Jump to content
hsqva

opony.pl za 13,2 mln. zł

Recommended Posts

czytam i czytam i nie widze związku między moim a twoim cytatem :)

To może spróbuj pomiędzy jednym czytaniem a drugim zastanowić się przez chwilę... :/

 

Napisałem, że to co mówią marketingowcy i spece od PR w firmach to jedno, a to co jest prawdą to zupełnie coś innego. Można oczywiście wierzyć marketingowcom... tyle, że wówczas nasze pojmowanie świata będzie jakby niepełne.

 

Ale skoro wierzysz w przekaz marketingowy to nie ma w tym nic dziwnego, że nie potrafisz zrozumieć prostego tekstu i prostego porównania.

 

Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gdybym mial gdziekolwiek, jakakolwiek siedzibe, z cala pewnoscia przenioslbym ja do LOS ( Land of smile ) :)

 

Też uwielbiam Jamajkę :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Też uwielbiam Jamajkę :)

 

To jest nas co najmniej trzech . Pan Komorowski, przyszly prezydent RP, tez jest wielkim fanem Jamajki, codziennie czyta prase z tego kraju :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites
To jest nas co najmniej trzech . Pan Komorowski, przyszly prezydent RP, tez jest wielkim fanem Jamajki, codziennie czyta prase z tego kraju tongue.gif .

 

Teraz myśląc "Komorowski", myślę również i "Sikorski".

Ktoś mi niedawno zwrócił uwagę na to, że PO wykonała dobrą propagandową robotę, aby wewnętrzny "wybór" w PO pomiędzy kandydatami, uzewnętrznić tak aby wydawał się on dla Polski jedyną alternatywą.

 

Sikorski jest fanem Chobielina i czyta "Washington Post" :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jest z działu PR, a więc jest oficjalnym przedstawicielem firmy OPONEO S.A., który twierdzi, że dokonując tą transakcję zależało im jedynie na domenie opony.pl, a więc przyznają się do tego, że tak na prawdę kupili domenę opony.pl. Nie ważne, co się dalej za tym kryje/może kryć. Istotne jest oficjalne stanowisko kupującego. Na tej podstawie można twierdzić, iż kupili domenę opony.pl za 13,2 mln PLN.

 

 

 

Własnie Michał zaniżyłeś poziom wiarygodności Twojej strony. Daniel ma 100% racji. W tej transakcji został przejęty cały pakiet z bazą aktywnych klientów włącznie.

 

Zresztą stoi czarne na białym

Tym samym Spółka przejęła największego konkurenta na polskim rynku sprzedaży internetowej opon, zajmującego pozycję wicelidera z ponad 100 tys. sprzedanych opon w roku 2009 i około 15% udziałem w rynku.

 

Dzięki transakcji OPONEO.PL S.A. będzie miała prawa do pełnego portfela najpopularniejszych domen internetowych (oponeo.pl, opony.com.pl, opony.com, opony.pl, ogumienie.com) i tym samym umocni się na pozycji lidera rynku internetowej sprzedaży opon w Polsce.

 

i dalej

 

Transakcja zostanie zrealizowana przy wiązanej strukturze płatności. Z 13,2 mln zł, na jakie wyceniona została przejmowana spółka, tylko 5,7 mln zł będzie stanowiło inwestycję gotówkową za udziały przejmowanej spółki.

 

 

...wiec nie opowiadaj że to cena tylko za domenę :)

Dla każdej firmy priorytetem jest przejecie rynku konkurencji, bo to gwarantuje podniesienie sprzedaży, czego sam zakup domeny nie gwarantuje, stąd ta cena.

 

Za to uwaga keyworda na temat ceny oscylującej w granicy średniego/wyższego xxx,xxx jest jak najbardziej trafna, tym bardziej że końcowym klientem są firmy cechujące się wysoką penetracją bardzo komercyjnego rynku.

Edited by Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites
To może spróbuj pomiędzy jednym czytaniem a drugim zastanowić się przez chwilę... :/

 

Napisałem, że to co mówią marketingowcy i spece od PR w firmach to jedno, a to co jest prawdą to zupełnie coś innego. Można oczywiście wierzyć marketingowcom... tyle, że wówczas nasze pojmowanie świata będzie jakby niepełne.

 

Ale skoro wierzysz w przekaz marketingowy to nie ma w tym nic dziwnego, że nie potrafisz zrozumieć prostego tekstu i prostego porównania.

