Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Michal

NASK jest otwarty na życzenia inwestorów domenowych

Recommended Posts

Guest Michal

http://abartosiewicz.blogspot.com/2010/01/...mains-nask.html

 

Skąd nagle pomysł na zmiany...? Otóż do wejścia do Polski przygotowuje się kilku inwestorów domenowych. Inwestorzy ci oczekują, że NASK będzie dostarczał (znacznie) więcej danych dotyczących domen nieistniejących, tym samym ułatwiając rozwój biznesu domenowego w Polsce i w ostatecznym rozrachunku zwiększając liczbę domen .PL. Stąd też pomysł, aby w niedalekim czasie znacznie rozszerzyć listę publikowanych ?NXdomains?.

 

Warto w tym kontekście dodać, na jakich konferencjach domenowych (głównie skierowanych do zagranicznych domeniarzy) uczęszczał ostatnio Andrzej Bartosiewicz (źródło z bartosiewicz.pl):

 

- DOMAINfest (26 do 28 styczeń 2010)

Edited by Michal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skąd Michał u Ciebie pomysł na to aby NASK organizował aukcje 'spadów' ?

jeżeli domena nie posiada opcji to nie będzie wpadać do rąk łapaczy, tylko będzie sprzedawana na aukcji NASKowej

Share this post


Link to post
Share on other sites
Skąd Michał u Ciebie pomysł na to aby NASK organizował aukcje 'spadów' ?

W NASK to by się przydała jakaś akcja CBŚ i Skarbówki. ABW nie, bo szef jest z ABW więc manus manum lavat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal
Skąd Michał u Ciebie pomysł na to aby NASK organizował aukcje 'spadów' ?

Dopiero wtedy każdy będzie miał równy oraz prosty dostęp do spadów. Jest to optymalne rozwiązanie dla dobra społeczeństwa.

Edited by Michal

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dopiero wtedy każdy będzie miał równy oraz prosty dostęp do spadów. Jest to optymalne rozwiązanie dla dobra społeczeństwa.

Może i masz rację ale ja już przerabiałem w poprzednim systemie politycznym równy dostęp do dóbr, który oferował państwowy monopolista i okazało się, że w praktyce mało kto był zadowolony.

A wszystko to miało także służyć dobru społeczeństwa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal
Może i masz rację ale ja już przerabiałem w poprzednim systemie politycznym równy dostęp do dóbr, który oferował państwowy monopolista i okazało się, że w praktyce mało kto był zadowolony.

A wszystko to miało także służyć dobru społeczeństwa.

W przypadku giełdy przechwytującej domeny sprawa jest znacznie prostsza i klarowna, więc bym nie porównywał do siebie tych dwóch systemów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czytałem ten wpis wczoraj i pomyślałem sobie, że im firma jest 'zagraniczniejsza', tym chętniej NASK pójdzie jej na rękę. Przecież cały pre-paid był motywowany tym, że zagraniczne firmy chcą wejść na rynek i są do takiego modelu przyzwyczajone (czy ktoś mi może pokazać o jakie firmy chodziło, jacy poważni partnerzy NASK pojawili się po zmianie na pre-paid?). A jak ja, czy michau, proszą NASK o naprawienie funkcjonalnej usterki (brak możliwości transferu domeny, nawet z odnowieniem, przez 6 dni przed wygaśnięciem), to odpowiedź brzmi "nie mamy takich planów". Może jak napiszę incognito przez proxy na Seszelach, to zmienią zdanie? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jest to optymalne rozwiązanie dla dobra społeczeństwa.
Czytałem ten wpis wczoraj i pomyślałem sobie, że im firma jest 'zagraniczniejsza', tym chętniej NASK pójdzie jej na rękę...

To dla jakiego społeczeństwa byłoby Waszym zdaniem najkorzystniejsze wprowadzenie giełdy spadów kontrolowanej przez NASK ?

