Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Michal

NASK jest otwarty na życzenia inwestorów domenowych

Recommended Posts

Cena u każdego partnera będzie identyczna, przecież mówimy o 1 aukcji, a nie o X aukcjach (X = ilość współdziałających partnerów). Więc każdy będzie mógł wszędzie licytować. Nie zaprzeczam sobie.

 

Ok, teraz rozumiem ideę, ale powiem wprost, że taka wizja mi się nie podoba, wolę obecny stan rzeczy i brak monopolu na rynku wtórnym; dla mniejszych graczy, którzy późno weszli w rynek domen (jak ja) lepszy jest zdecentralizowany system i wyszukiwanie okazji, i w tym widzę większą "sprawiedliwość".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trochę nie rozumiem podejścia Michała - przecież giełda spadów operowana przez NASK to koniec inwestowania w domeny. Rozumiem, że masz już swoje stadko i chcesz zabronić nam wszystkim łapać okazje?

Edited by Jarek17

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie mogę się nadziwić, że historia niczego niektórych nie nauczyła. Już przerabialiśmy "dobro ogółu" i "sprawiedliwość społeczną". Jak ktoś chce pieniądze marnotrawić, to jasne - niech trafiają do budżetu państwa i zasilają po drodze administrację. Monopolom mówimy stanowcze NIE, no chyba że komuś podoba się sposób prowadzenia działalności przez takie instytucje jak TPSA, Poczta Polska, PKP itp. To wszystko już było i trzeba się temu stanowczo sprzeciwiać. Nie cofajmy się do czasów socjalizmu i fałszywego dobra społeczeństwa. Społeczeństwo stanowią jednostki i to im ma być dobrze - na drodze zdrowej konkurencji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie mogę się nadziwić, że historia niczego niektórych nie nauczyła. Już przerabialiśmy "dobro ogółu" i "sprawiedliwość społeczną". Jak ktoś chce pieniądze marnotrawić, to jasne - niech trafiają do budżetu państwa i zasilają po drodze administrację. Monopolom mówimy stanowcze NIE, no chyba że komuś podoba się sposób prowadzenia działalności przez takie instytucje jak TPSA, Poczta Polska, PKP itp. To wszystko już było i trzeba się temu stanowczo sprzeciwiać. Nie cofajmy się do czasów socjalizmu i fałszywego dobra społeczeństwa. Społeczeństwo stanowią jednostki i to im ma być dobrze - na drodze zdrowej konkurencji.

 

Monopole maja jednak kilka zalet, zatem coraz bardziej zaczynam sie przekonywac do pomyslu Michala ;) Otoz u kazdego monopolisty jest niesamowity bajzel. Im wiekszy monopolista, tym wiekszy bajzel tam panuje ;) U monopolisty predzej tez idzie zalatwic lapowke, zatem jestem jak najbardziej ZA ;) Im wiekszy monopol, tym drozsze lapowki :) na dzien dzisiejszy mnie nie stac na lapowke w NASK, ale jak tenze NASK urosnie jeszcze bardziej w sile, to dla innych kwoty lapowek wzrosna, zatrem bedzie to jakas tam sprawiedliwosc dla mnie, ze nie tylko mnie nie stac ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal

@Tobi, empireus: NASK już teraz jest monopolem. Więc może trzeba go zamknąć? Dlaczego go tolerujecie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po pierwsze - nie zamknąć NASK tylko stworzyć mu konkurencję.

Po drugie - niestety nie mamy aż takiej władzy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
@Tobi, empireus: NASK już teraz jest monopolem. Więc może trzeba go zamknąć? Dlaczego go tolerujecie?

 

Ty zas swoim pomyslem chcesz wcmacniac NASK, zeby mial jeszcze wiecej kasy. Juz kiedys pisalem, ze nie mialbym nic przeciwko, gdyby domeny byly drozsze. Pod jednym jednakze warunkiem - pieniadze, ktore NASK zarobi na domenach, mialyby isc faktycznie na cele pozytku publicznego. Jak jest? Sam doskonale wiesz. Pieniadze z domen nie ida na ich promocje, tylko na uboczne, komercyjne odlamy NASK, jak np. smieszne strony internetowe, siec dostepu radiowego, dziwne malwersacje finansowe, niewiadome projekty naukowe itd Wszystkie te projekty sa komercyjne, a mimo wszystko maja same straty. Powiedz mi - po co mam karmic NASK dodatkowymi pieniedzmi, skoro te pieniadze sa topione w bezsensowny sposob i nie sluza, tak jak mialy w zamysle, nam, czyli spoleczenstwu, tylko garstce cwaniakow, ktorzy zrobili sobie z tego swoj prywatny folwark? Dlaczego mam wspierac komercyjne odlamy NASK? Po co wogole NASK utrzymuje komercyjna siec dostepu do internetu? Widzisz, gdyby NASK byl tylko NASKiem, czyli zajmowal sie tylko i wylacznie domenami i te pieniadze, jak piszesz, mialyby zasilac budzet panstwa, to kazdy pomysl, zeby zwiekszyc zyskownosc NASK mozna by rozwazyc. Ja jednak nie mam zamiaru pompowac dodatkowej kasy w swoich konkurentow, ktorzy konkuruja nieuczciwie, bo sa firma panstwowa, dzieki czemu wygrywaja np. przetargi.