 

Pozdrawiam!

widzisz drogi Renku jakbyś upuścił trochę powietrza to doszedłbyś do czego/kogo odnosiło sie porównanie

 

"to tak jakby producent BMW publicznie twierdził, że to nierawda co ludzie mówią o niezawodnosci BMW, zdecydowanie lepsze sa japońskie auta"

 

ale postaram Ci się spokojnie wytłumaczyć, co bys się tak nie unosił i zupełnie bezsensu i powodu coś tam o rozumieniu prostych rzeczy pisał

zatem do rzeczy:

 

dla mne jako osoby zajmującej się domenami m.in. z handlu domenami żyjącej nie jest istotne czy paniz oponeo mówi prawdę i co oni tak naprawde kupili.

jezeli chce sobie pisac, ze kupili domenę to świetnie. zajmuje się sprzedażą domen i każda wysoka opublikowana informacja o domenie jest z punktu widzenia mojej firmy i rynku korzystna, podobnie jak sam fakt istnienia dużej marki opartej o generyk

 

w związku z tym, że jest to dla mnie krozystne nie będę walczył o prostowanie tejże informacjim ot chocby z powodu, ze mam serdecznie dość tłuamczenia, że dobra domena to nie worek kartofli i nie, nie sprzedam jej za 500 pln, i nie te 100 to wcale nie jest dużo. podobnie jak mam serdeczni dość, jak ktoś mi wmawia chytrość, spekulanctwo etc bo na pytanie o ceną jakiejś tam domeny odpowiadam 5 czy 15 tysięcy pln netto

 

zatem dziaałbym na szkode swojego biznesu jakbym wszędzie gdzie to możliwe zaczął krzyczeć że to g.no nie sprzedaż domeny, ze domeny sa nic ne warte, ze na generyku nie da się zbudować marki, ze licza się tlyko wyszukiwarki, ze liczy się tlyko treść etc

 

ps. jezeli dalej nie rozumiesz do kogo/czego odnosi się wpis o producencie BMW to bądź łaskaw nie odpisywać

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal

Do wpisów użytkowników Andro i networker dodam jeszcze, iż idąc takim tokiem rozumowania, że jako sprzedaż domeny można traktować jedynie transakcje, w której kupujący nabywa domenę "z parkingu", to niebawem nie będziemy mogli już mówić o sprzedaży żadnej lepszej domeny, gdyż z upływem czasu każda z nich będzie zagospodarowana w jakimś stopniu. Spady, na których działały jakieś serwisy, które z tego powodu posiadają np. linki rozsiane po całym Internecie, również się wg logiki większości krytyków tej transakcji nie powinny liczyć.

 

Owszem, można rozdzielić sprzedaże domen na takie, w których przypadku mamy do czynienia z domenami w 100% czystymi ("domeny z parkingu") oraz takimi, ktore wcześniej były wykorzystywane komercyjnie. Nie zmienia to aczkolwiek faktu, iż w obu przypadkach mamy do czynienia ze sprzedażą domeny.

Edited by Michal

Share this post


Link to post
Share on other sites

wiele argumentów w temacie przeciw związkowi ceny transakcji bezpośrednio z domeną, jest podobna do tych, których używają osoby, które by chciały kupić domenę góra za 100 zł

 

argumenty typu, że nie można wierzyć Pani z PR, bo na pewno na domenach się nie zna, albo, że domena na parkingu to by nie była wiele warta, są tak słabe, że same siebie pogrążają

 

zawsze się dziwię, gdy czytam na forum o potrzebie "edukowania" klientów, ale zamiast kogoś edukować, trzeba zacząć od własnego podwórka, bo domeny są częścią biznesu, i tu jest chyba największa słabość branży domen, że jest od niego jakby oderwana,

 

a ceny własnych domen, jeżeli by ktoś pod wpływem tej wiadomości znacząco podniósł, po prostu zweryfikuje rynek, i nie potrzeba w tej kwestii nic uzgadniać, a transakcja jest faktem, i jest z innego wymiaru, gdyż ta domena jest częścią prawdziwego biznesu,

Edited by Andro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szkoda, że łożysk nie wymienia się tak często jak opony. Ale za to nie tylko samochody używają łożysk.

 

#łożyska.pl

Edited by korneliusz.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czasem biznes/serwis jest dodatkiem do domeny (obiady.pl) a czasem domena jest dodatkiem do biznesu (MamBiznes.pl, Allekonie.pl) czasem bardzo ważnym dodatkiem - Opony.pl .

