Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Michal

NASK jest otwarty na życzenia inwestorów domenowych

Recommended Posts

Tu nie chodzi o lokalizację wirtualnego biura, tylko o proweniencję petenta. ;-)

To poproszę żeby pan Ioannis napisał :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drogi vipsie - w tej chwili wszyscy mają równy dostęp do spadów, nie spotkałem w formularzach rejestracyjnych ppd czy dropped konieczności potwierdzenia specjalizacji domeniarskiej, a Ty? Być może wymyśliłeś system, w którym dostęp do usług jest bardziej wolny niż na wolnym rynku, opatentuj go - zostaniesz miliarderem.

Pomysł NASKu to stworzenie monopolu na te usługi - jeszcze nie słyszałem, żeby monopol służył komuś dobrze, poza samym monopolistą. Znamy przykłady z historii, a kto nie zna, to do książek. Jedną z podstawowych cech rynku monopolistycznego są silne bariery wejścia na rynek - i to właśnie się stanie. Rynek spadów zostanie przejęty i to przez jednostkę powołaną do utrzymywania systemu domenowego, której jedynym zmartwieniem powinno być dbanie o bezpieczeństwo i rozwój domen *.pl w Polsce, a nie robienie na tym biznesu - tym mają się zajmować prywatne firmy, nie instytucje. Komuś się pomieszały cele prowadzenia działalności.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pomysł NASKu to stworzenie monopolu na te usługi - jeszcze nie słyszałem, żeby monopol służył komuś dobrze, poza samym monopolistą.

 

Też mam takie wrażenie, że jest to skok na kasę...

Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Też mam takie wrażenie, że jest to skok na kasę...

Pozdrawiam!

Na szczęście mamy jeszcze UKE (chyba jest właściwy dla NASK, jeśli nie, to inny adekwatny podmiot) i wierzę, że pierwsze formalne zapędy NASk w kieunku powiększenia monopolu poprzez próbę działania na rynku wtórnym będą skutkowały skierowaniem odpowiedniej skargi lub pozwu do odpowiedniej instancji . Skargę taką mam nadzieję wystosują stowarzyszenia, począwszy od ISOC (może by tak zaznajomić ich z zakusami NASK? warto by było poznać ich stanowisko) oraz pojedyncze osoby.

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites
będą skutkowały skierowaniem odpowiedniej skargi lub pozwu do odpowiedniej instancji .

Miejmy nadzieję, że nie będzie tak, jak w sprawie płatnego parkowania w centrach miast kiedy to TK stwierdza niezgodność takich przepisów z konstytucją RP i jednocześnie zezwala na tego typu praktyki.

 

Czy NASK w ogóle nie powinien być z założenia instytucją, która sama jest czymś w rodzaju UKE? Bo na razie wygląda na to, że chcą jednocześnie być i pasterzem i wilkiem.

 

Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak czytam to wszystko i mysle ze vips to Andrzej Bartosiewicz we wlasnej osobie :) Nask juz nieraz pokazal ze ma nas gleboko w d-pie i tyle. Nic dodac, nic ujac. Wszystko w zasadzie jest zawarte w komentarzach na blogu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wszystko w zasadzie jest zawarte w komentarzach na blogu.

Dzięki za przypomnienie o wpisie na blogu.

Wywiązała się tam dłuższa dyskusja i przynajmniej można się dowiedzieć, że NASK nie planuje renew opcji oraz potwierdzenie tego, że na działania marketingowe budżet powinni nadal zapewnić rejestratorzy.

Bo NASK takich wydatków nie planuje.

Przynajmniej na te, które nie przyniosą rezultatu.

 

Czy to doświadczenie wyniesione z opcji walutowych ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Muszą wylizać rany i odrobić straty za opcje... oczywiście koszty poniesie wiadomo kto..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gdy czytam treść blogu

Działania marketingowe - nie chcemy wydawać pieniędzy na działania, które nie przyniosą rezultatu. Mam dane z innych krajów, które robiły takie działania marketingowe + badania wpływu tych działań na ilość rejestracji na danym obszarze. Wynik był: "0" - żadnego wpływu na ilość rejestracji. Niestety koszty takiej promocji idą w 1.000.000+ złotych.

to zastanawia mnie dlaczego Home czy Netart tak intensywnie promują rejestracje domen ?

I to często w promocji za 0 zł.

Wydają przecież na to duże pieniądze i jednak są efekty.

