Jump to content
staszewski

"domeny zawierającej imię i nazwisko osoby rozpoznawalnej publicznie"

Recommended Posts

Witam,

Na allegro chciałem sprzedać dwie domeny które są powszechnie kojarzone z pewną osobą publiczną -wcale tego nie kryłem i na to wskazałem w aukcji gdzie zamieściłem stosowny opis wskazujący jaką okazją jest ta oferta oraz dwa niechronione prawami autorskimi zdjęcia z tą osobą.

Ponieważ domeny są rzeczywiście strzałem w dziesiątkę wkrótce po rozpoczęciu aukcji dostałem maila od dyrektora firmy która określa się mianem agenta tego człowieka (z tego co mi wiadomo rzeczywiście tak jest), o to mail:

 

"Witam,

jestem członkiem zarządu spółki XXX.pl - producenta serialu XXX. Jesteśmy też agentem XXX. Kieruję sprawę do naszego prawnika, w sprawie sprzedaży przez Pana domeny zawierającej imię i nazwisko osoby rozpoznawalnej publicznie. W mojej opinii jest to obecnie niezgodne z prawem, ale będę to jeszcze sprawdzała.

Jeśli chce się Pan skontaktować - podaje służbowe namiary:

tel. XXX

XXX@XXX.pl"

 

Oczywiście aukcja była od 100zł z opcją kup teraz na 900zł i może wystarczyło aby kupili to na własną rękę bez zamieszania obecnie podniosłem cenę do 4,000zł z opcją na 6,000zł i poniżej nie zejdę, ale pytanie jest inne -czy mają racę, czy ja mam rację, co o tym myślicie, prosiłbym o w miarę kompetentne odpowiedzi :))?

 

PS widzę że w tle jest wątek który dotyczy bardzo podobnego tematu -moje domeny to PanKowalski.pl oraz JanKowalski.pl

Edited by staszewski

Share this post


Link to post
Share on other sites

Żeby było zwięźle i na temat...

 

Wystawiając aukcje z czyimś foto, nie mając praw autorskich do rozpowszechniania, stanąłeś na nad wielką przepaścią.

Podnosząc cenę aukcji po kontakcie z agentem owej osoby, uczyniłeś ogromny krok na przód...

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Żeby było zwięźle i na temat...

 

Wystawiając aukcje z czyimś foto, nie mając praw autorskich do rozpowszechniania, stanąłeś na nad wielką przepaścią.

Podnosząc cenę aukcji po kontakcie z agentem owej osoby, uczyniłeś ogromny krok na przód...

:)

 

Trudno o lepsze zobrazowanie sytuacji. Widać, że zdajesz sobie sprawę, że temat ogólnie jest śliski i mimo iż sam wpadłeś na pomysł "i może wystarczyło aby kupili to na własną rękę bez zamieszania" to robisz coś zupełnie przeciwnego. Utrudniasz szybkie, polubowne a moze nawet satysfakcjonujące rozwiązanie i dążysz do sporu podkreślając przy tym, że to nie przypadek i kieruje Tobą wyłącznie chęc zysku - czyli sam się podkładasz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sorry za OT ale nie trawię tej baby, której domenę sprzedajesz i zarazem nie rozumiem jej fenomenu..

 

a co do domen to ta typu PanKowalski.pl to można sprzedawać a imię+nazwisko to już ciężej chyba, tym bardziej, że na aukcji masz 4 zdjęcia tej babki no i opis jednoznacznie na nią wskazujący..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam,

Na allegro chciałem sprzedać dwie domeny które są powszechnie kojarzone z pewną osobą publiczną -wcale tego nie kryłem i na to wskazałem w aukcji gdzie zamieściłem stosowny opis wskazujący jaką okazją jest ta oferta oraz dwa niechronione prawami autorskimi zdjęcia z tą osobą.

Ponieważ domeny są rzeczywiście strzałem w dziesiątkę wkrótce po rozpoczęciu aukcji dostałem maila od dyrektora firmy która określa się mianem agenta tego człowieka (z tego co mi wiadomo rzeczywiście tak jest), o to mail:

 

JEśli zmienisz opis aukcji na "blank" pozostawiając tylko nazwę domeny bez konotacji, z kim się kojarzy, to OK. Jesli natomiast próbujesz ugrać posiłkując się w opisie, że tak właśnie nazywa się znana aktorka, celebrytka, showmenka, to jesteś przegrany. Wykorzystujesz czyjś wizerunek do osiągnięcia prywatnych korzyści.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgadzam się z Umberto! To jednak nie było rozsądne zagranie z Twojej strony. Myslę że powinieneś teraz ,spróbować jednak rozwiązać tą sprawę w sposób polubowny bo możesz bez potrzeby narazić się na jakieś niepotrzebne koszty.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystko zależy od tego czy to nazwisko jest jednoznacznie kojarzone z daną osobą - rozumiem, że posłużyłeś się zdjęciem tej osoby - naraziłeś się na roszczenia oparte o prawo autorskie.

 

Ale odnośnie samej domeny - rejestracje i sprzedaż praw do domeny zawierającej nazwisko - nawet pseudonim znanej osoby sama w sobie nie jest ex lege zakazana i nie będzie stanowić naruszenia dóbr osobistych, a tylko na tych przepisach da się oprzeć ochronę w Polsce. Inaczej jest w USA na gruncie ACPA ale to inna bajka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×