 

Można kupić goły apartament w samym centrum Warszawy albo M2 w wielkiej płycie w Żyrardowie, ale ze ścianami obwieszonymi dziełami sztuki. :)

 

Andro, jeśli chciałbyś edukować kogoś mówiąc - za 13 mln tyle została kupiona tylko domena, to ten rzekomo edukowany zostałby wprowadzony w błąd. Wszyscy się zgadzamy, że domena to bardzo ważna część biznesu, czasem jedna z najważniejszych. Na tym "podwórku" chyba tylko nieliczni myślą, że w przypadku opony.pl została kupiona tylko domena. :)

Edited by novitz

Share this post


Link to post
Share on other sites
Do wpisów użytkowników Andro i networker dodam jeszcze, iż idąc takim tokiem rozumowania, że jako sprzedaż domeny można traktować jedynie transakcje, w której kupujący nabywa domenę "z parkingu", to niebawem nie będziemy mogli już mówić o sprzedaży żadnej lepszej domeny, [...]

Dla mnie jeśli domena stanowi 70-80% wartości nabywanych aktywów, wtedy jestem w stanie powiedzieć, że została nabyta domena, a inne aktywa jestem w stanie pominąć. Tak było chociażby w przypadku kino.pl. Dla mnie to był zakup domeny, a nie serwisu.

 

W transakcji opony.pl uważam, że wartość domeny to było maksymalnie 10-20%, co i tak daje super wycenę na poziomie ponad 1 milion PLN. Ale to za mało, żeby stwierdzić, że domena opony.pl została kupiona za 13,2 mln PLN. Natomiast można dodać, że wartość spółki, która prowadziła serwis opony.pl, nie byłaby na tyle wyceniona, gdyby nie domena, która w rozwoju samej firmy, zdobywaniu rynku i klientów, na pewno bardzo pomogła.

 

DD

Edited by Daniel Dryzek

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal
Dla mnie jeśli domena stanowi 70-80% wartości nabywanych aktywów, wtedy jestem w stanie powiedzieć, że została nabyta domena, a nie aktywa jestem w stanie pominąć. Tak było chociażby w przypadku kino.pl. Dla mnie to był zakup domeny, a nie serwisu.

 

W transakcji opony.pl uważam, że wartość domeny to było maksymalnie 10-20%, co i tak daje super wycenę na poziomie ponad 1 milion PLN. Ale to za mało, żeby stwierdzić, że domena opony.pl została kupiona za 13,2 mln PLN. Natomiast można dodać, że wartość spółki, która prowadziła serwis opony.pl, nie byłaby na tyle wyceniona, gdyby nie domena, która w rozwoju samej firmy, zdobywaniu rynku i klientów, na pewno bardzo pomogła.

 

DD

Zacytuję to, co napisałem w odpowiedzi na pytanie zadane przez Andrzeja na Facebooku:

 

"Kupili domenę, która już została rozreklamowana przez inny podmiot, co znacznie zwiększyło jej wartość. Wiele osób już jest przyzwyczajonych do tego, iż na opony.pl można kupić opony, dlatego ta domena posiada również duży ruch. Domena opony.pl została w sumie przekształcona w markę, dzięki której taki udział na rynku można osiągnąć. Jakby przejęli całe przedsiębiorstwo bez domeny opony.pl, to by praktycznie niczego nie wygrali."

 

Co Twoim zdaniem stanowi te 80-90% wartości transakcji? Chyba nie baza klientów, którzy po przejęciu domeny opony.pl tak czy inaczej by trafili do nowego abonenta?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na tym "podwórku" chyba tylko nieliczni myślą, że w przypadku opony.pl została kupiona tylko domena. :)

 

Novitz, niestety widać że nie wszyscy opanowali naukę czytania :)

... a jest napisane jak byk na stronie oponeo.pl

 

http://www.oponeo.pl/pressroom/306/mpv/201...onkurenta.htmlx

 

W dniu 24 lutego 2010 roku OPONEO.PL S.A. złożyła ofertę nabycia 100% udziałów spółki Favonia Polska Sp. z o.o. posiadającej prawa do domen internetowych opony.pl i ogumienie.com oraz aktywa niezbędne do prowadzenia działalności e-commerce.

 

Transakcja zostanie zrealizowana przy wiązanej strukturze płatności. Z 13,2 mln zł, na jakie wyceniona została przejmowana spółka, tylko 5,7 mln zł będzie stanowiło inwestycję gotówkową za udziały przejmowanej spółki.
Edited by Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal

@Alex: "W celu sfinansowania pozostałej części transakcji Zarząd OPONEO.PL S.A. zamierza zaproponować emisję 1.267.600 nowych akcji OPONEO.PL S.A. skierowaną do Favonia Trading Ltd., alternatywnie zapłaci zbywcy kwotę 7,5 mln zł."