 

Tak jak kiedys slusznie DD napisal - nie tworzmy parapodatkow, bo i tak te pieniadze beda zmarnowane. Niech kazdy, wg. wlasnego uznania wspiera okreslone projekty. Juz mamy podatek drogowy w cenie paliwa (i nie tylko), za ktory mialo sie budowac autostrady. Rozczruje Cie, ale te pieniadze z roku na rok zasilaja ZUS, a drog w PL jak nie bylo, tak nie ma... Sa tylko coraz wieksze dziury i laty.

 

Nigdy nie zapewnisz nikomu sprawiedliwego zycia, bo sprawiedliwosc, to pojecie wzgledne, Dla jednego to samo moze byc sprawiedliwe, a dla drugiego wrecz przeciwnie. Wg. mnie, najwlasciwsze jest motto "jak dbasz, tak masz", zatem nawet w obecnych czasach, z obecnym stanem pozyskiwania domen, jesli ktos zadba, to bedzie mial. Nie kazdy musi miec wszystko. W naturze zwycieza spryt i sila, zatem nie martw sie o sprawiedliwosc, bo nawet ten, co nie ma kasy, a jest sprytny, bedzie mial to, czego zechce. Chyba, ze przyjdzie wiekszy i sprawi mu lomot...

 

Whell... Life is brutal and full of zasadzkas and sometimes kopas w dupas ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiem, że Miachał ma dobre intencje, ale chyba zapomniał o naszej polskiej mentalności. NASK już teraz marnotrawi za dużo pieniędzy.

 

Pan Bartosiewicz uczestniczy w zagranicznyh konferencjach i chce wprowadzać ułatwienia dla zagranicznych inwestorów, a ignoruje domeniarzy i ich spotkanie w kraju. Pewnie pokazuje nam w ten sposób miejsce w szeregu. Ale czy to jest sprawiedliwość?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Racja, na tym forum raczej nie ma. Pewnie nie jest to optymalne miejsce do rozmów tego typu.

 

 

Bardzo dobrze rozumiem, o co Tobie chodzi. Jeżeli NASK miałby się skupić na \"podnoszeniu stabilności funkcjonowania systemu i jego bezpieczeństwa\", to powinien zakazać obecnej praktyki łapania domen, gdyż niepotrzebne przeciąża ona systemy. Mógłby znacznie zmniejszyć ilość dopuszczalnych komend w danym okresie czasu związanych z 1 tą samą domeną, aby serwery już nie były floodowane niepotrzebnymi komendami. Dodatkowo jestem zdania, że zarządzanie spadami również należy do części operacyjnej -- promowanie końcówki .pl jednak nie, aczkolwiek również chętnie bym widział działania w tej kwestii, które dotychczas zdaje się były prowadzone głównie przez firmy takie jak NetArt i Home.pl.

 

Oczwywiście, że sobie poradzicie. Jest jeszcze duży rynek do zdobycia pt. \"giełdy domen\" (nie spadów). AfterMarket.pl na razie króluje, ale jeszcze nie jest na tyle znany w Polsce, żeby inni nie mieli już pola do popisu.

