Jump to content
siler

Prośba o pomoc dotyczącą sprzedaży domeny..

Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

mam kupca na domenę (niskie xxxx) jednak nie mam założonej DG. Nie wiem jak mógłbym ją sprzedać, żeby skarbówka się nie przyczepiła (w zeszłym roku sprzedałem 3 domeny) i nie podchodziło to pod DG.

 

Macie jakieś pomysły ?

 

Domena była przechwycona w dropped. Czy przenosząc domenę na konto znajomego będzie wszystko ok, czy też muszę zrobić transakcje Escrow np. za 10 zł. Czy ten znajomy będzie mógł później od razu sprzedać tą domenę innej firmie ?

 

Z góry dzięki za informacje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli nie zajmujesz się sprzedażą domen w charakterze działalności gospodarczej to nie musisz zakładać działalności i wystarczy czy zadeklarujesz dochód w PIT dla osób fizycznych

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jeżeli nie zajmujesz się sprzedażą domen w charakterze działalności gospodarczej to nie musisz zakładać działalności i wystarczy czy zadeklarujesz dochód w PIT dla osób fizycznych

 

Pozwoliłem sobie pogrubić najważniejszą część tego zdania.

 

Otóż granica pomiędzy sprzedażą "w charakterze" działalności albo prywatnie jest bardzo cienka. W zależności od kodeksu jest też zdefiniowana inaczej.

 

Np dla potrzeb podatku VAT prowadzeniem działalności jest już sprzedaż rzeczy kupionej z zamiarem odsprzedaży (czyli np. domeny nie na własny serwis tylko do sprzedaży), a dla potrzeb podatku dochodowego (i ZUS) jest to działalność prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły (czyli np. wywieszenie w necie własnego portfolio). Tutaj wygooglałem artykuł, w którym można doczytać szczegóły - http://www.gazetapodatnika.pl/artykuly/auk...rcza-a_4948.htm Co prawda trochę stary ale ciągle aktualny.

 

siler - jeżeli już sprzedałeś tą domenę to część zarobionych pieniędzy radzę wydać na doradcę podatkowego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piszę teraz czysto teoretycznie:)

 

Gdyby przekazał domenę koledze za free i on sprzeda domenę ? Jak to będzie wyglądało od strony prawno-podatkowej ? Jeśli nie sprzedałem jej tylko oddałem za darmo (np. kolega chciał postawić sobie bloga) to będzie ok?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Piszę teraz czysto teoretycznie:)

 

Gdyby przekazał domenę koledze za free i on sprzeda domenę ? Jak to będzie wyglądało od strony prawno-podatkowej ? Jeśli nie sprzedałem jej tylko oddałem za darmo (np. kolega chciał postawić sobie bloga) to będzie ok?

 

Odpowiem więc równie teoretycznie:

 

Kolejny link: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Firmanctwo...ch-1144090.html czyli kolejne kłopoty (tym razem nie tylko Twoje, ale i kolegi)

 

Oczywiście podejrzewam, że zjawisko to może być powszechne i jest zwykle niewykrywa(l)ne ale wystarczy jeden "życzliwy" i możesz mieć kłopoty.

 

Disclaimer: Nie namawiam w tym wątku do żadnych zachowań oprócz zgłoszenia się do doradcy podatkowego

Share this post


Link to post
Share on other sites

A czy mieliście kiedyś do czynienia z darowizną domeny ? Jest coś takiego w ogóle możliwe ? Jakie podatki trzeba wtedy zapłacić, czy zgłaszać do US ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

oczywiście, pozostają jedynie kwestie dowodowe - moim zdaniem jeżeli jest do sprzedaż incydentalna. Poza tym jeżeli boisz się wykazywać sprzedaż praw do domeny to zrób komuś stronę www i do niej dodaj domenę - umowa o dzieło ofc ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak z każda darowizną, jest to możliwe. A podatki? Zależy komu darujesz i kim jest ten obdarowany, zwl. dla ciebie, bo podatek zazwyczaj (a przynajmniej oficjalnie), płaci osoba obdarowana, czyli ta, która zyskała. Płaci podatek od wzbogacenia, itd. Podstaw poszukaj w google.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@siler

 

Masz linki w stopce: Tworzenie Stron WWW. Pozycjonowanie.

