Jump to content
arekp

Sprawdzanie czy dana nazwa jest zarejestrowanym znakiem towarowym

Recommended Posts

Witaj "Pab".

 

Głównym założeniem jest fakt czy firma, która żąda od Ciebie domeny złożyła wniosek o znak towarowy przed momentem, kiedy wszedłeś w posiadanie praw do tej domeny. (Istotny jest moment złożenia wniosku, gdyż po ogłoszeniu znaku towarowego to właśnie od tego momentu liczy się, że ktoś może dochodzić związanych z tym roszczeń)

Wiele rozstrzygnięć sporów wskazywało właśnie na ten aspekt jako decydujący.

Na początek warto to ustalić ;) a następnie można rozpatrzeć kolejne aspekty.

Inna kwestia to dochodzenie prawa do korzystania z nazwy firmy, o której piszesz.

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witaj "Pab".

 

Głównym założeniem jest fakt czy firma, która żąda od Ciebie domeny złożyła wniosek o znak towarowy przed momentem, kiedy wszedłeś w posiadanie praw do tej domeny. (Istotny jest moment złożenia wniosku, gdyż po ogłoszeniu znaku towarowego to właśnie od tego momentu liczy się, że ktoś może dochodzić związanych z tym roszczeń)

Wiele rozstrzygnięć sporów wskazywało właśnie na ten aspekt jako decydujący.

Na początek warto to ustalić ;) a następnie można rozpatrzeć kolejne aspekty.

Inna kwestia to dochodzenie prawa do korzystania z nazwy firmy, o której piszesz.

 

Pozdrawiam

 

Bzdury piszesz...

Żeby odebrać domenę wystarczy porównać daty powstania firm i ustalić rozpoznawalność marki na rynku. W omawianym przypadku nie trzeba żadnego TM-a. Oczywiście jeśli polska firma i niemiecka noszą te same nazwy ( ewentualnie zajmują się zbliżoną działalnością, produkują identyczny towar, itp. itd ) bo jak się domyślam o to tutaj chodzi.

 

Edit: Poniżej Kangur napisał co powinieneś zrobić żeby nie wróżyć z fusów.

Edited by Bazyli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Widzę, że kilka osób się zna, to może i ja zapytam o coś.

 

Zarejestrowałem dwie domeny, domena .pl jest nazwą czegoś w języku polskim, a domena .eu jest nazwą tego samego w języku angielskim. Mniej więcej rok po zarejestrowaniu tych domen zgłosiłem w UPRP tę polską nazwę jako znak towarowy. Od momentu zgłoszenia do w ogóle opublikowania faktu zgłoszenia to w polskim urzędzie mijają 3 miesiące, więc okazało się, że w międzyczasie firma brytyjska zarejestrowała znak towarowy - tę nazwę w języku angielskim - na rynek GB. Ta firma ma też domenę .uk z tą nazwą (angielską).
Co ważne, zgłosiła to do brytyjskiego urzędu (UKIPO) ponad miesiąc _później_ niż ja zgłosiłem polską nazwę do polskiego (UPRP). Tyle tylko, że oni już po 2 miesiącach od zgłoszenia mieli swój znak zarejestrowany, a ja w tym czasie dopiero miałem zgłoszenie opublikowane w biuletynie UPRP, a na ostateczną rejestrację to nadal czekam.

Żadnych działań na rynku GB nie prowadzę w związku z tą nazwą, natomiast w paru innych krajach UE tak (i po to była mi potrzebna domena .eu).

 

Czy powołując się na swój brytyjski znak towarowy i fakt posiadania domeny .uk ta firma mogłaby chcieć odebrać mi domenę .eu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Widzę, że kilka osób się zna, to może i ja zapytam o coś.

 

Zarejestrowałem dwie domeny, domena .pl jest nazwą czegoś w języku polskim, a domena .eu jest nazwą tego samego w języku angielskim. Mniej więcej rok po zarejestrowaniu tych domen zgłosiłem w UPRP tę polską nazwę jako znak towarowy. Od momentu zgłoszenia do w ogóle opublikowania faktu zgłoszenia to w polskim urzędzie mijają 3 miesiące, więc okazało się, że w międzyczasie firma brytyjska zarejestrowała znak towarowy - tę nazwę w języku angielskim - na rynek GB. Ta firma ma też domenę .uk z tą nazwą (angielską).