 

 

Ale jaki to ma logiczny związek z giełdą spadów? Ja go nie widzę. NASK posiada partnerów z różnych względów. Po pierwsze, to dzięki nim nie musi zajmować się supportem takiej masy klientów (widocznie nie posiada takich możliwości), po drugie jak już wcześniej napisałem, to sami partnerzy reklamują domenę .pl, żeby zdobyć klientów. A więc dalszy ciężar NASK przekazuje komuś innemu, i to efektywnie. Myślę, że gdyby Home.pl i NetArt nie reklamowali tak głośno domen .pl, tylko np. .com albo .eu, to .pl nie byłoby dzisiaj takie popularne. Pewnie istnieją jeszcze inne powody, które Ty powinieneś lepiej znać :) Poza tym dzięki temu, że mamy różnych registrarów, możemy wybrać spośród różnej gamy ofert: np. dodatki (hosting), support. Moim zdaniem akurat istnienie takiej sytuacji jest optymalne, gdyż NASK się koncentruje na zarządzaniu domenami z punktu widzenia technicznego -- do czego również doliczam zarządzanie spadami: W tym momencie są one po prostu uwalniane, ale mogłby być sprzedawane na ogólnodostępnej giełdzie: Można to nawet robić poprzez partnerów, tzn. NASK tak na prawdę sprzedaje te spady partnerom za kwoty które wylicytują ich klienci na aukcjach dostępnych na ich stronach (żeby się nie musiał bawić w zbieranie pieniędzy od różnych podmiotów). Partner, u którego zostanie złożona najwyższa oferta (więc wygrywająca), płaci NASKowi daną kwotę i dostaje od tego prowizję (np. 20%). Wtedy ludzie będą licytować u tego partnera, który stworzy najlepszą giełdę i będzie miał najlepszy support, a więc partnerzy będą dążyć do tego, żeby ich serwisy były jak najlepsze. Może dojść do sytuacji, że licytujący nie zapłaci: wtedy domena np. zostaje zwalniana (będzie wolna do zarejestrowania), i parnter nie musi wtedy płacić NASKowi. Taki pomysł mi się nawet lepiej podoba niż ten pierwotny, który polegał na tym, że NASK miałby się tym wszystkim zająć. A więc przekonałeś mnie w pewnym sensie do funkcjonalności operacyjnej NASKu ;) Pomysł ten miałem przed momentem, więc na pewno można go dopracować.

 

Zalety tego pomysłu:

- Dostępność spadów dla wszystkich

- Zwiększony dochód NASK (ta zaleta to tylko NASKowa ;) ) -> może doprowadzić do zmniejszenia ceny za przedłużenia domen

- Mniejsze obciążenie serwerów NASK -> większa stabilność systemu domen .pl

- Serwisy partnerów którzy oferują aukcje tych spadów stają się coraz lepsze

- Partnerzy (łapacze) wciąż zarabiają na spadach na podstawie prowizji

- Propagacja płacenia większych kwot za domeny niż cenę rejestracji -> możliwość uzyskania wyższych cen domen na rynku wtórnym

 

 

Jak zwykle. Nic mi nie umknęło, nigdzie nie chciałem licytować gdzie bym nie mógł. Nie myśl, że każdy tutaj myśli tylko o swoich prywatnych wynikach finansowych. Po prostu nieraz lubię polepszyć systemy i tyle :) Niektórzy mają też inne potrzeby, a nie tylko ganianie za pieniędzmi.

 

 

Na jakiej podstawie zyskają? Proszę mi to wytłumacz. Rozumiem, że jesteś zdania, że lepiej będzie jak przedłużenie .pl będzie kosztować 40 PLN, zamiast 10 PLN? Znasz się trochę na teoriach ekonomicznych żeby móc tworzyć takie wywody?

 

 

Patrz wyżej.

 

 

 

Michal.. w popieram Cie, ale paru gosci na tym forum mysli ze dostepnosc ogolu spoleczenstwa do aukcji domen na rynku wtornym jest zle - po prostu sie boi sie konkurencji. Oni chca byc "specjalistami" w dziedzinie domen, tak jakby ich lapanie, czy rejestracja to bylo nie wiadomo co.

NASK chce to ulatwic i jak kogos to boli to juz jego problem. Nie ma sie co rozpisywac, bo wiekszosc ludzi Cie zjedzie gdyz przywykli juz ze jak zlapia domene to ja sprzedadza z duza prowizja. NASK wyeliminuje takich ciulaczy/dorobkiewiczow/posrednikow i trzeba popierwac konkurencje ludzka a nie blokowac dostep do aukcji tylko tym co poczytaja jak i kto lepiej przechwytuje.

 

O monopolu jak tu ludzie pisza to jest to parodia. Ogolnie szkoda slow na dyskusje..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro zalezy Wam tak na tym aby spoleczenstwo mialo dobrze a nie po prostu zazdroscicie dropped.pl to niech rowniez NASK wprowadzi aukcje rejestrowanych domen. Wlasciwie kazda rejestracja niech zaczyna sie aukcja FM. Czyli nie ma rejestracji bez aukcji. Chcesz zarejestrowac sobie jakas wymyslona domene? Ok, nie ma problemu. Tylko rejestracje wymyslonej przez Ciebie domeny zaczynamy od aukcji. Jesli nie bedzie innych chetnych domena trafi do Ciebie :) Rowniez sprawiedliwe i dla dobra ogolu.