I skoro Endrju oczekuje na uwagi i sugestie to czy z Waszych korzysta ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
To dla jakiego społeczeństwa byłoby Waszym zdaniem najkorzystniejsze wprowadzenie giełdy spadów kontrolowanej przez NASK ?

I skoro Endrju oczekuje na uwagi i sugestie to czy z Waszych korzysta ?

 

Nie wiem dlaczego mnie o to pytasz, ja niczego na ten temat nie napisałem. Oczywistym jest, że wprowadzenie giełdy spadów dałoby korzyści wyłącznie NASK-owi (wiadomo) i Państwu Polskiemu (VAT płacony od dużo większej ilości domen niż obecnie) – na pewno nie użytkownikom, bo osiągane ceny byłyby wyższe, częściej domeny licytowaliby klienci końcowi; na pewno nie „łapaczom”, bo zostałyby im (nam) tylko domeny przechwycone przez opcję i przeoczone na aukcjach spadów. Czyli na takim rozwiązaniu ucierpiałby rynek wtórny we wszystkich aspektach. No ale co kto lubi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie wiem dlaczego mnie o to pytasz (...) zostałyby im (nam) tylko domeny przechwycone przez opcję i przeoczone na aukcjach spadów...

Pytanie poddałem pod ogólną dyskusję.

A propos domen przechwyconych przez opcje - za kilka godzin miną 2 lata od momentu wprowadzenia pięciokrotnie tańszych opcji.

News na forum ukazał się bardzo późno i wtedy zaczęło się prawdziwe szaleństwo ich rejestracji.

Czy za rok NASK da możliwość ich przedłużenia dzisiaj jeszcze nikt nie wie.

Taka niepewność w odniesieniu do ich poczynań wydaje się już normą.

Ciężko w oparciu o tak nieprzewidywalne decyzje budować biznes.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czytałem ten wpis wczoraj i pomyślałem sobie, że im firma jest 'zagraniczniejsza', tym chętniej NASK pójdzie jej na rękę. Przecież cały pre-paid był motywowany tym, że zagraniczne firmy chcą wejść na rynek i są do takiego modelu przyzwyczajone (czy ktoś mi może pokazać o jakie firmy chodziło, jacy poważni partnerzy NASK pojawili się po zmianie na pre-paid?). A jak ja, czy michau, proszą NASK o naprawienie funkcjonalnej usterki (brak możliwości transferu domeny, nawet z odnowieniem, przez 6 dni przed wygaśnięciem), to odpowiedź brzmi "nie mamy takich planów". Może jak napiszę incognito przez proxy na Seszelach, to zmienią zdanie? :)

Po co słuchać, czego polski rynek oczekuje. Frajerzy spadać na drzewo. Przyjdzie wujek sam z mamoną. No dobrze, już się karmię okruchami z naszego talerza, mamy przecież rezerwacje czy opcje - światowe ewnementy. Nom nom nom, smaczne te okruchy przecież.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dopiero wtedy każdy będzie miał równy oraz prosty dostęp do spadów. Jest to optymalne rozwiązanie dla dobra społeczeństwa.

 

ZTCP sam niedawno łapałeś i wtedy było OK? Rozumiem, że teraz tylko najlepsze skrypty potrafią ze sobą konkurować ale to nie powód do tego, żeby NASK nagle przejął tę gałąź. Zapominamy czym jest NASK i takie działanie na pewno nie polepszyłoby jego wizerunku. NASK jest regulatorem i monopolem w jednym (ot taki paradoks) i myślę że nie powinien żerować na cudzych, sprawdzonych pomysłach. Bo z całym szacunkiem ale tak by to było. Zobaczył jak np. Michau rozwinął biznes na Dropped czy AM, zobaczył jakie są tam pieniądze, PB ruszył ze swoim projektem my ze swoim i teraz jednym cięciem chce te pieniądze zgarnąć dla siebie. Jakiś czas temu i tak postanowił na nas zarabiać poprzez wprowadzenie opłat za komendy ale widać że to niektórym za mało. NASK jako regulator nie jest firmą, która jest nastawiona na zysk a jeżeli ma nadwyżki niech wreszcie skupi się właśnie na promocji domeny .pl.