Co ważne, zgłosiła to do brytyjskiego urzędu (UKIPO) ponad miesiąc _później_ niż ja zgłosiłem polską nazwę do polskiego (UPRP). Tyle tylko, że oni już po 2 miesiącach od zgłoszenia mieli swój znak zarejestrowany, a ja w tym czasie dopiero miałem zgłoszenie opublikowane w biuletynie UPRP, a na ostateczną rejestrację to nadal czekam.

Żadnych działań na rynku GB nie prowadzę w związku z tą nazwą, natomiast w paru innych krajach UE tak (i po to była mi potrzebna domena .eu).

 

Czy powołując się na swój brytyjski znak towarowy i fakt posiadania domeny .uk ta firma mogłaby chcieć odebrać mi domenę .eu?

 

Zastanawia mnie czemu złożyłeś wniosek w UPRP a nie EUIPO skoro jak sam piszesz prowadzisz działalność w innych krajach UE...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zastanawia mnie czemu złożyłeś wniosek w UPRP a nie EUIPO skoro jak sam piszesz prowadzisz działalność w innych krajach UE...

 

Główna działalność (dotycząca tej domeny) jest w PL i nie warto moim zdaniem wyskakiwać z tysiąca euro nie mając pewności czy to się przyda. Tym bardziej, że którą nazwę mam rejestrować w EUIPO? Polską? Angielską nazwą właściwie się nie posługuję na co dzień, to już większy sens miałoby rejestrowanie tłumaczenia na poszczególne języki w tych kilku konkretnych krajach, które mnie interesują (żaden nie jest anglojęzyczny). Na ten moment mnie głównie zajmuje kwestia czy warto w ogóle inwestować w promocję tej domeny .eu (z angielską nazwą), czy też przyjdzie mi kiedyś pismo z nagłówkiem jakiejś brytyjskiej kancelarii, żebym ją oddawał.

Share this post


Link to post
Share on other sites

czy też przyjdzie mi kiedyś pismo z nagłówkiem jakiejś brytyjskiej kancelarii, żebym ją oddawał.

 

Nikt Ci nie jest w stanie zagwarantować że tak nie będzie, nawet gdybyś posiadał TM...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikt Ci nie jest w stanie zagwarantować że tak nie będzie, nawet gdybyś posiadał TM...

 

Oczywiście, ale pytam po prostu jak szacujecie możliwość. W sumie jak to tak napisałem i potem przeczytałem, to tak na logikę mi wyszło, że skoro oni mają TM na rynek GB, a mnie tam w ogóle nie ma i nie będzie (moja strona ma wersję ang., ale ewidentnie nie jest skierowana do odbiorców w GB), to nie mają nawet co zaczynać. Gorzej chyba, jak zarejestrują znak na całą EU?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bzdury piszesz...

Żeby odebrać domenę wystarczy porównać daty powstania firm i ustalić rozpoznawalność marki na rynku. W omawianym przypadku nie trzeba żadnego TM-a. Oczywiście jeśli polska firma i niemiecka noszą te same nazwy ( ewentualnie zajmują się zbliżoną działalnością, produkują identyczny towar, itp. itd ) bo jak się domyślam o to tutaj chodzi.

 

Edit: Poniżej Kangur napisał co powinieneś zrobić żeby nie wróżyć z fusów.

 

Bazyli, ciekawe rzeczy piszesz.

 

Pab, nie podał szczegółów Jego sytuacji a Ty daleko idące wnioski wyciągasz - i wchodzisz w kompetencja prawa cywilnego.

 

Bazyli, użyję Twojego języka. Bzdury piszesz.

Jeszcze raz wczytaj się co wypisujesz, żebyś komuś krzywdy nie zrobił p"porady" udzielając.

Share this post


Link to post
Share on other sites

..., to tak na logikę mi wyszło ...

Nie warto mylić własnej logiki z literą prawa.

Prawo nie zawsze chce się kierować naszą logiką.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie warto mylić własnej logiki z literą prawa.

Prawo nie zawsze chce się kierować naszą logiką.

