Jump to content
Sign in to follow this  
korneliusz.com

.com rządzi!

Recommended Posts

Próbuję nie mówić tego jako osoba uboga w domeny "pl" ale osoba, która tak by się zachowała. Jeśli coś byłoby zajęte lub za drogie (i nie myślę tutaj o domenach tylko), szukam wolnego albo tańszego. I można to nawet nazwać substytutem, albo i podróbką. Nie obrażę się ;) Resztę kasy wrzucam w rozwój i reklamę.

słuszna uwaga. tylko zwróć uwagę, że mając generyka w innej końcówce masz prawie jakby wymyslone słowo w pl. tracisz bonus domyslnego wpisywania/zapamiętywania

 

musisz więc wydawać więcej na reklamę oraz modlić się żeby ktoś inny też promował (jak ty) tą bardziej egzotyczną końcowkę. a i tak będziesz miał swiadomość, że częśc ruchu znika bezpowrotnie

tracisz zatem praktycznie całkowicie korzyści wynikajace z posiadania generyka

 

to ja już chyba wolałbym wymyśleć/zlecić ciekawą nazwę w .pl dokupic komplet i mieć swiety spokój po wsze czasy

 

ale cóz każdy ma swoje poglądy

Share this post


Link to post
Share on other sites
....to po pierwsze dlaczego "gorszej" końcówce? co jest takiego gorszego w niej?

Zgoda, jest mniej popularna, ale gorszej?

 

sam sobie odpowiedziałeś

 

...po drugie zauważ że np. sporo słabych domen .pl jest zarejestrowana (często na parking) gdy domeny tego samego rodzaju w .eu są dostępne.

Dla wyszukiwarki liczy się treść wiec dlaczego nie zarejestrować domeny np. pracawdomu.eu zamiast odkupywać pracawdomu.pl

a ja nie mówię, żeby nie rejestrować. wolnoć tomku w swoim domku. ja bym sie źle czuł, jakbym wiedział, że napędzam komuś ruch i jakis mój kient z przyzwyczajenia się moze mylić. wolałbym wymyśleć zupełnie nową nazwę

 

ps. jakbyś mógł do każdej dyskusji o domenach nie wprowadzać tematu tresci, który ma się nijak do rozmów o wyżsozści jednych końcówek nad innymi swietną treść można mieć na byleczym i nie jest ona tematem dyskusj

Share this post


Link to post
Share on other sites
name='networker' date='czw, 25 lut 10' post='290798']

słuszna uwaga. tylko zwróć uwagę, że mając generyka w innej końcówce masz prawie jakby wymyslone słowo w pl. tracisz bonus domyslnego wpisywania/zapamiętywania [...]

 

To jest oczywiście również słuszna uwaga.

Zwłaszcza bardzo ważna, kiedy patrzy się z punktu widzenia kupującego.

 

Jednak patrząc z perspektywy mojej, sprzedającego mam świadomość, iż dóbr luksusowych jest gigantycznie mniej niż chętnych na te dobra.

W związku z tym, jest to dla mnie osobiście bardzo dobra wiadomość ponieważ oni coś z tymi swoimi pragnieniami będą musieli zrobić. Np. "umieścić" je na innym chociaż już o bardzo wiele (chyba nie po polsku ;)), mniej atrakcyjnym obiekcie. I wtedy trafią do mnie.

Czyli jest to stosunek popytu na dobra luksusowe (zgoda: zawsze na nie będą chętni. Z tym nie będzie problemu) i realnie istniejąca liczba tych dóbr.