 

W komunikacie prasowym muszą jako spółka akcyjna notowana na GPW wykazać, co zostało formalnie dokonane. O co im dokładnie chodziło (o domenę opony.pl), przekazali na strefabiznesu.pomorska.pl.

 

No cóż, w IDNy i trzyliterówki kiedyś również mało kto wierzył :) Ja wiem swoje i uważam, że cena 13,2 mln za już wypromowaną domenę internetową jest racjonalna.

Edited by Michal

Share this post


Link to post
Share on other sites
W transakcji opony.pl uważam, że wartość domeny to było maksymalnie 10-20%, co i tak daje super wycenę na poziomie ponad 1 milion PLN. Ale to za mało, żeby stwierdzić, że domena opony.pl została kupiona za 13,2 mln PLN. Natomiast można dodać, że wartość spółki, która prowadziła serwis opony.pl, nie byłaby na tyle wyceniona, gdyby nie domena, która w rozwoju samej firmy, zdobywaniu rynku i klientów, na pewno bardzo pomogła.

 

DD

 

Daniel bardzo zgrabnie to ująłeś. :) Ale niezależnie od podejścia do tej transakcji - jest to ważna i dobra wiadomość dla całego domainingu.

 

Novitz, niestety widać że nie wszyscy opanowali naukę czytania :)

... a jest napisane jak byk na stronie oponeo.pl

 

http://www.oponeo.pl/pressroom/306/mpv/201...onkurenta.htmlx

 

No właśnie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
@Alex: "W celu sfinansowania pozostałej części transakcji Zarząd OPONEO.PL S.A. zamierza zaproponować emisję 1.267.600 nowych akcji OPONEO.PL S.A. skierowaną do Favonia Trading Ltd., alternatywnie zapłaci zbywcy kwotę 7,5 mln zł."

 

a co to ma do rzeczy w jaki sposób OPONEO rozwiązuje problem z finansowaniem przejecia? :)

 

czy na stronie OPONEO (która zakładam wie co się u nich dzieje) pisze:

 

13,2 mln zł, na jakie wyceniona została przejmowana spółka

 

czy...

 

13,2 mln zł, na jakie wyceniona została przejmowana domena

 

i dalej...

 

O co im dokładnie chodziło (o domenę opony.pl), przekazali na strefabiznesu.pomorska.pl.

 

...pokaż mi proszę, fragment w przytaczanym przez Ciebie artykule którym pisze że OPONEO zapłaciło za domenę 13,2 mln

 

http://www.strefabiznesu.pomorska.pl/artyk...ecie-31119.html

 

Podpierasz się tym artykułem wiec nie powinno być problemu :)

 

 

Ja się nie wtrącam, jeżeli z solidnego informatora o cenach domen chcesz być postrzegany jako oszołom domenowy, Twoja sprawa :)

Ale w momencie gdy prowadzisz opiniotwórczy blog/stronę o cenach domen, minimum przyzwoitości wymagałoby aby podawać fakty a nie kłamstwa czy pobożne życzenia.

 

 

Ja wiem swoje i uważam, że cena 13,2 mln za już wypromowaną domenę internetową jest racjonalna.

 

Wow ...skoro wiesz swoje, to nie mam pytań ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Alex

OT: gdybyś zmienił zdjęcie na bardziej wyluzowane na pewno inni by się inaczej odnosili do Twoich argumentów, gwarantuje! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
@Alex

OT: gdybyś zmienił zdjęcie na bardziej wyluzowane na pewno inni by się inaczej odnosili do Twoich argumentów, gwarantuje! :)

ok zmieniłem :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ile warta jest firma opony.pl bez domeny opony.pl? Myślę, że tyle co większa hurtownia opon.

A, ile warta jest domena opony.pl bez firmy opony.pl? Myślę, że tyle co standardowa top-domena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedna firma przejęła inną, a żeby nie być oskarżaną o monopolizację rynku podkreśla, że zależało jej na domenie konkurenta. Naturalnie domenie bardzo dobrej. Jeżeli jakiś domainer uważa, że te 13 baniek to cena za domenę to jego sprawa, niestety żaden poważny klient końcowy nie da się tak łatwo zwodzić. Nawet jeżeli jakimś cudem zobaczy taką cenę w jakimś podrzędnym serwisie to odnajdzie sobie odpowiednie informacje w bardziej wiarygodnej prasie.