 

Masz rację, dlatego właśnie postanowiłem wstępnie spytać na forum - kogoś, kto ma trochę pojęcie. Jak będzie wyglądało, że sprawa jest skomplikowana, to sobie wezmę prawnika / rzecznika patentowego / whatever - albo po prostu, na wszelki wypadek nie będę używał tej domeny .eu (chociaż jest dla mnie najwygodniejsza).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie warto mylić własnej logiki z literą prawa.

Prawo nie zawsze chce się kierować naszą logiką.

 

Na szczęście są jeszcze sądy które łączą logikę i literę prawa....najwyraźniej Kangur jeszcze nie miałeś zaszczytu poznać...

:)

 

Bazyli, ciekawe rzeczy piszesz.

Pab, nie podał szczegółów Jego sytuacji a Ty daleko idące wnioski wyciągasz - i wchodzisz w kompetencja prawa cywilnego.

Bazyli, użyję Twojego języka. Bzdury piszesz.

Jeszcze raz wczytaj się co wypisujesz, żebyś komuś krzywdy nie zrobił p"porady" udzielając.

Uważasz że renomowana i znana firma musi posiadać TM aby jej nazwa była chroniona? Czy może uważasz że Nazwa Firmy + TM = domena?
Co do moich wniosków to myślę iż nie odbiegają zbytnio od stanu faktycznego skoro obie firmy ze sobą współpracowały.
Edited by Bazyli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o moje pytanie, to nie, nie chodzi w ogóle o nazwę firmy i nie chodzi też o kraj DE.

 

Chodzi o znak towarowy, powiedzmy "Myj zęby trzy razy dziennie" (przykład wymyślony). Ja mam taki znak (słowny) czekający w Polsce na rejestrację w UPRP oraz domeny: myjzębytrzyrazydziennie.pl oraz brushyourteeththreetimesaday.eu. Mniej więcej rok po tym jak obie te domeny zarejestrowałem i ponad miesiąc po tym jak zgłosiłem polski znak do UPRP, firma brytyjska zarejestrowała sobie znak "Brush your teeth three times a day" (tylko na rynek GB) oraz domenę brushyourteeththreetimesaday.co.uk.

 

Ja działań w GB nie prowadzę i nie zamierzam, ale strona z angielskim tytułem jest wygodna bo mogę mieć wtedy jedną stronę w kilku językach i promować ją w kilku krajach (nie w GB, nie w DE), zresztą i tak wiadomo że wersję angielską strony trzeba mieć (zresztą łatwiej tak niż tłumaczyć wszystko np. na węgierski, rumuński i bułgarski).

Z góry dzięki za sugestie: czy są podstawy, żeby firma brytyjska chciała mi kiedyś odebrać domenę .eu, czy raczej nie ma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bazyli,

moja rada pozostaje niezmienna.

 

Wczytaj się o czym piszesz i do czego się odnosisz.

 

Źle oceniam Twoją wypowiedź to wszystko.

 

Nie zabieram więcej głosu w tym wątku skoro jest osoba (Bazyli), która już wszystko wie a inni tylko bzdury piszą.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bazyli,

moja rada pozostaje niezmienna.

 

Wczytaj się o czym piszesz i do czego się odnosisz.

 

Źle oceniam Twoją wypowiedź to wszystko.

 

Nie zabieram więcej głosu w tym wątku skoro jest osoba (Bazyli), która już wszystko wie a inni tylko bzdury piszą.

 

Uzależnienie prawa do nazwy czy domeny przez posiadanie TM jest bzdurą, stąd potraktowanie przez Ciebie problemu jednostronnie nazwałem że piszesz bzdury. Problem jest bardziej złożony niż Ci się wydaje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam proszę mi powiedzieć jak się ma domena do zastrzeżonej jej nazwy.

 

Posiadam domenę, której nazwa nie bawem będzie zastrzeżona. Będę mógł jej używać nadal? Czy będzie bezwartościowa? Na Ile ewentualnie mogę cenić taką domenę gdyż mam kupca, który zastrzega sobie prawo do nazwy za jakiś czas. ( ma kilka serwisów pod jedną nazwą w Europie oprócz .pl)

 

Proszę o kontakt

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×