Jump to content
DD

Ciekawe artykuły o domenach

Recommended Posts

"Zdarza się, że podmiot uprawniony do posługiwania się daną nazwą czy znakiem towarowym, pod którym jest rozpoznawalny na rynku, w wyniku zaniedbania opłacenia domeny traci ją - jest ona natychmiast rejestrowana przez osobę trzecią. Można wtedy dodatkowo skorzystać z przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji dotyczących utrudniania innym przedsiębiorcom dostępu do rynku (art. 15 ust. 1 ustawy). Uprawniony do posługiwania się daną nazwą czy znakiem nie może w wyniku takiej rejestracji funkcjonować w Internecie pod najkorzystniejszym dla niego adresem. W tej sytuacji może żądać zaniechania niedozwolonych działań."

 

Czyli zgodnie z tym artykułem przechwytywanie domen nie ma sensu bo i tak będzie ją trzeba oddać jak uprzedni abonent będzie miał takie widzi mi się?? Dobrze to rozumie?? Przykładowo nabywca domeny hotelzakopane*pl przechwyconej i sprzedanej 09.01.2011 powinien zacząć martwić się o posiadaną domenę ponieważ jakiś Zakopiańczyk posiadający hotel stwierdzi, że to jest dla niego najlepsza domena i może domagać się jej zwrotu? Paranoja...

 

PS. Na podstawie tego artykułu:

 

Można wtedy dodatkowo skorzystać z przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji dotyczących utrudniania innym przedsiębiorcom dostępu do rynku[/b] (art. 15 ust. 1 ustawy)

 

rozumie, że teraz każdy z przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą może zaskarżyć nasze wspaniałe polskie urzędy lub po prostu państwo o utrudnianie dostępu do rynku za pomocą bezsensownych przepisów regulujących zakładanie i prowadzenie tejże działalności??

Edited by bartxx86

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nietypowo, bo to zapowiedź publikacji.

Do "GW" 8 marca będzie dołączona (nie jest jednoznacznie powiedziane, ale chyba odpłatnie) książka "Twoja firma w internecie".

Będzie w niej m.in. "jak zarejestrować domenę".

Ciekawe, czy ograniczą sie tylko do rynku pierwotnego (sugeruję się słowem "zarejestrować"), czy też będzie coś o rynku wtórnym :mellow:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nietypowo, bo to zapowiedź publikacji.

Do "GW" 8 marca będzie dołączona (nie jest jednoznacznie powiedziane, ale chyba odpłatnie) książka "Twoja firma w internecie".

Będzie w niej m.in. "jak zarejestrować domenę".

Ciekawe, czy ograniczą sie tylko do rynku pierwotnego (sugeruję się słowem "zarejestrować"), czy też będzie coś o rynku wtórnym ;)

 

Generalnie w poradniku jest nawet sporo miejsca poświęconego nazwom i domenom:

 

Jak wybrać nazwę domeny?

Czy długa nazwa jest dobra?

Mam długa nazwę firmy - a może skrót?

Cyfry, liczby - four czy for

Polski alfabet w domenach

A nazwisko?

Jaką wybrać końcówkę?

Ile domen

O ograniczeniach w nazwie

6 wskazówek, co robić, gdy wszystko zajęte: synonimy, dodaj "e-", naet o domain hacks jest, ale uwaga jest i o porzuconych domenach na Dropped!

(jest tam sporo śmieciowych domen! :) ), a może odkupić? (czyli że nalezy znaleźć właściciela - ba, nawet porada jak znaleźć poprzez WHOIS!), a może odbić w sądzie.

 

Jak zarejestrowac domenę?

Ile to kosztuje?

Na jak długo jest domena?

Jak zmienić rejestratora

Ba, nawet just o przechwytywaniu domen! (niestety, nie ma podanych firm)

 

A więc trochę tych porad jest, szkoda jednak, ze co do firm rejestrujących wymienili tylko Nazwa.pl, Home.pl, OVH.pl i... Hekko.pl!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hekko.pl!