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites
sam sobie odpowiedziałeś

 

Nie bardzo sobie odpowiedziałem...... IMO jest spora różnica pomiedzy czymś co jest mniej popularne, a czymś co jest gorsze :P

 

 

a ja nie mówię, żeby nie rejestrować. wolnoć tomku w swoim domku. ja bym sie źle czuł, jakbym wiedział, że napędzam komuś ruch i jakis mój kient z przyzwyczajenia się moze mylić. wolałbym wymyśleć zupełnie nową nazwę

 

Idąc takim tokiem rozumowania PRACA.info powinni zrezygnować z serwisu ze względu przez napędzanie ruchu PRACA.pl ;)

Jakimś dziwnym trafem jednak serwis na tej domenie został kupiony i to za spore pieniądze a mit o "napędzaniu" jest żywy szczególnie wśród domainerów, dla których domena to chyba jedyne źródło ruchu :P lol (a świat rzeczywisty jest jednak inny)

 

Obserwując ostani rok na rynku Polskiego internetu założę jednak że niektórzy po prostu widzą trochę więcej czynników poza wyłącznym posiadaniem domeny .pl jako źródła wszelkiego dobra i element gwarantowanego sukcesu :P

Ale tak jak mówisz...każdy ma swoje zdanie :P

Edited by Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spora część serwisów powstała na .pl dlatego, że .com było zajęte.

W Polsce .pl to prestiż, w USA .com

Pisałem już kiedyś, że większość Polaków uważa .com za bardziej prestiżową. Niestety nie mogę znaleźć tego badania. Zresztą .com to prestiż wszędzie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

witam

 

sytuacja w Polsce wyglada tak, że najbardziej popularna koncowka jest oczywisie .pl, jednak uwazam, że coraz wiecej serwisów, portali, projektów (zwał jak zwał) będzie powstawało także na innych końcówakch - z bardzo prostego powodu - atrakcyjnych nazw w pl jest juz baaardzo mało, a z rynku wtórnego sa za drogie. Ruch w takim wypadku, a wlasciwie jego strata na rzecz .pl jest wkalkulowana w koszta marketingowe i z biegiem czasu ludzie przyzwyczaja sie ze jest to np eu a nie pl i takich błedów będzie coraz mniej.

 

ps miałem możliwość zarejestrowania dawno temu domeny pl, eu(jak wprowadzili) lub com w swoim nazwisku - zarejestrowałem com - dlaczego? bo jest najpopularniejsza i najbardziej rozpoznawalna domena na świecie, nie potrzebuje juz pl dla swoich potrzeb - ale EU myśli inaczej, bo nie zna tych końcówek (zna moze com i eu - ale reszta - ciemna magia) i zawsze będzie szukal pl - chyba ze ktos mu podpowie - a i wiedza społeczeństwa zaczyna sie w tym temacie zwiekszac i niedługo jeszcze się zwiększy ;).

 

konkluzja - im dalej w czasie i im większa wiedza tym więcej będzie serwisów na "egzotykach". dodatkowo teraz walka odgrywa się w wyszukiwarkach (seo/sem - czyli wujek G), domena generyczna zaczyna odgrywać coraz mniejsze znaczenie

 

pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
atrakcyjnych nazw w pl jest juz baaardzo mało, a z rynku wtórnego sa za drogie

Mylisz się. Wg mnie atrakcyjne domeny można jeszcze zarejestrować z palca - trzeba tylko chcieć poszukać. A te które są zarejestrowane można relatywnie tanio kupić na rynku wtórnym.

Inną sprawą jest fakt, że inwestorzy nie wykorzystują okazji i być może nie mają dostatecznej wiedzy na ten temat.

Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mylisz się. Wg mnie atrakcyjne domeny można jeszcze zarejestrować z palca - trzeba tylko chcieć poszukać. A te które są zarejestrowane można relatywnie tanio kupić na rynku wtórnym.

Inną sprawą jest fakt, że inwestorzy nie wykorzystują okazji i być może nie mają dostatecznej wiedzy na ten temat.

Pozdrawiam!

 

I tu jest sedno sprawy - nie maja wiedzy, a gdy nie maja wiedzy to także nie znajda innych, jeszcze atrakcyjnych nazw, których pozostało naprawdę niewiele i trzeba ich poszukać (nawet pewnie nie wiedza jak szukać i gdzie szukać). my wiemy i szukamy - dlatego ze WIEMY

 

Ludzie już powoli te wiedzę zaczynają zdobywać (ktoś im pomaga - to też nisza rynku) i będą szukać - a będą szukać "pierwszej lepszej" - nie "atrakcyjnego wygibasa" tylko wartościowe słowa w innych rozszerzeniach ;). lepiej mieć domenę ciuchy.eu czy net niż sklepikzciuchami.pl. takie jest moje zdanie - czas pokaże jak będzie wyglądała rzeczywistość. boje się tego że domeny będą tracić na wartości przez wuja G głównie.

