Jump to content
tmi

Agnat.pl, Nazwa.pl, Home.pl ksero dowodu.

Recommended Posts

Witam,

 

W serwisach które podałem w temacie aby dostać kod auth info potrzebne jest ksero dowodu osobistego. Nawet banki nie mogą posiadać takich dokumentów więc sam już nie wiem jak to jest. Czy to jest zgodne z prawem?

 

Trzeci punkt praw abonenta na stronie NASK'u - http://www.dns.pl/porozumienie/prawab.html mówi:

 

Możesz przenieść obsługę nazwy domeny od Partnera X do Partnera Y. Na Twoje żądanie Partner zobowiązany jest niezwłocznie wydać kod "authinfo", który umożliwi przeniesienie obsługi.

Partner nie może uzależniać wydania kodu od dodatkowych warunków.

 

Rozumiem gdy domena została zakupiona w promocji. Obecnie jestem abonentem od 4 lat pewnej domeny w Agnacie. Początkowo skierowali mnie na strone domainmaker.pl abym wypełnił jakiś formularz i przesłał do nich faksem. Odpowiedziałem że kupiłem domene w agnat.pl a nie w domainmaker.pl i w odpowiedzi dostałem jakiś śmieszny formularz abym podał hasło do domeny, podpisał się pod dziwnymi punktami w których był wymieniony domainmaker.pl. Z trudem wysłałem im ten dokument i w odpowiedzi dostałem informacje "że faks jest nieczytelny, proszę przesłać nam ksero dowodu". Nie mam już siły :lol:

 

Jak to w końcu jest?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nawet banki nie mogą posiadać takich dokumentów więc sam już nie wiem jak to jest. Czy to jest zgodne z prawem?

 

Lukas, PKO mają ksero mojego dowodu. To chyba normalna praktyka. Wydaje mi się, że nie jest to niezgodne z prawem. Trzeba by było sprawdzić w ustawie o ochronie danych osobowych i w prawie bankowym. W którymś mogą być wyjątki od reguły. Do tego akceptując regulamin w każdej z tych firm godzisz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mój też mają, tyle że z zasłoniętym zdjęciem i innymi danymi - czyli tymi których nie mają prawa znać.

 

Co do agnat.pl to podczas rejestracji akceptowałem między innymi te punkty:

# Abonent zobowiązuje się do podania prawdziwych danych tzn.

 

* nazwisko i imię Abonenta lub nazwa firmy

* adres zameldowania na pobyt stały lub adres siedziby firmy

* numer ewidencyjny PESEL w przypadku osób fizycznych

* numer NIP

* e-mail

* numer telefonu umożliwiający kontakt z abonentem

* adres korespondencyjny

 

# W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej wymagane są dodatkowo dane:

 

* numer identyfikacyjny REGON

* adres siedziby prowadzonej działalności gospodarczej

* odpis z KRS

 

# W razie zaistnienia zmiany danych Abonent powinien dokonać ich aktualizacji

# Abonent wyraża dobrowolną zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Operatora dla celów marketingowych zbieranych danych Operatora zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. Nr 133, poz. 883 z późn. zm). Abonentowi przysługuje prawo wglądu do danych osobowych, ich poprawiania i żądania zaprzestania przetwarzania. Abonent wyraża także zgodę na otrzymywanie informacji handlowych wysyłanych przez Operatora na podany adres elektroniczny (e-mailowy) zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Dz. U. Nr 144,poz. 1204)

Podczas zakładania konta podałem oczywiście prawdziwe dane i to one podlegają ustawie o ochronie danych osobowych.

 

W regulaminie jest też zapis:

Abonent ma prawo do:

 

* zmiany nazwy domeny co jest równoznaczne z wyrejestrowaniem istniejącej domeny i ponownego zarejestrowania z nową nazwą,

* zmiany delegacji domeny (zmiana serwerów nazw),

* usunięcia swoich danych co jest równoznaczne z wyrejestrowaniem istniejącej domeny, z jednoczesnym rozwiązaniem umowy zawartej pomiędzy Usługodawcą a Abonentem.

* zmiany abonenta domeny, co oznacza przekazanie osobie trzeciej praw i obowiązków związanych z rejestracją i utrzymaniem domeny,

* transferu domeny do innego rejestratora

 

Oraz jedyna wzmianka o dowodzie w całym regulaminie która mnie (jako osoby która ubiega się o kod auth info nie dotyczy).