 

G.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ZTCP sam niedawno łapałeś i wtedy było OK? Rozumiem, że teraz tylko najlepsze skrypty potrafią ze sobą konkurować ale to nie powód do tego, żeby NASK nagle przejął tę gałąź. Zapominamy czym jest NASK i takie działanie na pewno nie polepszyłoby jego wizerunku. NASK jest regulatorem i monopolem w jednym (ot taki paradoks) i myślę że nie powinien żerować na cudzych, sprawdzonych pomysłach. Bo z całym szacunkiem ale tak by to było. Zobaczył jak np. Michau rozwinął biznes na Dropped czy AM, zobaczył jakie są tam pieniądze, PB ruszył ze swoim projektem my ze swoim i teraz jednym cięciem chce te pieniądze zgarnąć dla siebie. Jakiś czas temu i tak postanowił na nas zarabiać poprzez wprowadzenie opłat za komendy ale widać że to niektórym za mało. NASK jako regulator nie jest firmą, która jest nastawiona na zysk a jeżeli ma nadwyżki niech wreszcie skupi się właśnie na promocji domeny .pl.

 

G.

Jest cos takiego jak firmy off-spinowe, które wywodzą się od macierzystych jednostek badawczo-rozwojowych (JBR) i są zakładane przez pracowników. Niech więc parę osób, które nie mogą patrzeć na "bogacenie się" innych, założy taką firmę, odejdzie z NASK i pracuje na swoim wykorzystując know-how. Ale nie, najlepiej siedzieć na ciepłej posadce państwowego JBR dożywotnio i jednocześnie chcieć dorobić sobie kosztem państwowego, aby tylko nie zaryzykować swoim. typowo polskie myślenie. I w ten sposób zapominamy, że NASK powinien dryfować w kierunku organizacji non-profit regulującej rynek domenowy, a nie firmy robiącej biznes i szkodząc wszystkim. Biznes owszem, do czego w ogóle zachęca ustawa o finansowaniu JBRów, ale w inny sposób. Będac monopolistą nagle NASK pewnego dnia stanie obok innych firm. Będzie więc ich zwierzchnikiem i konkurentem. No Panowie w NASK, no tak być nie może!

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jest cos takiego jak firmy off-spinowe, które wywodzą się od macierzystych jednostek badawczo-rozwojowych (JBR) i są zakładane przez pracowników. Niech więc parę osób, które nie mogą patrzeć na "bogacenie się" innych, założy taką firmę, odejdzie z NASK i pracuje na swoim wykorzystując know-how.

 

Przecież jest Nameo. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal
ZTCP sam niedawno łapałeś i wtedy było OK? Rozumiem, że teraz tylko najlepsze skrypty potrafią ze sobą konkurować ale to nie powód do tego, żeby NASK nagle przejął tę gałąź. Zapominamy czym jest NASK i takie działanie na pewno nie polepszyłoby jego wizerunku. NASK jest regulatorem i monopolem w jednym (ot taki paradoks) i myślę że nie powinien żerować na cudzych, sprawdzonych pomysłach. Bo z całym szacunkiem ale tak by to było. Zobaczył jak np. Michau rozwinął biznes na Dropped czy AM, zobaczył jakie są tam pieniądze, PB ruszył ze swoim projektem my ze swoim i teraz jednym cięciem chce te pieniądze zgarnąć dla siebie. Jakiś czas temu i tak postanowił na nas zarabiać poprzez wprowadzenie opłat za komendy ale widać że to niektórym za mało. NASK jako regulator nie jest firmą, która jest nastawiona na zysk a jeżeli ma nadwyżki niech wreszcie skupi się właśnie na promocji domeny .pl.

 

G.

