące w zbiorowe interesy konsumentów.

 

Czy chcesz tego czy nie, w tym kraju interes konsumenta jest chroniony. Co prawda gorzej z egzekucją tego, ale to już inna bajka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nieprawda:

 

Na takie postępowanie są paragrafy...etc

 

I co w związku z powyższym, skoro osoba sprzedająca jest osobą fizyczną ?

:)

Jak się to co napisałeś ma do sytuacji gdy żadna ze stron nie prowadzi działalności gospodarczej?

Share this post


Link to post
Share on other sites

celowe zagranie z opisem sugerujące nazwe IT.pl. Myśle, a nawet jestem w 99% przekonany że wygrywający myśli że licytuje właśnie it.pl

zwykłe oszustwo

 

Nierzadko kupujący(szczególnie zaczynający karierę domeniarza) działają pod wpływem impulsu i podniecenia.....Patrzy taki jeden z drugim na AM a tutaj taka gratka...IT.PL na aukcji i licytuje nie patrząc nawet co niżej napisane..Ja wiem że powinno się czytać wszystko i powinno się to zrozumieć to co się czyta.....no ale tak czy siak u mnie na wsi i w moim odczuciu taki sprzedający to zwyczajny frajer.

 

Na początku swojej zabawy z domenami złożyłem na allegro.pl ofertę na coś koło 100k za "domenę" www.nieruchomosci.pl :)

I tak nie osiągnąłem minimum ale uważałem, że opis wprowadza w błąd.

Tutaj jest to celowe działanie i zwykłe oszustwo.

Nie każdy czyta opis i ma taki obowiązek. Wyraźnie na początku jest podana nazwa IT.PL i taka domena powinna być sprzedawana.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przynajmniej nie trolluję.

 

 

Problem jest i trzeba go rozwiązać. Sprzedawca, taki jak ten od omawianej aukcji, dokładnie zaznaczył o jaką domenę chodzi, ale nie każdy tak robi.

 

Wpadłem na jeszcze inny pomysł, który nie uderzałby w sprzedawców "dobrych" IDN-ów. Może dałoby się wprowadzić specjalne oznaczenie dla domen IDN, które posiadają znaki spoza alfabetu polskiego, plus ewentualnie innych liczących się na polskich giełdach, np. niemieckiego?

 

 

A po co jakies "dobre IDN-y?"

 

Wystarczy oznaczyć domenę: "IDN".

 

Natomiast opis tego typu, którego, jak zrozumiałem, bronisz, jest niezgodnym z prawem wprowadzaniem w błąd i na to są przytoczone przeze mnie paragrafy.

 

Trzeba umieć odróżnić etyczny biznes od biznesu nieetycznego i bezprawnego.

 

Nie wiem, czy to potrafisz, wtedy gorzej dla ochrony i dochodzenia Twoich konsumenckich praw w wielu innych sprawach życia codziennego..

 

***

 

I co w związku z powyższym, skoro osoba sprzedająca jest osobą fizyczną ?

:)

Jak się to co napisałeś ma do sytuacji gdy żadna ze stron nie prowadzi działalności gospodarczej?

 

 

Myślę, że wówczas znajdą się odpowiednie paragrafy kodeksu cywilnego:

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domena, o której mówimy też jest oznaczona jako IDN, a jednak nie powstrzymało to licytujących od składania ofert.

 

Nie bronię tej aukcji, ale uważam, że sprzedający w znacznym stopniu zaznaczył, że nie chodzi o domenę IT.pl. Fakt, pisanie o niej, jako o skrótowcu od Information Technology, to przegięcie.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że gdyby wystawił tę domenę bez żadnego opisu, mogłoby się nabrać jeszcze więcej osób. A AM by na to zezwoliło.

