Jump to content
kilofek

Seminarium 1 marca w Warszawie

Recommended Posts

Widziałem rano, zero konkretów. 2 marca w siedzibie GPW więcej na ten temat.

http://www.rp.pl/prawoautorskie

Fakt, że myślałem, że będzie tego więcej, a okazało się, że po paru minutach wstępu video się skończyło :)

 

Pewne uzupełnienie w artykule:

 

http://www.gazetaprawna.pl/serwis/prawo_au...internecie.html

 

Trochę mi ten rynek przypomina rynek domen, gdzie też prawo nie nadąża za rzeczywistością.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie wiem czy dobrze interpretuje ten artykuł, jednak kopiowanie np newsa z innej witryny internetowej w niezmienionej formie i podając prawowite źródło, nie jest przecież zabronione.

Lepiej zapisz się na następne seminarium :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie wiem czy dobrze interpretuje ten artykuł, jednak kopiowanie np newsa z innej witryny internetowej w niezmienionej formie i podając prawowite źródło, nie jest przecież zabronione.

Nie byłbym taki pewny :) Jeśli wydawca nie życzy sobie, żebyś kopiował jego treści, to nie możesz tego robić - nawet jak podasz źródło, link itd.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dzięki za rade. Mógłbyś rzucić paragrafem który o tym mówi?

Proszę:

USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych

Art. 115. 1. Kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, podlega karze pozbawienia wolności do lat 2, ograniczenia wolności albo grzywny. (opublikowanie tego samego utworu w innym medium, które nosi inny tytuł jest jednocześnie naruszeniem prawa autorskiego).

 

Kodeks Karny

Art. 284 § 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 (jeśli skopiujesz i opublikujesz cudzy utwór do tego serwujesz reklamy podlegasz pod ten paragraf)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Proszę:

USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych

Art. 115. 1. Kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, podlega karze pozbawienia wolności do lat 2, ograniczenia wolności albo grzywny. (opublikowanie tego samego utworu w innym medium, które nosi inny tytuł jest jednocześnie naruszeniem prawa autorskiego).

 

Kodeks Karny

Art. 284 § 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 (jeśli skopiujesz i opublikujesz cudzy utwór do tego serwujesz reklamy podlegasz pod ten paragraf)

 

No cóż, kłócić się nie będę, choć nie ukrywam że te paragrafy według mnie nie tyczą się sytuacji o której mówię. "Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe" Jak można przywłaszczyć sobie tekst skoro jest jasno i wyraźnie podpisany jego prawowity autor oraz źródło skąd owy tekst pochodzi? Według mnie tych paragrafów nie można podciągnąć pod sytuację przedstawioną przeze mnie, ale tak jak pisze - prawnikiem nie jestem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
No cóż, kłócić się nie będę, choć nie ukrywam że te paragrafy według mnie nie tyczą się sytuacji o której mówię. "Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe" Jak można przywłaszczyć sobie tekst skoro jest jasno i wyraźnie podpisany jego prawowity autor oraz źródło skąd owy tekst pochodzi? Według mnie tych paragrafów nie można podciągnąć pod sytuację przedstawioną przeze mnie, ale tak jak pisze - prawnikiem nie jestem.

Czy do ciebie nie dociera, że te właśnie pargrafy stisuje się do kradzieży treści również na stronach www?

 

A myslisz, że z czego bedzie odpowiadać Aldona Kamela-Sowińska?. również przeklejanie newsów bez zgody jest zabronione. Jesli np. taki Onet podaje newsa Polskiej agencji Prasowej (PAP), to nie oznacza, że ty możesz sobie przekleić ten sam news na swoją stronę. Onet płaci kasę za licencję, a zarabia PAP, który płaci swoim dziennikarzom za wyprodukowanie newsa. Tak to się kręci. Jesli chcesz np. mieć newsy PAp-owskie na swojej stronie, to kup sobie licencję w PAP. To samo dotyczy jakiejkolwiek innej treści. Darmowe są tylkop notatki prasowe. te sobie możesz ściągać ze stron korporacji i wklejac, zmieniać, ba, podpisywać swoim nazwiskiem jak chcesz.

Share this post


Link to post
Share on other sites
No cóż, kłócić się nie będę, choć nie ukrywam że te paragrafy według mnie nie tyczą się sytuacji o której mówię.

Wyborcza, Rzeczpospolita ( inni też ) oferują możliwość zakupu licencji na swoje artykuły.

