Jump to content
DD

Ciekawe artykuły o domenach

Recommended Posts

Pytam, bo jak wpiszę w Google "nieruchomości" to Oferty.net wyskakuje jako 3cie.

Jak wpiszę "podatki" to pierwsze wyskakuje Podatki.biz

O zgrozo ....szukam "alkomaty" i mam na pierwszej stronie alkomaty.org, alkomaty.biz, alkomaty.info, alkomat.com nawet alkomaty.net.pl

 

Spośród tysięcy "generyków" zawsze można znaleźć jakiś procent potwierdzających Twoją tezę, tylko czy o to chodzi?

Dlatego na przykład denerwują mnie tzw. sondy uliczne we wszelkiego rodzaju stacjach TV. Pytają 20 osób, do emisji wybierają 3 wypowiedzi. W taki sposób zawsze można udowodnić, że "wszyscy" Polacy są "za" albo "przeciw".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Niestety nie mam wpływu na to jak odbierasz moje posty.

Ale skoro tak "wymyślam" to szukajac domeny zwiazanej z pracą

(w przypadku gdy praca.pl jest zarejestrowana) wybrałbyś alternatywnie praca.com.pl czy praca.net ?

Jako domener(choć nieprofesjonalny) wybrałbym praca.com.pl, ponieważ wiem iż lepiej na wtórnym rynku sprzedają się domeny .com.pl niż domeny .net. Które są lepsze w marketingu i na innych płaszczyznach to mnie mało interesuje, interesuje mnie które domeny osiągają lepsze ceny i zapewniają wyższy ROI, bo na tym zarabiam. To klienci swoimi wyborami dyktują mi jakie domeny mam kupować i sprzedawać, moje i Twoje zdanie jest tutaj najmniej ważne, najważniejsze jest to, czego chce konsument. Nie jestem przywiązany do żadnego rozszerzenia, jeżeli konsumenci będą skłonni więcej zapłacić za .net to będę kupował domeny .net i im je sprzedawał, dzisiaj dominuje .pl.

 

 

Co to znaczy "przewagi"? W usability? type-in? SEO? SERP? SEM? wizualnej?

Pytam, bo jak wpiszę w Google "nieruchomości" to Oferty.net wyskakuje jako 3cie.

Jak wpiszę "podatki" to pierwsze wyskakuje Podatki.biz

O zgrozo ....szukam "alkomaty" i mam na pierwszej stronie alkomaty.org, alkomaty.biz, alkomaty.info, alkomat.com nawet alkomaty.net.pl

Przewagi cen na wtórnym rynku domen. Tego dotyczy artykuł.

 

Nie neguje....super jest mieć .pl, ale z autopsji wiem że od nawet najlepszej domeny .pl do porzadnie rozruszanego portalu dzielą lata pracy, a sama końcówka gwarantuje niewiele.

Treść jest najważniejsza - 100% zgoda. Rozszerzeni jednak coś tam gwarantuje, znacznie więcej niż "niewiele", szczególnie w reklamie offline i zapamiętywaniu oraz kojarzeniu domen.

 

Zanim właściciele tych "cudownych" zaparkowanych .pl'ek cokolwiek na nich postawią to KK rozruszają serwisy na alternatywnych końcówkach,

do takiego stopnia że nadgonienie straconego czasu (zarówno w SERP jak i AW) będzie ledwo (o ile wogóle) osiągalne. No chyba że przekonasz internautów żeby nie używali wyszukiwarek :)

Jak będzie czas pokaże, staram się być elastyczny, nie ja wyznaczam trendy w internecie, staram się jak najlepiej je odczytywać i przekładać na moją pracę.

 

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Treść jest najważniejsza - 100% zgoda. Rozszerzeni jednak coś tam gwarantuje, znacznie więcej niż "niewiele", szczególnie w reklamie offline i zapamiętywaniu oraz kojarzeniu domen.