 

Operator ma prawo do wstrzymania lub rezygnacji ze świadczenia Usługi Rejestracji domeny w następujących okolicznościach:

 

* wniosek zawiera nieprawdziwe dane Abonenta (w celu ich potwierdzenia Operator zastrzega sobie prawo do prośby o przedłożenie przez Abonenta dokumentów potwierdzających jego tożsamość lub innych dotyczących np. prowadzonej działalności)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak to w końcu jest?

 

Zastanawiam się, czy ktoś kiedyś kontaktował się w tej sprawie z rzecznikiem praw konsumenta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

W Regulaminie NASK czytam:

 

Regulamin stanowi część Umowy, przy czym w przypadku niezgodności pomiędzy postanowieniami Regulaminu i Umowy zastosowanie mają postanowienia Umowy.

 

Teraz w regulaminie rejestratora zgadzasz się na podanie swoich danych oraz na wydanie kodu po uzupełnieniu odpowiedniego formularza, a ten wymaga dołączenia takich danych w postaci kserokopii dowodu osobistego. Wg mnie wszystko jest dobrze, ale nie jestem prawnikiem. Pzdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chodzi mi o to, że Klient zobowiązany jest do podania prawdziwych danych w procesie zakładania konta w Panelu Klienta. Do wydania Kodu potrzebna jest weryfikacja tych danych i do tego jest potrzebne Ksero Dowodu. W samym regulaminie nie widzę takich szczegółowych zapisów. To info o formularzu to z jakiegoś faq.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Żądanie ksera dowodu osobistego przez Rejestratorów jest nielegalne, mogą Cię co najwyżej poprosić a Ty możesz odmówić - oni i tak mają obowiązek wydania kodu authinfo do domeny. Tylko bardzo nieodpowiedzialni ludzie wysyłają ksero dowodu. Łatwo znajdziecie w necie przykłady kiedy ktoś korzystając z ksera cudzego dowodu wyłudził od operatora telefon komórkowy na abonament, kredyt w banku on-line itd. Po co się pchać w kłopoty ?

Ja ostatnio musiałem wytransferować domene z home.pl, wystarczy na wniosku o wydanie authinfo napisać "Nie zgadzam się na przesłanie ksera dowodu" i po sprawie. Co do domen w promocjach dumpingowych - to Rejestrator ma obowiązek wydać authinfo bez opłaty, a potem może Cię sądowo ścigać za niewywiązanie się z zawartej umowy. Otrzymałem w ten sposób kody authinfo z az.pl - jednak jestem uczciwy więc zrobiłem to tylko testowo nie wykorzystując ich.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Żądanie ksera dowodu osobistego przez Rejestratorów jest nielegalne
Dlaczego?

 

wystarczy na wniosku o wydanie authinfo napisać "Nie zgadzam się na przesłanie ksera dowodu" i po sprawie

 

Cenna rada. Przy najbliższej okazji tak zrobię.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dlaczego?

Bo nie ma podstawy prawnej abyś musiał zostawiać mu ksero.

Jak chcesz dokładnie wiedzieć, to zapytaj prawnika dlaczego nielegalne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Żądanie ksera dowodu osobistego przez Rejestratorów jest nielegalne, mogą Cię co najwyżej poprosić a Ty możesz odmówić - oni i tak mają obowiązek wydania kodu authinfo do domeny.

 

Ja ostatnio musiałem wytransferować domene z home.pl, wystarczy na wniosku o wydanie authinfo napisać "Nie zgadzam się na przesłanie ksera dowodu" i po sprawie. Co do domen w promocjach dumpingowych - to Rejestrator ma obowiązek wydać authinfo bez opłaty

 

B.istotne, dzięki za informacje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo "kompetentna" pani po chwili kłótni powiedziała mi że bez dowodu nie ma możliwości wydania kodu. Daje sobie rękę uciąć że problemem jest fakt iż domene zarejestrowałem u nich jak nie byli partnerami NASKu tylko resellerami domainmaker.pl. I teraz domainmaker.pl nie chce udostępnić kodu bez okazania dowodu i oni nie wiedzą co robić.

 

Cóż, pisze oficjalne pismo do NASK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napisz do NASK, oni szybko reagują w takich sprawach. Pierwsze słyszę żeby po wysłaniu faksu do DomainMaker żądali jeszcze ksera dowodu, a mam tam ponad 1000 domen...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bardzo "kompetentna" pani po chwili kłótni powiedziała mi że bez dowodu nie ma możliwości wydania kodu.