Dalej nie rozumiecie kwestii tego, ze NASK jako operator rejestru nie powinien brac udzialu w takich dzialaniach. Zamiast lobbowac za obnizkami cen przedluzen dajecie NASKowi kolejny sposob na zdzieranie z Was samych rowniez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heden, na szczęście większość to rozumie, ale zawsze znajdzie się paru dobrych wujków, co to uważają, że najlepiej rozdać wszystko za darmo i po równo. Wujek Stalin był takim wujkiem na przykład.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Michal.. w popieram Cie, ale paru gosci na tym forum mysli ze dostepnosc ogolu spoleczenstwa do aukcji domen na rynku wtornym jest zle - po prostu sie boi sie konkurencji. Oni chca byc "specjalistami" w dziedzinie domen, tak jakby ich lapanie, czy rejestracja to bylo nie wiadomo co.

NASK chce to ulatwic i jak kogos to boli to juz jego problem. Nie ma sie co rozpisywac, bo wiekszosc ludzi Cie zjedzie gdyz przywykli juz ze jak zlapia domene to ja sprzedadza z duza prowizja. NASK wyeliminuje takich ciulaczy/dorobkiewiczow/posrednikow i trzeba popierwac konkurencje ludzka a nie blokowac dostep do aukcji tylko tym co poczytaja jak i kto lepiej przechwytuje.

 

O monopolu jak tu ludzie pisza to jest to parodia. Ogolnie szkoda slow na dyskusje..

Nie wiem, czyś przybył tu od ABWentury NASK, ale ty chyba nie pojmujesz, że NASK jako regulator rynku domen nie może stać się jego w pełni komercyjnym graczem! Jeśli zrzeknie się zarządzania rejestrem .PL na rzecz innego podmiotu (najlepiej sprzedać Wujowi Samowi, domeny .tv pokazują, że jest to możliwe) , to wtedy sobie może być firemką z prawdziwego zdarzenia. W ogóle NASK powinien zarabiac tylko tyle, ile jest to konieczne do funkcjonowania systemu. Ja w ogóle nie wiem, jak można być tak głupim, żeby pisać takie pierdoły jak twoje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Heden, na szczęście większość to rozumie, ale zawsze znajdzie się paru dobrych wujków, co to uważają, że najlepiej rozdać wszystko za darmo i po równo. Wujek Stalin był takim wujkiem na przykład.

 

Wiekszosc to rozumie? Chodzi Ci o paru "domeniarzy specjalistow"? Bez komentarza

Rozdac za darmo? Wez sie nie osmieszaj.. Po rowno? dobre.. Chyba masz problemy ze zrozumieniem slow.

Nikt tu nie pisze zeby rozdac, ani o tym zeby bylo po rowno kazdego.

Po prostu dostep ogolu do aukcji domen.

Jak wam sie nie podoba polityka NASKu to wkrote swoje TLD zarejestrujcie i tam robcie swoj "wolny rynek".

 

Aaa..

W takim rozumowaniu jak wasze to EURid tez jest monopolista.

Poza tym rozwiazanie EURid tez wam sie pewno nie podoba - chodzi o brak mozliwosci licytacji domen na aukcjach.

 

Proponuje swoje zale wylewac w innym temacie niz ten.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wiem, że Miachał ma dobre intencje, ale chyba zapomniał o naszej polskiej mentalności. NASK już teraz marnotrawi za dużo pieniędzy.

 

Pan Bartosiewicz uczestniczy w zagranicznyh konferencjach i chce wprowadzać ułatwienia dla zagranicznych inwestorów, a ignoruje domeniarzy i ich spotkanie w kraju. Pewnie pokazuje nam w ten sposób miejsce w szeregu. Ale czy to jest sprawiedliwość?