 

pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Idąc takim tokiem rozumowania

 

jak uwazasz. mozna na podstawie wyjątków budować teorie. nikt Ci tego zabraniał nie bedzie :P

 

mit o "napędzaniu" jest żywy szczególnie wśród domainerów,

 

mit mit. przecież nikt tutaj nigdy nie zarobił złamnego centa na domenie .pl, dla której powstał wczęsniej/później serwis na domenie .eu, com etc.

Obserwując ostani rok na rynku Polskiego internetu założę jednak że niektórzy po prostu widzą trochę więcej czynników poza wyłącznym posiadaniem domeny .pl jako źródła wszelkiego dobra i element gwarantowanego sukcesu

i słusznie. takich osób jest coraz więcej, a już z pewnością są nimi osoby, dla których domaining był rzecza wtórna po wieloletnim zajmowaniu się seo i tworzeniem serwisów.

naprawde swoimi tekstami o wyszukiwarkach, treściach i serwisach ameryki nie odkrywasz ;) tym bardziej, że wiesz każdy ma swój pomysł na biznes

i jak komuś dobrze i dochodowo na parkingu to nic na sile

 

i zebyś nie wiem ile jeszcze rzeczy napisał w Polsce najpopularniejsza końcówką jest .pl potem długo długo nic. i nie ma żadnych ale to zadnych powodó, statystyk etc, któe mogłyby świadczyć, że w najbliższym czasie moze się to zmienić

Edited by networker

Share this post


Link to post
Share on other sites
po co TVP .com? Jest to telewizja Polska która nawet nie nadaje dla Polonii wiec .com jest im raczej zbędne, za to .info jak najbardziej jest przydatne jako strona informacyjna.

 

A po co im tvp.info skoro nadają tak naprawdę tylko w Polsce. Nie mogli odkupić tvp.info.pl??

 

dokładnie - Empik ma przekierowanie z .pl na .com, ponieważ promuje .com aby obsługiwać nie tylko Polaków w kraju ale także za granicą ;)

Właśnie - byt określa świadomość - jak mawiał klasyk. Empik ma więc używa i pod tym kątem tworzy swoją politykę rozwoju. TVP nie ma i tworzy swoją politykę rozwoju w oparciu o to, co ma. A ma tvp.info.

 

analogicznie Nasza-Klasa.pl traci względem Facebook.com na Polskim rynku serwisów społecznościowych :P

A co prawda to prawda... lepsze jest wrogiem dobrego.

 

Pozdrawiam!

Edited by Renek

Share this post


Link to post
Share on other sites

NK.pl nie traci rynku, bo ma "pl", ale dlatego co tam się wyrabia. Wkrótce zostaną tam tylko dzieciaki i ich sweeTaŚnE profile.

Wracając do tematu mniej lub bardziej popularnych końcówek, to jadąc autobusem człowiek ogląda reklamy poprzyklejane w środku i można zauważyć, że wielu lokalnych przedsiębiorców mniejszego kalibru woli costamcośtam.prv.pl niż wolną costamcośtam.com czy pl. Jak ktoś będzie chciał wpisać jego adres w przeglądarce to mu nic w tym nie przeszkodzi, nawet 20 liter.

Póki świadomość klienta końcowego się nie zmieni (pozdrawiam reklamy w stylu domena za zero zł, to one dokładają cegiełkę do wizerunku domainera naciągacza, pamiętajmy, że zysk nawet 1zł zarobku jest nieskończenie razy większy ;) od ceny zakupu w oczach nieświadomego jakości domen KK )

Edited by Arcanis

Share this post


Link to post
Share on other sites
wielu lokalnych przedsiębiorców mniejszego kalibru woli costamcośtam.prv.pl niż wolną costamcośtam.com czy pl. Jak ktoś będzie chciał wpisać jego adres w przeglądarce to mu nic w tym nie przeszkodzi, nawet 20 liter.