Powiedz tej Pani, żeby Ci podała podstawę prawną na jakiej żąda ksera dowodu. A jeśli nie może akurat teraz, to poproś o skontaktowanie się z Toba prawnika firmy. Mi też konsultant w home.pl upierał się, że ksero dowodu jest konieczne, po czym zadzwonił prawnik i powiedział żebym napisał na podaniu "nie zgadzam się na przesłanie ksera dowodu" - tak zrobiłem i od razu tego samego dnia dostałem authinfo.

 

Prawda jest taka, że kody authinfo Rejestratorzy muszą wydać bezwględnie na Twoje żądanie. Rejestratorzy chociaż twierdzą, że nie utrudniają wydawania kodów, to jednak mi się wydaje, że robią to dla swoich interesów - fax przecież nie jest żadnym zabezpieczeniem Twojej domeny.

Podobnie jak nie chcą wydawać kodów w przypadku domen w promocjach dumpingowych - muszą to zrobić, nieważne że zgodziłeś się nie transferować domeny przed upływem roku, dwóch lat.

 

Daje sobie rękę uciąć że problemem jest fakt iż domene zarejestrowałem u nich jak nie byli partnerami NASKu tylko resellerami domainmaker.pl. I teraz domainmaker.pl nie chce udostępnić kodu bez okazania dowodu i oni nie wiedzą co robić.

Niekoniecznie, ja dostałem kiedyś domene gratis do konta w Progreso. Zarejestrowana była w DomainMakerze. Nie była związana żądną pseudo-promocją, więc się ucieszyłem - poprosiłem o authinfo, i też dostałem bez ksera dowodu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bardzo "kompetentna" pani po chwili kłótni powiedziała mi że bez dowodu nie ma możliwości wydania kodu. Daje sobie rękę uciąć że problemem jest fakt iż domene zarejestrowałem u nich jak nie byli partnerami NASKu tylko resellerami domainmaker.pl. I teraz domainmaker.pl nie chce udostępnić kodu bez okazania dowodu i oni nie wiedzą co robić.

 

Niech wyślą authinfo kurierem z zastrzeżeniem, że musi Cię wylegitymować przez przekazaniem przesyłki... nie mają prawa żądać ksera dowodu i dobrze o tym wiedzą.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dostałem odpowiedź,

 

Witam serdecznie!

 

Proszę o przefaksowanie kopii dowodu osobistego. Tylko i wyłącznie na tej podstawie kody authinfo zostaną wydane.

 

--

serdecznie pozdrawiam,

Kodeks karny.

Art. 191. § 1. Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia,

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli sprawca działa w sposób określony w § 1 w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności,

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

Czyli rozumiem, że to jest szantaż w celu zdobycia kopii mojego dokumentu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tomek ...

 

Ja zapakowalem sie podobnie w OVH. Skuszony tanimi odnowieniami przetransferowalem do nich kilka domen a teraz robia mi WIELGASNE problemy z wydaniem authinfo

Share this post


Link to post
Share on other sites

tmi, zdjęcie masz ładne więc czym się przejmujesz? :) Że ktoś wyłudzi na podstawie tego ksera kredyt? Znane są też przypadki wałków na kartach kredytowych, ale żeby przestać ich używać to prawie nierealne. Chyba, że chcesz i masz siłę z nimi walczyć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli uważacie, że takie seriwsy jak nazwa czy home pozwalają sobie na procedury niezgodne z prawem to gratuluję fantazji :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Życzę sukcesu w tej walce, bo cel jest jak najbardziej słuszny, wszystko zależy od nask. Zasady wydawania kodu powinny być jak dla com.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W takim razie poczytaj sobie o wyrokach NetArtu za stosowanie niedozwolonych klauzul w regulaminie, na stronie UOKiK - http://www.uokik.gov.pl/pl/ochrona_konsume...niedozwolonych/

 

Ale co to za klauzule niedozwolone? Jak dla mnie w większości mało istotne zapiski w regulaminie, no chyba, że czegoś nie doczytałem.

Co do dowodu, to który rejestrator wymaga jakichś dokumentów do wydania kodu authinfo?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ale co to za klauzule niedozwolone? Jak dla mnie w większości mało istotne zapiski w regulaminie, no chyba, że czegoś nie doczytałem.

" Wszelkie spory mogące wyniknąć z umowy pomiędzy klientem a NetArt, którym nie uda się zapobiec w drodze postępowania reklamacyjnego, rozstrzygane będą przez sąd powszechny, właściwy dla siedziby NetArt."

to jest nieistotne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×