 

cóż to?? ;)

 

Widzę, że chyba jednak sobie zakupię ten numer mojej ulubionej gazety :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
cóż to?? ;)

 

Widzę, że chyba jednak sobie zakupię ten numer mojej ulubionej gazety :)

Mam hosting w tej firmie, ale chyba się przeniosę.

 

A zawartość dodatku (w cenie gazety czyli 2 zł - BTW pierwszy raz od dłuższego czasu zakupiłem papierową gazetę!) podałem po to, aby osoby, które ze względów ideologicznych i innych przekonań niereligijnych nie mogą niestety zakupić Wyborczej i nie chcą wspierać Michnika, też mogły się choć trochę nacieszyć ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Generalnie w poradniku jest nawet sporo miejsca poświęconego nazwom i domenom:

(...)

A więc trochę tych porad jest, szkoda jednak, ze co do firm rejestrujących wymienili tylko Nazwa.pl, Home.pl, OVH.pl i... Hekko.pl!

 

Też całośc przeczytałem i generalnie o rynku wtórnym prawie nic nie ma. Jeden akapit na str. 19

"A może odkupić? Często domena jest od razu wystawiona na sprzedaż (...) nawet jeśli takiej informacji nie ma i tak warto odnaleźć właściciela"

 

Ogólnie dośc neutralna pozycja. Nie zachęcają do rynku wtórnego, ale także nie piszą o "hienach". Tekst zdecydowanie bardziej poradnikowy niż "newsowy". Trochę żal, że obok dośc rozbudowanych tabelek z cennikami rejestracji i odnowień nie podano krótkiej informacji o cenie sprzedaży "starych" domen, nawet jesli to by były "sztandarowe" informacje o "sex.com", czy "opony.pl".

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 wskazówek, co robić, gdy wszystko zajęte: synonimy, dodaj "e-" [...]

 

No i prawidłowo z tym przedrostkiem e-, wersja bez myślnika dla mnie jest literówką :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
BTW pierwszy raz od dłuższego czasu zakupiłem papierową gazetę!

nie ma się czym chwalić, a wręcz przeciwnie...

 

poradnik napisany w kompetentny sposób i zrozumiałym dla laika językiem. w mojej ocenie świetne wprowadzenie dla "zielonych", którzy chcą rozsądnie podejść do tematu strony internetowej firmy i rejestracji domeny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
składamy sie na nią? :)

 

Ciekawy pomysł, ale wydaje mi się, że nie tylko my będziemy chętni ją kupić :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ciekawy pomysł, ale wydaje mi się, że nie tylko my będziemy chętni ją kupić :D

Zniknie serwis, nie domena. Nieoficjalnie 'się mówi' że pod domeną będzie dokładnie nic, co nie oznacza że spadnie prawda? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zniknie serwis, nie domena. Nieoficjalnie 'się mówi' że pod domeną będzie dokładnie nic, co nie oznacza że spadnie prawda? :)

 

Ale to, że będzie pod nią dokładnie nic nie będzie wcale oznaczało, że nie będzie ona na sprzedaż za odpowiednią cenę prawda? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ale to, że będzie pod nią dokładnie nic nie będzie wcale oznaczało, że nie będzie ona na sprzedaż za odpowiednią cenę prawda? :)

Taki sentyment myślę że nie jest na sprzedaż. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Taki sentyment myślę że nie jest na sprzedaż. :)

 

Jak to ktoś kiedyś powiedział - wszystko jest na sprzedaż za odpowiednią cenę :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale z tego co widze, to juz od czasow przejecia, sun.com przekierowuje na oracle.com ze strona informacyjna.

Dziwne byloby posuniecie ze strony Oracle, gdyby raptem po roku od przejecia, calkowicie pozbyli sie domeny i usuneli przekierowania...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dziwne byloby posuniecie ze strony Oracle, gdyby raptem po roku od przejecia, calkowicie pozbyli sie domeny i usuneli przekierowania...

 

 

Jakiś czas temu spadła sun.com.pl (a właśnie należała so Suna), to może i .com spuszczą ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Serwis Letter.ly utracił swoją domenę, co jest bezpośrednią konsekwencją wojny w Libii. Czy inni posiadacze nazw .LY powinni czuć się zaniepokojeni?

 

Więcej na aznews: KLIK

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×