Tak, kiedyś sam łapałem jak jeszcze były ciekawe spady (nie tak jak teraz, że prawie wszystko to syf bo to co dobre jest zaopcjonowane, więc mi się to ogólnie po prostu już nie opłaca). Nie, wtedy też nie było OK, ale nie było w moim interesie, żeby o tym ogólnie wszędzie trąbić. Po prostu skorzystałem z okazji i tyle. Teraz się w to już nie bawię i mogę się troszczyć w tym aspekcie o społeczeństwo, a nie o siebie.

 

Giełda spadów to nie jest pomysł Dropped, ani PB, ani Twój. Używając Twój tok myślenia to Wy wszyscy żerujecie na pomysłach innych, takich jak SnapNames. A to, że w łapaniu spadów są pieniądze, było już wiadomo od dawna -- chociażby wtedy jak pierwsza firma się stała partnerem tylko po ty by łapać domeny.

 

Ja rozumiem Twój ból -- zainwestowałeś pewnie nie mało czasu i środków w rozwój serwisu ParkDomen.pl. Ale na tym polega biznes: nieraz się traci, a nieraz się wygrywa. Wszystkie rynki się ciągle zmieniają i zwycięża ten, kto się odpowiednio dopasowuje.

 

Z definicji formalnej pewnie NASK "nie jest firmą, która jest nastawiona na zysk", ale wszyscy wiemy, jaka jest rzeczywistość. Oczywiście jestem za tym, żeby obsługę domen .pl przejęła organizacja na wzorze niemieckiego DENIC. Giełda spadów również jest dobrym posunięciem: zyski z tego niech wpływają do kasy państwa. A wygra na tym społeczeństwo, gdyż te domeny będą wreszcie dostępne dla wszystkich.

Edited by Michal

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przecież jest Nameo. ;-)

 

W rzeczy samej :) Ładnie to Umberto napisał ;) Choć znajdą się pewnie tacy, którzy i z tego będą robić zarzut bo przecież

pracował i wie więcej i że w ogóle nie powinien ;)

 

G.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie, wtedy też nie było OK, ale nie było w moim interesie, żeby o tym ogólnie wszędzie trąbić. Po prostu skorzystałem z okazji i tyle. Teraz się w to już nie bawię i mogę się troszczyć w tym aspekcie o społeczeństwo, a nie o siebie.

Coz za samarytanin. Skoro nie spada nic ciekawego to skad ten zal?

 

 

Ja rozumiem Twój ból -- zainwestowałeś pewnie nie mało czasu i środków w rozwój serwisu ParkDomen.pl. Ale na tym polega biznes: nieraz się traci, a nieraz się wygrywa. Wszystkie rynki się ciągle zmieniają i zwycięża ten, kto się odpowiednio dopasowuje.

 

Mam wrazenie, ze Tobie cos ostatnio nie wychodzi i stad te zale :)

 

Giełda spadów również jest dobrym posunięciem: zyski z tego niech wpływają do kasy państwa. A wygra na tym społeczeństwo, gdyż te domeny będą wreszcie dostępne dla wszystkich.

 

Ktorego panstwa?

Przy okazji moze masz jakies tajne informacje jak wielki jest ten strumien pieniedzy, ktorymi NASK zasila budzet?

Edited by heden.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal
Coz za samarytanin.

 

 

 

 

Mam wrazenie, ze Tobie cos ostatnio nie wychodzi i stad te zale :)

Heden, nie znamy się nawet osobiście, nie masz żadnego pojęcia o mojej osobie albo życiu prywatnym. Zapewniam Cię że u mnie wszystko układa się bardzo dobrze ;) Dlaczego nie potrafisz po prostu dyskutować na temat tylko znowu zmieniasz tok rozmowy na jakieś personalne docinki? Do tej pory dyskusja była merytoryczna. Wyrażam nadzieję, że moderacja coś z tym zrobi, ponieważ chciałoby się nieraz poważnie porozmawiać na forum, ale jak widać są osoby, które ciągle muszą trollować.

