Jump to content
domainer

Spółka Swistak.pl wygrała spór o domenę świstak.pl

Recommended Posts

To teraz już wiemy, dlaczego Swistak.pl Sp. z o.o zarejestrował znak słowno-graficzny "świstak.pl" mając tylko wersję bez kreseczki...

 

Nie zarejestrował, tylko zgłosił.

 

logo oraz znak słowny Świstak.pl zostały zgłoszone do biura patentowego w celu zastrzeżenia nazwy;

 

Jak widać, to wystarczyło za jeden z argumentów.

 

 

 

Moim zdaniem, gdyby nie przekierowanie na erotykę, abonent nie straciłby domeny (a jeśli by stracił, mając np. serwis o świstakach lub pustą stronę, to moim zdaniem bezprawnie). Natomiast przekierowując tę domenę na erotykę ewidentnie godził w dobre imię serwisu znajdującego się pod domeną swistak.pl.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie chciałbym być monotematyczny ale najchętniej zapytałbym: dlaczego ?

 

Dlatego chociażby, że pod domeną świstak.pl nigdy nie było serwisu aukcyjnego. Ten wyrok mi się bardzo nie podoba. Nasunęło mi się kilka wniosków:

- domeny IDN w ogóle nie powinny być wprowadzone

- jeżeli zostały wprowadzone to automatycznie IDNy powinny być zarejestrowane na rzecz abonentów nonIDN, chyba, że Ci zrzekli by się chęci do utrzymywania takich domen

- tak jak już ktoś napisał - trzeba teraz stawiać serwisy na swoich domenach i za jakiś czas poodbierać sobie do kompletu (non)IDNy - w zależności na której się zrobiło serwis i czy na tej "drugiej" domenie już czegoś nie ma

- duży może więcej

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie no panowie, kompletny cyrk z tego sądu.

W pewnym sensie rozumiem, że domena świstak.pl powinna należeć do serwisu aukcyjnego swistak.pl ale musiałoby to spełniać określone kryteria m.in. gdy wprowadzono IDN'y swistak powinien zarejestrować IDN'a a gdy już był zajęty starać się go odkupić, w przypadku gdy nie idzie dojść do kompromisu stron, wtedy niech sprawę rozpatruje sąd ale też nie w sposób taki, że domenę "świstak.pl" tak poprostu należy oddać + ponieść koszty sądowe, lecz sąd powinien mieć jakiegoś "agenta" który szacuje wartość domeny i sąd na sztywno podaje cenę domeny [...]

Szlak by mnie trafił, gdyby ktoś mi odebrał domenę, przecież NASK jasno pisze "kto pierwszy ten lepszy"! Dlaczego mam na tym tracić? Sędziowie nie znają rynku najwidoczniej, dla nich to wartość rejestracji, dla nas coś więcej. Przykre ...

A NASK umywa ręce, zgarnia kase i ma wszystko gdzieś.

Edited by Bert

Share this post


Link to post
Share on other sites
Fajnie by było gdyby Stowarzyszenie Inwestorów Domenowych(czy jakoś tak) zabrało głos w tej sprawie ;)

 

Przypominam, ze jednym z zalozycieli stowarzyszenia jest Rafal A. ;) Zart oczywiscie.

Mysle, ze jednym z argumentow byla wczesniejsza proba sprzedazy IDN na aukcji. Poza tym jest zarejestrowana spolka z o.o. Świstak.pl

 

BTW: Mysle ze przekierowanie IDN na erotyke bylo swego rodzaju proba zmuszenia swistaka od jego odkupienia. Co robi gosc, ktory juz prawie wydawal te miliony pozyskane ze sprzedazy IDN gdy widzi, ze wlasciciel nonIDN nie jest zainteresowany jego odkupieniem? Kieruje na erotyke i probuje szkodzic wlascicielowi serwisu na nonIDN. Mogl ja zostawic wolna lub zrobic sewis o swistakach ;)

Edited by heden.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest smg
- tak jak już ktoś napisał - trzeba teraz stawiać serwisy na swoich domenach i za jakiś czas poodbierać sobie do kompletu (non)IDNy - w zależności na której się zrobiło serwis i czy na tej "drugiej" domenie już czegoś nie ma

To jest bardzo dobra myśl, chyba zacznę sprzedawać pokarm dla żółwi pod żółwie.pl, mam też kilku znajomych co handlują zębatkami, te może coś wymyślę pod zębatki.pl ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Fajnie by było gdyby Stowarzyszenie Inwestorów Domenowych(czy jakoś tak) zabrało głos w tej sprawie ;)

A Tobie się wydaje, że jaki głos zabierze, jak jeden z założycieli jest stroną?