 

Jak to kiedyś mądry człowiek powiedział ... "jakbym się z Tobą zgodził to obydwoje bylibyśmy w błędzie" :)

 

Uwierz końcówka niewiele ma wspólnego z reklamą offline.

Ważne jest aby cały kompozycja była zapamietywalna i tu najwazniejszą częścią jest nazwa.

 

Człowiek chłonie reklamę wizualnie / wzrokowo, wiec widzac przykładowe Dopalacze.com własnie tak go zapamięta.

 

dopalacze.jpg

 

4126329.jpg

 

reklama1.jpg

 

p10308421yq4.jpg

 

spodlady1.jpg

 

dsc00122.jpg

 

 

 

internauci nie mają problemu z zapamietaniem tego typu domen (powyżej),

czago nie mozna powiedzieć o takich cudach.

 

 

 

p10308521dv7.jpg

 

25052009062.jpg

 

zdjcia0051.jpg

 

 

 

 

 

 

Wiem ten ostatnie przykłady to rodzynki, ale chodzi o pokazanie jak bardzo wzrokowo odbiera się domeny z reklam offline.

Edited by Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak to kiedyś mądry człowiek powiedział ... "jakbym się z Tobą zgodził to obydwoje bylibyśmy w błędzie" ;)

 

Uwierz końcówka niewiele ma wspólnego z reklamą offline.

Ważne jest aby cały kompozycja była zapamietywalna i tu najwazniejszą częścią jest nazwa.

 

Człowiek chłonie reklamę wizualnie / wzrokowo, wiec widzac przykładowe Dopalacze.com własnie tak go zapamięta.

 

Jeżeli jest tak jak piszesz to skąd bierze się tak duży ruch na domenach .pl gdzie na ich odpowiednich w innych rozszerzeniach są popularne strony, np. gmail.pl? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jeżeli jest tak jak piszesz to skąd bierze się tak duży ruch na domenach .pl gdzie na ich odpowiednich w innych rozszerzeniach są popularne strony, np. gmail.pl? ;)

 

To jest jak rozmowa o Kosmitach. Wszyscy wiedzą jak wyglądają ale nikt ich nie widział ;)

Masz konkretne statystyki aby pokazać ten "tak duży" ruch i porównać?

Share this post


Link to post
Share on other sites
To jest jak rozmowa o Kosmitach. Wszyscy wiedzą jak wyglądają ale nikt ich nie widział ;)

Masz konkretne statystyki aby pokazać ten "tak duży" ruch i porównać?

Jeżeli wierzyć byłemu abonentowi jest to 3.500 - 4.700 odwiedzin dziennie. Idąc dalej skoro uważasz, że użytkownicy wzrokowo zapamiętują adresy domen to skąd bierze się utrata ruchu (1.130.856 odw./msc.) przez serwis nk.pl na rzecz domeny n-k.pl. Tutaj oczywiście nie mamy do czynienia ze sprawą rozszerzeniem, ale problem jest ten sam. Ruch w obu przypadkach pochodzi z wejść bezpośrednich, więc imho strata musi wynikać z niezapamiętania/pomylenia prawidłowych adresów, co nie powinno mieć miejsca jeżeli zawierzymy Twojej tezie o graficznym postrzeganiu domen.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Człowiek chłonie reklamę wizualnie / wzrokowo, wiec widzac przykładowe Dopalacze.com własnie tak go zapamięta.

A przy okazji dopalaczy:

 

Handlujący dopalaczami mogą przenieść się do internetu na domeny ulokowane na zagranicznych serwerach - ostrzega "Rzeczpospolita".

Wp.pl: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Dop...mosc_prasa.html

 

Rzeczpospolita: http://www.rp.pl/artykul/15,545503-Dilerzy...-rezygnuja.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jeżeli wierzyć byłemu abonentowi jest to 3.500 - 4.700 odwiedzin dziennie.

 

Po pierwsze ....nie stawiaj za pewnik statystyk których nie widziałeś na oczy.

Po drugie... mówmy o domenach wokół których nie było szumu medialnego napędzajacego jakistam ruch.