Jak myślisz - świadczyliby takie usługi gdyby można je było pobierać gratis ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
No cóż, kłócić się nie będę, choć nie ukrywam że te paragrafy według mnie nie tyczą się sytuacji o której mówię. "Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe" Jak można przywłaszczyć sobie tekst skoro jest jasno i wyraźnie podpisany jego prawowity autor oraz źródło skąd owy tekst pochodzi? Według mnie tych paragrafów nie można podciągnąć pod sytuację przedstawioną przeze mnie, ale tak jak pisze - prawnikiem nie jestem.

Skopiuj cudzą pracę magisterską podpisz się i dodaj jej tytuł jako źródło na ostatniej stronie.

 

Poza tym prawa autorskie zawierają kilka różnych uprawnień i praw w tym autorskie prawa osobiste autora utworu, które są niezbywalne i autorskie prawa majątkowe, które są zbywalne np. dziennikarz na rzecz wydawcy, a czerpanie korzyści z cudzego prawa majątkowego przez publikacje reklamy przy utworze jest osiąganiem korzyści materialnej z tego utworu, co do którego nie masz żadnych uprawnień do korzystania z niego co za tym idzie 1. Możesz być ścigany przez prokuraturę z urzędu z paragrafów, które Ci napisałem; 2. Możesz być dodatkowo ścigany z powództwa cywilnego nie mniej jednak jak sprawa karna zostanie wygrana co jest praktycznie oczywiste to już jesteś ugotowany bo ściągnięcie odszkodowania za utracone korzyści w postępowaniu cywilnym staje się dużo prostsze bo można w nie włączyć wyrok skazujący z kk więc każdy sąd uzna Cie na winnego, ale nie każdemu chce się ścigać każdego idiotę, który notorycznie kradnie cudze rzeczy więc zazwyczaj kończy się na usunięciu chodź nie zawsze.

Edited by Saint

Share this post


Link to post
Share on other sites
No cóż, kłócić się nie będę, choć nie ukrywam że te paragrafy według mnie nie tyczą się sytuacji o której mówię. "Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe" Jak można przywłaszczyć sobie tekst skoro jest jasno i wyraźnie podpisany jego prawowity autor oraz źródło skąd owy tekst pochodzi? Według mnie tych paragrafów nie można podciągnąć pod sytuację przedstawioną przeze mnie, ale tak jak pisze - prawnikiem nie jestem.

 

 

kłócić sie nie będziesz ale swoje wiesz !

 

Co więcej przepisy te mowi, ze sa również zasady cytowania fragmentów.

Tu jest wzmianka do przeczytania

Share this post


Link to post
Share on other sites

A tak przy okazji to lista jest jeszcze dłuższa jeśli idzie o ustawę o prawach autorskich i prawach pokrewnych.

 

Rozdział 14: Odpowiedzialność karna

 

Art. 115.

1. Kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

2. Tej samej karze podlega, kto rozpowszechnia bez podania nazwiska lub pseudonimu twórcy cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie albo publicznie zniekształca taki utwór, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie.

3. Kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w inny sposób niż określony w ust. 1 lub 2 narusza cudze prawa autorskie lub prawa pokrewne określone w art. 16, art. 17, art. 18, art. 19 ust. 1 lub 2, art. 20 ust. 1-4, art. 40 ust. 1 lub 2, art. 86, art. 94 ust. 4 i art. 97, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 

Art. 116.

1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 .

2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w ust. 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej,

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

4. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku .

 

Art. 117.

1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom w celu rozpowszechnienia utrwala lub zwielokrotnia cudzy utwór w wersji oryginalnej lub w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

2. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 

Art. 118.

1. Kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przedmiot będący nośnikiem utworu, artystycznego wykonania, fonogramu, wideogramu rozpowszechnianego lub zwielokrotnionego bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom nabywa lub pomaga w jego zbyciu albo przedmiot ten przyjmuje lub pomaga w jego ukryciu, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

2. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje,

podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 5.

3. Jeżeli na podstawie towarzyszących okoliczności sprawca przestępstwa określonego w ust. 1 lub 2 powinien i może przypuszczać, że przedmiot został uzyskany za pomocą czynu zabronionego,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Art. 1181.

1. Kto wytwarza urządzenia lub ich komponenty przeznaczone do niedozwolonego usuwania lub obchodzenia skutecznych technicznych zabezpieczeń przed odtwarzaniem, przegrywaniem lub zwielokrotnianiem utworów lub przedmiotów praw pokrewnych albo dokonuje obrotu takimi urządzeniami lub ich komponentami albo reklamuje je w celu sprzedaży lub najmu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

2. Kto posiada, przechowuje lub wykorzystuje urządzenia lub ich komponenty, o których mowa w ust. 1,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 

Art. 119.