 

Widzę z grubsza 2 rozwiązania.

a ) badania, na które powołuje się Endrju są niemiarodajne lub dotyczą obszarów gdzie usługi internetowe nie rozwijają się lub osiągnęły stan nasycenia

b ) działania Home lub Netart nie mają żadnego wpływu na ilość rejestracji a jedynie na wybór rejestratora

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak Wy, ale ja czekam aż ktoś z pewnym zasobem gotówki wpadnie na pomysł wdrożenia domeny .pol.

I będzie sprzedawał je za połowę ceny .pl-ek.

Cóż na .cat chyba inwestor nie stracił. Dlaczego więc miałby stracić na .pol skoro rynek jest kilka razy większy?

 

Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie wiem jak Wy, ale ja czekam aż ktoś z pewnym zasobem gotówki wpadnie na pomysł wdrożenia domeny .pol.

I będzie sprzedawał je za połowę ceny .pl-ek.

Cóż na .cat chyba inwestor nie stracił. Dlaczego więc miałby stracić na .pol skoro rynek jest kilka razy większy?

 

Pozdrawiam!

ICANN na taką domenę nie pozwoli, ponieważ mogłoby dochodzić do pomyłek z istniejącą domeną .pl. Ja jestem naiwny i cały czas wierzę, że NASK kiedyś wprowadzi normalne ceny na domeny i zacznie się zachowywać normalnie. Marzenia dobra rzecz..

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
ICANN na taką domenę nie pozwoli, ponieważ mogłoby dochodzić do pomyłek z istniejącą domeną .pl.

 

Nie będę się upierał. Może być .4rp...

Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak patrzę na sytuację polityczno-gospodarczą w tym kraju, to najbardziej odpowiednia będzie .PRL

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak patrzę na sytuację polityczno-gospodarczą w tym kraju, to najbardziej odpowiednia będzie .PRL

Po co kombinować. Nie lepiej skorzystać już z istniejącej domeny .eu ? :)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Po co kombinować. Nie lepiej skorzystać już z istniejącej domeny .eu ? :)

No ja wiem, że Ty masz na jej punkcie lekkiego fikołka, ale zauważ, że po pierwsze nie każdy w Polsce jest zwolennikiem eurokołchozu, a po drugie jeszcze przez długie lata, jak mniemam, wartość domen .eu będzie niższa niż odpowiednich .com.

Ponoć Północni Irlandczycy przygarnęli sobie .ni (Nicaragua - Northern Ireland). Może coś i dla Polaków by się znalazło w ten deseń? Niestety .rp nie istnieje, ale może .kp (Kochana Polska)? Dobra... więcej się nie wygłupiam, bo widzę, że sprowadziłem sprawę do absurdu.

Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Moim zdaniem NASK powinien stworzyć giełdę domen spadających, tj. jeżeli domena nie posiada opcji to nie będzie wpadać do rąk łapaczy, tylko będzie sprzedawana na aukcji NASKowej. Jeżeli nikt nie zalicytuje w ciągu 7 dni, to dopiero wtedy wyjdzie na wolność. Ułatwiłoby to wszystkim zainteresowanym przejmowanie takich domen (nie musieliby marnować czasu żeby dbać o dodanie na kilku różnych serwisach przechwytujących). Inwestycja w napisanie oprogramowania takiej giełdy szybko zwróciłaby się NASKowi i miałby dodatkowe

źródło dochodu.

Michał gratuluję pomysłu...

Czasami zastanawiam się po której jesteś stronie.

Czy uważasz, że gdyby NASK wprowadził giełdę spadów, miałbyś jakiekolwiek szanse na zakup tych domen ? :)

Kilku inwestorów z zagranicy z wypchanym portfelem i rynku wtórnego praktycznie nie ma...

dropped.pl/aftermarket.pl, ppd.pl, parkdomen.pl bankrutują - nastałaby Apokalipsa :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na szczęście mamy jeszcze UKE (chyba jest właściwy dla NASK, jeśli nie, to inny adekwatny podmiot) i wierzę, że pierwsze formalne zapędy NASk w kieunku powiększenia monopolu poprzez próbę działania na rynku wtórnym będą skutkowały skierowaniem odpowiedniej skargi lub pozwu do odpowiedniej instancji . Skargę taką mam nadzieję wystosują stowarzyszenia, począwszy od ISOC (może by tak zaznajomić ich z zakusami NASK? warto by było poznać ich stanowisko) oraz pojedyncze osoby.

