Jump to content
Sign in to follow this  
lenuncjo

Domeny a amortyzacja-czy jest możliwa???

Recommended Posts

Mam pytanie odnośnie kwestji możliwości amortyzacji kosztów poniesionych na pozyskanie praw do domeny na podstawie cesji oraz faktury lub umowy. Czy wogóle amortyzacja tych kosztów jest możliwa??? Czy powyższe prawa do domeny można zaliczyc do wartości niematerialnych i prawnych firmy podlegajacych amortyzacji??? Jeżeli tak to jaka jest roczna stawka odpisów amortyzacyjnych?? Czy wie ktoś z was co mówi prawo podatkowe na temat tej kwestji??

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mam pytanie odnośnie kwestji możliwości amortyzacji kosztów poniesionych na pozyskanie praw do domeny na podstawie cesji oraz faktury lub umowy. Czy wogóle amortyzacja tych kosztów jest możliwa??? Czy powyższe prawa do domeny można zaliczyc do wartości niematerialnych i prawnych firmy podlegajacych amortyzacji??? Jeżeli tak to jaka jest roczna stawka odpisów amortyzacyjnych?? Czy wie ktoś z was co mówi prawo podatkowe na temat tej kwestji??

 

http://www.rp.pl/artykul/56098,281870_Praw...mortyzowac.html

 

oraz

 

http://www.rp.pl/artykul/56098,281868_Jak_...nternetowa.html

 

Minimalny okres amortyzacji to chyba 60m-cy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

moim zdaniem jest to sprzeczne z istotą amortyzacji, która za cel ma wyrównanie utraconej wartości środka. A trudno sobie chyba wyobrazić domenę, która traci na wartości

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mam pytanie odnośnie kwestji możliwości amortyzacji kosztów poniesionych na pozyskanie praw do domeny na podstawie cesji oraz faktury lub umowy. Czy wogóle amortyzacja tych kosztów jest możliwa??? Czy powyższe prawa do domeny można zaliczyc do wartości niematerialnych i prawnych firmy podlegajacych amortyzacji??? Jeżeli tak to jaka jest roczna stawka odpisów amortyzacyjnych?? Czy wie ktoś z was co mówi prawo podatkowe na temat tej kwestji??

 

 

A od kiedy to domena jest srodkiem trwalym ?:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
A od kiedy to domena jest srodkiem trwalym ?;)

 

 

Na ostatnim spotkaniu MeetDomainers padło pytanie:

Jak księgować domeny o wartości 10 tys. zł?

Odpowiedź:

Nabywasz wartość niematerialną, więc musisz ją amortyzować.

 

http://strefadomeny.pl/index.php/2009/09/m...elacja-na-zywo/

 

Jak skomentujesz tą odpowiedz?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie jestem specem od spraw księgowych, ale trochę znam się nad tym.

 

1. IMHO domena nie jest środkiem twardym.

2. Jeśli ktoś na spokoju chce tak księgować (i nie od razu dać całość do kosztów) - standardowe jesteśmy abonamentem < 12 miesiące - więc amortyzacja nie powinno być więcej niż 12 ms - albo co najmniej się kończyć w momencie utraty prawy do domen.

3. Istnieje formalno-prawno jasne sposób, żeby udowodnić, że "kończył się czas mieć korzyści z zakup domeny" -> opcja -> wygaśnięcia -> potem NOWY abonament.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal

Z tego co wiem, to Polsce jest tak, iż jeżeli się kupuje domenę z nazwą przedsięwzięcia, to można taki zakup od razu wpuścić w koszty w 100%. Nie wiem, jak jest w innym przypadku.

 

Przykład:

Firma Monarch kupuje domenę monarch.pl za 5 000 PLN netto i od razu wlicza koszt w wysokości 5 000 PLN netto.

Edited by Michal

Share this post


Link to post
Share on other sites

także jestem takiego zdania że można wpuścić to w koszty i korzystać z odpisów amortyzacyjnych - cel jest taki sam jak dla innych inwestycji korzystających z odpisów

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×