Kto uniemożliwia lub utrudnia wykonywanie prawa do kontroli korzystania z utworu, artystycznego wykonania, fonogramu lub wideogramu albo odmawia udzielenia informacji przewidzianych w art. 47,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 

Art. 120. skreślony

 

Art. 121.

1. W wypadku skazania za czyn określony w art. 115, 116, 117, 118 lub 1181, sąd orzeka przepadek przedmiotów pochodzących z przestępstwa, chociażby nie były własnością sprawcy.

2. W wypadku skazania za czyn określony w art. 115, 116, 117 lub 118, sąd może orzec przepadek przedmiotów służących do popełnienia przestępstwa, chociażby nie były własnością sprawcy.

 

Czyli tworzenie klonów na Word Press i ssanie cudzych tekstów przez RSS / feed jest też karane. Przy okazji możesz iść siedzieć lub dostać zawiasy, ale także mogą Ci zabrać sprzęt w tym komputer nawet jeśli nie jest Twój.

Edited by Saint

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rezerwacja zrobiona. Jest na moje nazwisko.

Aha, jest tego wieczora jakieś karaoke ale rozmawiałem i obiecał posadzić nas tak, żeby swobodnie porozmawiać i żeby głosy amatorów śpiewania nam nie dokuczały.

 

Dla porządku, niedziela (28/02) godz. 20:00.

 

Niestety, powaliło mnie choróbsko i nie dam rady pojawić się na dzisiejszym wieczornym spotkaniu...

Rezerwację jeszcze dzisiaj potwierdziłem. Miłej zabawy!

 

PS. Z tego samego powodu nie będzie mnie na jutrzejszej konferencji. Poinformuję z rana organizatorów

ale może będzie mógł ktoś zainteresowany wskoczyć na moje miejsce gdyby była taka możliwość?

 

 

Pozdrawiam,

G.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Niestety, powaliło mnie choróbsko i nie dam rady pojawić się na dzisiejszym wieczornym spotkaniu...

Rezerwację jeszcze dzisiaj potwierdziłem. Miłej zabawy!

 

PS. Z tego samego powodu nie będzie mnie na jutrzejszej konferencji. Poinformuję z rana organizatorów

ale może będzie mógł ktoś zainteresowany wskoczyć na moje miejsce gdyby była taka możliwość?

 

Na pewno jest parę osób na liście kolejkowej, ale nie wiadomo kto jest pierwszy i czy da radę dojechać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ważny cytat z seminarium: HANDEL DOMENAMI JEST LEGALNY. Niby oczywista sprawa, ale wciąż można się spotkać z odmiennymi opiniami. Teraz będzie się można powołać na Instytut Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Jagiellońskiego, który jedniznacznie potwierdza legalność obrotu domenami.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakby ktoś miał jakieś materiały z Seminarium (w pdf bądź innym formacie) to prosiłbym o przesłanie na email: kontakt(małpka)domain4all.pl

Niestety nie miałem możliwości w tym terminie uczestniczyć w Seminarium, zresztą jak przeczytałem wyżej, brak było wolnych miejsc.

 

Z góry dziękuję

Andrzej

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ważny cytat z seminarium: HANDEL DOMENAMI JEST LEGALNY.

 

DD

To brzmiało tak:

HANDEL DOMENAMI NIE JEST NIELEGALNY

Share this post


Link to post
Share on other sites
To brzmiało tak:

HANDEL DOMENAMI NIE JEST NIELEGALNY

Niby znaczy to samo, ale wydźwięk jakby inny.. no cóż, to ja już zostanę przy swojej wersji i tego będę się trzymał :)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
To brzmiało tak:

HANDEL DOMENAMI NIE JEST NIELEGALNY

To co nie jest zabronione jest dozwolone ?

Nie znam łaciny ale udało mi się wyguglać "Nullum crimen sine lege"

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Już nie chciałem się czepiać ale sama Pani Justyna podczas ostatniego wykładu posłużyła się mniej więcej takim zwrotem: "...jeśli ktoś zarejestruje moją domenę...". Czego wymagać więc od innych jeśli arbiter SP również posługuje się zwrotem sugerującym, że domena jest czyjaś tylko np. dlatego, że ma zarejestrowany podobny TM lub podobną nazwę firmy. Później są maile w stylu: "żądam zwrotu mojej domeny..." chociaż piszący nigdy nie był jej abonentem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×