 

Ja nie rozumiem co jest w tym złego, że ktoś ma szczere i dobre intencje i wyraża swoją opinię dotyczącą danej sprawy?

 

---

 

Odpowiedź na Twój edit:

 

Skoro nie spada nic ciekawego to skad ten zal?

Ale jaki żal? Gdzie i kiedy ja wyrażałem jakiś żal? Ja nie mam żalu do nikogo ;) Po prostu opublikowałem moją opinię na temat spadów i jak się powinno nimi rozporządzać, to wszystko.

 

Ktorego panstwa?

A do którego państwa należy końcówka .pl? Oczywiście chodzi o Polskę.

 

Przy okazji moze masz jakies tajne informacje jak wielki jest ten strumien pieniedzy, ktorymi NASK zasila budzet?

Niestety nie wiem o czym piszesz. Kto gdzie twierdził że NASK zasila budżet państwa z zysków generowanych przez giełdę spadów. Czy ta NASKowa giełda spadów już istnieje? Jeżeli tak, to gdzie ją znajdę?

Edited by Michal

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak, kiedyś sam łapałem jak jeszcze były ciekawe spady (nie tak jak teraz, że prawie wszystko to syf bo to co dobre jest zaopcjonowane, więc mi się to ogólnie po prostu już nie opłaca)

(...)

Wszystkie rynki się ciągle zmieniają i zwycięża ten, kto się odpowiednio dopasowuje.

(...)

A wygra na tym społeczeństwo, gdyż te domeny będą wreszcie dostępne dla wszystkich.

Popraw mnie proszę jeśli źle interpretuję Twoją wypowiedź ale po tych kilku zdaniach odnoszę wrażenie, że dopóki Tobie opłacało się przechwytywać domeny, to nie chciałeś by spady przejął NASK.

Gdy pojawiły się opcje, zdecydowałeś nie dopasowywać do zmian bo do przechwycenia został tylko "syf".

A teraz nie chcesz dać szansy innym graczom na rynku i sugerujesz by ten "syf" przejął NASK dla dobra społeczeństwa ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal
Popraw mnie proszę jeśli źle interpretuję Twoją wypowiedź ale po tych kilku zdaniach odnoszę wrażenie, że dopóki Tobie opłacało się przechwytywać domeny, to nie chciałeś by spady przejął NASK.

Gdy pojawiły się opcje, zdecydowałeś nie dopasowywać do zmian bo do przechwycenia został tylko "syf".

A teraz nie chcesz dać szansy innym graczom na rynku i sugerujesz by ten "syf" przejął NASK dla dobra społeczeństwa ?

Nie miałbym nic na przeciwko, gdyby NASK w momencie gdy ja się bawiłem w łapanie domen stworzył giełdę spadów, o której piszę. Byłoby to rozwiązanie najbardziej sprawiedliwe, więc nie posiadałbym jakiejkolwiek racji do krytykowania takiego posunięcia. Oczywiście bym już tyle na tym nie zyskał gdyż musiałbym kupować pewne domeny za konkretne pieniądze na tej giełdzie spadów, a tak mogłem je dostać za pare zł. Ale NASK nic w tym kierunku nie robił, więc dlaczego miałbym się tym interesować? Teraz mam taką ochotę na to, więc chyba mogę wyrazić moją opinię?

 

NASKowa giełda spadów akurat ma dawać szansę wszystkim! Nie Dropped, nie ParkDomen, nie PPD, nie prywatnym łapaczom, tylko wszystkim osobom zainteresowanym daną spadającą domeną. Ewidentnie jeszcze coś tam można złapać gdyż ludzie w tym siedzą, ale nie oszukujmy się, poziom spadów jest znacznie niższy niż przed opuszczeniem cen opcji -- dla mnie to już przestało być interesujące i się teraz po prostu zajmuję głównie czym innym, chyba mi wolno? Jeżeli wszystkie spady będą do kupienia bezpośrednio w NASK, to po pierwsze wszyscy licytujący domeny na obecnie istniejących giełdach nie będą musieli marnować czasu na dodawanie domeny do większej ilości serwisów, tylko będą mogli się skoncentrować na jednym źródle. Dodatkowo domenę otrzyma po prostu osoba, która najwięcej za nią zapłaci. Sytuacja staje się klarowna i dzięki temu sprawiedliwa.