 

Też słyszałem, że właściciela swistak.pl domena IDN nie interesuje. Szkoda tylko, że sam przegapił wejście IDN-ów, a teraz odebranie skończyło się na drodze sądowej i już drugi raz został odebrany IDN w ten sposób.

 

Sądy polubowne to totalne nieporozumienie. I właściciel świstak.pl powinien to zaskarżyć.

Edited by korneliusz.com (sylyx.com)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przypominam, ze jednym z zalozycieli stowarzyszenia jest Rafal A. ;) Zart oczywiscie.

Mysle, ze jednym z argumentow byla wczesniejsza proba sprzedazy IDN na aukcji. Poza tym jest zarejestrowana spolka z o.o. Świstak.pl

BTW: Mysle ze przekierowanie IDN na erotyke bylo swego rodzaju proba zmuszenia swistaka od jego odkupienia. Co robi gosc, ktory juz prawie wydawal te miliony pozyskane ze sprzedazy IDN gdy widzi, ze wlasciciel nonIDN nie jest zainteresowany jego odkupieniem? Kieruje na erotyke i probuje szkodzic wlascicielowi serwisu na nonIDN. Mogl ja zostawic wolna lub zrobic sewis o swistakach ;)

No właśnie najbardziej martwi mnie fakt przyznania ochrony patentowej na znak świstak.pl, dlaczego została ona przyznana skoro domena świstak.pl nie należała do Agnieszczaka tylko kogoś innego? Czy pozwany próbował podważyć prawa do ochrony patentowej, na ten słownikowy wyraz? Niby wygląda to na próbę zmuszenia serwisu swistak.pl do odkupienia IDNa, ale patrząc z drugiej strony rejestracja firmy o nazwie domeny, która nie jest własnością tej firmy mogła być celowym działaniem mającym na celu wyłudzenie domeny IDN. Taki paradoks stewarza wiele niejasności.

Share this post


Link to post
Share on other sites
A Tobie się wydaje, że jaki głos zabierze, jak jeden z założycieli jest stroną?

Napisałem to ironicznie. Chciałbym się dowiedzieć czy na tym ma polegać ta ochrona inwestorów domenowych(swoich oczywiście) przez Stowarzyszenie? Choć wiem, że i tak żadnej odpowiedzi nie będzie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Niby wygląda to na próbę zmuszenia serwisu swistak.pl do odkupienia IDNa, ale patrząc z drugiej strony rejestracja firmy o nazwie domeny, która nie jest własnością tej firmy mogła być celowym działaniem mającym na celu wyłudzenie domeny IDN. Taki paradoks stewarza wiele niejasności.

 

 

Troche sie zagalopowalem firma to Swistak.pl Sp z o.o.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Troche sie zagalopowalem firma to Swistak.pl Sp z o.o.

Zatem sąd powinien wziąć pod uwagę sposób w jaki w Polsce przeprowadzona była rejestracja domen IDN przez jednostkę państwową ;) Bo wygląda to na zwykłe wywłaszczenie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
A Tobie się wydaje, że jaki głos zabierze, jak jeden z założycieli jest stroną?

 

Dla scislosci nie jest strona. Strona w sporze byla firma Swistak.pl Sp. z o.o. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Szkoda tylko, że sam przegapił wejście IDN-ów ...

Z tego co można wyczytać IDNy pojawiły się w Polsce 11 września 2003 roku.

Domena: świstak.pl ( xn--wistak-2ib.pl ) została utworzona: 24 listopada 2005 r.

Prawdopodobnie mało kto wierzył na początku ich wprowadzenia, że IDNy będą mogły zabierać znaczną część ruchu z nonIDNa.

Musiało minąć wiele lat żeby to odczuć.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Poza tym jest zarejestrowana spolka z o.o. Świstak.pl

Ciekawe co było pierwsze - świstak.pl (IDN) czy Świstak.pl Sp. z o.o. ? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uważam to trochę za ograniczanie wolności słowa w szerszym jego znaczeniu. Tzn. mając domenę świstak.pl nie mogę zrobić sobie dowolnej strony pod moją domeną, bo pod swistak.pl istnieje serwis aukcyjny?