 

 

Idąc dalej skoro uważasz, że użytkownicy wzrokowo zapamiętują adresy domen to skąd bierze się utrata ruchu (1.130.856 odw./msc.) przez serwis nk.pl na rzecz domeny n-k.pl. Tutaj oczywiście nie mamy do czynienia ze sprawą rozszerzeniem, ale problem jest ten sam. Ruch w obu przypadkach pochodzi z wejść bezpośrednich, więc imho strata musi wynikać z niezapamiętania/pomylenia prawidłowych adresów, co nie powinno mieć miejsca jeżeli zawierzymy Twojej tezie o graficznym postrzeganiu domen.

 

A skąd masz takie informacje o utracie ruchu? Masz jakiekolwiek statystyki do pokazania na poparcie tego co piszesz?

Pozatym mylisz zapamietywanie nazw a problemy internautów z wpisywaniem nazw....a przykład Naszej Klasy która domenę zmieniała kilkukrotnie jest mało trafiony.

Nasza-Klasa.pl > NaszaKlasa.pl > nk.pl ... niektórzy do tej pory piszą w pierwszej wersji ;)

 

 

Nawiazujac jeżeli mówimy o utracie ruchu to analizowałem jedną z moich domen .pl (ruch około 23,000 UU) ...co dokładnie klienci wpisują aby dotrzeć do mojej strony.

Okazuje się że co najmniej 350+ interautów wpisuje domenę z błedami w postaci

domenapl.

domena.p-l

domena .pl

domena-pl

domena.pk

domena.p l

 

a co ciekawsze wpisują to przewaznie w wyszukiwarkę zamiast w przegladarkę.

Wiec nie ma się co podniecać śladowym ruchem typo.

 

Wiekszość trafi tam gdzie ma trafić ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
a co ciekawsze wpisują to przewaznie w wyszukiwarkę zamiast w przegladarkę.

 

Good point. To jest dobrze znany problem już. Naprawdę sporo osób tak robi, z dwóch powodów:

 

1) komputerowi laicy (głównie osoby 40+ ale nie tylko) nie rozróżniają przeglądarki od wyszukiwarki.

2) mniejsi komputerowi laicy robią tak specjalnie, bo "google im poprawi błąd" (serio - wielokrotnie słyszałem takie wytłumaczenie jak dopytywałem dlaczego wpisują adres do wyszukiwarki)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Po pierwsze ....nie stawiaj za pewnik statystyk których nie widziałeś na oczy.

Po drugie... mówmy o domenach wokół których nie było szumu medialnego napędzajacego jakistam ruch.

A skąd masz takie informacje o utracie ruchu? Masz jakiekolwiek statystyki do pokazania na poparcie tego co piszesz?

Faktycznie nie widziałem statystyk dla domeny gmail.pl, oparłem się na danych dostarczonych przez abonenta: link. Jednak jestem skłonny uwierzyć w te informacje biorąc pod uwagę ranking Alexa dla tej domeny

 

* Alexa Traffic Rank: 236,963

* Poland Traffic Rank in PL: 5,941

 

Mówimy o danych, które nie pochodzą z czasu kiedy domena była na aukcji, bo to znacznie by zawyżyło ruch.

 

Co do domeny n-k.pl to tutaj masz statystyki: link

 

Kolejny przykład: imageshack.com

 

* Alexa Traffic Rank: 65,557

 

Tutaj z oczywistóch względów utrata ruchu na rzecz domeny .com.

 

Pozatym mylisz zapamietywanie nazw a problemy internautów z wpisywaniem nazw....

Wpisywanie jest pochodną zapamiętania. Co za korzyść z tego jeżeli ktoś dobrze zapamięta, ale źle wpisze rozszerzenie? Gdyby keyword był w "domyślnej" końcówce ten problem by nie istniał.

 

a co ciekawsze wpisują to przewaznie w wyszukiwarkę zamiast w przegladarkę.