 

UKE, to taki sam chory organ, jak NASK, albo jeszcze gorszy. Nie wierz wszystkiemu, co w gazetach jest napisane ;-) Ania ma lepszy PR niz Tusk ;-) Ale nieprawidlowosci w regulacjach, jak i przy przetargach wolaja o pomste do nieba. Podobnie z chorym prawem telekomunikacyjnym, ktore opiniuje wlasnie UKE... O wspieraniu wybranych podmiotow juz nie wspominam, bo i dla mnie juz to jest za trudne do analizy, w ktorej radzie nadzorczej AS zasiadzie po zakonczonej kadencji... NASK podlega pod UKE jedynie w kwestii sieciowej, jako operator telekomunikacyjny i internetowy (tak bylo, a jak jest obecnie, to nie wiem). Domeny sa we wladaniu NASK, a ten jest bodajze we wladaniu ministra edukacji. Tyle, ze ministrowie maja takie pojecia o domenach, jak slimaki o komputerach. Ministerstwu (UKE tez) zalezy na kasie, kasie, kasie... jakiemus przypadkowemu (pokazowemu dla gawiedzi, zeby nikt nie gadal, ze nic sie nie robi) minimalnemu wsparciu edukacji/nauki i na niczym wiecej. Nikt nie bedzie sie przejmowal garstka frustratow (czyli nami), jak potrzeba sfinansowac podwyzki dla nauczycieli, za cos kupic krede w szkolach, oplacic wykladowcow, ktorzy pracuja jednoczesnie na kilku uczelniach etc Dodaj do tego dziure w ZUS i bedziesz mial odpowiedz, dlaczego nic sie nie zmieni i nikt sie tym nie zainteresuje. W dodatku nikt nas nie bedzie wysluchiwal, jak poslucha sobie wielkich uczonych z NASK, ktorzy sobie zrobili z NASK maszynke do robienia pieniedzy. Uczeni ci im wiekszy haracz oddadza dla skarbu panstwa, tym wiecej przy okazji ukradna dla siebie ;-) Ty bys na ich miejscu zrezygnowal z kury znoszacej zlote jaja? W dodatku z kury, za ktora nie zabierze sie ani CBA, ani CBŚ ani nikt inny, bo sam prezes ma pochodzenie agenturalne ;-) Reka reke myje...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Po co kombinować. Nie lepiej skorzystać już z istniejącej domeny .eu ? :D

 

DD

Daniel - a Ty tylko promocja i promocja. ;)

 

Ale w sumie masz rację, przecież jesteśmy już częścią .EUrosocjalizmu. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ponoć Północni Irlandczycy przygarnęli sobie .ni (...). Może coś i dla Polaków by się znalazło w ten deseń?

Może .pi lub .pa ?

 

Przy okazji kolejne fragmenty cytatów Endrju:

Co do renew opcji - czy to będzie miało wpływ na rozwój rynku? Oczywiście NIE. To tylko ugruntowanie pozycji dotychczasowych posiadaczy opcji (...) W tym momencie nie widać realnej potrzeby dla rynku. Pytanie czy ma sens wprowadzanie czegoś, co być może będzie niszowym rozwiązaniem. Oczywiście można wprowadzić RENEW opcji ale też cena musi być wyższa niż rejestracji opcji ...

Mówiąc szczerze jestem przeciwny renew opcji ...

Nasuwa mi się pytanie dlaczego więc wprowadzono opcje ?

Jak się domyślam z tej wypowiedzi ani dla rozwoju rynku ani w interesie osób, które w nie zainwestowały.

Wyłącznie dla zysku NASK ?

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites
Może .pi lub .pa ?

 

Przy okazji kolejne fragmenty cytatów Endrju:

 

Nasuwa mi się pytanie dlaczego więc wprowadzono opcje ?

Jak się domyślam z tej wypowiedzi ani dla rozwoju rynku ani w interesie osób, które w nie zainwestowały.

Wyłącznie dla zysku NASK ?

Wiadomo, że dla pieniędzy. Z tego samego powodu nie chcą odnowień opcji. Wszystkie opcje wygasną, a NASK będzie zgarniał wszystko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ktoś jest zainteresowany regnięciem KoniecNASK.pl bo widzę, że wolna...

Pozdrawiam!

Edited by Renek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ot, ciekawostka.

 

Image1.jpg?psid=1

 

W NASK wyprzedzają czas, albo ten ich zegar atomowy za bardzo spieszy ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×