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jedna firma przejęła inną, a żeby nie być oskarżaną o monopolizację rynku podkreśla, że zależało jej na domenie konkurenta.

Jakby na potwierdzenie Twoich słów i opinii, które wcześniej były przytaczane..

 

http://pokazywarka.pl/p3cgq6-3/

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Historia alternatywna :) :

UOKiK i hit dwudziestopięciolecia staje się ..?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na podstawie dostępnych informacji nie można ocenić procentowego udziału wartości domeny, gdyż jest to jedynie przedstawienie swoich oczekiwań na podstawie dotychczasowych doświadczeń związanych z rynkiem. Jednak można z dużym prawdopodobieństwem odpowiedzieć na pytanie, czy domena była decydującym czynnikiem dla dokonania tej transakcji, gdyż wtedy jej wartość stanowiłaby większość wartości przejęcia.

 

W google dla hasła opony domena wyświetla się dopiero na 5 miejscu, oponeo.pl na drugim, a opony.com.pl na pierwszym (Oponeo). Tak więc pozycja w wyszukiwarce z pewnością nie miała decydującego wpływu dla dokonania tej transakcji. Choć jak oddzielić wartość seo od samej domeny, skoro domena opony.pl była używana intensywnie, więc ma odpowiednią pozycję, i to stanowi część jej wartości.

 

Klienci - podobno to był czynnik decydujący, tylko na jakiej podstawie. Czy mają podpisane umowy o określonej wartości lub terminie, tak jak abonenci telewizji kablowych, gdzie można wycenić klientów wg gniazdka. Otóż zapewne nie działa to w ten sposób. Ktoś już tu napisał, że klienci będą dalej wchodzili na domenę, jak kiedyś, niezależnie od tego, kto będzie jej właścicielem, byle ceny były dobre. Więc kluczem jest domena, niezależnie jak się nazywa, zapamiętana marka. Akurat w przypadku tej domeny, łatwa do zapamiętania, co jest jej dużym atutem. Jak oddzielić w tym wypadku wartość klientów od domeny, którzy identyfikują się z tą nazwą, a nie firmą, która prowadzi ten serwis.

 

I teraz decydująca kwestia. W artykule określa się transakcję jako ryzykowną ze względu na jej dużą wartość: "Zakup domen z jednej strony jest odważnym krokiem w kierunku uzyskania pozycji niemal monopolisty w sprzedaży internetowej, z drugiej jednak strony jest to kosztowna transakcja. Transakcja jest bardzo kosztowna, jak na polskie warunki i ceny domen internetowych." Co więc skłania do podjęcia tego ryzyka. Powstały sprzyjające okoliczności dla tego przejęcia, sytuacja w branży, i możliwość zostania niekwestionowanym liderem rynku.

 

Czy ktoś by zaryzykował taką wartość transakcji, dla bazy klientów, czy tylko poszerzenia rynku, skoro konkurencja sama nie mogła sobie poradzić z działalnością, z pewnością byłoby to przesadnie ryzykowne. Poza sumą zdobytego rynku, co było świetną informacją dla inwestorów, był decydujący czynnik dla tej transakcji. Była to domena numer 1 w branży, która w sumie ze zdobytą pozycją rynkową, była kluczowym czynnikiem, który spowodował podjęcie, tej w sumie ryzykownej decyzji finansowej. Czy gdyby to była inna domena dobreopony*pl albo opony*info, ktoś zaryzykowałby taką wartość transakcji. Tylko ta jedna domena dawała pozycję lidera w biznesie, który opiera się, co też bardzo istotne, na internecie. I ta domena zapewnia im w przyszłości bardzo silną broń przeciw konkurencji, była to inwestycja w przyszłość w biznesie silnie opartym na internecie.

 

Dobre domeny w przeciwieństwie do tych słabszych mają dużą zdolność akumulacji wartości związanej z biznesem internetowym. Cały czas o to jest jakiś spór, ze zwolennikami seo, czy też innymi osobami niedostrzegającymi wartości domen. Cała sytuacja związana z tą sprawą, czyli przeszłość domeny, pozycja w google, rozpoznawalność marki, wpłynęła na wartość tej domeny. Można śmiało powiedzieć, że bez tej konkretnej nazwy nie byłoby tego interesu.

 

ps. do Alexa, jeżeli będziesz odnosił się do mojej wypowiedzi, prośba o niecytowanie, gdyż jak już wcześniej pisałem w innych tematach, nie chciałbym byś sprowadzał dyskusję głównie do emocji. :)

Edited by Andro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×