Edited by Michal

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sytuacja staje się klarowna i dzięki temu sprawiedliwa.

 

Sprawiedliwe byłoby oddanie w cenie rejestracji najbardziej potrzebującemu. Ewentualnie osobie, która 1-sza doda do łapania.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sprawiedliwe byłoby oddanie w cenie rejestracji najbardziej potrzebującemu.

 

Proponuję wszystkie spadłe domeny z automatu wysyłać na Haiti. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal
Sprawiedliwe byłoby oddanie w cenie rejestracji najbardziej potrzebującemu.

Nie da się ustalić, kto jest najbardziej potrzebującym, dlatego sam pomysł jest nierealny. A nawet wchodząc w teorię, w której to byłoby możliwe, to nie uważam, iż byłoby to sprawiedliwe patrząc na społeczeństwo (skarb państwa), które nie otrzymałoby kwoty pieniężnej, która mogłaby zostać wylicytowana na aukcji.

 

Ewentualnie osobie, która 1-sza doda do łapania.

Również niesprawiedliwe, ponieważ o tym decydowałby już tylko (uprzaszczając) los: w jednym momencie wszyscy by zaczeli wysyłać komendy. Poza tym znowu społeczeństwo byłoby pozbawione możliwego dochodu (jak wyżej).

 

W mojej logice sprawiedliwość polega na tym, że dane dobro otrzymuje podmiot, który za nie najwięcej zapłaci.

Edited by Michal

Share this post


Link to post
Share on other sites
W mojej logice sprawiedliwość polega na tym, że dane dobro otrzymuje podmiot, który za nie najwięcej zapłaci.

 

To chyba teraz jest sprawiedliwie. Pprzy zalozeniu ze wszyscy maja podobne skrypty, domene lapie ten kto zaplaci za nia najwiecej (wyda najwiecej na proby rejestracji). Nastepnie na aukcji rowniez kupuje ten co zaplaci najwiecej. I mysle, ze budzet ma z tych aukcji u lapaczy wiecej niz mialby z NASKu.

Edited by heden.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal
To chyba teraz jest sprawiedliwie. Pomijajac przypadki szczescia domene lapie ten co zaplaci za nia najwiecej. Nastepnie na aukcji rowniez kupuje ten co zaplaci najwiecej.

Właśnie nie jest, gdyż ktoś np. nie doda domeny do przechwycenia w innym serwisie i już nie ma szans na licytowanie jeżeli dany serwis ją przechwyci (nie mówiąc nawet już o prywatnych łapaczach). Na NASKowych aukcjach również by wygrała osoba, która najwięcej zapłaci, tylko że dostęp byłby otwarty dla wszystkich, w każdym momencie i zyskałby bezpośrednio skarb państwa, a nie prywatna firma.

 

I mysle, ze budzet ma z tych aukcji u lapaczy wiecej niz mialby z NASKu.

Bardzo w to wątpię uwzględniając fakt, iż Dropped w zakresie łapania spadów .pl panuje nad dużą częścią tego rynku i już od długiego czasu stosuje odpowiednie triki podatkowe (najpierw Delaware, teraz Cypr). Nie krytykuję tego w tym momencie i jeżeli to wszystko jest w 100% czyste (nie znam się na podatkach na tyle żeby to móc ocenić), to oczywiście podziwiam spryt i odwagę, ale po prostu odpowiadam na Twoje stwierdzenie. Poza tym podatek to tylko część zysku z tych spadów, a więc z samej definicji państwo nie może na tym więcej wygrać.

Edited by Michal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×