 

Sprawa ma jeszcze drugie dno, ale do tego najpierw ktoś musiałby podpowiedzieć, bo się nie znam: czy IDN może zawierać litery z kilku alfabetów jednocześnie? Jeśli tak, to domena części.pl, powiedzmy z "i" wyjętym z jakiegoś innego alfabetu, a z "ę" i "ś" z polskiego, będzie na giełdzie przedstawiana tak samo, jak zwykły polski IDN części.pl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sprawa ma jeszcze drugie dno, ale do tego najpierw ktoś musiałby podpowiedzieć, bo się nie znam: czy IDN może zawierać litery z kilku alfabetów jednocześnie? Jeśli tak, to domena części.pl, powiedzmy z "i" wyjętym z jakiegoś innego alfabetu, a z "ę" i "ś" z polskiego, będzie na giełdzie przedstawiana tak samo, jak zwykły polski IDN części.pl.

Alez oczywiście, że takie kwiatki się już zdarzały.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na aukcji jest już dodana bardziej precyzyjna informacja przy domenie.

 

http://www.aftermarket.pl/bid.php?id=1365975

 

- wcześniej - domena ze znakami narodowymi,

- obecnie - domena ze znakami narodowymi: XN--T-EKA.PL

 

Nie wiem tylko czy to nie jest trochę za późna i nie do końca dobra decyzja od AM, bo złożonej oferty nie można już odwołać i dla licytujących to wiele nie zmienia.

 

Aukcja w każdym razie raczej nie będzie odwołana.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na aukcji jest już dodana bardziej precyzyjna informacja przy domenie.

 

http://www.aftermarket.pl/bid.php?id=1365975

 

- wcześniej - domena ze znakami narodowymi,

- obecnie - domena ze znakami narodowymi: XN--T-EKA.PL

 

Nie wiem tylko czy to nie jest trochę za późna i nie do końca dobra decyzja od AM, bo złożonej oferty nie można już odwołać i dla licytujących to wiele nie zmienia.

 

Aukcja w każdym razie raczej nie będzie odwołana.

 

Zakończenie: odwołana

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zakończenie: odwołana

 

No to jednak została odwołana. ;)

 

Decyzja na pewno ok, bo ta aukcja i wszystkie podobne aukcje IDN-ów użytkownika Tanie domeny to takie w stylu pobieraczek.pl - niby legalne (na co wskazuje dużo postów w tym wątku), ale jednak... mało etyczne.

Edited by thomaso
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem tylko czy to nie jest trochę za późna i nie do końca dobra decyzja od AM, bo złożonej oferty nie można już odwołać i dla licytujących to wiele nie zmienia.

 

Aukcja w każdym razie raczej nie będzie odwołana.

Zakończenie: odwołana Bieżąca cena: 1300 PLN (23 godzin, 27 minut)

Share this post


Link to post
Share on other sites

No to widać ktoś jednak wyżej podjął taką radykalną decyzję i ciachnął aukcję.

Moim zdaniem decyzja ok, bo ta aukcja i wszystkie podobne aukcje IDN-ów użytkownika Tanie domeny to takie w stylu pobieraczek.pl - niby legalne, ale jednak...

 

Wysłałem ticket z zapytaniem czy według nich jest wszystko ok, i otrzymałem wiadomość:

Witam,

Uprzejmie informuję, że wskazana aukcja została odwołana; dziękujemy za zgłoszenie.

Pozdrawiam,

Krzysztof xxx

 

Więc jak widać AM również nie będzie tolerowało takich aukcji i to według mnie bardzo dobra decyzja.

 

Edit:

Aukcja http://www.aftermarket.pl/bid.php?id=1366142 (сом.pl) również została odwołana po moim zapytaniu i otrzymałem następującą informację:

Witam,

Ta aukcja również została odwołana. Dodatkowo wprowadziliśmy pewne modyfikacje na stronach aukcji tak, aby nie było wątpliwości o przedmiocie sprzedaży.

Pozdrawiam,

Krzysztof xxx

 

to się naraziłem temu użytkownikowi z AM спецслу́жба (służby specjalne) ;)

Edited by zabaco
  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

W dziale 'sprzedane' giełdy Premium pojawiła się pozycja webdesing.pl ..sprzedana poprzez KupTeraz.

 

Ciekawe za ile poszło to cud ^_^

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×