Bo subdomena .prv.pl jest za darmo i dają dla niej hosting za friko. A za .pl w home trzeba zapłacić 100 złotych + 300 za hosting. Innych ofert nie widać więc ich nie ma - przynajmniej w świadomości pana Zdziśka czy pana Heńka który prowadzi warsztat samochodowy, firmę remontowo-budowlaną albo sklep z karmą dla drobiu.

Dla nich strona www to nie jest być albo nie być firmy. To bardziej jak szyld albo nawet kawałek płyty paździerzowej z namalowanym numerem telefonu do której się nie ma co przywiązywać, bo jakby co to się przyczepi do płotu nową.

 

Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Właśnie otrzymałem wiadomość z AdTaily :)

 

Chcę Cię poinformować, że zgodnie z życzeniami naszych Użytkowników zmieniliśmy adres internetowy AdTaily. Obecnie AdTaily dostępne jest pod adresem www.adtaily.pl.

Pod adresem www.adtaily.com będzie wkrótce dostępna wersja AdTaily obsługująca wyłącznie rynek międzynarodowy.

 

I bardzo dobre podejście. .pl na rynek polski, .com na międzynarodowy. Podobnie ostatnio zrobił FilmWeb kupując FilmWeb.com.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba odpowiednie miejsce...

Interesowała mnie domena groutcleaning com, na moje zapytanie o cenę dostałem odpowiedz 1 milion dolarów :) niektórzy za bardzo wzięli sobie do serca wartość domen i wyceniaja je z kosmosu

jak ktoś ma ochotę niech zajrzy na ich stronę, sam doczytalem po fakcie...

Share this post


Link to post
Share on other sites
na moje zapytanie o cenę dostałem odpowiedz 1 milion dolarów :)

Przechodzi turysta przez koło bacówki... patrzy siedzi baca a przy jego nogach bawi się śliczny szczeniaczek.

- Baco, ile chcecie za tego szczeniaka?

- Milion dolarów!

Turysta macha ręką i odchodzi. Kiedy wraca wieczorem widzi, że baca siedzi nadal, ale pieska już nie ma.

- I co, baco? Sprzedaliście szczeniaczka za milion dolarów?

- Sprzedać nie sprzedałem, ale wymieniłem na dwa kociaki po pięćset tysięcy - mówi baca i wyjmuje kocięta zza kaftana.

 

Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chyba odpowiednie miejsce...

Interesowała mnie domena groutcleaning com, na moje zapytanie o cenę dostałem odpowiedz 1 milion dolarów :) niektórzy za bardzo wzięli sobie do serca wartość domen i wyceniaja je z kosmosu

jak ktoś ma ochotę niech zajrzy na ich stronę, sam doczytalem po fakcie...

 

no niestety, tak jak przy niektórych wycenach .pl i innych końcówek....kosmonautów (jak ich nazywam) nie brakuje :)

 

Not only is "Grout Cleaning" the number one term searched by thousands of people daily, but GroutCleaning.com is the place where most of them end up for getting their information and contacting contractors.

 

Jeżeli ktoś wypisuje takie bzdury to masz już jasność z kim masz do czynienia ;)

Z autopsji wiem jak wielu Amerykańskich redneck'ów dostało małpiego rozumu na wieść o wzroście zainteresowania domenami. Pokupili setki słabych domen myśląc że siedzą na złożach złota :) Sytuacja bardzo analogiczna do amerykańskiego rynku nieruchomości. Podobne mechanizmy myślowe które zapędziły niejednego na skraj bankructwa.

 

Domena powinna mieć cenę odpowiednią do jej zastosowania (wartości komercyjnej) a najlepszym wymiernikiem jej faktycznej wartości jest klient końcowy, a nie kupiec na rynku wtórnym.

 

Z tego co się orientuję ostatnio niektórzy "inwestorzy" przecenili wartość domen i sprzedali je kilkadziesiąt tysięcy dolarów poniżej ceny zakupu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×