 

Czy myślisz, że US to nie znajdzie?

 

Sprzedasz domeny może być hobby - jednorazowe.

 

Ale strona dostępny dla każdego (też dla US) z ofertą pozycjonowaniem, tworzeniem stron - to ciągłe (!), wymaga zarejestrowanie firmy!

Edited by seomi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja wybrałbym sprzedaż. Kwota do 1000 zł ze sprzedaży nie musi być zgłaszana do US.

Na Twoim miejscu zajrzał bym do jakiegoś biura rachunkowego i zapytał. Myślę że udzielą Ci informacji za free. A jeszcze lepszym wyjściem będzie złożenie zapytania do US na piśmie a wtedy mają obowiązek również na piśmie odpowiedzieć na Twoje pytanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja wybrałbym sprzedaż. Kwota do 1000 zł ze sprzedaży nie musi być zgłaszana do US.

Na Twoim miejscu zajrzał bym do jakiegoś biura rachunkowego i zapytał. Myślę że udzielą Ci informacji za free. A jeszcze lepszym wyjściem będzie złożenie zapytania do US na piśmie a wtedy mają obowiązek również na piśmie odpowiedzieć na Twoje pytanie.

Jasne, hehe, i wtedy już będzie na liście do obserwacji przez urzędasów, czy czegoś nie kręci, skoro się pyta. Może niech wyśle pod innym nazwiskiem, ale nie, czekaj, nie, bo to będzie jakby firmanctwo ;) Śmieszna nazwa BTW.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak z każda darowizną, jest to możliwe. A podatki? Zależy komu darujesz i kim jest ten obdarowany, zwl. dla ciebie, bo podatek zazwyczaj (a przynajmniej oficjalnie), płaci osoba obdarowana, czyli ta, która zyskała. Płaci podatek od wzbogacenia, itd. Podstaw poszukaj w google.

 

No wybiorę się niedługo do biura rachunkowego może coś poradzą. Co do darowizny domeny to przecież nie można chyba powiedzieć ile zyskała osoba obdarowana (cena rejestracji/przechwycenia to przecież tylko 1-100 zł), przyjanmniej tak mi się wydaje.

 

 

@siler

 

Masz linki w stopce: Tworzenie Stron WWW. Pozycjonowanie.

 

Czy myślisz, że US to nie znajdzie?

 

Sprzedasz domeny może być hobby - jednorazowe.

 

Ale strona dostępny dla każdego (też dla US) z ofertą pozycjonowaniem, tworzeniem stron - to ciągłe (!), wymaga zarejestrowanie firmy!

 

Co do linków w stopce to nie musi być chyba moja działanośc co nie ?

 

Tylko raczej cięzko się dowiedzieć ile tych domen można sprzedać żeby nie podchodziło pod DG. A w urzędzie skarbowym kiedyś jak się chciałem coś dowiedziec na temat opodatkowania sprzedaży domen (były dni otwarte więc udzielali porad) to musiałem tłumaczyć Pani co to jedt domena, reklamy na stronach itp. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tylko raczej cięzko się dowiedzieć ile tych domen można sprzedać żeby nie podchodziło pod DG. A w urzędzie skarbowym kiedyś jak się chciałem coś dowiedziec na temat opodatkowania sprzedaży domen (były dni otwarte więc udzielali porad) to musiałem tłumaczyć Pani co to jedt domena, reklamy na stronach itp. :)

 

Pisemna odpowiedź z US na Twoje zapytanie ma jeden zasadniczy plus. Nawet błędna odpowiedź z ich strony staje się dla Ciebie podstawą do takiego nie innego wyliczenia ewentualnej należności podatkowej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam serdecznie,

 

co jeśli pieniądze posiadane w Dropped ze sprzedaży domeny nie zostaną przelane na konto bankowe?

 

To nadal będą zaksięgowane na Twoim koncie w Dropped.pl

:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×