Czy gdybym stworzył stronę o świstakach założył jakieś stowarzyszenie ochrony tych zwierząt, czy mógłbym podać "swistak.pl" do sądu z prośbą o oddanie mi domeny, bo słowo świstak utożsamia z systemem aukcyjnym, czego by nie chciało moje stowarzyszenie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
No właśnie najbardziej martwi mnie fakt przyznania ochrony patentowej na znak świstak.pl, dlaczego została ona przyznana skoro domena świstak.pl nie należała do Agnieszczaka tylko kogoś innego?

 

Dokładnie, też o tym pomyślałem. Jak UPRP mógł przyznać ochronę na coś, co nie należało do zgłaszającego?? To ja sobie zarejestruję krędyty.pl, ale zgłoszę kredyty.pl, bo dlaczego nie? I wtedy droga po kredyty.pl otwarta! ;-)

To jest jakaś paranoja. To nie jest państwo prawa!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Troche sie zagalopowalem firma to Swistak.pl Sp z o.o.

 

 

Ciekawe co było pierwsze - świstak.pl (IDN) czy Świstak.pl Sp. z o.o. ? ;)

 

http://infoveriti.pl/firma/239865/swistakp...l-solidarnosci/

 

Caly ten g... arbitraz to jedno wielkie nieporozumienie i zlodziejstwo w majestacie prawa.

Z drugiej strony nie wiemy jakie byly wszystkie argumenty powoda. Byc moze posiadal jakies dowody swiadczace np. o probie odsprzedania mu IDN.

 

Zajrzyjcie na link podany przez jedrzeja ;) Nie ma co debatować. Oto Polska właśnie!

 

Dlatego juz keidys napisalem

 

Czytajac niektore wyroki SP raczej nie zdycyduje sie na podpisanie zadnego "zaproszenia" nawet w przypadku najbardziej generycznej domeny. Do tej pory bylem przekonany, ze musze to zrobic bo NASK wypowie mi umowe utrzymania domeny. Teraz wiem, ze wystaepujac jako konsument a nie przedsiebiorca nie musze tego robic. Sorki ale wole wystepowac przed sadem powszechnym niz przed jakas "banda kolesi".

 

 

http://www.di.pl/index.php?showtopic=36415&hl=

Edited by heden.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zajrzyjcie na link podany przez jedrzeja ;) Nie ma co debatować. Oto Polska właśnie!

 

Rafałek do Rafałka zadzwonił, ten do Dareczka, i k***a sprawa załatwiona... Żal...

Nie korzystałem ze swistaka.pl, ale od tej pory to już w ogóle będę go omijał szerokim łukiem, jak i inne serwisy tej spółki.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dokładnie, też o tym pomyślałem. Jak UPRP mógł przyznać ochronę na coś, co nie należało do zgłaszającego?? To ja sobie zarejestruję krędyty.pl, ale zgłoszę kredyty.pl, bo dlaczego nie? I wtedy droga po kredyty.pl otwarta! ;-)

To jest jakaś paranoja. To nie jest państwo prawa!

Mało tego to nie rozumiem dlaczego na stronie swistak.pl widnieje logo, którego elementem jest zapis domeny świstak.pl. Czy mając jakąś domenę, mogę sobie wpisać w logo inną domenę, która nie jest moją własnością. Bo to raczej wygląda na podszywanie się pod stronę świstak.pl. Paranoja!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sądy polubowne to totalne nieporozumienie.

 

Jesteś od tak dawna w "biznesie" i dopiero teraz to do Ciebie dotarło ?

SP to jest jeden wielki cyrk . Dobór całkowicie niekompetentnych arbitrów, brak publikacji niewygodnych lub wręcz bezsensownych orzeczeń tego "sądu", niejasne powiązania na linii zastępstwo procesowe - arbiter (vide: sprawa świstak.pl), to tylko niektóre przykłady stanowiące standard w tym towarzystwie wzajemnej adoracji . Never-ending-story ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mało tego to nie rozumiem dlaczego na stronie swistak.pl widnieje logo, którego elementem jest zapis domeny świstak.pl. Czy mając jakąś domenę, mogę sobie wpisać w logo inną domenę, która nie jest moją własnością. Bo to raczej wygląda na podszywanie się pod stronę świstak.pl. Paranoja!

 

Ha! Racja! Przecież do właściciel świstak.pl mógł pozwać swistak.pl, bo ten drugi serwis prowadzi konkurencyjną działalność: http://www.swistak.pl/171_Dla_doroslych.html?allow=1 !!! I na dodatek podszywali się pod jedo serwis używając pisowni przez "ś". Powinien gdzieś zaskarżyć ten wyrok..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×