 

 

Pewnie chce abyśmy wszyscy wynieśli się na Cypr, albo najlepiej jeszcze dalej - poza unię i może nas wtedy nasze państwo będzie zapraszało i zachęcało zwolnieniami od podatków itp byśmy wrócili. :)

 

A co do obecnego stanu rzeczy, to wydaje mi się, że forma "aukcji" spadów jaką wprowadził NASK od września, daje mu sumarycznie większe zyski niż tradycyjne aukcje, bo teraz płaci każdy, czy domenę złapie czy nie. NASK też nie musi ponosić kosztów operacyjnych i odpowiedzialności. W tej formie NASK nie naraża się na utratę marki i wysłuchiwanie oskarżeń o kradzież domen - brutalnie mówiąc - "zgarnia kasę i się z nas śmieje" ...normalnie ubaw aż po pachy :)

 

Nawiążę jeszcze do sprawiedliwości i nie rozwijając oznajmiam, że nie mam zamiaru wracać do przeszłości i tłumaczyć się na komisariacie z posiadania więcej niż jednej domeny, jak z posiadanych 10 USD zamiast bonów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Po prostu dostep ogolu do aukcji domen.

Wskaż mi kogoś z ogółu kto niema dostępu do jakiejś aukcji... Przecież wszystkie aukcje domen są dostępne...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wiekszosc to rozumie? Chodzi Ci o paru "domeniarzy specjalistow"? Bez komentarza

Rozdac za darmo? Wez sie nie osmieszaj.. Po rowno? dobre.. Chyba masz problemy ze zrozumieniem slow.

Nikt tu nie pisze zeby rozdac, ani o tym zeby bylo po rowno kazdego.

Po prostu dostep ogolu do aukcji domen.

 

No naprawdę nasz anonim jedzie już po bandzie i wygląda na jakąś marną prowokację :)

A gdyby nie Ci "domeniarze specjaliści" to by się w większości nikt tymi domenami nie zainteresował :)

 

G.

Share this post


Link to post
Share on other sites
No naprawdę nasz anonim jedzie już po bandzie i wygląda na jakąś marną prowokację :)

A gdyby nie Ci "domeniarze specjaliści" to by się w większości nikt tymi domenami nie zainteresował :)

Może to znów "anglik".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal

Mi już szkoda cokolwiek pisać w tym wątku, gdyż widzę że wiele po prostu nie dociera i przejawia się brak rozumowania pisanych tekstów. Szkoda.

 

Swoje argumenty przedstawiłem. Jestem pewien, że NASK śledzi ten wątek, więc zrobi z tym, co zechce. Mój budżet czasowy w tym aspekcie został obecnie już wyczerpany.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jestem pewien, że NASK śledzi ten wątek, więc zrobi z tym, co zechce.

Z tą częścią Twojej wypowiedzi chyba wszyscy się zgodzą tym bardziej, że ładnie komponuje się z tytułem wątku.

NASK jest otwarty na życzenia inwestorów domenowych (... ) zrobi z tym, co zechce

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Swoje argumenty przedstawiłem. Jestem pewien, że NASK śledzi ten wątek, więc zrobi z tym, co zechce. Mój budżet czasowy w tym aspekcie został obecnie już wyczerpany.

 

to jakieś straszenie ???

Share this post


Link to post
Share on other sites
Swoje argumenty przedstawiłem. Jestem pewien, że NASK śledzi ten wątek, więc zrobi z tym, co zechce.

 

Na zakończenie dodam tylko, żebyś za bardzo nie urósł, że nie jesteś pierwszym i zapewne nie ostatnim, który ten (tak, dokładnie ten sam) pomysł przedkłada NASKowi. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czytałem ten wpis wczoraj i pomyślałem sobie, że im firma jest 'zagraniczniejsza', tym chętniej NASK pójdzie jej na rękę. Przecież cały pre-paid był motywowany tym, że zagraniczne firmy chcą wejść na rynek i są do takiego modelu przyzwyczajone (czy ktoś mi może pokazać o jakie firmy chodziło, jacy poważni partnerzy NASK pojawili się po zmianie na pre-paid?). A jak ja, czy michau, proszą NASK o naprawienie funkcjonalnej usterki (brak możliwości transferu domeny, nawet z odnowieniem, przez 6 dni przed wygaśnięciem), to odpowiedź brzmi "nie mamy takich planów". Może jak napiszę incognito przez proxy na Seszelach, to zmienią zdanie? :)

No a ja jestem przecież dużą zagraniczną firmą, a błędu z transferem domen i tak dla mnie NASK nie chce naprawić :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
No a ja jestem przecież dużą zagraniczną firmą, a błędu z transferem domen i tak dla mnie NASK nie chce naprawić :)

 

Tu nie chodzi o lokalizację wirtualnego biura, tylko o proweniencję petenta. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Swoje argumenty przedstawiłem. Jestem pewien, że NASK śledzi ten wątek, więc zrobi z tym, co zechce. Mój budżet czasowy w tym aspekcie został obecnie już wyczerpany.

 

Podesłałeś link? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×