Wiec nie ma się co podniecać śladowym ruchem typo.

Traffic na domenach, które podałem pochodzi z bezpośredniego wpisywania ich w przeglądarkę, czy jest to ruch śladowy to można dyskutować w czasach kiedy liczy się każdy klient. ;) Do tego oczywiście dochodzi problem "przechwytywania poczty", co dobitnie widać na przykładzie domeny gmail.pl

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites
klik:

dzięki

 

Zawsze chodziłem swoimi drogami i pewnie dlatego jestem w mniejszości. Dlatego nie dość że już przeczytalem to jeszcze kupię :)

Wiesz.... tam są też inne artykuły - a to co przeczytalem przekonuje mnie do tego aby przeczytać pozostałe.

rzeczywiscie jest kilka ciekawych

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal
Co to znaczy "przewagi"? W usability? type-in? SEO? SERP? SEM? wizualnej?

Pytam, bo jak wpiszę w Google "nieruchomości" to Oferty.net wyskakuje jako 3cie.

Jak wpiszę "podatki" to pierwsze wyskakuje Podatki.biz

O zgrozo ....szukam "alkomaty" i mam na pierwszej stronie alkomaty.org, alkomaty.biz, alkomaty.info, alkomat.com nawet alkomaty.net.pl

Na szczęście, świat biznesu nie kręci się jedynie wokół Google i innych wyszukiwarek internetowych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na szczęście, świat biznesu nie kręci się jedynie wokół Google i innych wyszukiwarek internetowych.

 

Na szczescie tak, ale na nieszczescie, maja jednak spory udzial...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wpisywanie jest pochodną zapamiętania. Co za korzyść z tego jeżeli ktoś dobrze zapamięta, ale źle wpisze rozszerzenie? Gdyby keyword był w "domyślnej" końcówce ten problem by nie istniał.

 

To jakaś nowa teoria?

 

Problem internautów z wpisywaniem nazw jest wynikiem szybkiego pisania, rodzaju klawiatury / odległości między przyciskami, zblizonymi literami generującymi tyo (np. N/M) itp itd. Co ma to wspólnego z zapamiętaniem?

 

Sam czasami wpisze Googel.pl czy Gogle.pl a nie mam problemu z zapamiętaniem domeny :)

 

 

Na szczęście, świat biznesu nie kręci się jedynie wokół Google i innych wyszukiwarek internetowych.

 

Mówimy o biznesie offline czy online? Bo ten drugi kręci się jak najbardziej wokół wyszukiwarek, i o nim właśnie mówimy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
To jakaś nowa teoria?

 

Problem internautów z wpisywaniem nazw jest wynikiem szybkiego pisania, rodzaju klawiatury / odległości między przyciskami, zblizonymi literami generującymi tyo (np. N/M) itp itd. Co ma to wspólnego z zapamiętaniem?

 

Sam czasami wpisze Googel.pl czy Gogle.pl a nie mam problemu z zapamiętaniem domeny :)

przez te kilka dni zapomniałeś, że temat dotyczył złego wpisywania końcówek, czy celowo "odwracasz kota ogonem"? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
przez te kilka dni zapomniałeś, że temat dotyczył złego wpisywania końcówek, czy celowo "odwracasz kota ogonem"? :)

 

Ja odwaracam? :) No to poczytaj swój własny wpis który rozpoczął wątek który teraz poruszamy.

 

Idąc dalej skoro uważasz, że użytkownicy wzrokowo zapamiętują adresy domen to skąd bierze się utrata ruchu (1.130.856 odw./msc.) przez serwis nk.pl na rzecz domeny n-k.pl. Tutaj oczywiście nie mamy do czynienia ze sprawą rozszerzeniem, ale problem jest ten sam.

 

Zaleciało trochę hipokryzją, nieprawdaż?

 

Po prostu wytłumacz mi w jaki sposób internauta wpisując domenę np. n-k.pl czy jakąkolwiek inną jak allergo.pl czy googel.com źle ją zapamietał :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×